Galeria ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00

Galeria ul. Piwna

KURATOR ZAPRASZA / NEW VISIONS


Serdecznie zapraszamy 31 maja o godz. 18:00 do Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 na otwarcie wystawy New Visions.

Prace zaprezentuje trójka artystów: Jan Masa, Wilfred H. G. Neuse i Sigrid van Sierenberg.

NEW VISIONS – photography & more
Malarka, rzeźbiarz i fotografik spotykają się przy okazji wspólnej wystawy „NEW VISIONS – photography & more”. Wszyscy korzystają z medium fotografii ale używają go indywidualnie rozwijając własny język artystyczny.

Trzy stanowiska są prezentowane wspólnie po raz pierwszy w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku.

Rzeźbiarz Jan Masa przekazuje swoje doświadczenia z trójwymiarowością oraz możliwościami które reprezenzuje. Te doświadczenia inspirują go do tworzenia w jego pracach fotograficznych akordu przestrzeni, światła i ruchu. Fotografie posiadają niemal medytacyjną moc i opierają się całkowicie na harmonijnym wpływie na widza, gdy pozwala się on uwieść stworzonym w ten sposób przestrzeniom artystycznym.

Fotograf Wilfred H.G. Neuse w jego najnowszym projekcie wykorzystuje różne możliwości fotografii w charakterystycznym autorskim podejściu do tematu. W tym celu przetwarza cyfrowo obrazy „starych mistrzów“, znane nam wszystkim z historii sztuki. Wyznacza nowe pola interpretacji znanych arcydzieł poprzez nakładanie własnych polaroidów – widz otrzymuje zarówno możliwość zobaczenia (na nowo) czegoś znanego, jak i zapoznania się z nieznanym dotychczas kontekstem. Techniczne możliwości powielania w XXI wieku stawiają artystów i widzów przed zupełnie nowymi wyzwaniami i perspektywami.

Malarka Sigrid van Sierenberg od dawna korzysta z fotografii, jako środka przekazu artystycznego. Zdjęcia cyfrowe poddaje intensywnej obróbce, która może obejmować również działania manualne – malarskie, np. częste przemalowania istniejącego zapisu cyfrowego. Odrealnienie kolejnych warstw tworzy zupełnie nowe konteksty znaczeniowe, również dodatkowe przestrzenie, które niemal zapraszają widza do zagłębienia się w te wyobrażone światy, nie tracąc przy tym pewnej podstawowej odpowiedzialności. Prawdziwy impuls, który jest powodem pracy artystycznej, pozostaje.

Prace grupy artystycznej pokazują w ich różnorodności rozmaite możliwości współczesnej fotografii. Wszyscy troje reprezentują niezależny i suwerenny sposób podejścia do medium, jakim jest fotografia.

dr Angelika Hille-Sandvoß
(Historyk sztuki)

Jan Masa

Urodzony w Gdańsku w 1950 roku. Artysta fotografik i rzeźbiarz, mieszka i pracuje w Erkrath, w Nadrenii Westfalii (w Niemczech).

Studiował na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych (wówczas PWSSP) w Gdańsku u prof. Horno-Popławskiego i prof. Duszeńko, którą ukończył w 1973 roku.
Zajmuje się kolażem, fotografią oraz działaniami w przestrzeni, rozumianymi jako szeroko pojęty eksperyment. Jego twórczość charakteryzuje głębokie przeżycia duchowe.

Liczne wystawy w wielu krajach Europy oraz Ameryki Połnocnej.
Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz muzeach w Finlandii, Kanadzie, Niemczech, Polsce i USA.

„Człowiek – jego życie, miejsca w których żyje, jego namiętności, uczucia nienawiści i miłości, jego poszukiwanie Boga i dążenie do duchowości – jest głównym tematem mojej twórczości.
Fotografie powstałe w wyniku mojej fascynacji PRZESTRZENIĄ, ŚWIATŁEM i RUCHEM odzwierciedlają efekty, powstające podczas dialogu tych „elementów“. Przestrzeń, światło, płaszczyzny i linie ukazują się w medytacyjnej harmonii.“

Wilfred H.G. Neuse DGPh

Urodzony w 1949 r. W Schwarmstedt / Fallingbostel, mieszka i pracuje w Düsseldorfie.

1972-1976: Studiował Komunikację Wizualną w Peter-Behrens-Werkkunstschule Düsseldorf, Fachhochschule specjalizacja Design; studiował filozofię na Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf; aktywność fotograficzna, jako freelancer.

1978-2007: Wykładowca fotografii analogowej w Fachhochschule Düsseldorf specjalizacja Design

Od 1976 roku działalność w dziedzinie fotografii oraz realizacje artystyczne, instalacje, eksperymenty z fotografią polaroidową i modyfikacje fotograficzne

W ostatnich projektach Neuse zajmuje się estetyką i interpretacją „starych mistrzów“, takich jak Leonardo da Vinci, Botticelli, Rembrandt i Vermeer. Jest to gra o zawłaszczanie (appropiation art) równoczesne niszczenie, a także dyskurs o fikcji i rzeczywistości poprzez opracowania cyfrowe i modyfikację. Kusi go prowokacja, że potrafi sfałszować momenty rzeczywistości oraz rozgrywać je miedzy sobą z fotograficznymi oraz malarskimi kompozycjami. Pozwala na nowe podejście lub perspektywy i sposoby postrzegania.

Sigrid van Sierenberg

Niezależna artystka, uprawiająca twórczość w zakresie fotografii i malarstwa, urodzona w Übach-Palenberg w 1947 roku, mieszka i pracuje w Meerbusch. Studiowała Pedagogikę Sztuki u profesora Hansa Guntermanna w Bonn oraz Pedagogikę Specjalną ze specjalością Terapia Sztuki w Kolonii.

Podstawą jej prac fotograficznych są cyfrowe fotografie codziennych sytuacji, ludzi, przestrzeni, architektury, krajobrazów, natury, ale także przedmiotów. Człowiek z jego uczuciami, oczekiwaniami, potrzebami, normami itp. jest jednym z głównych tematów jej prac. Ulubione techniki to fotoplasty, kolaże fotograficzne, obiekty lub instalacje na różnych podłożach, takich jak płótno, drewno, kamień, plastik …

Autorka łączy techniki cyfrowe z przetworzeniami manualnymi. Oprócz abstrakcji mają miejsce często przemalowywania akrylem, zmiany poprzez lakierowanie lub dodawanie innych kreatywnych elementów, takich jak linie, kolorowe powierzchnie wykonane z różnych materiałów itp. W ten sposob powstają np. fotoplasty z oryginalnej fotografii wyjściowej z nowym znaczeniem i nową rzeczywistością lub wymiarem, które poruszają się pomiędzy snem a rzeczywistością.

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!