Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego

Relacja w TVP 3 Panorama Kultura z:14 października (2)

- z wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego i otwarcia wystawy Marcina Zawickiego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku


- z wernisażu wystawy Łukasza Rogińskiego w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

Film z uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. MARCINOWI ZAWICKIEMU. (2)

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 rok MARCINOWI ZAWICKIEMU.
Uroczystość odbyła się 2 października 2023 r. w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Film zrealizował Mariusz Hoffman

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. Marcinowi Zawickiemu

W tym roku XXII uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. odbyła się 2 października w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Bartłomiej Błażejowski Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP, pełniący rolę gospodarza wieczoru, przywitał zaproszonych gości, w tym :

Honoratę Pilszyk - córkę Kazimierza Ostrowskiego, a także przedstawicieli Marszałka Województwa Pomorskiego  i Prezydent Miasta Gdańska:

Władysława Zawistowskiego - Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Beatę Jaworowską- zastępczynię Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego,
Ewę Adamską - kierowniczkę Referatu ds. Mecenatu Kultury w Biurze Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego
 

Następnie Krzysztof Polkowski, - Rektor ASP w Gdańsku, współorganizator uroczystości również przywitał gości, wspomniał profesora Kazimierza Ostrowskiego, którego był studentem, Przypomniał, że od kilku lat uroczystość wręczenia  tej Nagrody odbywa się w murach Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie profesor był wieloletnim wykładowcą i wyraził zadowolenie z wyłonienia Laureata z grona profesorów uczelni.

Roman Nieczyporowski , członek Kapituły Nagrody, historyk sztuki odczytał uzasadnienie Kapituły, obradującej pod przewodnictwem prof. dr hab. Anny Kutaj-Markowskiej, historyka sztuki, UWR, Wrocław

Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznała Nagrodę za 2023 rok MARCINOWI ZAWICKIEMU  za zaskakujące mamienie oka wywołujące radość widza, za twórczą i nieideologiczną refleksję nad historią malarstwa, za różnorodną skalę obrazów prowokującą zarówno do intymnego kontaktu, jak i do wzniosłych uczuć, za powagę  w podejściu do warsztatu i lekkość w podejmowaniu różnorodnych tematów, za fascynujące oscylowanie między mediami i podnoszące na duchu przekonanie, że malarstwo nie zostanie wyparte przez kolorowe drukarki 3 D.

W tym roku nagroda finansowa dla Laureata została ufundowana przez   Marszałka Województwa Pomorskiego. Marcinowi Zawickiemu zoastała również wręczona statuetka i ręcznie wykaligrafowany werdykt Kapituły Nagrody.

Zbigniew Brzostowski wygłosił laudację na cześć Marcina Zawickiego Laureata Nagrody.

Marcin Zawicki podziękował  w kilku słowach za przyznanie tej prestiżowej Nagrody

Uroczystość zwieńczyło wysłuchanie muzycznej dedykacji dla Laureata w wykonaniu Capelli Gedanensis. w składzie: Katarzyna Kowacz - skrzypce; Katarzyna Rogalska - skrzypce; Tomasz Mrowiński - altówka;Alicja Lach-Owsiany – wiolonczela.

Zespół wykonał utwory:

W.A. Mozart – Divertimento B-Dur cz. II KV 137
S. Joplin – Solace
A. Piazzola – Libertango
J. Brahms – Taniec Węgierski nr 5
 

Wręczenie Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego Marcinowi Zawickiemu  było połączone z wernisażem jego prac . Wszystkich obecnych poczęstowano tradycyjną lampką wina i obdarowano pięknym pamiątkowym albumem prezentującym sztukę Laureata.

Wystawę twórczości Marcina Zawickiego w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku można oglądać do 17 października.

Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
Dofinansowano ze środków: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk
Kurator wystawy: Bartłomiej Błażejowski
Projekty graficzne: Mariusz Hoffman
 
Fotograf Erazm Wojciech Felcyn
 Czytaj więcej: Uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. Marcinowi Zawickiemu

Tablice _ Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za 2022 rok _ MARCIN zAWICKI (2)

Projekt: Mariusz HoffmanNagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Marcina Zawickiego_Statuetka i Dyplom-Werdykt (2)

Statuetka zaprojektowana przez rzeźbiarkę Dorotę Białczak i dyplom-werdykt  wykonany przez kaligrafa i grafika Piotra Kowalskiego jako Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. dla MARCINA ZAWICKIEGO.


\Zaproszenie na wernisaż wystawy twórczości Marcina Zawickiego (2)

Marcin Zawicki jest laureatem 22. edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, powołanej przez Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków. Nagroda ta jest  ogólnopolskim wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.
 
2 października 2023 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż połączony z uroczystym wręczeniem nagrody w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Wystawa czynna do 17 października 2023 r.
 
Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański ZPAP Gdańsk
Dofinansowano ze środków: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk
Kurator wystawy: Bartłomiej Błażejowski
Projekty graficzne: Mariusz Hoffman
 

Sabat, akryl i olej na płótnie 190x150 cm , 2019
Sabat, akryl i olej na płótnie 190x150 cm , 2019

Sabat, akryl i olej na płótnie 190x150 cm , 2019
Oodmieniec akryl i olej na płótnie 150x150 cm, 2020
Oodmieniec akryl i olej na płótnie 150x150 cm, 2020

Oodmieniec akryl i olej na płótnie 150x150 cm, 2020
/Bez tytułu olej na płótnie 120x120cm, 2018
/Bez tytułu olej na płótnie 120x120cm, 2018

/Bez tytułu olej na płótnie 120x120cm, 2018
Bez tytułu sporysz olej na płótnie
Bez tytułu sporysz olej na płótnie

Bez tytułu sporysz olej na płótnie
Golem na cokole olej na-płótnie 190x150cm, 2020.
Golem na cokole olej na-płótnie 190x150cm, 2020.

Golem na cokole olej na-płótnie 190x150cm, 2020.

 

Zapowiedź uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego XXII edycji Laureatowi MARCINOWI ZAWICKIEMU. (2)

W dniu 02 października 2023 r. /poniedziałek/ o godz. 17.00 w Dużej Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku , Targ Węglowy 6 rozpocznie się uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2023 r. oraz otwarcie wystawy twórczości Laureata Nagrody Marcina Zawickiego.
Wystawa czynna od 2 do 17 października 2023 r. ,
 
Marcin Zawicki, malarz, rysownik, autor instalacji przestrzennych.
Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2005-2010), gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesor Teresy Miszkin. Jego Praca dyplomowa "Hollow Art" zdobyła Nagrodę Rektorów – Grand Prix w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2010. W 2015 roku na macierzystej uczelni obronił pracę doktorską "Chorografia", promotorką była profesor Anna Królikiewicz. Doktorat otrzymał wyróżnienie Rady Wydziału Malarstwa oraz Nagrodę Rektora ASP. W 2021 roku po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą, laureat wielu nagród i wyróżnień. Za działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał dwukrotnie Nagrodę Rektora III stopnia, (2012, 2015), oraz Nagrodzę Rektora II stopnia (2019). Laureat Wyróżnienia w X konkursie im. Gepperta (2011), dwukrotnego wyróżnienia na Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2013, 2019), Trzykrotnie nominowany do nagrody Pomorskie Sztormy w kategorii Kultura – Człowiek Roku (2017, 2018, 2019). Notowany w rankingu kompas młodej sztuki 2018 roku na 8 pozycji. Jego prace malarskie powstają w oparciu o przygotowanie wcześniej makiety – rodzaj autorskich martwych natur. Instalacje przestrzenne, na których początkowo opierał jedynie malarstwo, stały się autonomiczną formą wypowiedzi Zawickiego osiągając niekiedy monumentalne rozmiary, jak w realizowanej w ramach Projektu "Miejsca" organizowanego przez Instytut kultury Miejskiej wystawie Życie(2018) czy realizacji Chorografia. Jest autorem elementów scenografii do filmu Las Joanny Zastróżnej. W latach 2018-2020 prowadził niezależną galerię sztuki Tajna Galeria w Gdańskim Wrzeszczu. Od 2020 roku zasiada w Gdańskiej Radzie Kultury. W latach 2015–2020 był reprezentowany przez Galerię m2. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
 
Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański ZPAP Gdańsk
Dofinansowano ze środków: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk
Kurator wystawy: Bartłomiej Błażejowski
Projekty graficzne: Mariusz Hoffman

Marcin Zawicki - Laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego (2)

Malarz, rysownik, autor instalacji przestrzennych. 

Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2005-2010), gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesor Teresy Miszkin. Jego Praca dyplomowa "Hollow Art" zdobyła Nagrodę Rektorów – Grand Prix w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2010. W 2015 roku na macierzystej uczelni obronił pracę doktorską "Chorografia", promotorką była profesor Anna Królikiewicz. Doktorat otrzymał wyróżnienie Rady Wydziału Malarstwa oraz Nagrodę Rektora ASP. W 2021 roku po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą, laureat wielu nagród i wyróżnień. Za działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał dwukrotnie Nagrodę Rektora III stopnia, (2012, 2015), oraz Nagrodzę Rektora II stopnia (2019). Laureat Wyróżnienia w X konkursie im. Gepperta (2011), dwukrotnego wyróżnienia na Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2013, 2019), Trzykrotnie nominowany do nagrody Pomorskie Sztormy w kategorii Kultura – Człowiek Roku (2017, 2018, 2019). Notowany w rankingu kompas młodej sztuki 2018 roku na 8 pozycji.

Jego prace malarskie powstają w oparciu o przygotowanie wcześniej makiety – rodzaj autorskich martwych natur. Instalacje przestrzenne, na których początkowo opierał jedynie malarstwo, stały się autonomiczną formą wypowiedzi Zawickiego osiągając niekiedy monumentalne rozmiary, jak w realizowanej w ramach Projektu "Miejsca" organizowanego przez Instytut kultury Miejskiej wystawie Życie(2018) czy realizacji Chorografia. Jest autorem elementów scenografii do filmu Las Joanny Zastróżnej. W latach 2018-2020 prowadził niezależną galerię sztuki Tajna Galeria w Gdańskim Wrzeszczu. Od 2020 roku zasiada w Gdańskiej Radzie Kultury. W latach 2015–2020 był reprezentowany przez Galerię m2. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

http://zawicki.eu/

https://zbrojowniasztuki.pl/pracownice-i-pracownicy/obecne-dydaktyczki-i-obecni-dydaktycy/marcin-zawicki,644

https://zbrojowniasztuki.pl/wydarzenia/aktualne-wydarzenia/marcin-zawicki-z-nagroda-im-kazimierza-ostrowskiego,5474?fbclid=IwAR1iBkka5cKQ4937b8hgm3B3i0_kY0yMXdrd2BnWSK3mOHUQglNZO6ASdZw

 

 

Marcin Zawicki Laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego '23, XXII edycja (2)

W dniu 23 czerwca 2023 roku odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego ’23 XXII edycja. Nagroda powołana przez Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków jest ogólnopolskim wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.

 Nominowani:

 Patrycja Mastej
Łukasz Huculak
Marcin Zawicki

 Kapituła dokonała  wyboru Laureata tegorocznej XXII edycji Nagrody. Został nim Marcin Zawicki.

Nagrodę przyznano za:

zaskakujące mamienie oka wywołujące radość widza, za twórczą i nieideologiczną refleksję nad historią malarstwa, za różnorodną skalę obrazów prowokującą zarówno do intymnego kontaktu, jak i do wzniosłych uczuć, za powagę  w podejściu do warsztatu i lekkość w podejmowaniu różnorodnych tematów, za fascynujące oscylowanie między mediami i podnoszące na duchu przekonanie, że malarstwo nie zostanie wyparte przez kolorowe drukarki 3 D.

 Członkowie Kapituły:

prof. dr hab. Anna Kutaj-Markowska - Przewodnicząca Kapituły Nagrody , historyk sztuki, UWR, Wrocław,
Bartłomiej Błażejowski - Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP
dr Roman Nieczyporowski - historyk sztuki, Gdańsk
Maciej Olewniczak – kurator, Centrum Sztuki Galeria El, Elbląg
prof. ASP dr hab. Krzysztof Polkowski – Rektor, Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk
Wojciech Zmorzyński – kustosz, Muzeum Narodowe, Gdańsk
Członkowie honorowi:
Bartek Materka - laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego 2022
Aleksandra Dulkiewicz - Prezydent Miasta Gdańska
Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego
Krzysztof Izdebski - Inicjator Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

 Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków w 2001 roku powołał do życia Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, nagrodę, która promuje polską sztukę współczesną. Wybór patrona nagrody nie był przypadkowy. Dla Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku oraz dla wielu pokoleń trójmiejskich artystów zmarły w 1999 roku Profesor był symbolem wybitnego malarzai wielkiego patrioty. Urodzony w 1917 r. w Berlinie wrócił wraz z rodziną do Polski tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości. W roku 1934 przeniósł się z Poznania do Gdyni, miasta w którym spędził resztę swego długiego życia. W roku 1945 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Po ich ukończeniu, dzięki stypendium Rządu Francuskiego, w roku 1949 wyjechał do Paryża by rozwijać swój talent malarski w pracowni Fernanda Légera. Mając możliwość pozostania we Francji w 1950 r. zdecydował się na powrót do Polski. W roku 1964 został zatrudniony w macierzystej Uczelni, w której pracował aż do przejścia na emeryturę. Pod jego kierunkiem dyplom zrobiło wielu malarzy uznanych dzisiaj w Polsce i za granicą, i mimo upływu lat, mit jego pracowni ciągle pozostaje żywy. Do końca życia związany z Okręgiem Gdańskim ZPAP. Nagroda jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym co roku. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd i jest ona złożona z wybitnych przedstawicieli instytucji kultury, cenionych i znanych artystów, historyków i krytyków sztuki oraz członków honorowych: Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, przedstawiciela sponsora aktualnej edycji oraz inicjatora Nagrody. Pomysłodawcą Nagrody w roku 1999 był Krzysztof Gliszczyński, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, student Kazimierza Ostrowskiego, obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2002 projekt wprowadził na stałe do kalendarza wydarzeń Okręgu Krzysztof Izdebski – Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP w latach 1999-2006.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody byli:

Teresa Pągowska, Warszawa (2002); Kiejstut Bereźnicki, Sopot (2003); Jacek Sempoliński, Warszawa, (2004); Stefan Gierowski, Warszawa (2005); Maciej Świeszewski, Gdańsk (2006); Władysław Jackiewicz, Gdańsk, (2007); Janina Kraupe, Kraków, (2008); Aldona Mickiewicz, Kraków, (2009); Tadeusz Dominik, Warszawa, (2010); Stanisław Rodziński, Kraków, (2011); Zbigniew Makowski, Warszawa, (2012); Stanisław Fijałkowski, Łódź, (2013); Jarosław Modzelewski, Warszawa (2014); Stanisław Białogłowicz, Rzeszów, (2015); Janusz Lewandowski, Warszawa (2016); Lech Majewski, Katowice (2017); Leszek Mądzik, Lublin (2018); Henryk Cześnik, Sopot (2019); Stanisław Baj, Dołhobrody (2020); Teresa Miszkin, Gdańsk (2021), Bartek Materka, Kraków(2022)

 


fot. Bartosz Żukowski

Marcin Zawicki, malarz, rysownik, autor instalacji przestrzennych. 

Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2005-2010), gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesor Teresy Miszkin. Jego Praca dyplomowa "Hollow Art" zdobyła Nagrodę Rektorów – Grand Prix w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2010. W 2015 roku na macierzystej uczelni obronił pracę doktorską "Chorografia", promotorką była profesor Anna Królikiewicz. Doktorat otrzymał wyróżnienie Rady Wydziału Malarstwa oraz Nagrodę Rektora ASP. W 2021 roku po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą, laureat wielu nagród i wyróżnień. Za działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymał dwukrotnie Nagrodę Rektora III stopnia, (2012, 2015), oraz Nagrodzę Rektora II stopnia (2019). Laureat Wyróżnienia w X konkursie im. Gepperta (2011), dwukrotnego wyróżnienia na Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2013, 2019), Trzykrotnie nominowany do nagrody Pomorskie Sztormy w kategorii Kultura – Człowiek Roku (2017, 2018, 2019). Notowany w rankingu kompas młodej sztuki 2018 roku na 8 pozycji.

Jego prace malarskie powstają w oparciu o przygotowanie wcześniej makiety – rodzaj autorskich martwych natur. Instalacje przestrzenne, na których początkowo opierał jedynie malarstwo, stały się autonomiczną formą wypowiedzi Zawickiego osiągając niekiedy monumentalne rozmiary, jak w realizowanej w ramach Projektu "Miejsca" organizowanego przez Instytut kultury Miejskiej wystawie Życie(2018) czy realizacji Chorografia. Jest autorem elementów scenografii do filmu Las Joanny Zastróżnej. W latach 2018-2020 prowadził niezależną galerię sztuki Tajna Galeria w Gdańskim Wrzeszczu. Od 2020 roku zasiada w Gdańskiej Radzie Kultury. W latach 2015–2020 był reprezentowany przez Galerię m2. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

 

Organizator : Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański

Współorganizator : Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

 Kurator wystawy: Bartłomiej Błażejowski

Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego,
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska”/ Cofinanced by the City of Gdańsk

 

 

 

Film z uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego Bartkowi Materce (2)

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości wręczenia Nagrody.Bartkowi Materce.

Film zrealizował Mariusz Hoffman


aby obejrzeć film kliknij w link: https://youtu.be/JTgFMEUShI0

TVP 3 Panorama Kultura - Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego (2)

Relacja w TVP 3 Panorama Kultura z uroczystego wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego XXI. Bartkowi Materce.

aby obejrzeć film kliknij w link: https://gdansk.tvp.pl/65154107/17122022

 

Tablice _ Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za 2021 rok _ Bartek Materka (2)Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Bartka Materki_Statuetka i Dyplomy (2)

Statuetka zaprojektowana przez rzeźbiarkę Dorotę Białczak i dyplomy wykonane przez kaligrafa i grafika Piotra Kowalskiego jako Nagroda NKO dla Bartka Materki

 

fot. Piotr Kowalski & Ela Scibor


Relacja fotograficzna z uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego BARTKOWI MATERCE _cz.2 (2)

BARTKOWI MATERCE połączona z wernisażem artysty.
miejsce: Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku , Targ Węglowy 6, Gdańsk
Wystawa czynna w dniach 15-22.12.2022 r. i 9-15.01.2023 r.
fot. Piotr Kowalski


 
Relacja fotograficzna z uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego BARTKOWI MATERCE _cz.1 (2)

W dniu 15 grudnia 2022 r. o godz.17.00 w Auli ASP w Gdańsku odbyła się  uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego Laureatowi- BARTKOWI MATERCE połączona z wernisażem artysty.
miejsce: Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku , Targ Węglowy 6, Gdańsk
Wystawa czynna w dniach 15-22.12.2022 r. i 9-15.01.2023 r.
fot. Erazm Wojciech Felcyn
 

Przygotowania do wystawy Bartka Materki (2)

Już 15 grudnia o godz. 17.00 zapraszamy na uroczyste wręczenie Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego Bartkowi Materce jak i wernisaż prac artysty.


