Galeria ul. Mariacka

WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA PIWARSKIEGO

7.04.2018 r.


Jednym z wydarzeń artystycznych zaplanowanych na wiosnę 2018 roku będzie wystawa malarstwa Andrzeja Piwarskiego w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47. Andrzej Jan Piwarski urodził się w Warszawie w 1938 roku. Jest absolwentem gdańskiej PWSSP i najnowsza historia Gdańska jest ważną inspiracją twórczą artysty.

W pracowni malarskiej na Starówce w Gdańsku zapoczątkowany został cykl „Ślady”, który jest autorską wypowiedzią obrazującą doświadczenia z wydarzeń Grudnia 1970 w Gdańsku. Kilkadziesiąt prac malarskich powstałych w wyniku, jak wspomina Andrzej Piwarski, wstrząsających przeżyć zawierają w kompozycji zbierane przez lata rekwizyty: ulotki, znaczki, opaski, odzież roboczą...W latach 80. powstał cykl „Nadzieje” inspirowany strajkiem w Stoczni Gdańskiej. Dotąd cykl jest kontynuowany pod nazwą „Ślady-Nadzieje” i wielokrotnie w Gdańsku był prezentowany jak chociażby w 1990 roku z okazji 10. lecia Solidarności w Muzeum Historii Miasta Gdańska i z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w 2010 roku w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Jednym z ważnych obrazów z cyklu „Ślady – Nadzieje” jest kompozycja pt. „Grudzień-Gdańsk” z 1980 i „Wzlot” z wkomponowanym ubraniem roboczym przyjaciela artysty – Stoczniowca, w którym ten strajkował w Sierpniu 1980 roku. Jednym z obrazów otwierających cykl jest „Gwałt”, który zawiera w kompozycji autentyczny artykuł z „Głosu Wybrzeża” ze słynnym Zarządzeniem Porządkowym nr 1 dotyczącym wprowadzenia godziny policyjnej. Dużą wagę przywiązuje artysta do wystawy rodzinnej zorganizowanej 11 grudnia 1983 r. w Oslo gdzie pokazano cykl obrazów Andrzeja Piwarskiego „Ślady-Nadzieje 1970-1983”, także obrazy poświęcone pamięci, zamordowanego przez UB w Warszawie, Grzegorza Przemyka, syna poetki Barbary Sadowskiej, ekspozycja zawierała także malarstwo i rzeźbę żony Barbary Ur i obrazy syna Krzesisława Piwarskiego. Wystawa towarzyszyła uroczystościom wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie.

..Piwarski nie żałuje czasu dla ludzi i sytuacji. Jest widomym dokumentalistą współczesnego człowieka. Jego bogata biografia twórcza wpisuje się, jak żadna inna w dzieje Polski. Polski czasów PRL-u i emigracji solidarnościowej, papieskich pielgrzymek i drogi ku wolności i demokracji...” (Maria Kalczyńska - ZARYS /Niemcy/ - magazyn kulturalny Nr.7 - Rok 2008 Wydawca: Kulturverein Zarys e.V.- ISSN-Nr.:1613-0375).

W tym roku Andrzej Piwarski kończy 80 lat. To dla artysty ważny jubileusz. Z bagażem doświadczeń, z nieustającą siłą i pracowitością tworzy kolejne kompozycje malarskie przywołujące wizje newralgicznych zdarzeń i autentycznych emocji. Z pewnością wystawa będzie zajmującą ekspozycją prac z ważnym świadectwem w plastycznym przekazie. Serdecznie zapraszamy, wernisaż już 16.04.2018 r. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47.

Andrzej Piwarski

malarstwo

jubileusz 80. urodzin artysty

Galeria ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47

wernisaż: 16 kwietnia 2018 r., godz. 18.00

wystawa czynna od 16.04.2018 r. do 16.05.2018 r.

Patronat medialny:

 

Our website is protected by DMC Firewall!