Ocalić od Zapomnienia

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z p. Karoliną Andrearczyk, wnuczką artysty plastyka Bogdana Cierpisza n. t. Jego wystawy malarstwa z cyklu "Ocalić od zapomnienia" (2)

Rozmowa przeprowadzona w dniu wernisażu 9 października 2020 r.  w Galerii ZPAP Przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku .

MJ.: Jak zapamiętała Pani swojego dziadka, Bogdana Cierpisza? Czy przypomina sobie Pani dziadka przy pracy, przy sztalugach?

 KA.:  Bogdan Cierpisz - mój dziadek - był pogodny i dowcipny. Nie przypominam sobie żeby o kimś źle mówił. Był po prostu dobry. Pamiętam jak przycinał listwy na ramę; było wtedy dużo hałasu w domu, jak przygotowywał płótna, miał swoje tajemne sposoby, nie bał się eksperymentować. Nieustannie się uczył, lubił nowości. Przy malowaniu pamiętam go chyba raz, jak byliśmy na plenerze, wyjechaliśmy gdzieś na wieś- ja wtedy miałam swój blok rysunkowy i ołówek- udzielił mi cennej wskazówki  jak nie rysować trawy.
Jeżeli chodzi o malowanie martwej natury to najchętniej malował u swojej przyjaciółki, Ewy Hoffman w Sopocie, była tam pracownia, cisza i twórczy spokój (dowiedziałam się niedawno, że „Pani Ewa” udzielała mu wskazówek odnośnie rysowania pastelami).
No i oczywiście było hobby - renowacja antyków, dziadek skupował różne przedmioty, zegary, tace (ku niezadowoleniu babci) i swoimi sposobami dawał im drugie życie... szkoda, że nie zapamiętałam albo nie spytałam jak to się robi.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z p. Karoliną Andrearczyk, wnuczką artysty plastyka Bogdana Cierpisza n....

Relacja video z wernisażu BOGDANA CIERPISZA z cyklu "Ocalić od zapomnienia" (2)

W dniu 9 października 2020 r. o godz. 12.30 w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy prac artysty Bogdana Cierpisza.

Kuratorzy wystawy : Gabriela Trynkler-Kwiatkowska, Bartłomiej Błażejowski

Link do youtube z filmem : https://youtu.be/9I6q-Zi87EY

 

Bogdan Cierpisz - "Ocalić od zapomnienia" artykuł Stanisława Seyfrieda (2)

Już od 10 października w galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 zagości wystawa prac Bogdana Cierpisza z cyklu "Ocalić od zapomnienia".
Wystawa będzie czynna w dniach 10-30.10.2020 r. w godz. 12.00-17.00 od poniedziałku do piątku .
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Stanisława Seyfrieda pt. "Bogdan Cierpisz - Ocalony od zapomnienia ". 

Ocalić od zapomnienia 2020 - BOGDAN CIERPISZ (2)

Już niedługo zapraszamy na kolejną wystawę z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, na której zaprezentujemy twórczość Bogdana Cierpisza - artysty malarza, człowieka oddanego sztuce, pracy dydaktycznej jak również działaniom konserwatorskim, rekonstrukcyjnym, wpisującym się w odbudowę zniszczonego wojną Gdańska. Tegoroczną uroczystość zorganizujemy  we wnętrzach Galerii ZPAP przy    ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.

W grudniu 2003 roku zorganizowana została pierwsza wystawa z cyklu „Ocalić od zapomnienia”.    W ramach cyklu prezentowaliśmy już sylwetki następujących artystów: Wiesława Markowskiego, Romana Usarewicza, Maksymiliana Kasprowicza, Zdzisława Kałędkiewicza, Mieczysława Baryłki, Jerzego Zabłockiego, Bohdana Borowskiego, Kazimierza Śramkiewicza, Kazimierza Ostrowskiego, Marcina Duszeńki, Piotra Zajęckiego, Rajmunda Pietkiewicza, Zdzisława Walickiego, Zygmunta Karolaka, Stanisława Wójcika.

