Galeria ul. Mariacka

MARIA LEPCZAK-WYSOCKA / OSOBLIWA Re:kolekcja

17.02.2018 r.


12 marca 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości Marii Lepczak-Wysockiej. Autorka osobliwej re:kolekcji nosi w sobie niezwykłą troskę o świat – życie, wodę, ziemię, skałę …  Jej wysoka świadomość zagrożeń antropogenicznych i energia twórcza złożyły się na powstanie prac o artystycznych walorach i proekologicznym przesłaniu.

Przetwarzanie twórcze materii odrzuconej w cywilizacyjnym pędzie stało się dla Marii Lepczak-Wysockiej misją dla ocalenia doskonałości natury, dla podniesienia świadomości społecznej o wysokiej wartości istnienia, dla przywrócenia właściwego rytmu życia. Poprzez swoje działania twórcze niczym mitologiczna Hora strzeże ładu między ludźmi i rytmem natury. „OSOBLIWA Re: kolekcja” to plastyczna ballada o afiliacji, sile sprawczej, odrodzeniu piękna. W gdańskiej galerii powstanie ekspozycja o oryginalnym komunikacie artystycznym. Serdecznie zapraszamy. 

 


Maria Lepczak-Wysocka urodziła się na sopockim Stawowiu. Studia odbyła w latach 1977-1982  na Wydziale Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych ( obecnie ASP ) w Gdańsku. Dyplom Uczelni uzyskała w 1982 roku. Od 1983 roku należy do Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Dziedziny twórczości to: rysunek, malarstwo, projektowanie graficzne, serigrafia, formy unikatowe, recykling i upcykling. Stosuje techniki własne z sukcesem eksperymentując i przetwarzając materię, uzyskuje ciekawe efekty plastyczne. Pasje kolekcjonerskie i zachwyt piaskami pomorskich plaż wyraża w unikatowych pracach przestrzennych. Brała udział w wystawach organizowanych przez ZPAP, w tym z okazji stulecia Związku. Uczestniczyła w wielu cyklicznych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach m.in. w Międzynarodowym Konkursie Rysunku we Wrocławiu, Międzynarodowym Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Gdyni, Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu. Otrzymała wyróżnienie w konkursie na logo stulecia miasta Sopotu. Tworzy cykle prac związane z warsztatami artystyczno-edukacyjnymi z dziedziny recyklingu i upcyklingu. Od  2010 roku, jako animator, co roku uczestniczyła w plenerowej akcji Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku „Bioróżnorodność – poznaj, by zachować”. Współtworzyła z CIEE warsztaty edukacyjne „Życie w Bałtyku - piaskiem pisane” nagrodzone w 2010 roku przez Ministra Ochrony Środowiska. W 2014 roku, w Galerii ZPAP w Gdańsku prezentowała wystawę rysunku „Z wolnej ręki”. Eksponowała prace na pokonkursowej wystawie II Triennale Sztuki Pomorskiej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w 2016 r. Na zaproszenie Galerii Jednego Dzieła w siedzibie Gdańskiej Spółki Gazowniczej prezentowała rysunek „Homo rapax – człowiek zachłanny”. Tworzy w sopockiej pracowni plastycznej, do której zaprasza w maju, na Dzień Ot!warty Pracowni. W 2013 roku podczas rozpoczęcia sezonu turystycznego, stworzyła autorską akcję uliczną – Sopocka Babka Piaskowa. Zaangażowana w życie społeczne, wnioskodawca Budżetu Obywatelskiego 2012 roku, współtworzy i czynnie uczestniczy w niezależnych akcjach na rzecz unikalnej przyrody i środowiska rodzinnego miasta.

Maria Lepczak-Wysocka

OSOBLIWA Re:kolekcja

wernisaż: 12.03.2018 r.

wystawa czynna do 11.04.2018 r.

Galeria ZPAP, ul. Mariacka 46/47, Gdańsk

Wystawę patronatem medialnym objęła TVP 3 Gdańsk

Our website is protected by DMC Firewall!