link do filmu z wernisażu na youtube: https://youtu.be/NGTCZuxuQ_U
"Prezentuję fotografie, wykonane techniką analogową, w okresie przedakademickim. Są na nich ujęci moi przyjaciele, oraz widoki miasta i wsi. Zdjęcia wykonałam w mieszkaniu przyjaciółki w roku 2001, w szkolnym studio fotograficznym w latach 2003/4, podczas Europejskiego Spotkania Młodych w Lizbonie w 2005, organizowanego przez Chrześcijańską Wspólnotę z Taize oraz podczas egzaminów do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wrocławiu i UMK w Toruniu w 2004 i 2005, podczas szkolnego pleneru w Licheniu w 2004 oraz podczas spacerów w Gdańsku, Sopocie i Gdyni, również w tym czasie.Tytuł wystawy jest przetworzeniem tytułu filmu w reżyserii Wima Wendersa, Lisbon story., filmu który mógł mnie wtedy inspirować atmosferą, afirmującą portowe miasto Lizbonę i jego kulturę.Te fotografie stały się dla mnie szkicami do powstania malarstwa, wklęsłodruku, rysunku w trakcie dalszej nauki akademickiej i wciąż mnie inspirują, ale nie mają wartości wyłącznie służebnej, są dla mnie ważnym świadectwem pierwszych lat bardziej świadomego rozwoju artystycznego. Te juwenilia są zapisem chwil doświadczonych według zasady decydującego momentu Henri Cartier-Bressona. Są to, jak już wspominałam portrety znanych mi osób, flâneurskie zapisy rytmu miejskiego życia, ulicznych zdarzeń w miastach oraz abstrakcyjne kompozycje, będące melanżem światłocienia i materii…" Barbara Maria Woźniak
30 lat, tyle minęło od mojego dyplomu na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który zainspirowany był ideami Renesansu i literaturą - "Malarstwo otwartego okna".Przez lata pracy twórczej "malarskie okna" otwierały się na bardzo różne widoki w nieustannym poszukiwaniu mojej malarskiej tożsamości i wyrażaniu treści ważnych dla mnie poprzez kolory i formy.Pragnę za pośrednictwem aktów twórczych wysyłać wiadomość tak, by sztuka przekazywała i w pewien sposób komentowała świat z całym jego skomplikowaniem w wielu wymiarachStąd nieprzypadkowy tytuł wystawy - iMAL. Joanna Ziółkowska
link do filmu z wernisażu na Youtube: https://youtu.be/siDDIQFHELA
zdjęcia Ewa Morzuch i Maciej Ziółkowski
Serdecznie zapraszamy do udziału w III edycji zbiorowej wystawy Quadriennale Twórców Okręgu Gdańskiego ZPAP, pt. „Sztuka Otwarta – Open Art”.
III. Warunkiem uczestnictwa w wystawie jest wniesienie członkowskiej opłaty regulaminowej w wysokości 170 zł (słownie: sto siedemdziesiąt złotych) do dnia 15.07.2026 r. Wpłat należy dokonywać na konto bankowe Organizatora Nr: 65 1140 2004 0000 3002 7660 1192 z dopiskiem w tytule: „Opłata regulaminowa na wystawę w FORUM Gdańsk, Imię Nazwisko artysty”.
1) CV o objętości nieprzekraczającej 1500 znaków.
2) Fotografia autora. JPG - rozdzielczość min. 1000 DPI - dłuższy bok.
3) Reprodukcja fotograficzna pracy zgłoszonej do wystawy w formacie A4, 300 DPI z opisem pracy wg klucza: tytuł, rok powstania, technika wykonania, wymiary w cm (w kolejności wysokość, szerokość)
4) Potwierdzenie dokonania wpłaty regulaminowej.
do pobrania: Regulamin Quadriennale "Sztuka Otwarta-Open Art"
Do finału VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego zakwalifikowali się członkowie Okręgu Gdańskiego ZPAP:
KAMILA GRUSZECKA, DARIUSZ MIERZWA, MICHAŁ WIRTEL.
Serdecznie Gratulujemy!
