Galeria ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00

Galeria ul. Piwna

KOPALNIA OBRAZU XVI — WYSTAWA FOTOGRAFII / SZTUKI MEDIÓW

19.04.2018 r.


W galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zagości wystawa fotografii siedmiu autorów: Antoniego Grunera, Roberta Jopa, Stanisława Michalskiego, Agnieszki Piaseckiej, Michała Pietrzaka oraz Leszka Żurka. Ekspozycja zapowiada się ekscytująco. Wernisaż 28 kwietnia br. o godz. 18.00. Résumé ideowe przedstawione przez jednego z kuratorów stanowi doskonałe wprowadzenie do wystawy;

Kolejna odsłona projektu realizowanego w ramach kolektywu Kopalnia Obrazu tworzy panoramę wizualnych narracji zainspirowanych tematem

DUCH MIEJSCA – ZAMEK M.

Zaproszeni do udziału w projekcie autorzy eksplorują twórczy potencjał medium fotografii, obserwują otaczający świat natury i technokultury, zaglądają do własnej wyobraźni. Tworzą obrazy dokumentalne i kompozycje kreacyjne, posługują się fotografią analogową oraz obrazowaniem cyfrowym. W konsekwencji powstaje niejednorodna mozaika obrazów, które są próbą namysłu nad zagadnieniami dotyczącymi obiektywności, obiektywizmu oraz subiektywności i subiektywizmu wyrażanymi za pomocą medium fotografii.

Janusz Musiał, 2018-04-04

Uczestnicy wystawy:


ANTONI GRUNER

Antoni Antoine Gruner (1968) reżyser, operator kamery, zdjęcia, scenografia w krótkich filmach metrażowych, oraz reklamach. Fascynuje go właśnie fotografia i film, dlatego w tych dwóch formach sztuki, szuka odpowiedzi na pytania jak przedstawić obraz jako nieobecność, jako ciało, jako pragnienia, wizualizacji pojęć niemożliwych do uchwycenia, pogodzenia w jedno; myślenia pojęciowego (natury filozoficznej) i wrażeniowego (obecnego w sztuce). Myślenia nie tylko przez widzenie. Laureat wielu prestiżowych nagród m.in.: Honoreble Mention International Photography Awards (Nowy York 2013, 2014, 2015, 2016), Winner of Prix de la Photographie (Paris 2016). Nagroda za najlepsze zdjęcia na 48 Hour’s Festiwal Project. Uczestnik wystaw zbiorowych min.:w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Konteksty Fotografii w Polsce 1947-2017”, Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kultury Obrazu", "Tabu", Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kicz w kulturach mediów”.

 

 


ROBERT JOP

 Urodzony w 1973 roku w Gdyni. Wraz z żoną prowadzi zakład fotograficzny. Na co dzień zajmuje się fotografią reklamową i reportażem fotograficznym.

 


 

STANISŁAW MICHALSKI

Urodzony w 1948 roku w Zabrzu. Zajmuje się fotografią ponad czterdzieści lat. Młodość spędził na Górnym Śląsku. W kręgu jego zainteresowań twórczych jest przede wszystkim portret i pejzaż. Tworzy czarno-białe fotografie przestrzeni postindustralnych na Górnym i Dolnym Śląsku. Jest autorem 50 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. W swoich działaniach poszukuje nowych form narracji fotograficznej, eksperymentuje z użyciem nowych własnych technik nadając inny wymiar fotografii.

 

 


JANUSZ MUSIAŁ

Fotograf, filmowiec, kulturoznawca, autor posługujący się różnymi mediami (fotografia, krótka forma filmowa, animacja, instalacja, obiekt, słowo, projekty sieciowe) w celu realizacji tematycznych projektów, wystaw, filmów, katalogów i albumów. Od 2005 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od roku 2014 członek ZPAF Okręg Dolnośląski. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami (od 2016 roku). Od 2006 roku nauczyciel akademicki (fotografia, film, multimedia), a od 2015 roku adiunkt na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor ponad 150. wystaw i pokazów indywidualnych oraz zbiorowych w zakresie fotografii i sztuki mediów, w tym ponad 30. tematycznych wystaw indywidualnych (w kraju i poza krajem, m.in.: Bytom, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Piła, Sosnowiec, Warszawa oraz Algieria, Czechy, Litwa, Słowacja, Niemcy).

 

 

AGNIESZKA PIASECKA

Urodzona 26.02.1989 w Gdyni, absolwentka fotografii na Roehampton University w Londynie (2012), absolwentka studiów magisterskich na kierunku Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2016). Zajmuje się alternatywnymi i historycznymi metodami fotograficznymi oraz video. Uczestniczyła w wielu wystawach w Polsce i zagranicą m.in. w Photofusion Gallery w Londynie (2013), Tallin Light Festival (2015), Galerii Promocyjnej w Krakowie (2016), Gdańskim Biennale Sztuki w Gdańskiej Galerii Miejskiej (2016) oraz Bokvillan Gallery w Helsinkach (2017). Wraz z Justyną Orłowską oraz Michałem Rumasem prowadzi inicjatywę “Skręć w Kulturę” gdzie poprzez dokumentację fotograficzną i video umożliwia upowszechnianie wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Pracuje jako nauczyciel fotografii w Technikum nr 2 w Gdańsku.

 

 

 


MICHAŁ PIETRZAK

Urodzony w 1977 r. w Bystrzycy Kłodzkiej. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Doktorant na kierunku Sztuka Mediów ASP we Wrocławiu. Autor wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

 

 


LESZEK ŻUREK

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w dziedzinie fotografii. Wykładowca fotografii i psychofizjologii widzenia na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, oddział Gdańsk. Autor fotografii dwóch publikacji albumowych „Paradissus Marie” oraz „Kościół Mariacki w Żukowie”. Stale współpracuje z muzeami w Trójmieście, twórca zdjęć do katalogów Muzeum Miasta Gdyni. W swych pracach zaprasza widza w podróż w głąb siebie. Posługując się fotografią, stawia ważne pytanie o tożsamość minionych istnień oraz o trwałość pamięci. Twórca wielu docenionych cyklów fotograficznych (m. in. "Moje ogrody", "Powidoki", "Sekrety", "Niepamięci", "Kalotypie", "Z tego brzegu czasem widać drugi brzeg") oraz video art. (filmy "Mantra", "Powitanie" prezentowane w ramach wykładów zagranicznych Krzysztofa Jureckiego "Suplement do polskiej sztuki wideo 1980-2006).

 

KOPALNIA OBRAZU XVI

wystawa fotografii / sztuki mediów

DUCH MIEJSCA – ZAMEK M.

wernisaż wystawy: 28.04.2018 r., godz. 18.00

wystawa czynna do 17.05.2018 r.

Galeria ZPAP w Gdańsku

ul. Piwna 67/68

Uczestnicy wystawy:

ANTONI GRUNER

ROBERT JOP

STANISŁAW MICHALSKI

JANUSZ MUSIAŁ

AGNIESZKA PIASECKA

MICHAŁ PIETRZAK

LESZEK ŻUREK

kuratorzy wystawy – Janusz Musiał / Mariusz Sładczyk / Leszek Żurek

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd