DANKA JARZYŃSKA "IMPROWIZACJE" — SCENA MUZYCZNA GAK

8.02.2017 r.

 

Gdański Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków rozpoczął współpracę ze Sceną Muzyczną Gdańskiego Archipelagu Kultury. We współpracy prezentowane będą wystawy rzeźby, ceramiki, form przestrzennych... Współdziałanie Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Sceny Muzycznej GAK zainicjowała ekspozycja rzeźby Danki Jarzyńskiej pod nazwą "Improwizacje", która obecnie stanowi niezwykle interesującą propozycją artystyczną. Rzeźby autorstwa Danki Jarzyńskiej cechuje perfekcyjna harmonia, zespolenie z naturą, ideowość oraz korelacje z tradycją i uniwersalnymi osiągnięciami sztuki. Artystka zwraca uwagę na konotacje muzyczne swoich wypowiedzi rzeźbiarskich. Rzeczywiście "Improwizacje" dostarczają ulotnych wrażeń niczym muzyczna impresja i mocnych przeżyć niczym koncert symfoniczny. Serdecznie zapraszamy do Sceny Muzycznej GAK w Gdańsku przy ul. Powstańców Warszawskich 25. Wystawa potrwa do 23 lutego br.

Artystka o wystawie:
Prezentowane prace można odbierać w kontekście muzyki, tajemnicy jej tworzenia, jej niezbędności w życiu człowieka. W improwizacji ważny jest dla mnie moment zaskoczenia, wieloznaczność, ale też oparcie w doświadczeniu i wyrobionej przez długą praktykę intuicji. Jej oś wyznaczają forma, harmonia i temat. Za pracę kluczową dla tej wystawy uważam rzeźbę Synkopa (2017).

 


 

Fotografie prezentujemy dzięki uprzejmości Iwony Kolasińskiej ze Sceny Muzycznej GAK.

 


Danka Jarzyńska – członkini ZPAP, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2001 roku uzyskała dyplom w Pracowni Rzeźby pod kierunkiem prof. Wojciecha Sęczawy. Swoją twórczość określa jako minimalizm figuratywny. Najczęściej pracuje w brązie, marmurze, granicie i ceramice. Prace prezentowała dotąd na wystawach indywidualnych „Więzi” (2005), „Pomiędzy” (2016), „Hommage à T.M.” (2016), „Relacje” (2016), „Podszepty” (2017). Uczestniczyła także w wielu wystawach zbiorowych i plenerach twórczych. Często pracuje na terenie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i tworzy na Wyspie Sobieszewskiej.

 

DANKA JARZYŃSKA / IMPROWIZACJE

Scena Muzyczna GAK

Powstańców Warszawskich 25, Gdańsk

wystawa czynna do 23.02.2017 r. w godz.10.00-19.00

 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd