czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00
20.06.2016 r.
Lipiec w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zapowiada się osobliwie – artystycznie, dynamicznie i z bezmiarem pasji twórczej. 1 lipca o godz. 18.00 rozpocznie się oficjalne otwarcie wystawy twórczości Bogusława Lustyka. Artysta prezentował będzie prace z cykli: Konie, Muzyka, Taniec. Ponadto ekspozycję wzbogacą portrety z najnowszego projektu autorskiego „Twarze Świata”, który podczas trwania wystawy będzie kontynuowany – Bogusław Lustyk będzie rysował twarze gdańszczan.
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Bogusław Lustyk to wyjątkowa osobowość twórcza. Mało jest artystów, którzy od wielu lat z nieustającą pasją oddają się kolejnym pomysłom twórczym i z pietyzmem wprowadzają w życie śmiałe, oryginalne projekty artystyczne objaśniające świat w sposób oryginalny, interesujący i wyrazisty. Twórczość Bogusława Lustyka charakteryzuje swoisty rytm, dynamika - pęd, ruch, unoszenie i jasna wypowiedź artystyczna o kolorystycznych i wrażeniowych konotacjach. Wystawa z pewnością będzie interesującą propozycją kulturalną, a spotkanie z Autorem niezwykłym doświadczeniem. Serdecznie zapraszamy.
z cyklu „Konie", Race, akryl, płótno, 90 x 120 cm z cyklu „Konie", Dressage, 2012, akryl, płótno,100 x 130 cm z cyklu „Muzyka", Chopin II, 2009TWARZE ŚWIATA
Prolegomena
Życie ludzkie jest historią. Każdy człowiek ma własną opowieść zapisaną na twarzy. Każda chwila tworzy kolejny element tej opowieści. Codzienne przeżycia stapiają się w pełen obraz. Ludzka twarz jest więc zapisem przeszłych doświadczeń. Mówi się: „Masz to wypisane na twarzy…”, „Z twoich oczu można wiele wyczytać…”.
Wrażliwy obserwator potrafi dotknąć życia drugiej osoby.. Artysta tworząc portret zatrzymuje więc teraźniejszość i przeszłość. Malowanie portretu bez emocjonalnego zaangażowania jest jedynie rzemiosłem. Jest martwym szkicem na kształt rysunku technicznego.
Jedynie portret stworzony z pasją, wrażliwością i zrozumieniem jest sztuką. Powstaje dzieło, które potrafi zachwycić i wzruszyć. Jest prawdziwym życiem zatrzymanym na kawałku papieru czy płótna.
Następnym krokiem może być interpretacja powstałego zapisu i nadanie mu nowego kształtu i wymowy. Powstanie wtedy dalsza część historii, wykreowana już przez artystę.
Demiurg
Malowanie portretu jest więc intymnym spotkaniem z życiem drugiego człowieka, zapisanym na jego twarzy. Rolą artysty jest odczytanie tego zapisu. W moim projekcie doświadczenie to jest zaczynem, który otwiera pole interpretacji, szeroką drogę do wykreowania nowych, autonomicznych dzieł.
Bogusław Lustyk
BOGUSŁAW LUSTYK
Urodzony w 1940 r. Dyplom z wyróżnieniem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uprawia malarstwo, rzeźbę i grafikę plakatową. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uzyskał 25 nagród za twórczość w dziedzinie plakatu i malarstwa. Twórczość Bogusława Lustyka była eksponowana na Olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie. W 2012 roku zrealizował w Londynie unikalny projekt „Malowana Kronika Olimpiady”, pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2002 roku współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, oraz z Narodowym Muzeum Tańca w Saratoga Springs, USA. Na 150-lecie urodzin Fryderyka Chopina namalował cykl obrazów p.t. „Malowanie Muzyki”, które były interpretowane muzycznie przez Waldemara Malickiego, oraz przez amerykańskich muzyków jazzowych i popowych.
Ostatnie wyróżnienia artysty: 2013. Srebrny medal na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. 2013. Srebrny Wawrzyn Olimpijski w kategorii Sztuka.
Dla uczczenia Powstania Warszawskiego Bogusław Lustyk zrealizował na własny koszt na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie instalacje w formie barykad „Dziś idę walczyć, Mamo” w 2014 r. i „Powstańcze Szańce” w 2015 r. Za realizację tego projektu artysta został nominowany do nagrody Norwida.
Obecnie pełni funkcję Wiceprezesa Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.