 

XXI Edycja Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego - wystawa BARTKA MATERKI

Prezes ZPAP Bartłomiej Błażejowski oraz Rektor ASP w Gdańsku prof. ASP dr hab. Krzysztof Polkowski
zapraszają na uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2021 rok oraz wernisaż wystawy twórczości Bartka Materki.
 
wernisaż: 15 grudnia 2022, godz. 17:00
miejsce: Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku , Targ Węglowy 6, Gdańsk
 
 
BARTEK MATERKA (1973) – malarz, fotograf, projektant graficzny.
Urodził się w 1973 roku w gdańskiej dzielnicy Zaspa. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2004). Artysta wnikliwie obserwuje otaczającą go rzeczywistość, a pochłaniające go widoki przeobraża w malarskie struktury intrygujące percepcję wzrokową patrzącego. Tematyka jego prac dotyczy codzienności i najbliższego otoczenia. Obrazy często są inspirowane wykonanymi przez siebie fotografiami. Materkę interesuje świat zapośredniczony, zniekształcony, nieco zdeformowany w wyniku działania różnych zjawisk biologicznych, jak i za sprawą dokonań współczesnej techniki. W malarstwie Materki figuracja subtelnie przenika się z abstrakcją. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, a także w licznych kolekcjach prywatnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Laureat III nagrody na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w Bielsku-Białej (2005). Stypendysta Vermont Studio Center (2006). Autor projektu plakatu na XIII Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena (2009).
Autor wystaw indywidualnych: Leso (Mathare Art Gallery, Nairobi, Kenia, 2016), Multiple Times (Campoi Gallery, Monachium, 2014), Adjacent Rooms (Galerie Virginie Louvet, Paryż, 2013), Gdzie masz czapkę? (Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom, 2013), Painting (Platan Gallery, Budapeszt, 2012), On a Single Breath (Galerie Wolfgang Gmyrek, Düsseldorf, 2010), Klatka (Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków, 2010), Kanał (Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa, 2009), Sezon grzewczy (Fundacja No Local, Kraków, 2008), Nie pamiętam jak miała na imię (Raster, Warszawa, 2007), Wszystko cieknie (Galeria Czarna, Warszawa, 2007), Unfortunate Day 1.09.2005 (Fabryka Schindlera, Kraków, 2005), Co widziałeś w tym parku? – Nic (Raster, Warszawa, 2004).
Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą: Artyści polscy w Kolekcji Bunkra Sztuki (Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków, 2019), Krakowski Salon Sztuki (Pałac Sztuki, Kraków, 2018, 2019), Gdybym był księżycem (Raster, Warszawa, 2018), Sztuka w sztuce (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, 2017), Działania z rodziną (Raster, Warszawa, 2016), Flow / Powrót Suma (Księgarnia | Wystawa, Kraków, 2016), L’arte differente: MOCAK al MAXXI (MAXXI Museo nazionale delle arti del XXI secolo, Rzym, 2016), Projekt Metropolis (Muzeum Śląskie, Katowice, 2015), Manifestacje romantyczne (BWA Sokół, Nowy Sącz, 2014), Zbrodnia w sztuce (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, 2014) Kolekcja MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, 2014), Bajeczne są rzeczy przyziemne, gdy dotknie je ręka geniusza (Galeria Kordegarda, Warszawa, 2013), Powrót do domu (Angel Wawel, Kraków, 2013), Kolekcja MOCAK-u III (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Kraków, 2012/2013), Urwany Film (BWA Awangarda, Wrocław, 2012), Kolekcja MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Kraków, 2011), Historie Ucha (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2011), Ostatni Film (Raster, Warszawa, 2010), Katolicy w Kronice (Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom, 2010), Fancy Success. Positions in Young Polish Painting (Karlin Hall, Praga; Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków, 2009), Portret własny. Prace z kolekcji Piotra Bazylko i Krzysztofa, Masiewicza (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2008), Malarstwo Polskie XXI wieku (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2006), Is It Better to Be a Good Artist or a Good Person? (Rental Gallery, Los Angeles, 2006), Revenge on realism (Krinzinger Projekte, Wiedeń, 2005), 37. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2005” (Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2005), Chora Flora (Od Nowa Club, Toruń, 2005). Współpracuje z warszawską Galerią Raster. Jego prace znajdują się kolekcjach polskich i zagranicznych instytucji (Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków; Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK; Susan and Michael Hort Collection, Nowy Jork) oraz w licznych kolekcjach prywatnych. Zajmuje się również projektowaniem, między innymi, jest twórcą kilkunastu projektów okładek dla książek z „Linii Filmowej” wydawnictwa „Korporacja Ha!Art” (2009-2012).
 
