Galeria przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku

czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-16.00

Galeria ul. Mariacka

WYSTAWA RZEŹBY DANKI JARZYŃSKIEJ

28.10.2018 r.


12 listopada 2018 r. o godz. 18.00 w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa twórczości Danki Jarzyńskiej pt. Balanse. Danka Jarzyńska w obrazowym tekście autorskim o cyklu Balanse zaprasza do obejrzenia wystawy;

Żeby wytrwać wewnątrz systemu, który zmienia się coraz szybciej, żeby się w tym pędzie nie zatracić, trzeba mieć niezwykle silną kotwicę fundamentalnych wartości, jasną świadomość, co dla nas jest naprawdę istotne, czego tak naprawdę oczekujemy od życia, od siebie, od innych.

Alvin Toffler

Balans, którego formy eksplorują prezentowane prace, oscyluje pomiędzy procesem i efektem, ułomnością i doskonałością, materią i tym, co materię przekracza. Każda z rzeźb waha się także między innymi biegunami przeciwieństw, jak: wnętrze-zewnętrze, góra-dół, bierność-aktywność, żeńskie-męskie, samotność-wspólnota. Poszukują złotego środka, co ma w sobie coś z utopii, tak samo jak ludzkie pragnienie harmonii, którego jednak nie potrafimy (nie powinniśmy?) porzucić.

Kilka spośród „balansów” powstało z inspiracji symbolem nieskończoności. Jego moc to nie tylko emanowanie spokojem i obietnica równowagi. To także skojarzenia z wiecznością, trwałością i brakiem ograniczeń. Ten mistyczny znak sprzyja odnajdywaniu własnego miejsca w rzeczywistości, w tym – używaniu z umiarem posiadanej władzy. Pracując nad jego własną interpretacją rzeźbiarską, zapraszam do podróży w głąb, a jednocześnie intensywnego doświadczania tego, co jest tu i teraz.

 

Danka Jarzyńska urodziła się w 1960 roku w Gdańsku. Od dzieciństwa mieszka na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie ukończyła szkołę podstawową. Naukę kontynuowała w Technikum Hotelarsko Gastronomicznym w Gdyni, gdzie uzyskała dyplom technika-technologa. Przez wiele lat pracowała w branży turystycznej. Jednocześnie cały czas podejmowała - i wciąż podejmuje - aktywność w obrębie lokalnej społeczności, działając na rzecz jakości jej kultury, środowiska naturalnego i przestrzeni publicznej. Jak często podkreśla fascynacja sztuką towarzyszyła jej odkąd pamięta, ale dopiero podjęte w 1998 roku studia w ASP w Gdańsku pozwoliły jej rozwinąć się w tym zakresie. Akademię ukończyła w roku 2001 z dyplomem licencjata na Wydziale Edukacji Artystycznej Sztuk Plastycznych. Dyplom zrealizowała w Pracowni Rzeźby pod kierunkiem prof. Wojciecha Sęczawy. Swoją pierwszą indywidualną wystawę Więzi (2005) zrealizowała w Domu Kultury GAK „Wyspa Skarbów” na Wyspie Sobieszewskiej. Od tamtej pory, dzięki współpracy z Gdańskim Archipelagiem Kultury, którego placówką jest „Wyspa Skarbów”, zrealizowała wiele wspólnych projektów artystycznych. W 2015 roku Gdański Archipelag Kultury odznaczył artystkę tytułem Osobowość Wyspy. Od 2016 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. To także początek intensyfikacji aktywności wystawienniczej (m.in. Pomiędzy w Galerii Sztuki Warzywniak w Gdańsku Oliwie, Relacje w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina i Improwizacje na Scenie Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury). W 2017 roku zdobyła 3 nagrodę w III Edycji Międzynarodowego Konkursu im. profesora Tadeusza Malińskiego, NanoArt, Galerie Roi Doré w Paryżu. Jest autorką cyklu plenerów rzeźby w granicie w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej i organizatorką jego I edycji pod hasłem „Wyspa w Granicie” oraz redaktorką katalogu dokumentującego i komentującego wydarzenie. Była kuratorem zbiorowej wystawy rzeźbiarzy Gdańskiego Okręgu ZPAP pt. „Przejście” w Sopockim Pasażu Sztuki (2018). Regularnie realizuje swoje projekty twórcze w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Swoją twórczość chętnie określa jako minimalizm figuratywny. Najczęściej pracuje w brązie, marmurze, granicie i ceramice.

Danka Jarzyńska

Balanse

rzeźba

12.11.2018 - 12.12.2018

Wernisaż: 12.11.2018 r., godz.18.00

Galeria ZPAP w Gdańsku

ul. Mariacka 46/47

80-833 Gdańsk

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Patronat medialny

DMC Firewall is a Joomla Security extension!