informacja - składki członkowskie ZPAP Okręg Gdański

Nr konta bankowego : 65 1140 2004 0000 3002 7660 1192

Składka członkowska Składka członkowska dla emerytów i rencistów:
Od 1.05.2019 r. do 31.12.2019 r. –  8 zł miesięcznie Od 1.05.2019 r. do 31.12.2019 r. –   5,5 zł miesięcznie
Od 1.01.2020 r. do 31.12.2020 r. – 9 zł miesięcznie Od 1.01.2020 r. do 31.12.2020 r.  –  6,50 zł miesięcznie
Od 1.01.2021 r. –  10 zł miesięcznie Od 1.01.2021 r. –  7,5 zł miesięcznie

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Jolantą Lassak-Szymerską z okazji wystawy fotograficznej w Galerii ZPAP przy ul Piwnej w Gdańsku zatytułowanej "Martwa natura z jajem" sierpień 2021 (2)

MJ.: Wkrótce, 30 lipca 2021 odbędzie się wernisaż Twojej pierwszej indywidualnej wystawy fotograficznej. Będzie ona miała miejsce w naszej Galerii ZPAP przy ul. Piwnej w Gdańsku. Jesteś artystką, która brała udział w wielu wystawach m.in. również w galerii na Piwnej. Jednak "Martwa natura z jajem" jest Twoją pierwszą fotograficzną, dziewiczą wystawą indywidualną . Co spowodowało taki stan rzeczy? Dlaczego tak długo zwlekałaś z publicznym pokazaniem swojej twórczości?

 JLS.:   Tak, to moja pierwsza  indywidualna wystawa fotograficzna. Na przełomie lat 70 / 80 XX w  za pierwszą pensję kupiłam sobie aparat fotograficzny produkcji radzieckiej ZENIT,  na kliszę. To był niezły sprzęt jak na tamte  czasy.  Powstawały wówczas zdjęcia tak zwane rodzinne. Takie były moje początki fotograficzne. Bardziej interesowało mnie malarstwo. Sztuką  fotograficzną   zainteresowałam się dopiero kilka lat temu, ale nie myślałam jeszcze o  wystawach. Uważałam i nadal uważam, że umiem niewiele. Aby sprawdzić swoje możliwości  wzięłam  udział w kilku konkursach fotograficznych. Ku mojemu zdumieniu zdobywałam  nagrody i wyróżnienia.  Później zostałam przyjęta do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego i dopiero teraz, u schyłku życia uświadomiłam sobie, że  w dziedzinie fotografii ja dopiero raczkuję.  No cóż człowiek uczy się przez całe życie.   Początkowo w fotografii zainteresowała mnie tematyka industrialna czyli obiekty  i  detale  przemysłowe oraz architektura. Muszę w tym miejscu podkreślić, że rzeczywiście jest to pierwsza samodzielna wystawa fotograficzna, ale  indywidualnych wystaw  malarstwa, rysunku i grafiki  też trochę było.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Jolantą Lassak-Szymerską z okazji wystawy fotograficznej w Galerii...

MICHAŁ WIRTEL - wywiad z artystą (2)

Michał Wirtel w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu: https://youtu.be/7P9UWcw9yMc


Jolanta Lassak-Szymerska "Martwa natura z jajem" - zapowiedź wystawy fotografii (2)

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do  Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Zaprezentujemy wystawę fotograficzną Jolanty Lassak-Szymerskiej zatytułowaną "Martwa natura z jajem".
Wernisaż 30 lipca 2021 r. o godz. 18:00 
Wystawa będzie czynna w dniach 30.07-25.08.2021 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-17.00
Relacja z otwarcia wystawy i wywiad z artystką będą dostępne na stronie ZPAP i w mediach społecznościowych
Wystawę można zwiedzać z zachowaniem procedur sanitarnych, wymaganych podczas pandemii COVID-19, zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie www.zpap-gdansk.pl.
 
