Galeria ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00

Galeria ul. Piwna

Artyści Okręgu Łódzkiego ZPAP w Gdańsku

17-19.02.2016 r.


19 lutego 2016 roku o godz. 17.00 Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski oraz Prezes Łódzkiego Okręgu ZPAP Mirosław Ptycia uroczyście otworzyli wystawę twórczości Artystów Okręgu Łódzkiego. Prezesi zgodnie stwierdzili potrzebę łączenia się we współpracy między Okręgami ZPAP. Zapowiedziano wystawę "Artyści Gdańskiego Okręgu ZPAP" w Łodzi. Oddano się również wspomnieniom o współpracy z czasów Solidarnościowych kiedy nie zawsze można było bezkarnie wygłaszać, czy obrazować własne poglądy, szczególnie te które krytykowały władzę i panujący system. Sztuka i artyści najbardziej cenili i cenią wolność wypowiedzi. To ważne, że w Gdańsku wolność chroni się wyjątkowo, jako bezcenną wartość. Gdańsk i Łódź. Sztuka. To było niezwykłe spotkanie.
fot.J.Gajewicz 


fot.J.Gajewicz 


fot.J.Gajewicz 


fot.J.Gajewicz  WYSTAWA ARTYSTÓW OKRĘGU ŁÓDZKIEGO ZPAP

Autorzy: Alicja Brewińska-Walaszczyk – mozaika, Joanna Hrk – malarstwo, Danuta Krajewska-Pietrasik – formy przestrzenne, Maksymilian Max Majewski – formy geometryczne-malarstwo, Piotr Mastalerz – malarstwo, Jacek Niewieczerzał – malarstwo, Zofia Sługocka-Biegańska – malarstwo

wystawa czynna do 18 marca 2016 r.

Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Piwna 67/68

 

Alicja Brewińska-Walaszczyk


Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi w roku 2001 na Wydziale Edukacji Wizualnej w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof.Tomasza Chojnackiego. Praca magisterska z historii sztuki napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Grzegorza Sztabińskiego. W roku 2012 ukończyła studia podyplomowe w zakresie „Zarządzania Ochroną Dóbr Kultury” na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Współpracowała z Ośrodkiem Inicjatyw Artystycznych Teatr 77 w Łodzi przy realizacji Festiwalu Teatralnego Ziemia Obiecana. Pracowała także jako asystent kostiumografa i scenografa przy realizacjach filmów oraz Teatrów Telewizji w Warszawie. Przez wiele lat przebywała we Włoszech gdzie zajmowała się szeroko pojętym dekoratorstwem wnętrz, malowaniem fresków i tworzeniem mozaiki. Od czasu pobytu we Włoszech mozaika stała się jej wielka pasją, której oddaje się do dnia dzisiejszego. Jej prace znajdują się we Włoszech, Niemczech, Luksemburgu, Polsce.


 

Joanna Hrk


Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi; Wydział Grafiki i Wydział Tkaniny i Ubioru. W 2011 r. uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. Publicystka, fotograf, scenograf teatralny, ilustrator. Jako publicystka współpracuje ze specjalistycznymi wydawnictwami branżowymi zajmującymi się modą, obsługującymi polskie i międzynarodowe targi mody (Moskwa, Berlin, Paryż, Düsseldorf). Jej dorobek publicystyczny obejmuje ponad 200 artykułów i dwa razy tyle ilustracji. Od 1996 r. współpracuje z teatrem. Jako scenograf ma na swoim koncie ponad 30 realizacji w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce. Od 2002 r. zajęła się ilustracją. Ilustruje bajki dla dzieci, poezję dla dorosłych i inne wydawnictwa książkowe, ma na swoim koncie ponad 250 ilustracji do ponad 50 książek. W uznaniu szczególnie wyróżniającej się działalności w dziedzinie twórczości artystycznej otrzymała brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 


 

Danuta Krajewska-Pietrasik


Ukończyła Uniwersytet Łódzki, mikrobiolog, doktor nauk przyrodniczych, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Mikrobiologii w macierzystej uczelni.  Również absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby i Działań w Przestrzeni pod kierunkiem ad. Bogdana Wajberga oraz Pracowni Rysunku pod kierunkiem ad. Tadeusza Wodzińskiego. Aneks z malarstwa  w Pracowni Malarstwa pod kierunkiem dr Rafała Sobiczewskiego.  Brała udział w przeszło 30 wystawach w kraju i za granicą.

 


 

Maksymilian Max Majewski


Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Kontynuuje rodzinne tradycje malarskie. Zajmuje się scenografią. Współpracuje z teatrami, operami i telewizją. Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Jest wiceprezesem ds. organizacyjnych Łódzkiego Okręgu ZPAP.

 


 

Piotr Mastalerz


Urodzony w 1963 roku w Łodzi. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (obecna Akademia Sztuk Pięknych) w latach 1988-1993. Dyplom z wyróżnieniem w zakresie projektowania tkaniny i malarstwa w pracowniach prof. Marii Zielińskiej i prof. Andrzeja Szonerta. W roku 2001 uzyskał kwalifikację I-go stopnia w dziedzinie sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. W roku 2010 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, gdzie zatrudniony jest na tym stanowisku od 20 lat. Kierownik zespołu Pracowni Kształcenia Ogólnoplastycznego Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Twórczość w obszarze malarstwa sztalugowego, rysunku, unikatowego druku sitowego na tkaninie, obiektów przestrzennych. Działalność w zakresie projektowania tkaniny przemysłowej oraz w zakresie projektowania i zdobienia porcelany artystycznej. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik zbiorowych w kraju i poza jego granicami m.in. w Niemczech, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Łodzi, Warszawie, Gdańsku, Toruniu, Rzeszowie i innych. Prace artysty znajdują się w krajowych i zagranicznych kolekcjach.

 


 

Jacek Niewieczerzał


Urodzony w Piotrkowie Trybunalskim. Uprawia malarstwo sztalugowe. Tworzy prace wykorzystując intuicję i ekspresję. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. Łódź, Rzeszów, Kijów, Lwów, Nowy Jork.


 

Zofia Sługocka-Biegańska


Urodzona w Łodzi. Ukończyła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Wydziale Sztuk Pięknych i obroniła dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego. W 1991 r. uzyskała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. 28 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Egipcie i na Malcie. Prace semi-abstrakcyjne powstają w technice olejnej lub akrylowej. Pastele maluje w trakcie licznych wyjazdów.


DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd