Galeria ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00

Galeria ul. Piwna

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr. hab. Piotrem Mastalerzem i dr. Maciejem Jabłońskim, autorami wystawy malarstwa i instalacji pt. „Kody codzienności” w Galerii ZPAP przy ul Piwnej w Gdańsku, 29 marca 2019 roku

1.04.2019 r.M.J. Prezentujecie, można powiedzieć, „w duecie” swoje prace, które chociaż są bardzo różne, doskonale współgrają i uzupełniają się. Skąd wziął się pomysł wspólnej wystawy?

Maciej Jabłoński. Pomysł wziął się stąd, że wspólnie pracujemy na kierunku wzornictwo na PŁ. Często rozmawiamy i doszliśmy do wniosku, że nasze prace się uzupełniają, To nie jest nasza pierwsza wspólna wystawa. W roku ubiegłym mieliśmy dwie wspólne prezentacje; w Galerii ZPAP w Łodzi i w Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim.

P.M. Zauważając wiele podobnych cech w warstwie koncepcyjnej doszliśmy do wniosku, że cykl prezentacji naszych prac uzupełnia ideę dopełniającej się współpracy artystycznej. Kolejne edycje powodują nowe uwarunkowania i progres ekspozycyjny.

M.J.Jesteście nie tylko artystami, ale również nauczycielami akademickimi. Obaj pracujecie na Politechnice Łódzkiej. Waszym studentom można pozazdrościć tego, że mają z Wami do czynienia na co dzień. Na szczęście dzisiaj zawitaliście do naszej Galerii ZPAP przy ul Piwnej w Gdańsku, w pobliżu gdańskiej ASP.

Praca twórcza i praca dydaktyczna nieomal jednocześnie, w Waszym wypadku z pewnością wywołuje jakieś problemy, napięcia.

P.M. Praca twórcza ma wielki wpływ na pracę dydaktyczną. Oba rodzaje działalności wzajemnie wpływają na siebie i jednocześnie inspirują. Przy dobrej organizacji można pogodzić jedną i drugą dziedzinę.

M.J. Mimo, że sztuka wizualna jest przekazem samym w sobie i nie potrzebuje słownych komentarzy, chciałabym, żebyście jednak powiedzieli o swojej twórczości coś od siebie.

Maciej Jabłoński. W bardzo dużym skrócie, w centrum mojego zainteresowania jest człowiek. Twarze, które pokazuję na wystawie nie prezentują konkretnych osób, a raczej uczestników tłumu. Interesują mnie relacje pomiędzy ludźmi, zależności, wykluczenia.

Jestem zafascynowany twórczością Magdaleny Abakanowicz i jej tłumami postaci.

P.M.W centrum moich zainteresowań znajduje się poszukiwanie rozwiązań kolorystycznych oraz decyzje formalne. Moje obrazy są daleko idącą transformacją przeżytej rzeczywistości podanej subiektywnym odczuciom.Ważne jest dla mnie celowe posługiwanie się tradycyjnym warsztatem malarskim, budującym jednak nowe rozwiązania.

M.J.Wasza wystawa spotyka się z dużym zainteresowaniem i poklaskiem nie tylko ze strony kolegów – artystów.

Życzę Wam wielu wspólnych prezentacji, a także wystaw solo. Dziękuję za to, że Wasza „Łódź”zacumowała w Galerii ZPAP w Gdańsku, na Piwnej.

 

Our website is protected by DMC Firewall!