zdjęcia z archiwum prywatnego artystki
 
JOLANTA LASSAK- SZYMERSKA ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy oraz  Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Uprawia głównie malarstwo , a także grafikę warsztatową. Tworzy od końca lat siedemdziesiątych XX w, z długimi czasem kilkuletnimi przerwami .Od niedawna  zajmuje się również fotografią, poznając tajniki tej pięknej   i trudnej sztuki.  Najchętniej fotografuje obiekty i elementy industrialne oraz martwe natury.   Ma za sobą około 40 wystaw indywidualnych i zbiorowych , prezentując własne dziedziny sztuki, szczególnie  malarstwo, rysunek, grafikę   i oczywiście fotografię ,  ponadto jej  prace znajdują się w wielu publikacjach.
"Martwa natura z jajem" jest pierwszą samodzielną wystawą fotograficzną autorki. Temat wymusiła pandemia koronawirusa,  kiedy apelowano, aby pozostawać w domu, dlatego też wszystkie prezentowane tu prace powstały  w zaciszu domowym.
Jolanta Lassak-Szymerska jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu gdańskiego oraz Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.


RITA STASZULONOK - wywiad z artystką (2)

Rita Staszulonok w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu: https://youtu.be/m5Rg_-4yJg4Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Dariuszem Bożykiem, autorem wystawy p.t. "Pejzaże przeważnie potrójne" w Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku, lipiec 2021 r. (2)

MJ.:  Prace, które aktualnie prezentujesz w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej w Gdańsku, zachwycają rozmachem, kolorystyką i radością życia przekazaną przy pomocy pędzla. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Skąd bierzesz, w czasach pandemii, tak dużo radości?

DB: Te obrazy są wyrazem mojej miłości do natury, do ludzi, do samego siebie, ogólnie do świata. Ich estetyka emanuje moją osobowością, a ta kształtowała się przez lata i jest taka a nie inna. Czystość kolorów, prostota rysunku i laserunki stanowią istotę tych prac.Siłę czerpię od rodziny, od żony i córki i od świadomości, że przez lata stworzyliśmy coś dobrego i to po nas zostanie.  Oto cała tajemnica radości życia.

 MJ.: Praca malarza to nie tylko zmaganie się z malarską materią,  samotnością, trudnościami na rynku sztuki, to ciężki kawałek chleba. Tymczasem konsekwentnie, od wielu lat uprawiasz malarstwo. Czy ta konsekwencja w działaniu jest wyłącznie Twoja zasługą?

DB.: Mówi się, że za każdym sukcesem mężczyzny stoi mądra kobieta i tak jest w moim przypadku. Jesteśmy z żoną razem 35 lat i stworzyliśmy w tym czasie wspaniałą rodzinę i dom w Borach Tucholskich, gdzie powstają wielkie obrazy, jak to zaznaczyłaś „zadziwiające rozmachem”. Jeśli chodzi o „ciężki kawałek chleba”, to ja od wielu lat nie traktuję malarstwa jako źródła utrzymania. Zawsze równolegle pracowałem na etatach, w latach osiemdziesiątych w teatrze Muzycznym i PLO  w Gdyni, a po przeprowadzce  w szkłach i przez wiele lat we Francji, jako tłumacz i koordynator grup pracowniczych.  Malarstwo zawsze pozostawało najważniejsze i obrazy powstawały i są i temu pozostanę wierny.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Dariuszem Bożykiem, autorem wystawy p.t. "Pejzaże przeważnie potrójne"...