Wszyscy finaliści:
Małgorzata Andrzejewska, , Dagmara Bąk, Andrzej Bembenek, Dorota Berger, Kazimierz Borkowski, Robert Bubel, Magdalena Budzińska, Magdalena Bułówna-Dyszewska, Maciej Czyżewski, Alicja Desperak, Piotr Desperak, Hubert Dolinkiewicz, Emilia Dragosz, Aleksandra Dunaj, Katarzyna Dyjewska, Przemysław Garczyński, Łukasz Gawron, Kamila Gruszecka, Wawrzyniec Gucewicz, Łukasz Huculak, Karolina Jaklewicz, Joanna Jeżewska-Desperak, Edyta Jurkowska, Michał Kakuszke, Magdalena Kalenin, Arkadiusz Karapuda, Maria Kiesner, Dariusz Kondefer, Anna Korusiewicz, Juliusz Kosin, Edyta Kowalewska, Agnieszka Krzyszczak, Tomasz Kucharski, Marcin Kulesza, Dorota Kuźnik, Aleksander Laszenko, Teresa Legierska, Jakub Łączny, Klaudia Malczyk, Jakub Malinowski, Julia Marchlewska, Jakub Matusewicz, Dariusz Mierzwa, Katarzyna Miller, Joanna Mlącka, Krzysztof Musiał, Aliaksandr Nekrashevich, Barbara Niewiadomska, Michał Nowak, Zbigniew Nowicki, Diuna Ostrowski, Monika Panek, Nasta Pilipchuk, Grzegorz Leon Piotrowski, Grzegorz Pleszyński, Barbara Porczyńska, Michał Powałka, Agata Przyżycka, Sylwia Rams, Katarzyna Rutkowska, Tomasz Ryndak, Jarosław Sankowski, Patrycja Serweta, Izabela Siemiątkowska, Irena Skalik, Katarzyna Skowronek-Duarte, Paweł Słota, Oliwia Strzopa, Weronika Szczepaniak, Krzysztof Szymanowicz, Sebastian Ścigalski, Anna Tajak, Joanna Trzcińska, Sebastian Trzoska, Julia Tymańska, Piotr Tymochowicz, Basia Tymoszuk, Anna Waligórska, Michał Wasiak, Sylwia Wenska, Maciej Wichnowski, Agnieszka Wielewska, Filip Wierzbicki-Nowak, Michał Wirtel, Piotr Dawid Woroniec Marek Zając
Relacja z otwarcia wystawy malarstwa Pauliny Kuźmińskiej „Niecodzienne emocje codzienne” prezentowanej w Galerii ZPAP Dom Liter w Gdańsku.
Ekspozycja pokazuje świat emocji zapisanych w kolorze, rytmie i strukturze obrazu. Artystka buduje swoje kompozycje z drobnych, powtarzalnych elementów, tworząc hipnotyzujące układy przypominające fale, mapy, gwiazdozbiory czy pulsującą energię natury.
Dominują intensywne błękity, czerwienie i złamane światło, dzięki którym obrazy działają nie tylko wizualnie, ale też emocjonalnie. Każda praca wydaje się opowiadać o codziennych przeżyciach — spokoju, napięciu, zachwycie czy wewnętrznym chaosie — zamienionych w abstrakcyjną, dekoracyjną formę.
Wystawa łączy precyzję detalu z intuicyjną ekspresją. Oglądając obrazy z bliska można dostrzec misterną strukturę i ręczną pracę, natomiast z dystansu kompozycje układają się w sugestywne pejzaże emocji. Całość tworzy atmosferę kontemplacji i zanurzenia w kolorze.
Wystawa czynna do 31 maja 2026 roku.
link do filmu: https://youtu.be/bpWCgzW1zZk
Michał Wójcik w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.
link do filmu: https://youtu.be/2a6UntoZZNk
👉🏻Galeria ZPAP Gdańsk przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
📆 Wystawa czynna do 6 maja 2026 r.
Michał Wójcik urodził się w 1973 roku w Gdańsku. 1994 – 2000 Studia magisterskie w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na wydziale Malarstwa i Grafiki 2001 Dyplom magisterski na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. W. Dębskiego, aneks z malarstwa u prof. M. Świeszewskiego. 2012 Uzyskał stopień Doktora Sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. 2003 - 2012 – Asystent w Pracowni Grafiki Artystycznej - wklęsłodruku w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 2018 – 2025 – Adiunkt na Wydziale Grafiki Artystycznej w Polsko- Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w w Gdańsku Uprawia grafikę artystyczną: akwafortę, akwatintę, odprysk, miedzioryt, litografię.
👉🏻Olivia Centre, al. Grunwaldzka 472 C, Gdańsk
⌚ Wernisaż 16 maja 2026 r. godz. 17.00 /sobota/
📆 Wystawa czynna do 20 czerwca 2026 r.
Współorganizatorzy: @oliviacentre @zpap_gdansk
Patronaty: @wspolnotagdanska, @radiogdansk, @prestiz_magazyn_trojmiejski, @trojmiasto.pl
Wstęp wolny
Stanisław Gierada ukończył Wydział Rzeźby PWSSP w Gdańsku w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego w 1968 r. Wieloletni ceniony pedagog gdańskiej ASP, gdzie prowadził Pracownię Renowacji i Rekonstrukcji Rzeźby, w 1999 r. uzyskał adiunkturę II stopnia. Wykonał wiele realizacji z zakresu konserwacji m. in.: projekt i nadzór nad wykonaniem kamieniarki bulwaru nad Motławą, przedproży na ul. Mariackiej i Świętego Ducha w Gdańsku, autorską rekonstrukcję herbu gdańskiego w Sali Zimowej Ratusza. Był autorem prac z zakresu mozaiki, medalierstwa oraz rzeźby sakralnej i pomnikowej. Brał udział w międzynarodowych konkursach rzeźby w śniegu w San Moritz w Szwajcarii i Quebecku w Kanadzie. Uczestnik sympozjów rzeźbiarskich w kraju i za granicą. Wielokrotny członek jury w konkursach rzeźbiarskich. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego (2010, 2018). Laureat Nagród Prezydenta Miasta Gdańska (2010, 2018) i Miasta Gdyni (2018). Stypendysta Rządu Niemieckiego (1996). Twórca Pomnika Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni, Pomnika Polaków Pomordowanych na Syberii (Norylsk 1996) i wielu innych. Prace artysty znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych w kraju, Europie, USA i Kanadzie. Mieszka i tworzy w Gdańsku.