Galeria ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00

Galeria ul. Piwna

WYSTAWA MALARSTWA ALEKSANDRY RADZISZEWSKIEJ I MIETA OLSZEWSKIEGO

2-7.07.2018 r.


25 lipca 2018 r. W galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja malarstwa Aleksandry Radziszewskiej oraz Mieta Olszewskiego. Wystawa obejmie kilkanaście obrazów Aleksandry Radziszewskiej z lat 1983-2007. Będą to kompozycje olejne z cykli: "Pejzaże posłań" i "Owoce, warzywa". Wystawę dopełnią najnowsze obrazy Mieta Olszewskiego.

Aleksandra Radziszewska malowała do połowy 2007 roku. Jej cykl "Pejzaże posłań" obrazuje sypialnie, łóżka, poduszki, narzuty - prywatność, osobistą przestrzeń. Aleksandra Radziszewska jest również twórcą szeregu martwych natur, kompozycji przedstawiających owoce i warzywa w aurze oryginalnej intymnej nastrojowości. W treści jej kompozycji odnajdujemy horacjańskie i koheleńskie rozważania. Dzięki wielu odsłonom podobnej formuły malarskiej, dzięki energii plastycznej i symbolice cykle stanowią swoistą apoteozę doczesności, ludzkiej egzystencji - z całą jej mocą i słabością.

Akty Mieta Olszewskiego to malarskie przedstawienie kobiecej cielesności. Oryginalny dobór środków artystycznych, skupienie energii plastycznej na kształcie, barwie koncentruje meritum w sferze przeżycia estetycznego, malarskiej interakcji. W koncepcji wystawy Mieto Olszewski ujął dzieła powstałe w ciągu ostatniego roku w oszczędnym sformułowaniu: "nowe obrazy". Czy wystawa będzie malarską opowieścią o przemijaniu świata a zarazem o jego zmysłowym pięknie? Może zaproszeniem do poznania oryginalnych sposobów wyrażania się w malarstwie? Mieto Olszewski deklaruje niezapomnianą, świeżą prezentację z nutą nostalgii w tle. Wernisaż 25 lipca br. o godz. 18.00 Serdecznie zapraszamy.

 

 

Aleksandra Radziszewska (1954-2012)

Urodziła się w Sępopolu. Po skończeniu liceum plastycznego w Gdyni Orłowie studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (1976-1981). Dyplom uzyskała w pracowni prof. Jerzego Zabłockiego.

W ciągu trzydziestu lat spod pędzla Aleksandry Radziszewskiej wyszło ponad tysiąc obrazów. Podróżowała i wystawiała na całym świecie. Indywidualne wystawy to oczywiście prezentacje wielokrotnie w Gdańsku, Sopocie, Warszawie, ale także m.in. w Nowym Jorku, Portland, Berlinie, Frankfurcie, Norymberdze, Herford, Dusseldorfie, Lampertheim, Bensheim, Burgfeldenie, Zwingenbergu.

W 2001 roku miała miejsce najbardziej spektakularna ekspozycja prac Aleksandry - Kunst im Salz. W Bad Friedrichstall, 200 metrów pod ziemią, w kopalni soli w pobliżu granicy Niemiec i Francji, zorganizowana została ekspozycja 100 obrazów Aleksandry Radziszewskiej. Oświetlenie, logistyka, transport gości, wernisaż, występy bigbandu i rewelersów, to duże i kosztowne przedsięwzięcie, być może największy wkład Niemców w sztukę polską.

Aleksandra Radziszewska tworzyła do połowy 2007 roku. Pracę twórczą przerwała choroba.
Zmarła 5 maja 2012 r. Prywatnie była żoną Mieta Olszewskiego, matką Iwa i Agnieszki.

www.aleksandraradziszewska.eu

  

Mieto Olszewski

Urodził się w 1945 roku. W latach 1963-1969 studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastyczncznych w Gdańsku w pracowniach prof. Stanisława Teisseyre'a i prof. Jacka Żuławskiego (dyplom). Od 1971 do 2016 roku pracował na Wydziale Malarstwa PWSSP, a następnie ASP w Gdańsku. Od 1996 roku jako profesor zwyczajny. Przez dwadzieścia lat prowadził dyplomową pracownię malarstwa.

Uprawia malarstwo sztalugowe (od 1969 roku cykl kilkuset obrazów "Akt"), malarstwo monumentalne, ilustrację książkową, rysunek prasowy, rzeźbę z przedmiotów gotowych.

Ponad czterdzieści wystaw indywidualnych, ponad dwieście zbiorowych. Prace w zbiorach krajowych i zagranicznych.

www.mietoolszewski.eu

  

Our website is protected by DMC Firewall!