Galeria ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00

Galeria ul. Piwna

Wystawa twórczości Andrzeja Łączyńskiego

20.02.2018 r.


Wtorkowy wieczór 20 lutego 2018 r. w gdańskiej galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 upłynął z fascynującą opowieścią o wzorach. Uroczystego otwarcia wystawy twórczości Andrzeja Łączyńskiego dokonała kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Autor opowiadał o wzorach, inspiracjach twórczych i podkreślał, że jego tkaniny powstały z poszanowaniem życia, środowiska naturalnego, z odpowiedzialnością wobec otoczenia.

Piękne, świadome tworzenie wzorów w odróżnieniu od wielomilionowej produkcji odbywającej się w krajach trzeciego świata z wykorzystywaniem pracy ponad siły, także dzieci. Wystawa niezwykła, trwa do 11 marca 2018 r. Gorąco zapraszamy.


Andrzej Łączyński

„Krótka historia wzorów”
Galeria ZPAP
ul. Piwna 67/68, Gdańsk
wystawa czynna do 11.03.2018 r.

Wystawę patronatem medialnym objęła TVP 3 Gdańsk

 

Zasłony, wbrew swojej nazwie, służą także do odsłaniania. Przed Andrzejem Łączyńskim odsłoniły refleksję, która przetrwała w dawnej fotografii rodziców zakodowana w krzykliwym wzorze tkaniny zasłon, na tle których zrobiono zdjęcie. Wzór spłodził inspirację, inspiracja sztukę, sztuka piękno, a piękno korzyść w postaci niepowtarzalnych przedmiotów użytkowych: tkanin, ceramiki, małych form rzeźbiarskich. Tak wyobraźnia artysty zatoczyła koło. Kod refleksji sprzed lat zamienił się w matematyczny wzór na tworzenie: czujność refleksji i pojemność wyobraźni zamienionej w urodę rzeczy zdolnych pokolorować i upiększyć codzienność. 

 Maciej Siembieda

 

 

Andrzej Łączyński „Krótka historia wzorów”

Wielki Wybuch spowodował wyłonienie się niezliczonej ilości materii, która wzięła udział w dziele tworzenia świata. Ten twórczy proces trwa do dzisiaj, poprzez łączenie się wzorów genetycznych oraz naturalną eliminację najsłabszych ich cząstek. Świadomość tej ciągłej przemiany jest być może kluczem do zrozumienia naszej egzystencji. Nie ma przecież drugiego takiego samego człowieka. Nie można też zrobić dwa razy tego samego zdjęcia. Światło słoneczne, czas i przestrzeń, tworzą swoisty kalejdoskop wszystkiego co nas otacza.

Wystawa „Krótka historia wzorów” dotyka tematu, z którym mierzą się filozofia, matematyka, fizyka czy biologia. To jak poszukiwanie Świętego Grala, czyli potwierdzenia dla postawionych wcześniej hipotez. Może więc i sztuka – nierozerwanie związana z człowiekiem od początku jego istnienia – jest w stanie przybliżyć nas do zrozumienia praw rządzących wszechświatem.

Andrzej Łączyński podjął się bardzo trudnego zadania – próbuje zobrazować ewolucję pewnych wzorów, które niczym wirus zaatakowały jego nieświadomość, gdy był jeszcze dzieckiem. Artysta przez wiele lat nosił je w sobie, pchany co jakiś czas do materializowania ich przeobrażeń. Kiedy zrozumiał, że to spójny cykl, postanowił ułożyć chronologicznie tę krótką historię. Myślę, że ze wskazaniem na „krótką”, gdyż zdaje on sobie sprawę, ile znaczy jedno życie, do całej wieczności.

Damian Piano 

 

 

Fotorelacja z wernisażu:
DMC Firewall is a Joomla Security extension!