Galeria ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00

Galeria ul. Piwna

WYSTAWA PORTRETÓW W GALERII ZPAP

4-5.12.2018 r.


W Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku, w dniu 15 grudnia 2018 o godz, 18.00 br. nastąpi otwarcie zbiorowej wystawy „Portrety” - prac malarskich, rysunków, grafik i rzeźb.

Wystawa będzie prezentacją i przeglądem prac środowiska artystów stowarzyszonych w gdańskim Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, których tematem jest portret. Niestety, za względu na ograniczoną ilość miejsca w Galerii nie wszyscy chętni do udziału w wystawie, mogli znaleźć dla siebie miejsce. Decydowała kolejność zgłoszeń. Portret, jako temat pojawia się na wystawach (zdominowanych najczęściej przez sztukę abstrakcyjną, odwiedzanych głównie przez osoby zainteresowane bezpośrednio), pojawia się w ostatnich latach, niezbyt często.

Zapotrzebowanie na portret, poszukiwanie portretujących artystów, wygasa również. Tymczasem na naszych ulicach, roi się od portretujących amatorów. Świadczy to tym, że mimo wszystko, mamy do czynienia z potencjalnym zainteresowaniem tematem portretu.

Potrzeba zamówienia portretu u profesjonalnego artysty (dla siebie lub kogoś bliskiego) wydaje się być znikoma, lub żadna, zapomniana. Tak dzieje się zwłaszcza w naszym, dotkniętym wojnami, problemami mieszkaniowymi i migracją ludności kraju.

Celem naszej wystawy „Portret” jest nie tylko pokazanie możliwości naszego środowiska, i prezentacja możliwości osób zajmujących się portretowaniem, lecz również pobudzenie zainteresowania portretami u osób zainteresowanych sztuką. Dobrze wykonany portret może być doskonałym elementem wnętrz mieszkalnych, a także wnętrz użytku publicznego.

Uważam,że należy konsekwentnie pracować nad wprowadzaniem „mody na portret”, potrzebnej nam i następnym pokoleniom.

Maria Jędrzejczyk – Kurator

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!