NAGRODA IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO
Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków w 2001 roku powołał do życia Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, nagrodę, która promuje polską sztukę współczesną. Pomysłodawcą Nagrody w roku 1999 był Krzysztof Gliszczyński, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, student Kazimierza Ostrowskiego, obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2002 projekt wprowadził na stałe do kalendarza wydarzeń Okręgu Krzysztof Izdebski – Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP w latach 1999-2006. Wybór patrona nagrody nie był przypadkowy. Dla Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku oraz dla wielu pokoleń trójmiejskich artystów zmarły w 1999 roku Profesor był symbolem wybitnego malarza i wielkiego patrioty. Urodzony w 1917 r. w Berlinie wrócił wraz z rodziną do Polski tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości. W roku 1934 przeniósł się z Poznania do Gdyni, miasta w którym spędził resztę swego długiego życia. W roku 1945 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Po ich ukończeniu, dzięki stypendium Rządu Francuskiego, w roku 1949 wyjechał do Paryża by rozwijać swój talent malarski w pracowni Fernanda Légera. Mając możliwość pozostania we Francji w 1950 r. zdecydował się na powrót do Polski. W roku 1964 został zatrudniony w macierzystej Uczelni, w której pracował aż do przejścia na emeryturę. Pod jego kierunkiem dyplom zrobiło wielu malarzy uznanych dzisiaj w Polsce i za granicą, i mimo upływu lat, mit jego pracowni ciągle pozostaje żywy. Do końca życia związany z Okręgiem Gdańskim ZPAP. Nagroda jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym co roku. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd i jest ona złożona z wybitnych przedstawicieli instytucji kultury, cenionych i znanych artystów, historyków i krytyków sztuki oraz członków honorowych: Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, przedstawiciela sponsora aktualnej edycji oraz inicjatora Nagrody.
 
Laureatami Nagrody zostali:
Teresa Pągowska, Warszawa (2002); Kiejstut Bereźnicki, Sopot (2003); Jacek Sempoliński, Warszawa, (2004); Stefan Gierowski, Warszawa (2005); Maciej Świeszewski, Gdańsk (2006); Władysław Jackiewicz, Gdańsk, (2007); Janina Kraupe, Kraków, (2008); Aldona Mickiewicz, Kraków, (2009); Tadeusz Dominik, Warszawa, (2010); Stanisław Rodziński, Kraków, (2011); Zbigniew Makowski, Warszawa, (2012); Stanisław Fijałkowski, Łódź, (2013); Jarosław Modzelewski, Warszawa (2014); Stanisław Białogłowicz, Rzeszów, (2015); Janusz Lewandowski, Warszawa (2016); Lech Majewski, Katowice (2017); Leszek Mądzik, Lublin (2018); Henryk Cześnik, Sopot (2019); Stanisław Baj, Dołhobrody (2020); Teresa Miszkin, Gdańsk (2021); Bartek Materka (2022).
 
kuratorzy wystawy: Bartłomiej Błażejowski, Mariusz Hoffman
 
Organizator: Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków
Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych W Gdańsku
 
Patronat honorowy - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska
Patronat medialny: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, gdansk.pl , Prestiż , Linia

 

Posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2021 rok (2)

W dniu 24 czerwca 2022 roku w Klubie Środowisk Twórczych Spatif w Sopocie odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2021. Nagroda powołana przez Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków jest ogólnopolskim wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.

