Galeria ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00

Galeria ul. Piwna

BOGUSŁAW LUSTYK. KONIE·MUZYKA·TANIEC

20.06.2016 r.

 


Lipiec w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zapowiada się osobliwie – artystycznie, dynamicznie i z bezmiarem pasji twórczej. 1 lipca o godz. 18.00 rozpocznie się oficjalne otwarcie wystawy twórczości Bogusława Lustyka. Artysta prezentował będzie prace z cykli: Konie, Muzyka, Taniec. Ponadto ekspozycję wzbogacą portrety z najnowszego projektu autorskiego „Twarze Świata”, który podczas trwania wystawy będzie kontynuowany – Bogusław Lustyk będzie rysował twarze gdańszczan.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Bogusław Lustyk to wyjątkowa osobowość twórcza. Mało jest artystów, którzy od wielu lat z nieustającą pasją oddają się kolejnym pomysłom twórczym i z pietyzmem wprowadzają w życie śmiałe, oryginalne projekty artystyczne objaśniające świat w sposób oryginalny, interesujący i wyrazisty. Twórczość Bogusława Lustyka charakteryzuje swoisty rytm, dynamika - pęd, ruch, unoszenie i jasna wypowiedź artystyczna o kolorystycznych i wrażeniowych konotacjach. Wystawa z pewnością będzie interesującą propozycją kulturalną, a spotkanie z Autorem niezwykłym doświadczeniem. Serdecznie zapraszamy.


z cyklu „Konie", Race, akryl, płótno, 90 x 120 cm


z cyklu „Konie", Dressage, 2012, akryl, płótno,100 x 130 cm


z cyklu „Muzyka", Chopin II, 2009

TWARZE ŚWIATA

Prolegomena

Życie ludzkie jest historią. Każdy człowiek ma własną opowieść zapisaną na twarzy. Każda chwila tworzy kolejny element tej opowieści. Codzienne przeżycia  stapiają się w pełen obraz. Ludzka twarz jest więc zapisem przeszłych doświadczeń. Mówi się: „Masz to wypisane na twarzy…”, „Z twoich oczu można wiele wyczytać…”.

Wrażliwy obserwator potrafi dotknąć życia drugiej osoby.. Artysta tworząc portret zatrzymuje więc teraźniejszość i przeszłość. Malowanie portretu bez emocjonalnego zaangażowania jest jedynie rzemiosłem. Jest martwym szkicem na kształt rysunku technicznego.

Jedynie portret stworzony z pasją, wrażliwością i zrozumieniem jest sztuką. Powstaje dzieło, które potrafi zachwycić i wzruszyć. Jest prawdziwym życiem zatrzymanym na kawałku papieru czy płótna.

Następnym krokiem może być interpretacja powstałego zapisu i nadanie mu nowego kształtu i wymowy. Powstanie wtedy dalsza część historii, wykreowana już przez artystę.

Demiurg

Malowanie portretu jest więc intymnym spotkaniem z życiem drugiego człowieka, zapisanym na jego twarzy. Rolą artysty jest odczytanie tego zapisu. W moim projekcie doświadczenie to jest zaczynem, który otwiera pole interpretacji, szeroką drogę do wykreowania nowych, autonomicznych dzieł.

Bogusław Lustyk

 


 

BOGUSŁAW  LUSTYK

Urodzony w 1940 r. Dyplom z wyróżnieniem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uprawia malarstwo, rzeźbę i grafikę plakatową. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uzyskał  25 nagród za twórczość w dziedzinie plakatu i malarstwa. Twórczość  Bogusława Lustyka była eksponowana na Olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie. W 2012 roku  zrealizował w Londynie unikalny projekt „Malowana Kronika Olimpiady”, pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2002 roku współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, oraz z Narodowym Muzeum Tańca w Saratoga Springs, USA. Na 150-lecie urodzin Fryderyka Chopina namalował cykl obrazów p.t. „Malowanie Muzyki”, które były interpretowane muzycznie przez Waldemara Malickiego, oraz przez amerykańskich muzyków jazzowych i popowych.

Ostatnie wyróżnienia artysty: 2013. Srebrny medal na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. 2013. Srebrny Wawrzyn Olimpijski w kategorii Sztuka.

Dla uczczenia Powstania Warszawskiego Bogusław Lustyk zrealizował na własny koszt na Krakowskim Przedmieściu  w Warszawie instalacje w formie barykad „Dziś idę walczyć, Mamo” w 2014 r. i „Powstańcze Szańce” w 2015 r. Za realizację tego projektu artysta został nominowany do nagrody Norwida.                                                                                        

Obecnie pełni funkcję Wiceprezesa Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Our website is protected by DMC Firewall!