Wystawa malarstwa Michała Wirtela (2)

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Michała Wirtela, zatytułowaną "Wybrane Prace Malarskie 17-21" w terminie 19.07-11.08.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

MICHAŁ WIRTEL
Urodzony w 1988 roku w Lublinie. Absolwent Wydziału Malarstwa Gdańskiej ASP, w czerwcu 2017 obronił dyplom z malarstwa pod opieką  prof. Macieja Świeszewskiego. Zatrudniony na stanowisku asystenta w pracowni Rysunku i Malarstwa prowadzonej przez Prof. Zbigniewa Gorlaka na Wydziale Grafiki Gdańskiej ASP.
Malarz, grafik, ikonopis. Zajmuje się współczesną chrześcijańską sztuką sakralną – dyplom z Malarstwa o tytule "Kazanie na Górze" brał udział w Wystawie Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w 2017 roku.
Od ponad 10 lat zajmuje się grafiką projektową – jest autorem m.in. ponad 100 plakatów oraz kilku okładek płyt. Od roku 2015 projektuje oraz realizuje murale – jest autorem kilku fasad kamienic w Gdańsku (projekt Fasady OdNowa dla Fundacji Urban Forms) oraz brał udział w rekonstrukcji fresku Jana Zamojskiego i Bolesława Cybisa z 1938 roku – Polskie Niebo.
Uczestnik wielu plenerów oraz wystaw zarówno w kraju (Gdańsk, Lublin, Kraków) oraz za granicą (Stany Zjednoczone, Ukraina).

zdjęcia z archiwum prywatnego M. Wirtela

Fundacja Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków

               

         

 

           Informujemy, że Zarząd Okręgu Gdańskiego ZPAP Uchwałą Nr 35 z dnia 13.11.2020 roku postanowił powołać do życia fundację pod nazwą Fundacja Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, zwanej dalej „Fundacją", z siedzibą w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47, która działać będzie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz.U. 1984 nr 21 poz. 97 z póź. zm.) oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. 2003 nr 96 poz. 873 z późn. zm.).

         Fundację powołano w celu prowadzenia działalności pożytku publicznego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w szczególności: wspierania i rozwijania wszelkiej aktywności w zakresie sztuk wizualnych, historii sztuki oraz teorii i filozofii sztuki, wspierania rozwoju i upowszechniania twórczości plastycznej, pozyskiwania szerokich kręgów jej odbiorców oraz propagowania idei mecenatu artystycznego, organizowania wystaw, konkursów, warsztatów i plenerów, sympozjów, szkoleń oraz propagowania i organizowania wszelkich działań służących rozwojowi i promowaniu twórczości plastycznej,działania na rzecz integracji osób niepełnosprawnych, realizowania programów społecznych w zakresie integracji międzypokoleniowej, budowania dialogu międzykulturowego, promowania twórców w kraju i za granicą, organizowania i udziału w imprezach promujących artystów, zwłaszcza artystów-plastyków, organizowania festiwali młodych talentów, prowadzenia działalności wydawniczej, przyznawania nagród i wyróżnień oraz ustanawiania i nadawania odznaczeń i tytułów honorowych w zakresie twórczości plastycznej.

Fundacja została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 12.02.2021 roku, nr KRS 0000880861.

 

 

 

Zapraszamy do współpracy i wspierania Fundacji.

 

Rachunek bankowy Fundacji:

mBank 48 1140 2004 0000 3502 8098 5653

 

 do pobrania: STATUT Fundacji Okręgu Gdańskiego ZPAP

 

 

 

prof. TERESA MISZKIN - Laureatką jubileuszowej XX edycji Nagrody im. K. Ostrowskiego za 2020 r. (2)

 


prof. Teresa Miszkin

 
 urodziła się w Gdańsku, w 1947 roku.
W 1973 roku uzyskała dyplom w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, w Pracowni Malarstwa prof. Władysława Jackiewicza. Od 1973 roku jest związana z macierzystą uczelnią, obecnie ASP w Gdańsku.

