Galeria ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00

Galeria ul. Piwna

NATALIA WEGNER / PEJZAŻE ZATRZYMANE 3

26.08.2018 r.11 września br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się wystawa twórczości Natalii Wegner. Będzie to ekspozycja dzieł o niezwykłej dynamice. Natalia Wegner swoje inspiracje i decyzje twórcze przybliża we wstępie do wystawy:

Pejzaże zatrzymane“ to nazwa cyklu wystaw, które z Krzysztofem Ryfą prezentowaliśmy w Ostrowie Wielkopolskim i we Włocławku w latach 2017, 2018. Tym razem będzie to samodzielna ekspozycja, na której pokażę obrazy w większości inspirowane spostrzeżeniami podróżnymi.

Fascynacja pejzażem obserwowanym podczas przemieszczania się autem i pociągiem, gdy jego charakter różni się zasadniczo, stanowi źródło i powód malowania. Pasy „sunącego“ podłoża wobec stabilności dali, struktura układu nieba, kadr szyby noszącej ślady samochodowych wycieraczek czy konfrontacja z centralnym trójkątem asfaltu, wpływają na rodzaj zakomponowania dzieła. Obserwowanie i wynikające z niego konstatacje mają wartość twórczego aktu. Kolory, formy, świecenia, jaskrawe przydrożne znaki, słupy, banery, przenikają w tkankę obrazu jako sygnały, geometryczne akcenty. Obecne w pejzażu nawarstwienia, uskoki, progi stają się w ruchu wyrazistsze, co sprawia, że oko już nie patrzy, raczej dotyka. Natłok impulsów, wrażeń bezustannie płynących, wzajemnie się unieważniających, udaje się czasem zatrzymać zapamiętaniem lub notatką. Z nich czerpię wiedzę i intuicję potrzebne do stworzenia obrazu.

Technika, w której pracuję nazywam mieszaną lub kolażem. Jest wynikiem wieloletniego poszukiwania metody, która pozwoliłaby wyrazić dany problem. Papier traktuję jako podłoże, ale też jako materiał do budowania fakturowej struktury malarskiej. Ślad pędzla może być tożsamy z naklejonym strzępkiem papieru. Dużym obrazom, oprawionym w ramy z szybą, towarzyszą mniejsze realizacje powstałe podczas plenerów. To one pomagają łączyć i domknąć aranżacyjną koncepcję wystawy.

Wernisaż zacznie się o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.
 

 

Natalia Wegner

Urodzona w 1974 roku w Poznaniu.

Absolwentka poznańskiego Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

W 1999 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Linorytu i Drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego.

W latach 1999-2004 pracowała w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej „Schola Posnaniensis“, gdzie w pracowniach prof. Andrzeja Macieja Łubowskiego, jako asystentka, prowadziła zajęcia z rysunku i malarstwa ściennego.

Od 2003 roku pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu jako asystentka prof. Ireneusza Domagały w XII Pracowni Rysunku.

Od dwóch lat, jako adiunkt, pełni obowiązki kierownika tejże pracowni.

W 2011 roku obroniła rozprawę doktorską pt. „Nokturny“.

Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Mieszka w Mosinie, zajmuje się malarstwem.

 

NATALIA WEGNER

Pejzaże zatrzymane 3”

malarstwo

11.09.2018 – 30.09.2018

wernisaż 11.09.2018 r., godz. 18.00

Galeria ZPAP

ul. Piwna 67/68

80-831 Gdańsk

DMC Firewall is a Joomla Security extension!