Ocalić od Zapomnienia

Film z wernisażu wystawy malarstwa Marii Żwirełło (2)

Zapraszamy do obejrzenia filmu z otwarcia wystawy twórczości Marii Żwirełło z cyklu "Ocalić od Zapomnienia" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

link do filmu: https://youtu.be/Pv5PztdEVXM

 

 

 

Prace Marii Żwirełło (2)

prezentowane na wystawie z cyklu "Ocalić od Zapomnienia" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego
Patroni Medialni: Radio Gdańsk SA ,TVP3 Gdańsk, trójmiasto.pl, gdańsk.pl, Prestiż, Linia
zdjęcia z archiwum rodzinnego artystkiCzytaj więcej: Prace Marii Żwirełło  (2)

Zapowiedź wystawy malarstwa MARII ŻWIREŁŁO z cyklu "Ocalić od Zapomnienia" (3)

w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

Wernisaż w dniu  1 września 2023 r. o godz. 18.00

Wystawa czynna w dniach 2-24.09.2023 r. w godz. 13.00-17.00 od wtorku do niedzieli

Kurator wystawy Piotr Kowalski

MARIA ŻWIREŁŁO urodziła się w 1926 roku.

Po wybuchu II Wojny Światowej przerwaną naukę kontynuowała w systemie szkolnictwa konspiracyjnego. W 1943 roku została wywieziona na przymusowe roboty do południowych Niemiec. Po powrocie do Polski w 1947 roku podjęła studia w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. Leona Dołżyckiego. Po ukończeniu I roku przeniosła się do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie, gdzie podjęła studia na Wydziale Tkaniny Dekoracyjnej w pracowni prof. Józefy Wnukowej oraz na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. Juliusza Studnickiego. Po przerwie spowodowanej założeniem rodziny i urodzeniem córki, dokończyła studia malarskie w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1957 roku Zajmowała się malarstwem
sztalugowym, malowała tkaniny dekoracyjne, od 1968 roku tworzyła biżuterię artystyczną, głównie w srebrze i bursztynie. Zrealizowała także kilka malowideł ściennych (m. in. w kinach i pasażach handlowych). W latach 1959- 1962 sprawowała nadzór artystyczny w gdyńskim oddziale CEPELII. Następnie w latach 1962-1965 była kierownikiem pracowni plastycznej w Wojewódzkim Zarządzie Kin w Gdańsku.
Od 1957 roku do rozwiązania ZPAP w stanie wojennym w 1981 roku była członkiem Sekcji Malarskiej Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Od roku 2013 należała do Okręgu Warszawskiego ZPAP. Zmarła w 2017 roku w Warszawie.

Wybrane wystawy:

1962 - Międzynarodowa Wystawa Malarstwa Kobiet, Budapeszt;

1965 - wystawa prac olejnych 5 malarzy, Salon Gdański, BWA, Sopot;

1969 - wystawa wspólnie z Krystyną Danielewicz-Kowalczyk, ZPAP, Gdańsk; wystawa indywidualna, Klub SPATiF, Sopot;

1992 - wystawa malarstwa i biżuterii, Galeria Unique, Hameln, Niemcy;

2014 - wystawa Seniorzy 2014 (trzy obrazy) Dom Artysty Plastyka, Warszawa;

2016 - wystawa indywidualna Pięćdziesiąt lat - ciągłość i zmiana, Dom Artysty Plastyka, Warszawa;
2018 - wystawa indywidualna Ludzie – kwiaty – pejzaże, Galeria POD OKIEM, Warszawa;

2019 - wystawa indywidualna Pędzlem i ołówkiem, Biblioteka Publiczna, Warszawa-Bemowo;

2020 - wystawa indywidualna Spojrzenia, Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk-Oliwa


Nagrody i wyróżnienia:

1962 - wyróżnienie za pracę Dzień dobry (monotypia), Międzynarodowa Wystawa Malarstwa Kobiet, Budapeszt;
1988 - III nagroda w dziedzinie biżuterii artystycznej, Sopot.