Artysta Bogdan Cierpisz urodził się w Puławach 26 sierpnia 1930 roku, a zmarł 23 stycznia 1994 roku w Gdańsku. Od 1945 roku był mieszkańcem Gdańska. Studiował w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa, pobierając nauki u takich znakomitych wykładowców jak: Jan Cybis, Stanisław Borysowski, Jan Wodyński, Jacek Żuławski.

Jako artysta plastyk uprawiał malarstwo ścienne, malarstwo sztalugowe, rysunek oraz fotografię, dzięki której dokumentował odbudowywane miasto. Brał czynny udział w odbudowie Gdańskiej Starówki.

Czytaj więcej: Ocalić od zapomnienia 2020 - BOGDAN CIERPISZ (2)

Ocalić od zapomnienia – Stanisław Wójcik


Wystawa „Ocalić od zapomnienia” organizowana przez Związek Polskich Artystów Plastyków i Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku od 2003 roku ma już swoją siłę oddziaływania. Pomysłodawcą organizacji wystaw jest znakomity sopocki malarz Krzysztof Izdebski Cruz. Prezentacje mają na celu przypomnienie wyjątkowych osobowości malarskich i ich dzieł, powoli zapominanych, odchodzących w niepamięć, których malarstwo dziś już może nie wywołuje takich emocji jak przed laty, nadal jednak nie traci swoich walorów artystycznych i może zaświadczać o dużym talencie autorów. Pierwszy pokaz poświęcony był zmarłemu w 1978 roku Wisławowi Markowskiemu i odbył się w 2003 roku w Zielonej Bramie. Ostatnio wystawa poświęcona twórczości doc. Zygmunta Karolaka po raz pierwszy odbyła się po dwóch latach, do tej pory prezentacje odbywały się w cyklu rocznym, a ASP użyczyła miejsca na jej organizację. Okazało się, że była jedną z najlepiej przygotowanych przez ZPAP wystaw ostatnich lat. Zbliża się XV edycja wydarzenia.

Czytaj więcej: Ocalić od zapomnienia – Stanisław Wójcik

Wystawa twórczości Zygmunta Karolaka z cyklu "Ocalić od zapomnienia"

1-2.10.2017 r.„Ocalić od zapomnienia” to cykl wystaw, które Gdański Okręg ZPAP organizuje od 2003 roku. Do 2015 roku wystawy ważnych twórców regionu pomorskiego odbywały się rokrocznie. Obecnie prezentowane są w sekwencji dwuletniej. W aktualnej 14. edycji cyklu prezentowana jest sylwetka twórcza Zygmunta Karolaka. 28 września 2017 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Zygmunta Karolaka w auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości Zygmunta Karolaka z cyklu "Ocalić od zapomnienia"

ZYGMUNT KAROLAK / OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

13.09.2017 r.


Zygmunt Karolak, malarz, grafik, rysownik, wykładowcy PWSSP w Sopocie, a od roku 1954 w Gdańsku. Oficer Wojska Polskiego, mający za sobą klęskę kampanii wrześniowej i prawie pięć lat spędzonych w czterech oflagach. Pracowity, zdolny malarz i wykładowca, dobrze wykształcony w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem Wojciecha Weissa, Stanisława Kamockiego, Władysława Jarockiego i Jana Wojnarskiego. Malarz znany gronu fachowców, mniej znany szerszej publiczności, mający na swoim koncie, kilka znakomitych, wysoko ocenionych wystaw między innymi w warszawskiej „Zachęcie”, w Paryżu, Krakowie czy Sopocie.

Czytaj więcej: ZYGMUNT KAROLAK / OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Zdzisław Walicki OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

wernisaż 09.09.2015 godzina 17:00
wystawa czynna do 26.09.2015 r


Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
ul. Targ Węglowy 6

 

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!