 

Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m.in.:
 
Polaków portret własny, Muzeum Narodowe, Kraków, 1980
Kunst-80-er Jahre, Mannheim, Niemcy, 1980
Artyści z Gdańska, Paryż, Francja, 1985
VI Triennale w New Delhi, Indie, 1986,
XIX Biennale Międzynarodowej Sztuki w Sao Paulo, Brazylia, 1987
Festiwal Współczesnej Sztuki i Architektury Północy 11 Państw i 11 Miast, Leeuwarden, Holandia, 1990
Polish Figure, Slocum Galeries, Johansen City, USA, 1997
Sztuka Współczesna Polski, African Windows Museum, Pretoria, RPA,1998
Trwanie, Centrum Sztuki, Galeria EL, Elbląg, 2002
Obraz Roku 2002, ART&Bussines, Warszawa, 2003
60-lecie ASP w Gdańsku, Pałac Opatów, Gdańsk-Oliwa, 2006
Ogrody, Muzeum Narodowe Szczecin,2008
Gdańsk w Istambule, Muzeum Sztuki w Istambule, Turcja, 2010
Sąsiadki – Nachbarinnen, Gdańsk – Berlin, 2012-2013
Fete Funebre, Zbrojownia Sztuki , Gdańsk , 2016
Kunsstundstilling LF w Horshunde, Dania, 2016
Wystawa Malarstwa z ASP - Gdańsk, Wilno,2017

Czytaj więcej: prof. TERESA MISZKIN - Laureatką jubileuszowej XX edycji Nagrody im. K. Ostrowskiego za 2020 r.  (2)

DARIUSZ BOŻYK "Pejzaże przeważnie potrójne" (2)

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do otwierającej się po długiej przerwie Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.

Zaprezentujemy malarstwo Dariusza Bożyka.

Wernisaż 2 lipca 2021 r. o godz. 18:00

Wystawa będzie czynna w dniach 02-29.07.2021 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-17.00

Relacja z otwarcia wystawy i wywiad z artystą będą dostępne na stronie ZPAP i w mediach społecznościowych
Wystawę można zwiedzać z zachowaniem procedur sanitarnych, wymaganych podczas pandemii COVID-19, zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie www.zpap-gdansk.pl.
 
Poniżej jeden z obrazów, prezentowanych na wystawie, zatytułowany "Baltic"
zdjęcie z archiwum prywatnego artysty

 

 

Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy Rity Staszulonok - prace artystki (2)

Zapraszamy na wystawę malarstwa Rity Staszulonok  "Ogniem i gliną",
Wystawa dostępna w dniach 22.06-14.07.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
 
Wywiad z artystką i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych.
zdjęcia z archiwum ZPAP Okręgu Gdańskiego
 
Zrealizowano w ramach Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 Czytaj więcej: Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy Rity Staszulonok - prace artystki (2)

prof. Teresa Miszkin Laureatką XX. jubileuszowej edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego (2)


 Werdykt KAPITUŁY NAGRODY im. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO, 21.06.2021 r. 

 Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, na posiedzeniu w dniu 21 czerwca 2021 r. przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa  prof. Teresie  Miszkin.

 

W uzasadnieniu werdyktu członkowie Kapituły pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej ogłosili, iż

postanowili jednogłośnie uhonorować Teresę Miszkin za jej konsekwencję i odwagę w ukazywaniu w swoim malarstwie dramatu ludzkiego losu. Teraz,  w czasach pandemii, ta artystyczna refleksja nad kondycją ludzką zyskuje szczególne znaczenie. Teresa Miszkin znalazła dla siebie własną, oryginalną ścieżkę w światowym  nurcie  realizmu fotograficznego. Malowane przez Nią na wielkich formatami płótnach twarze są intymnymi pejzażami dokumentującymi duchowe przemiany człowieczego życia  kierującego  się ku światłu tajemnicy, tak uniwersalnie wyrażonemu w tradycji poetyckiej od Johanna Wolfganga Goethego po Adama Zagajewskiego”.

 Kapituła przyznała Nagrodę jednogłośnie.

Czytaj więcej: prof. Teresa Miszkin Laureatką XX. jubileuszowej edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego (2)

Andrzej Socha- pożegnanie


Pogrzeb Andrzeja Sochy