Galeria ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00

Galeria ul. Piwna

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Adamem Papke

2.12.2018 r.


Adam Papke, znany polski akwarelista swoją edukację zawdzięcza Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, a następnie Uniwersytetowi im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego, gdzie uzyskał dyplom w roku 1993. Adam Papke jest artystą plastykiem w trzecim pokoleniu i to zarówno po mieczu jak i po kądzieli. Jego Ojciec Zbigniew Papke, jest również znanym, profesjonalnym malarzem. Mama Jolanta, absolwentka Liceum Plastycznego, również, w miarę możliwości, zajmowała się twórczością plastyczną. Adam Papke zapytany, czy uprawia również inne techniki, poza akwarelą, odpowiedział: Owszem, zdarza się, ale poświęciłem się akwareli.

M.J. Co spowodowało, że zdecydowałaś się na to poświęcenie?

A.P. Z akwarelą miałem do czynienia od najwcześniejszych lat dzieciństwa. Zajmowali się nią mój Ojciec, Mama a także zaprzyjaźnieni z naszym domem inni artyści.

M.J. Co zawdzięczasz akwareli?

A.P. To, że dzięki niej znalazłem odpowiadającą mi formę wypowiedzi i przekazu moich spostrzeżeń i emocji, które towarzyszą mi, kiedy oglądam pejzaże, otaczający mnie świat. Akwareli zawdzięczam, również to, że spotykam w naszym stowarzyszeniu innych akwarelistów pasjonujących się tą trudną dziedziną sztuką. Wymieniamy doświadczenia, uczymy się od siebie.

M.J. Zapewne, zawdzięczasz jej również i to, że możesz dzięki swojej pracy zarobić „na życie”?

A.P. (uśmiecha się) Staram się.

M.J. Czy uważasz, że w tej osiągnąłeś już wszystko, co jest w tej dziedzinie dla Ciebie możliwe?

A.P. Na szczęście nie wszystko. Cały czas poszukuję!

M.J. Organizujesz liczne indywidualne wystawy w kraju i za granicą. Bierzesz udział w wystawach zbiorowych., w plenerach malarskich. Która z tych aktywności jest dla Ciebie najważniejsza?

A.P. Najważniejszy jest sam proces twórczy, a więc plenery. Wystawy są jedynie zwieńczeniem tego procesu. Pasjonują mnie również warsztaty twórcze.

M.J. Pozostaję mi pogratulować wspaniałej wystawy w Galerii ZPAP na Piwnej i podziękować za rozmowę.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!