2.06.2017 r.
Malownicze widoki Sejn, urokliwe zaułki oraz sceny rodzajowe wypełniają kompozycje autorstwa Jerzego Srzednickiego. Jerzy Srzednicki to malarz blisko związany z Sejnami, w których przedwojenną społeczność tworzyli żyjący w przyjaźni Litwini, Polacy i Żydzi. Większość jego prac przedstawia barwną historię miasteczka. Często uwieczniał na swoich obrazach Żydów, jarmarki i architekturę. Wystawa twórczości Jerzego Srzednickiego gościć będzie w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Wernisaż odbędzie się 9 czerwca 2017 r. o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.
Retrospektywa
-zostawmy je, zostawmy bez tytułu
- Czy można zapomnieć o sobie, swoim jestestwie… Czy można dotknąć pejzażu; historii północno – wschodniej ściany naszej ojczyzny – Polski? Czy można stać się jej częścią?
- moja odpowiedź brzmi: tak - dotykając twórczości człowieka, który całe życie był wierny swoim ideałom i ukochanej rodzinie – Jerzego Srzednickiego.
Człowieka zmagającego się z niezwykle skomplikowaną szarą codziennością, ale … człowieka z „Wysokiego Zamku”, do którego będąc zaproszonym można poczuć się niezwykle wyróżnionym. Wyróżnionym obecnością jego artystycznego ducha, spacerującego przy nas z finezją cytującego klasyków. Tuż za rogiem czekającego z teczką swoich barwnych opowieści i z uśmiechem delikatnie pykającego metafizyczną fajkę w otoczeniu łanów zbóż, leśnych ostępów kryjących religijne formy, czy kołyszących pustką miast…
Jerzy Srzednicki - jak nikt inny wrósł w krajobraz małej przygranicznej społeczności i stał się symbolem jej kultury, sztuki i żywym ponadczasowym świadectwem historii Sejn. To właśnie tam, w pobliżu wschodniej granicy poszukiwał swojego świata, czasami wyimaginowanego, ale zawsze wyrazistego; melancholijnego w swej naturze z głęboką tajemnicą schowaną w oczach osób portretowanych. Kochał kreskę; jej grubość, cień, jej wyraz… dokumentował sąsiadów, mieszkańców narodowości żydowskiej, ich mikroświaty – spotkania na targu, w sklepie, przydrożnym barze… dokumentował rodzinę; ukochaną żonę Lilkę, córki… dzielił się sobą i swoją wyobraźnią …
Nakarmmy się więc jego twórczością jak bożonarodzeniowym opłatkiem zaczynającym podniosłą chwilę, chwilę wspólnoty. Bądźmy tym niezapowiedzianym gościem, dosiadającym się do szczególnie zastawionego stołu wspaniałej artystycznej uczty, na którą Was serdecznie zapraszam.
Jarosław Pijarowski
(fragment wstępu do wystawy poświęconej twórczości Jerzego Srzednickiego – Gdańsk ZPAP, ul. Piwna 67/68 – 09.06.2017)
Jerzy Srzednicki (1930-2007) – polski malarz, grafik, rzeźbiarz, poeta. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. Eugeniusza Geperta. Na przełomie lat 50 i 60 pobierał konsultacje i nauki malarstwa u prof. Antoniego Łyżwańskiego, a następnie u prof. Tadeusza Brzozowskiego i konsultacje nauki rzeźby u prof. Xawerego Dunikowskiego. Uprawnienia artysty plastyka zostały mu nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w 1976 r. W latach 70. prace Jerzego Srzednickiego były prezentowane w Warszawie m.in. w Galerii Wola, Klubie Dziennikarza na Foksal, w Białymstoku w Teatrze im. Aleksandra Węgierki, Klubie Siedmiu, Baszcie, Międzynarodowym Klubie Prasy i Książki, WDK oraz w Budapeszcie, Krakowie, Lublinie, Szczecinie i Łodzi.
Jerzy Srzednicki
malarstwo
9.06.2017-29.06.2017
Galeria ZPAP w Gdańsku
ul. Piwna 67/68
kuratorzy: Ryszard Kowalewski, Jarosław Pijarowski
Wystawę patronatem medialnym objęła TVP 3 Gdańsk