czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00
18.02.2017 r.
24 lutego br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości grupy artystów Okręgu Koszalińsko-Słupskiego ZPAP. Będzie to druga prezentacja Grupy Twórczej „6 x SZTUKA" w gdańskiej galerii — autorzy wracają po pięciu latach z nową propozycją artystyczną. Każdy kto pamięta wystawę z 2012 roku wie, że spodziewać należy się spójnego, bardzo interesującego i uniwersalnego komunikatu plastycznego. Serdecznie zapraszamy.
„6 X SZTUKA”. Wystawa „6 X SZTUKA” jest szóstą edycją realizowaną od 2012 roku przez Grupę Twórczą złożoną z członków ZPAP Okręgu Koszalińsko-Słupskiego „6 X SZTUKA”, działającą pod przewodnictwem autorki projektu Ewy Miśkiewicz-Żebrowskiej z Koszalina. W skład Grupy wchodzą i uczestniczą w wystawie Bożena Hanna Giedych z Koszalina, Krzysztof Ramocki z Kołobrzegu, Dawid Żebrowski z Nowego Jorku oraz zaproszeni artyści Boris Schwencke z Berlina i Warszawy - gość specjalny, Katarzyna Żerdzicka-Jasionek z Cewlina i Piotr Wasilewski z Koszalina.
Pierwsza wystawa z udziałem sześciu artystów uprawiających sześć różnych dyscyplin twórczych - malarstwo, grafikę, rysunek, tkaninę, fotografię, techniki własne, miała miejsce w Galerii ZPAP na ul. Piwnej w Gdańsku. Kolejne odbywały się w Bałtyckiej Galerii Sztuki Centrum Kultury 105 w Koszalinie, obejmując różnorodne dziedziny aktywności artystycznej i prezentując dokonania twórców naszego Okręgu oraz zapraszanych gości.
Artyści prezentujący swoje prace na obecnej wystawie „6 X SZTUKA” nie ograniczają się do jednego tematu, formatu czy stylu. Dla każdego z nich istotna jest biegłość posługiwania się różnorodnymi technikami. Niezależnie jednak od tematu i technik, prace artystów charakteryzuje refleksja i dystans wobec świata. Każdy z nas nie poprzestaje na tradycyjnym podejściu do uprawianych technik, eksperymentujemy z formą, wykorzystujemy i rozwijamy potencjał każdego medium.
Źródło prezentowanych form rzeźbiarskich, ceramicznych, obrazów, grafik, tkanin, fotografii tkwi w obserwacji natury i przekonaniu o jej doskonałości, czego efektem nie jest naśladowanie jej przemian. Stąd bierze się spontaniczny zapis naszych kreacji artystycznych, podyktowany uczuciem, emocjami i wizją twórczą. Posługując się klasycznymi środkami wyrazu, pomimo dostępu do wszechobecnych osiągnięć techniki i nowoczesnych technologii, czerpiemy radość i satysfakcję z tradycyjnych sposobów przekazywania informacji o otaczającym nas świecie.
Mamy nadzieję, że spotkanie po pięciu latach w Galerii ZPAP w Gdańsku, podobnie jak pierwsza edycja wystawy „6 X SZTUKA”, spotka się z życzliwym przyjęciem publiczności. Będzie to także okazja do refleksji nad czasem minionym i dokonaniami twórczymi oraz zacieśniania kontaktów artystycznych środowiska gdańskiego i koszalińskiego.
