Galeria ul. Mariacka

TOMASZ MERING / WIZYTA — KOMIKS

18.09.2018 r.


Galeria ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46.47 gościć będzie unikalną wystawę, prezentację komiksu. Ekspozycja zatytułowana Wizyta: Gdańsk, sierpień 1939, historia alternatywna przedstawi emocjonującą sekwencyjną opowieść. Otwarcie wystawy odbędzie się 8 października br. o godz. 18.00.

Stasiu urodził się w odrodzonej po 123 latach zaborów Polsce. Uczęszczał, jak inni jego rówieśnicy, do szkoły powszechnej, w Warszawie. Uczył się pilnie, celujące wyniki osiągał zwłaszcza z matematyki i nauk przyrodniczych. Po szkole rzadko bawił się ze swoimi kolegami szkolnymi na podwórku, popołudnia wolał spędzać na czytaniu książek przygodowych i awanturniczych.

Pewnego razu tata Stasia przyniósł do domu czasopismo o tematyce technicznej. Młody człowiek od razu zatopił się w lekturze artykułów traktujących o najnowszych osiągnięciach inżynierów, zwłaszcza polskich. Od tej pory Staś, w drodze do i ze szkoły, pilniej obserwował otaczającą go rzeczywistość. Dostrzegał w mijanych samochodach, tramwajach, rozwiązania techniczne, o których przeczytał w niejednym już numerze rzeczonego magazynu.

Nadeszło parne, gorące lato 1939 roku. Staś odebrał swoje świadectwo promocji do następnej klasy szkoły powszechnej. Jak co roku, młody warszawiak wakacje spędzał na wsi, w gospodarstwie należącym do krewnych swojego ojca. Ale tym razem zatęsknił mocniej do wielkomiejskiego zgiełku no i do swojej nowej technicznej fascynacji.

Pewnego dnia w bramie gospodarstwa zjawił się tato Stasia, w towarzystwie swojej żony.

- Stanisław, podziękuj wujostwu za gościnę. Jedziesz z mamą i ze mną nad bałtyckie wybrzeże. - Zakomenderował ojciec.

- Hurra! Będziemy się plażować? - Zapytał rozradowany chłopiec.

- Oj nie. Ale za to wypróbujemy nowe połączenie kolejowe Warszawa – Gdańsk. Pojedziemy Luxtorpedą.

Ojciec wyłożył synowi niemal cały plan podróży. Staś nie posiadał się z radości. Jego wakacje będą wreszcie urozmaicone, w dodatku odbędzie podróż nowoczesnym wagonem motorowym!

- Tylko zachowuj się przykładnie. Jak wiesz, twój ojciec jest dyplomatą. Ma ważne zadanie do wykonania. Nie wolno mu utrudniać jego pracy.

O tym, jaki przebieg miała podróż rodziny Stasia do Wolnego Miasta Gdańska oraz co i gdzie zobaczył on w samym mieście nad Motławą, dowiecie się Państwo z lektury mojego komiksu "Wizyta", który zaprezentuję w dniach 8.10.2018 – 7.11.2018 w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku, przy ulicy Mariackiej 46/47.

Zapraszam w imieniu Stasia. Tomasz Mering, autor

 


 

Tomasz Mering – wejherowski twórca ilustracji, komiksów, animacji i projektant graficzny. Często porusza tematy historyczne, czerpie też inspiracje z literatury pięknej. Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce i zagranicą. Były one również publikowane w prasie i nagradzane na konkursach. W 2016 roku opublikował fabularyzowany komiks historyczny "Las Piaśnicki" wydany przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Oprócz pracy twórczej prowadzi też autorskie warsztaty komiksowe. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest też dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Strona autorska: mering.pl

Tomasz Mering

komiks

Wizyta: Gdańsk, sierpień 1939, historia alternatywna

8.10.2018-7.11.2018

wernisaż 8 października 2018 r.

godz. 18.00

Galeria ZPAP w Gdańsku

ul. Mariacka 46/47

80-833 Gdańsk

 

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Patronat medialny

DMC Firewall is a Joomla Security extension!