Ocalić od Zapomnienia

Ocalić od zapomnienia 2020 - BOGDAN CIERPISZ (2)

Już niedługo zapraszamy na kolejną wystawę z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, na której zaprezentujemy twórczość Bogdana Cierpisza - artysty malarza, człowieka oddanego sztuce, pracy dydaktycznej jak również działaniom konserwatorskim, rekonstrukcyjnym, wpisującym się w odbudowę zniszczonego wojną Gdańska. Tegoroczną uroczystość zorganizujemy  we wnętrzach Galerii ZPAP przy    ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.

W grudniu 2003 roku zorganizowana została pierwsza wystawa z cyklu „Ocalić od zapomnienia”.    W ramach cyklu prezentowaliśmy już sylwetki następujących artystów: Wiesława Markowskiego, Romana Usarewicza, Maksymiliana Kasprowicza, Zdzisława Kałędkiewicza, Mieczysława Baryłki, Jerzego Zabłockiego, Bohdana Borowskiego, Kazimierza Śramkiewicza, Kazimierza Ostrowskiego, Marcina Duszeńki, Piotra Zajęckiego, Rajmunda Pietkiewicza, Zdzisława Walickiego, Zygmunta Karolaka, Stanisława Wójcika.

Artysta Bogdan Cierpisz urodził się w Puławach 26 sierpnia 1930 roku, a zmarł 23 stycznia 1994 roku w Gdańsku. Od 1945 roku był mieszkańcem Gdańska. Studiował w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa, pobierając nauki u takich znakomitych wykładowców jak: Jan Cybis, Stanisław Borysowski, Jan Wodyński, Jacek Żuławski.

Jako artysta plastyk uprawiał malarstwo ścienne, malarstwo sztalugowe, rysunek oraz fotografię, dzięki której dokumentował odbudowywane miasto. Brał czynny udział w odbudowie Gdańskiej Starówki.

W 1958 roku został członkiem gdańskiego okręgu ZPAP. Od roku 1970 roku pracował jako nauczyciel akademicki, ucząc przedmiotów plastycznych w Instytucie Pedagogiki na gdańskim Uniwersytecie. Jego prace pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych a także poplenerowych, ponieważ artysta często wyjeżdżał na plenery i sympozja malarskie. Wystawy indywidualne - Gdańsk, Sopot, Gdynia, Frombork, Puławy, Zurych, Rapperswil, Baden, Braniewo, Wystawy zbiorowe - Kwidzyn, Malbork, Elbląg, Olsztyn, Puławy, Warszawa, Sopot, BadeniaWurttembergia, Gdańsk, Nałęczów, Sandomierz, Łódź, Nowogard.

Bogdan Cierpisz został też wielokrotnie odznaczony za działalność artystyczną i pedagogiczną:

1973 - odznaka honorowa ,,Za zasługi dla Gdańska'',

1978 - Złoty Krzyż Zasługi,

1981 - Zasłużonym Ziemi Gdańskiej,

1983 - medal Komisji Edukacji Narodowej,

1989 - Nagroda w II Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli  Plastyków, 1989 - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Dzieła malarskie Bogdana Cierpisza znajdują się w zbiorach muzealnych Muzeum Morskiego w Gdyni, Muzeum im.Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Muzeum Ziemi Elbląskiej w Elblągu.

Aby przyczynić się do zachowania pamięci o artyście, przytaczamy słowa ówczesnej historyk sztuki, kustosza Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Elżbiety Topolnickiej:  ,,Bogdan Cierpisz jest reprezentantem gdańskiego środowiska artystycznego. Rezygnując z kaprysów mody maluje realistyczne krajobrazy wiejskie i widoki miast, poszukując uparcie samodzielnej drogi twórczej. aie podchodzi do natury niewolniczo - jej wizje przeobraża w sposób żywiołowy. Daleki rodowód tego malarstwa możemy odnaleźć w pejzażach Cezanne'a, lecz tu daje się zauważyć większy dystans do świata zewnętrznego.Szczególne cechy obraz Cierpisza - to szorstkość powierzchni i koloryt, utrzymany  w monochromatycznej gamie szarości z predylekcją do barw ciemnych, przetrawionych, do złamanych zieleni pól i czerwieni dachów. Konsekwentna surowość formy i powaga matowych szarości, i błękitów nie odstraszają widza,dzieła te są bowiem subtelne i delikatne w nastroju. Widać, że tworzył je artysta wrażliwy na kolor i materię malarską".

 
Our website is protected by DMC Firewall!