Galeria ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00

Galeria ul. Piwna

OBRAZY WYOBRAŹNI WŁADYSŁAWA WAŁĘGI

22.01.2017 r.

 


9  lutego 2017  w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ulicy Piwnej 67/68 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Władysława Wałęgi jednego z najwybitniejszych przedstawicieli światowego nurtu Outsider Art oraz europejskiego Art Brut. Zobaczymy kompozycje Władysława Wałęgi w kolejnej odsłonie, zatytułowanej „Obrazy wyobraźni II”.

„Oderwać się od szarej monotonnej codzienności,

otworzyć okna na wspomnienia ze światów nigdy nie odkrytych,

posmakować emocji ukrytych w kolorach – pastelowych sennych kołysanek, czy też intensywnych, malowanych twardym ruchem pędzla krzyków wdeptanych w obszar płótna… i ta duchowość … opieka?... lęk? … czy też nadzieja leżąca na krawędzi potępienia…

Wałęga – malarz o olbrzymiej sile wyrazu, nie pozwalający na obojętność, jak Charon ze spokojem i opanowaniem czeka, aby zabrać widza w iluzoryczną podróż bez końca…Wykąpać się w wyobraźni Wałęgi to zaszczyt.

Zapraszam serdecznie – Jarosław Pijarowski”
Władysław Wałęga urodził się 17.02.1940 r. w Krakowie. Los długo nie pozwalał mu na spokojną codzienność i podróże, o których marzył w dzieciństwie – śmierć ojca w Oświęcimiu, ukrywanie się przed gestapo, sierociniec, utrata matki, więzienie …  Pasję malarską odkrył w sobie dzięki sztukoterapii. Jest niezwykłą osobowością artystyczną, malarzem samoukiem. Twórczość Władysława Wałęgi jest powiązana z surrealizmem i nadnaturalizmem. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych przedstawicieli nurtu Art Brut. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Radomiu, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Zabrzu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Galerii In Commune Bonum oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 


Władysław Wałęga

malarstwo

"Obrazy wyobraźni II"

Galeria ZPAP w Gdańsku, ul Piwna 67/68

wernisaż: 9.02.2017 r., godz. 18.00

wystawa czynna do 23.02.2017 r.

Kuratorzy: Jarosław Pijarowski i Ryszard Kowalewski

Wystawę patronatem medialnym objęła TVP 3 Gdańsk

Our website is protected by DMC Firewall!