dr hab. Ewa Miśkiewicz-Żebrowska
kurator wystawy, autorka projektu „6 X SZTUKA”
Bożena Hanna Giedych / Grupa Twórcza 6 x SZTUKA
Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wieloletni wykładowca w Pomaturalnym Studium Nauczycielskim w Koszalinie oraz nauczyciel przedmiotów artystycznych w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Animator kultury. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz tkaniną unikatową, w której wypowiada się najpełniej - uzyskując na Ogólnopolskich Przeglądach Twórczości Plastycznej nagrody i wyróżnienia. Jej tkanina pt. „Powstanie Warszawskie” zdobyła Grand Prix na Ogólnopolskim Biennale „ARS-91” w Warszawie. Dwukrotnie otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczona medalem Zasłużona dla Kultury Polskiej. Otrzymała nagrody: Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydenta Miasta Koszalina za Osiągnięcia w Dziedzinie Kultury. W 2014 roku Kapituła przy ZG ZPAP za całokształt działalności artystycznej oraz pracy na rzecz ZPAP odznaczyła Bożenę H. Giedych Złota Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków. Miała 40 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą: Niemcy (kilkakrotnie), Słowacja oraz brała udział w 140 wystawach zbiorowych w kraju (m.in. Ogólnopolska Wystawa „Nowe Otwarcie” z okazji 100-lecia ZPAP w Warszawie, Międzynarodowej Wystawie „Uczta u Mistrzów” w Krakowie, Międzynarodowej Wystawie „Ambasadorowie Sztuki” w Warszawie) i zagranicą: Niemcy (Neumünster, Neubrandenburg, Berlin, Castrop Rauksel, Herne),Słowacja, Rosja, Ukraina, Finlandia, Dania, gdzie prezentowana była współczesna sztuka polska. Uczestniczyła w Ogólnopolskich i Międzynarodowych plenerach twórczych (Niemcy, Słowacja, Krym). Jest współorganizatorem i od 20 lat komisarzem Międzynarodowych Plenerów Malarskich pn. „Czas i miejsce dla sztuki” w Osiekach k/Koszalina. Prace znajdują się w zbiorach muzealnych Polsce i zagranicą (Niemcy, Słowacja ,Krym, Watykan) oraz w zbiorach prywatnych.
„Bożena Giedych jest przeciwniczką przypadku i improwizacji .Wpływa na metodę twórczą polegającą na stopniowej krystalizacji artystycznych zamiarów. W swoich kompozycjach stara się przyciągnąć uwagę, szczególnie ku kolorystycznym środkom wyrazu. Jej twórczość jest efektem całościowej pracy, której zaletą jest przejrzysta i jasna koncepcja kompozycyjna. Osiągnęła w swoich tkaninach wyraz artystyczny, który bardzo trudno byłoby choćby naśladować. Artystka bowiem podążająca za swoim jasnym programem, jest niedościgniona”. Milan Mazur,krytyk sztuki, Słowacja
EWA MIŚKIEWICZ ŻEBROWSKA / Kurator wystawy/ Założycielka Grupy Twórczej 6 X SZTUKA
Urodziła się w Łodzi. Od 32 lat mieszka i tworzy w Chałupach, Koszalinie i Szczecinie. Doktor habilitowany sztuk plastycznych.Twórczość w dziedzinie grafiki artystycznej, malarstwa, rzeźby, fotografii. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, Wydziału Grafiki i Malarstwa. W Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi obroniła doktorat i habilitację. Wykładowca w Katedrze Projektowania Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Nauczyciel przedmiotów artystycznych w Zespole Szkół Plastycznych w Koszalinie. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Członek Rady Muzeum w Koszalinie. Od 1996r. do chwili obecnej prezes wielu kadencji ZPAP Okręgu Koszalin-Słupsk. Od 1998 r. współorganizator i komisarz artystyczno-organizacyjny Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Osiekach, którym nadała nazwę „Czas i miejsce dla sztuki". Od 2000r. kurator kilkudziesięciu wystaw w Galerii RATUSZ Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Od 2012 r. założycielka Grupy Twórczej,autorka projektu i kurator wystaw „6 x SZTUKA”. Autorka 40 wystaw indywidualnych i ok. 190 zbiorowych w kraju i zagranicą m.in. w USA - Nowy Jork, New Jersey 2015, Danii - Kopenhaga, Holandii - Utrecht, Frederikshaven, Niemczech - Hanower - EXPO 2000, Neubrandenburg, Neumünster, Weimar, Herne, Castrop Rauksel - „Sztuka Łączy - Kunst Verbindet”, Finlandii - Seinajoki - „Polska sztuka”, w Polsce: Warszawa - „ Nowe Otwarcie” 2012 z okazji 100 lecia ZPAP, „Ambasadorowie Sztuki”, „ Arsenał 88 ”, „Czas i Miejsce dla Sztuki” - Osieki 1998 - 2011, Instytut Słowacki, Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin, Świnoujście, Miechów BWA, Nowy Targ BWA, Olkusz - MBWA, Łódź – BWA, Muzeum Historii Miasta Łodzi. Laureatka wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń za działalność artystyczną, dydaktyczną i organizacyjną m.in. nagrody MEN, Prezydenta Miasta Koszalina, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, odznaczenia „Zasłużony Działacz dla Kultury Polskiej", „Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego” Wojewody Koszalińskiego, Medal KEN, Złota Odznaka ZPAP. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce i zagranicą.
