Galeria ul. Mariacka

BENEDYKT KROPLEWSKI / PEJZAŻE

26.01.2019 r.


 W lutym br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa twórczości Benedykta Kroplewskiego. Benedykt Kroplewski jest twórcą oryginalnych i niezwykle interesujących kompozycji malarskich. Jego prace epatują mistrzostwem, swobodą malarskiego warsztatu. Oddychają niepohamowaną wyobraźnią twórczą, fascynują złożonością kompozycji i wielością znaczeń.

Pejzaże autorstwa Benedykta Kroplewskiego to kompozycje, które z wirtuozerią wymykają się regułom czy konwencjom tradycyjnego malarstwa pokazując tajemnicę świata, zdobyczy ludzkości przez pryzmat nieokiełznanej wyobraźni twórczej. Autor prowadzi barwny dialog z surrealistycznym i regionalistycznym przetworzeniem rzeczywistości wprowadzając wielowątkową narrację, animusz i wiarę w człowieka oraz nieograniczone możliwości świata. Wystawa będzie inspirującym wydarzeniem artystycznym. Wernisaż odbędzie się 18.02.2019 r. Serdecznie zapraszamy.
Benedykt Kroplewski urodził się w 1948 roku w Malborku. Studiował w PWSSP na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Gdańsku, w pracowniach prof.Adama Harasa, Romualda Pietkiewicza, Marka Freundeireicha i Witolda Janowskiego. Dyplom obronił w 1980 roku. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, ilustracją, plakatem. Wystawiał w wielu miastach polskich między innymi we Wrocławiu, w Warszawie, w Poznaniu, w Bydgoszczy, w Białymstoku, w Szczecinie, w Lublinie, w Elblągu, w Toruniu, w Gdańsku, w Malborku, w Lesznie, w Kaliszu, w Pleszewie... oraz za granicą w USA, w Grecji, Nepalu, Japonii, Armenii , we Włoszech, w Niemczech, w Holandii,w Belgii, w Szwecji, w Rosji, na Litwie, na Łotwie, na Ukrainie , we Francji ... .

Otrzymał wyróżnienia i nagrody w konkursach i festiwalach:

Gdański Plakat Roku”, 1979 r.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku,1999 r. (nagroda za plakat)

Minima de...”, Bytom, 1994 r.

Plener malarski, Białowieża, 1999 r.

Wisła w akwareli”, Włocławek, 1995 r.

Salon elbląski Galeria EL, Elbląg, 1981 r., 2002 r.

Triennale Martwej Natury”, Sieradz, 2001 r.

Biennale Małych Form Malarskich”, Toruń, 2003 r.

Biennale Malarstwa i Tkaniny”, Gdynia

 

Benedykt Kroplewski

malarstwo, rysunek

wernisaż 18.02.2019 r., godz. 18.00

wystawa czynna do 20.03.2019 r.

Galeria ZPAP w Gdańsku

ul. Mariacka 46/47

DMC Firewall is a Joomla Security extension!