Plenery malarskie:

1958; 1962 - Susz;

1966 - Starogard Gdański

Wspomnienia o Marii ŻwirełłoMój dom – zapach farb olejnych, zawsze rozstawione sztalugi i poustawiane wszędzie obrazy. Mama mnie strzygła, szyła mi ubrania lub przynajmniej przerabiała ubrania kupione, żeby wyglądały lepiej, ciekawiej… Dom otwarty, często pełen ludzi, dymu tytoniowego,
rozmów do białego rana. Latem – z racji bliskości morza i plaży – zjazdy rodzinne, spanie pokotem na podłodze, wspólne wyprawy – do Brzeźna, Jelitkowa, Sopotu. Jesienią wstawanie skoro świt, by jechać na organizowane przez Cepelię grzybobranie. Czasem wspólne wyjazdy m.in. do Władysławowa i Krynicy Morskiej, gdy było zlecenie na malowidła ścienne czy wykonanie jakichś dekoracji. Miała marzenia i uparcie dążyła do ich realizacji: marzyło jej się, że będzie swoim autkiem jeździła po Polsce, do rodziny, do lasu, nad jeziora, na grzyby… Miała 50 lat gdy w końcu mogła kupić używanego malucha i zrobić prawo jazdy. I jeździła tym maluchem po całej Polsce. Między innymi z moją dwuletnią córeczką objechała cała rodzinę: od Sopotu przez Nową Sól, Wrocław, Sosnowiec, Rzeszów do Warszawy i z powrotem do Sopotu. Marzyła o mieszkaniu w otwartych przestrzeniach – miała prawie 60 lat, gdy kupiła zrujnowaną chałupkę w Nowej Wsi (Mazury Zachodnie) jako domek na lato, a po 10 latach przeprowadziła się do niego na stałe, opuszczając Sopot. Gdy Mama miała 80 lat, jej starsza siostra, Halina, po wylewie została częściowo sparaliżowana. Mama nie mogła znieść myśli, że Halina w tym trudnym położeniu zdana jest tylko na pomoc obcych ludzi. Zdecydowała się pojechać po nią swoim samochodem ponad 500 km – do Rzeszowa, by zabrać ją do siebie, na wieś. Wszyscy uważaliśmy, że to jakieś szaleństwo. Jednak Mama była „bez trwogi i zmazy” jak mawiała o niej nasza przyjaciółka – i zrealizowała swój plan. Po kilku miesiącach pobytu u Mamy na wsi, ciocia odzyskała sprawność i w pełni samodzielna mogła już wrócić do swojego domu. Zawsze byłam pełna podziwu dla jej – wydawało się – niespożytych sił i energii. Byliśmy przekonani, że tej energii starczy jej jeszcze na długie lata. Odeszła – mimo podeszłego już wieku i wielu problemów zdrowotnych – niespodziewanie i zdecydowanie za wcześnie… Hanna Godowska, córka

Babuba zawsze dbała o to by ładnie wyglądać. Znakomitą ilustracją tego jest jej reakcja w sytuacji raczej skrajnej: wracając samochodem z zakupów wpadła w poślizg, samochód swój taniec po oblodzonej nawierzchni zakończył w rowie… Na szczęście nikt nie ucierpiał. Pierwsze słowa Babuby, gdy już wydostała się z mocno przechylonego auta, brzmiały: „Całe szczęście, że nie włożyłam kapelusza. Okropnie bym wyglądała w takim przekrzywionym kapeluszu…” Patryk Godowski, wnuk

Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego
Patroni Medialni: Radio Gdańsk SA ,TVP3 Gdańsk, trójmiasto.pl, gdańsk.pl, Prestiż, Linia


Rozmowa Marii Jędrzejczyk z p. Karoliną Andrearczyk, wnuczką artysty plastyka Bogdana Cierpisza n. t. Jego wystawy malarstwa z cyklu "Ocalić od zapomnienia" (2)

Rozmowa przeprowadzona w dniu wernisażu 9 października 2020 r.  w Galerii ZPAP Przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku .

MJ.: Jak zapamiętała Pani swojego dziadka, Bogdana Cierpisza? Czy przypomina sobie Pani dziadka przy pracy, przy sztalugach?

 KA.:  Bogdan Cierpisz - mój dziadek - był pogodny i dowcipny. Nie przypominam sobie żeby o kimś źle mówił. Był po prostu dobry. Pamiętam jak przycinał listwy na ramę; było wtedy dużo hałasu w domu, jak przygotowywał płótna, miał swoje tajemne sposoby, nie bał się eksperymentować. Nieustannie się uczył, lubił nowości. Przy malowaniu pamiętam go chyba raz, jak byliśmy na plenerze, wyjechaliśmy gdzieś na wieś- ja wtedy miałam swój blok rysunkowy i ołówek- udzielił mi cennej wskazówki  jak nie rysować trawy.
Jeżeli chodzi o malowanie martwej natury to najchętniej malował u swojej przyjaciółki, Ewy Hoffman w Sopocie, była tam pracownia, cisza i twórczy spokój (dowiedziałam się niedawno, że „Pani Ewa” udzielała mu wskazówek odnośnie rysowania pastelami).
No i oczywiście było hobby - renowacja antyków, dziadek skupował różne przedmioty, zegary, tace (ku niezadowoleniu babci) i swoimi sposobami dawał im drugie życie... szkoda, że nie zapamiętałam albo nie spytałam jak to się robi.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z p. Karoliną Andrearczyk, wnuczką artysty plastyka Bogdana Cierpisza n....

Relacja video z wernisażu BOGDANA CIERPISZA z cyklu "Ocalić od zapomnienia" (2)

W dniu 9 października 2020 r. o godz. 12.30 w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy prac artysty Bogdana Cierpisza.

Kuratorzy wystawy : Gabriela Trynkler-Kwiatkowska, Bartłomiej Błażejowski

Link do youtube z filmem : https://youtu.be/9I6q-Zi87EY

 

Bogdan Cierpisz - "Ocalić od zapomnienia" artykuł Stanisława Seyfrieda (2)

Już od 10 października w galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 zagości wystawa prac Bogdana Cierpisza z cyklu "Ocalić od zapomnienia".
Wystawa będzie czynna w dniach 10-30.10.2020 r. w godz. 12.00-17.00 od poniedziałku do piątku .
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Stanisława Seyfrieda pt. "Bogdan Cierpisz - Ocalony od zapomnienia ". 

Ocalić od zapomnienia 2020 - BOGDAN CIERPISZ (2)

Już niedługo zapraszamy na kolejną wystawę z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, na której zaprezentujemy twórczość Bogdana Cierpisza - artysty malarza, człowieka oddanego sztuce, pracy dydaktycznej jak również działaniom konserwatorskim, rekonstrukcyjnym, wpisującym się w odbudowę zniszczonego wojną Gdańska. Tegoroczną uroczystość zorganizujemy  we wnętrzach Galerii ZPAP przy    ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.

W grudniu 2003 roku zorganizowana została pierwsza wystawa z cyklu „Ocalić od zapomnienia”.    W ramach cyklu prezentowaliśmy już sylwetki następujących artystów: Wiesława Markowskiego, Romana Usarewicza, Maksymiliana Kasprowicza, Zdzisława Kałędkiewicza, Mieczysława Baryłki, Jerzego Zabłockiego, Bohdana Borowskiego, Kazimierza Śramkiewicza, Kazimierza Ostrowskiego, Marcina Duszeńki, Piotra Zajęckiego, Rajmunda Pietkiewicza, Zdzisława Walickiego, Zygmunta Karolaka, Stanisława Wójcika.

Artysta Bogdan Cierpisz urodził się w Puławach 26 sierpnia 1930 roku, a zmarł 23 stycznia 1994 roku w Gdańsku. Od 1945 roku był mieszkańcem Gdańska. Studiował w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa, pobierając nauki u takich znakomitych wykładowców jak: Jan Cybis, Stanisław Borysowski, Jan Wodyński, Jacek Żuławski.

Jako artysta plastyk uprawiał malarstwo ścienne, malarstwo sztalugowe, rysunek oraz fotografię, dzięki której dokumentował odbudowywane miasto. Brał czynny udział w odbudowie Gdańskiej Starówki.

Czytaj więcej: Ocalić od zapomnienia 2020 - BOGDAN CIERPISZ (2)

Ocalić od zapomnienia – Stanisław Wójcik


Wystawa „Ocalić od zapomnienia” organizowana przez Związek Polskich Artystów Plastyków i Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku od 2003 roku ma już swoją siłę oddziaływania. Pomysłodawcą organizacji wystaw jest znakomity sopocki malarz Krzysztof Izdebski Cruz. Prezentacje mają na celu przypomnienie wyjątkowych osobowości malarskich i ich dzieł, powoli zapominanych, odchodzących w niepamięć, których malarstwo dziś już może nie wywołuje takich emocji jak przed laty, nadal jednak nie traci swoich walorów artystycznych i może zaświadczać o dużym talencie autorów. Pierwszy pokaz poświęcony był zmarłemu w 1978 roku Wisławowi Markowskiemu i odbył się w 2003 roku w Zielonej Bramie. Ostatnio wystawa poświęcona twórczości doc. Zygmunta Karolaka po raz pierwszy odbyła się po dwóch latach, do tej pory prezentacje odbywały się w cyklu rocznym, a ASP użyczyła miejsca na jej organizację. Okazało się, że była jedną z najlepiej przygotowanych przez ZPAP wystaw ostatnich lat. Zbliża się XV edycja wydarzenia.

Czytaj więcej: Ocalić od zapomnienia – Stanisław Wójcik

Wystawa twórczości Zygmunta Karolaka z cyklu "Ocalić od zapomnienia"

1-2.10.2017 r.„Ocalić od zapomnienia” to cykl wystaw, które Gdański Okręg ZPAP organizuje od 2003 roku. Do 2015 roku wystawy ważnych twórców regionu pomorskiego odbywały się rokrocznie. Obecnie prezentowane są w sekwencji dwuletniej. W aktualnej 14. edycji cyklu prezentowana jest sylwetka twórcza Zygmunta Karolaka. 28 września 2017 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Zygmunta Karolaka w auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości Zygmunta Karolaka z cyklu "Ocalić od zapomnienia"

ZYGMUNT KAROLAK / OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

13.09.2017 r.


Zygmunt Karolak, malarz, grafik, rysownik, wykładowcy PWSSP w Sopocie, a od roku 1954 w Gdańsku. Oficer Wojska Polskiego, mający za sobą klęskę kampanii wrześniowej i prawie pięć lat spędzonych w czterech oflagach. Pracowity, zdolny malarz i wykładowca, dobrze wykształcony w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem Wojciecha Weissa, Stanisława Kamockiego, Władysława Jarockiego i Jana Wojnarskiego. Malarz znany gronu fachowców, mniej znany szerszej publiczności, mający na swoim koncie, kilka znakomitych, wysoko ocenionych wystaw między innymi w warszawskiej „Zachęcie”, w Paryżu, Krakowie czy Sopocie.

Czytaj więcej: ZYGMUNT KAROLAK / OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Zdzisław Walicki OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

wernisaż 09.09.2015 godzina 17:00
wystawa czynna do 26.09.2015 r


Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
ul. Targ Węglowy 6

 

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!