„Ewa Miśkiewicz-Żebrowska łączy w swoich graficznych pracach żywioł natury, energię organiczną oraz instynkt kobiecej witalności z potrzebą intelektualnego konstruowania kompozycji graficznych przy pomocy figur geometrycznych i zracjonalizowanej metody budującej syntezę oraz będącej sposobem opanowani i oswojenia ślepego i nierzadko groźnego żywiołu natury.” prof. dr hab. Stanisław Tabisz
KRZYSZTOF RAMOCKI / Grupa Twórcza 6 X SZTUKA
Urodzony w 1959 w Świdwinie . Od 1998 jest członkiem ZPAP. Uprawia rysunek, malarstwo i grafikę warsztatową . Wystawy indywidualne : 1983 - Wyszków, Salon DK, 1989 - Koszalin, Salon WDK, 1996 - Kołobrzeg, Galeria Sztuki Współczesnej, 1998 - Niemcy, Kulturelle Landpartie, 1999 - Zielona Góra, Galeria „U Jadźki". Wystawy zbiorowe: 1983-85 - Wyszków, salon DK, 1983-89 - Kołobrzeg , Mała Galeria, 1990-91 - Słubice, „Erotyk", 1992 - Gdańsk-Oliwa, Triennale Grafiki Krajów Nadbałtyckich 1992 - Poznań, Konkurs " INTER SET", 1993-97 - Kołobrzeg , Galeria Sztuki Współczesnej „Salon Letni”, 1994 - Berlin, „Galeria Albatros" - „Razem- Gemainsam", 1995 - Kołobrzeg, Galeria Sztuki „Razem-Gemainsam", 1996 - Berlin, Galeria Pankow „Razem-Gemainsam",1997 - Majdanek, V Międzynarodowe Triennale Sztuki, 2000- Gorzów Wielkopolski, IX Biennale Sztuki Sakralnej "SACRUM", 2001- Koszalin, Muzeum „Postawy Roku 2001", 2002- Sztokholm, „ Grupa Kołobrzeg", 2003-2007- Kołobrzeg, Galeria Sztuki Współczesnej , Stowarzyszenie Artystów „ Grupa Kołobrzeg”, 2005 - Berlin, Pankow Galeria Ratusz, Stowarzyszenie Artystów „Grupa Kołobrzeg", 2007 - Piła , BWA, Stowarzyszenie Artystów „ Grupa Kołobrzeg ", 2012- Gdańsk, Galeria ZPAP, „6 x Sztuka" 1 Edycja, 2013-2016 Koszalin, CK 105 „ 6 x Sztuka” 2,3,4,5 Edycja, 2012 - Sławno , Galeria Ratusz, 2012- Białogard, Galeria WDK, 2013- Rugia, Zeit fur Freunde, 2013 - Koszalin , Galeria Ratusz , "Oblicza Miasta ". Prace znajdują się również w prywatnych zbiorach w kraju i zagranicą m.in. w Niemczech, Holandii, Szwecji i USA.
PIOTR WASILEWSKI
Studia: Politechnika Koszalińska, Wzornictwo, tytuł magistra sztuki w 2003 roku. Specjalność: Komunikacja Wizualna. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Koszalin-Słupsk. Wystawy indywidualne:Koszalin – „Pablo Cafe” - 2004; Bydgoszcz – siedziba BRE Bank - 2004; Koszalin – siedziba PKO BP – 2005; Koszalin – Galeria „Centrum” – 2008; Koszalin - Galeria „Ratusz” – 2001, 2011. Wystawy partnerskie: Koszalin – Galeria „Ratusz” – 2000, 2002; Bytów – Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, 2004; Koszalin – Centrala Artystyczna – z okazji Dni Koszalina 2006; Koszalin – Klub Spółdzielczy „Bałtyk” 2011; Koszalin – Kawiarnia NOT 2011. Udział w plenerach organizowanych przez: Stowarzyszenie o nazwie Zespół Pracy Twórczej Plastyki w Koszalinie; środowisko twórcze z Niemiec; stowarzyszenie SAIE ze Szczecina; Związek Artystów Plastyków. Udział w V Festiwalu Instalacji Lirycznych’ 2009, Gdańsk/ Sobieszewo. Konkursy: laureat Konkursu „Salon Wielkopolski” w latach 2003, 3004, 2009. Udział w ponad czterdziestu wystawach zbiorowych – w tym jubileuszowych ZPAP. Realizacje: projekty w zakresie komunikacji wizualnej i form przemysłowych. Nauczyciel projektowania graficznego, reklamy wizualnej w Zespole Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie.
DAWID ŻEBROWSKI /Grupa Twórcza „6 X SZTUKA”
Rocznik '86 urodzony w Łodzi, zamieszkały w Chałupach pod Koszalinem. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Form Przemysłowych. Dyplom w Pracowni Projektowania Ergonomicznego obronił w 2010 r. Praca dyplomowa „Torba listonosza” została wyróżniona w Graduation Projects 2009/2010. Projekt wykonany przy współpracy firmy HiMountain i Poczty Polskiej. W roku 2008 studia na Academy of Fine Arts and Design w Ljubljanie w ramach Stypendium Zagranicznego CEEPUS.Doświadczenie zawodowe rozwijane w firmie PERFEKT Sobierajski jako projektant. Laureat międzynarodowej prestiżowej Nagrody Red Dot Design Award Winner 2011 i 2012, przyznawanej przez Design Zentrum w Essen w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, w zespole PERFEKT Sobierajski za projekty THIN' medycznego przełącznika nożnego i ssaka chirurgicznego Agalabor EXPERT oraz za projekt Ssaka chirurgicznego Agalabor COMBO. Poza tym współpraca m.in. z firmami RADICAL-Q, QUADUR, Delivie, HiMountain, Emed oraz studiem Projektowym GRID. Współzałożyciel ON i ONA Studio. Udział w wielu wystawachkrajowych i zagranicznych. Praca projektowa i artystyczna w Barcelonie i Nowym Jorku. Zajmuje się fotografią z zamiłowania i w ostatnim czasie zawodowo. Autor opracowań graficznych wydawnictw towarzyszących wystawom „ 6 X SZTUKA”.
KATARZYNA ŻERDZICKA-JASIONEK
Ukończyła w 1971r. Akademię Sztuk Pięknych, wówczas PWSSP we Wrocławiu. Dyplom z ceramiki artystycznej u prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej i z malarstwa u prof. Eugeniusza Geperta. Po studiach zamieszkała w Sławnie, a od 1975r. w Koszalinie. Udział w wystawach zbiorowych ZPAP w Koszalinie i Gladsaxe, w plenerach Osieki / Ustka 1971, 1972, Solina1973, Międzynarodowy Plener Ceramiczny – Bolesławiec 1976, plener ceramiczny Lębork 1978, indywidualna wystawa ceramiki BWA Koszalin 1985, wystawa ceramiki w Świdwinie, Debrznie, Wyszewie. Indywidualna wystawa rysunku Galeria „ Ratusz” Koszalin 2015. Od 1985r. mieszka w Cewlinie k. Koszalina. W 2008r. zainicjowała powstanie w Cewlinie żeńskiego chóru Kanon, w którym śpiewa ( jest także absolwentką Liceum Muzycznego w Bytomiu). Rok później w cewlińskim Klubie założyła Galerię na Zakręcie, skupiającą twórców – profesjonalistów i amatorów z terenu gminy Manowo. Grupa ta znana jest pod nazwą „ Radość tworzenia”.Członek ZPAP Okręgu Koszalin – Słupsk.
BORIS SCHWENCKE
Urodził się w Berlinie. Ukończył Wydział Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. W roku 1996 rozpoczął studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni prof. Adama Myjaka w 2001 roku. Aneks do dyplomu – cykl medalierski – wykonał w pracowni prof. Piotra Gawrona. Doktorat na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie w 2011 r. Promotorem pracy doktorskiej był prof. Antoni Janusz Pastwa. W kwietniu 2016 Rada Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu podjęła uchwałę o nadaniu mu stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuk pięknych. Pracuje jako wykładowca w Instytucie Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w pracowni rzeźby na Wydziale Sztuki Nowych Mediów. Brał udział w wielu wystawach m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Portugalii i Stanach Zjednoczonych. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, w Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, w British Museum w Londynie i w Staatliche Museen (Münzkabinett) w Berlinie.
