Galeria ul. Mariacka

Stanisław Konieczny (1933-1981) / ceramika

30.05.2018 r.


21 maja 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Stanisława Koniecznego. Prezes Ryszard Kowalewski rozpoczął oficjalne otwarcie serdecznym powitaniem gości wernisażowych. Kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko szeroko przedstawiła sylwetkę twórczą Stanisława Koniecznego, przybliżyła dokonania i drogę twórczą artysty.

Janina Karczewska-Konieczna wspominała niezwykłą siłę kreacyjną Stanisława Koniecznego i wspólne realizacje. Kompozycje ceramiczne Stanisława Koniecznego mimo, ze powstały kilkadziesiąt lat temu nie straciły na aktualności - nadal porywają nowoczesnością, oryginalnym kształtem, kolorytem i perfekcyjną harmonią. Mistrzowskie struktury plastyczne, dzieła o niezwykłych walorach artystycznych. Wystawa bardzo interesująca, Czynna do 20 czerwca br. Serdecznie zapraszamy.

  1.  

Stanisław Konieczny urodził się w 1933 roku w Montceau-les-Mines we Francji, zmarł w 1981 w Gdańsku. Ukończył Wydział Rzeźby i Ceramiki gdańskiej PWSSP. Dyplom uzyskał w pracowni profesora Alfreda Wiśniewskiego w 1960 roku. Jeszcze jako student, z chwilą odrodzenia Zakładów Ceramicznych w Kadynach w 1956 wszedł do zespołu młodych ceramików skupionych wokół profesor Hanny Żuławskiej. Był twórcą niezwykle pracowitym. Tworzył dekoracyjne formy użytkowe – wazony, misy, także rzeźby abstrakcyjne i monumentalne realizacje architektoniczne. Skonstruował samodzielnie piec ceramiczny, opracował autorską technologię szkliwienia. Dzięki takim zasobom podejmował wiele eksperymentów artystycznych. Jego rzeźby to nowoczesne śmiałe dzieła plastyczne fascynujące kształtem, kolorem, odbiciem, przenikaniem światła i uniwersalnym przekazem artystycznym. Artysta brał udział w wielu wystawach; Ogólnopolska Wystawa Ceramiki Artystycznej w Sopocie (1959 r.), wystawy w (Austria, 1959 r.) oraz w Warszawie (1960 r.). W I, II i V edycji Międzynarodowego Biennale Ceramiki Artystycznej w Vallauris (Francja) w 1968, 1970 i 1976 zdobył Wielki Dyplom Honorowy i nagrodę Association Française d’Action Artistique. Na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Ceramiki w Guldo – Tadino w Perugii (Włochy) w 1969 roku otrzymał Dyplom Merito, na Wystawie Ceramiki Artystycznej z okazji XXV – lecia PRL we Wrocławiu (1969 r.) – I nagrodę, a na Międzynarodowej Wystawie Ceramiki Artystycznej w Sopocie (1970 r.) – medal. Brał ponadto udział w I i III edycji Międzynarodowej Wystawy Ceramiki Artystycznej w Faenza (Włochy) w 1973 i 1976 r., w Światowej Wystawie Ceramiki Artystycznej w Londynie (1974 r.), w Ogólnopolskiej Wystawie Rzeźby Polskiej w Sopocie (1974 r.), gdzie otrzymał medal, w Międzynarodowym Konkursie na Rzeźbę Ceramiczną we Florencji (1975 r.) oraz Wystawie Sztuki Polskiej w Moskwie (1976 r.) i w Berlinie (1977 r.). Jego prace znalazły się w wielu zbiorach muzealnych m.in. Faenza i Vallauris, Muzach Narodowych w Gdańsku, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, a także w muzeach w Łodzi, Olsztynie i Zielonej Górze.

 

Stanisław Konieczny

(1933-1981)

ceramika

wystawa czynna do 20 czerwca 2018 r.

Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47

Patronat medialny:

DMC Firewall is a Joomla Security extension!