Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. Marcinowi Zawickiemu

W tym roku XXII uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. odbyła się 2 października w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Bartłomiej Błażejowski Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP, pełniący rolę gospodarza wieczoru, przywitał zaproszonych gości, w tym :

Honoratę Pilszyk - córkę Kazimierza Ostrowskiego, a także przedstawicieli Marszałka Województwa Pomorskiego  i Prezydent Miasta Gdańska:

Władysława Zawistowskiego - Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Beatę Jaworowską- zastępczynię Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego,
Ewę Adamską - kierowniczkę Referatu ds. Mecenatu Kultury w Biurze Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego
 

Następnie Krzysztof Polkowski, - Rektor ASP w Gdańsku, współorganizator uroczystości również przywitał gości, wspomniał profesora Kazimierza Ostrowskiego, którego był studentem, Przypomniał, że od kilku lat uroczystość wręczenia  tej Nagrody odbywa się w murach Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie profesor był wieloletnim wykładowcą i wyraził zadowolenie z wyłonienia Laureata z grona profesorów uczelni.

Roman Nieczyporowski , członek Kapituły Nagrody, historyk sztuki odczytał uzasadnienie Kapituły, obradującej pod przewodnictwem prof. dr hab. Anny Kutaj-Markowskiej, historyka sztuki, UWR, Wrocław

Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznała Nagrodę za 2023 rok MARCINOWI ZAWICKIEMU  za zaskakujące mamienie oka wywołujące radość widza, za twórczą i nieideologiczną refleksję nad historią malarstwa, za różnorodną skalę obrazów prowokującą zarówno do intymnego kontaktu, jak i do wzniosłych uczuć, za powagę  w podejściu do warsztatu i lekkość w podejmowaniu różnorodnych tematów, za fascynujące oscylowanie między mediami i podnoszące na duchu przekonanie, że malarstwo nie zostanie wyparte przez kolorowe drukarki 3 D.

W tym roku nagroda finansowa dla Laureata została ufundowana przez   Marszałka Województwa Pomorskiego. Marcinowi Zawickiemu zoastała również wręczona statuetka i ręcznie wykaligrafowany werdykt Kapituły Nagrody.

Zbigniew Brzostowski wygłosił laudację na cześć Marcina Zawickiego Laureata Nagrody.

Marcin Zawicki podziękował  w kilku słowach za przyznanie tej prestiżowej Nagrody

Uroczystość zwieńczyło wysłuchanie muzycznej dedykacji dla Laureata w wykonaniu Capelli Gedanensis. w składzie: Katarzyna Kowacz - skrzypce; Katarzyna Rogalska - skrzypce; Tomasz Mrowiński - altówka;Alicja Lach-Owsiany – wiolonczela.

Zespół wykonał utwory:

W.A. Mozart – Divertimento B-Dur cz. II KV 137
S. Joplin – Solace
A. Piazzola – Libertango
J. Brahms – Taniec Węgierski nr 5
 

Wręczenie Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego Marcinowi Zawickiemu  było połączone z wernisażem jego prac . Wszystkich obecnych poczęstowano tradycyjną lampką wina i obdarowano pięknym pamiątkowym albumem prezentującym sztukę Laureata.

Wystawę twórczości Marcina Zawickiego w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku można oglądać do 17 października.

Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
Dofinansowano ze środków: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk
Kurator wystawy: Bartłomiej Błażejowski
Projekty graficzne: Mariusz Hoffman
 
Fotograf Erazm Wojciech Felcyn
 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!