Prace w zbiorach: British Museum, Londyn; Muzeum Sztuki Medalierskiej, Wrocław; Staatliche Kunstsammlungen Dresden; Staatliche Museen (Münzkabinett), Berlin
Wystawy indywidualne: Muzeum Książąt Pomorskich, Darłowo, 1999; Galeria „Na Piętrze“, Koszalin, 2000; Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, Rypin, 2001; Podziemie Kamedulskie, Warszawa-Bielany, 2004; Muzeum Ziemi Wałeckiej, Wałcz, 2004; Galeria Ożywcza, Warszawa, 2006; Galeria 2.0 ASP, Warszawa, 2010; Galeria Młynek, Warszawa, 2012; Parafia Ewangelicko-Augsburska, Warszawa, 2013; Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, 2013; Galeria Ether, Warszawa, 2013; galeriaArt, mini-wystawy p.t. „Mikrokosmos” w witrynie Galerii, 2011-14; Podziemie Kamedulskie, Warszawa-Bielany, 2014; Accademia di BelleArti di Verona, 2015; Galeria GJB, Warszawa, 2016; Accademia di Belle Arti di Verona, 2016
Udział w wystawach zbiorowych: VSVU Ruzomberok (Słowacja), 1999; Centrum Rzeźby Polskiej , Orońsko, 1999; BWA Gorzów Wlkp., IX Biennale Sztuki Sakralnej, 2000; Sala wystawowa przy Kościele Środowisk Twórczych, Warszawa, 2000; Galeria w Pałacu Lubomirskich, Warszawa, 2000; Galeria Prezydenta Miasta Warszawy, 2000; Galeria Miejska „Arsenał“, XII Biennale Rzeźby, Poznań 2000; FIDEM, Paryż 2002; Galeria Miejska „Arsenał“, XIII Biennale Rzeźby, Poznań 2002; Galeria Browarna, Łowicz, 2003; Podziemie Kamedulskie, Warszawa-Bielany, 2003; BWA Galeria Miejska,Tarnów, 2004; Płocka Galeria Sztuki, Płock, 2004; BWA Gorzów Wlkp., X Biennale Sztuki Sakralnej, 2004; FIDEM, Seixal (Portugalia), 2004; Galeria Studio, Warszawa, 2005; Goethe-Institut, Nancy (Francja), 2005; Karlsruhe (Niemcy), 2005; Młodzieżowy Dom Kultury, Lublin ,2006; Stadtmuseum Erfurt (Niemcy), „Große kleine Kunst“, 2007; Stiftung Moritzburg, „Die Welt en miniature“, Halle (Niemcy), 2007; FIDEM, California Springs (Stany Zjednoczone), 2007; Seixal (Portugalia), 5th International Biennial of Contemporary Medals, 2008; ZPAP, Okręgowa Wystawa Sekcji Rzeźby, Warszawa, 2009; FIDEM, Tampere (Finlandia), 2010; ZPAP, Okręgowa Wystawa Sekcji Rzeźby, Warszawa, 2010; Münzkabinett, Staatliche Kunstsammlungen Dresden (Niemcy), 2011; Galeria Przy Fabryczce, „Miłosz. Przenikania“, Wołomin, 2011; ZPAP, Okręgowa Wystawa Sekcji Rzeźby, Warszawa, 2011; FIDEM, Glasgow, 2012; Kunstgießerei Flierl, Berlin, 2012; ZPAP, Okręgowa Wystawa Sekcji Rzeźby, Warszawa, 2012; Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Warszawa, 2013; „Pinselstrich vs. Megapixel”, Dresden, 2013; „Säge mir ein liebes Wort”, Schwarzenberg (Niemcy), 2013; ZPAP, Okręgowa Wystawa Sekcji Rzeźby, Warszawa, 2013; „Gold gab ich für Eisen”, Münzkabinett, Staatliche Museen zu Berlin, 2014; Hotel Marriott „Panorama“, Noc Muzeów, Wystawa prac wykładowców PJWSTK, Warszawa, 2014; „Droga do Wolności“, Płock, 2014; FIDEM, Sophia (Bułgaria), 2014; Galeria Sztuki Współczesnej, Włocławek, 2014; ZPAP, Okręgowa Wystawa Sekcji Rzeźby, Warszawa, 2015; FIDEM, Gent/Namur (Belgia), 2016; DGMK-Medaillenmesse, Speyer (Niemcy). 2016; ZPAP, Okręgowa Wystawa Sekcji Rzeźby, Warszawa, 2017
Bożena Hanna Giedych, Impresje jesienne, tkaninaKrzysztof Ramocki, Przemiana, technika mieszana, rysunek, pastel
Boris Schwencke, Brakujące słowa, instalacja, tempera na desce
Piotr Wasilewski, bez tytułu, 2016, olej płótno,100 x 70 cmDawid Żebrowski, z cyklu Kobieta - Ewa, fotografia
Katarzyna Żerdzicka-Jasionek, Capo di Capra, ceramika szkliwiona
6 X SZTUKA
ARTYŚCI OKRĘGU KOSZALIŃSKO-SŁUPSKIEGO
Galeria ZPAP w Gdańsku, ul Piwna 67/68
wernisaż: 24.02.2017 r., godz. 18.00
wystawa czynna do 16.03.2017 r.
Kuratorzy: Ewa Miśkiewicz-Żebrowska i Ryszard Kowalewski
Wystawę patronatem medialnym objęła TVP 3 Gdańsk