Członkowie Kapituły:

1. dr Krystyna Czerni - Przewodnicząca Kapituły, krytyk i historyk sztuki, Kraków

2. Bartłomiej Błażejowski - Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP

3. Mariusz Hoffman - kurator projektu, Okręg Gdański ZPAP

4. prof. dr hab. Anna Kutaj-Markowska - historyk sztuki, UWR, Wrocław

5. dr Roman Nieczyporowski - historyk sztuki, Gdańsk

6. dr hab. Krzysztof Polkowski - Rektor ASP, Gdańsk

7. Wojciech Zmorzyński - kustosz, Muzeum Narodowe, Gdańsk

Członkowie honorowi Kapituły:

Teresa Miszkin - laureatka Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2020

Aleksandra Dulkiewicz - Prezydent Miasta Gdańska

Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego

Krzysztof Izdebski - Inicjator Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

 

 

 
 

Bartek Materka Laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2021, XXI edycja (2)

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2021, XXI edycja

Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański

W dniu 24 czerwca 2022 roku w Klubie Środowisk Twórczych Spatif w Sopocie odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2021. Nagroda powołana przez Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków jest ogólnopolskim wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.

Nominacje:

1. Beata Ewa Białecka
2. Agata Bogacka
3. Bartek Materka
4. Paulina Ołowska
5. Anna Szpakowska-Kujawska

 

Laureatem tegorocznej XXI edycji Nagrody został Bartek Materka za malarską opowieść o codzienności, celebrację różnych sposobów widzenia, wnikliwe przypatrywanie się fragmentom rzeczywistości i scalaniu ich w różnorodne światy.

 

Członkowie Kapituły:

1. dr Krystyna Czerni - Przewodnicząca Kapituły, krytyk i historyk sztuki, Kraków

2. Bartłomiej Błażejowski - Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP

3. Mariusz Hoffman - kurator projektu, Okręg Gdański ZPAP

4. prof. dr hab. Anna Kutaj-Markowska - historyk sztuki, UWR, Wrocław

5. dr Roman Nieczyporowski - historyk sztuki, Gdańsk

6. dr hab. Krzysztof Polkowski - Rektor ASP, Gdańsk

7. Wojciech Zmorzyński - kustosz, Muzeum Narodowe, Gdańsk

Członkowie honorowi Kapituły:

Teresa Miszkin - laureatka Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2020

Aleksandra Dulkiewicz - Prezydent Miasta Gdańska

Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego

Krzysztof Izdebski - Inicjator Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

 

Bartek Materka (1973) – malarz, fotograf, projektant graficzny.

Urodził się w 1973 roku w gdańskiej dzielnicy Zaspa. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2004). Artysta wnikliwie obserwuje otaczającą go rzeczywistość, a pochłaniające go widoki przeobraża w malarskie struktury intrygujące percepcję wzrokową patrzącego. Tematyka jego prac dotyczy codzienności i najbliższego otoczenia. Obrazy często są inspirowane wykonanymi przez siebie fotografiami. Materkę interesuje świat zapośredniczony, zniekształcony, nieco zdeformowany w wyniku działania różnych zjawisk biologicznych, jak i za sprawą dokonań współczesnej techniki. W malarstwie Materki figuracja subtelnie przenika się z abstrakcją. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, a także w licznych kolekcjach prywatnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Laureat III nagrody na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w Bielsku-Białej (2005). Stypendysta Vermont Studio Center (2006). Autor projektu plakatu na XIII Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena (2009).

Autor wystaw indywidualnych: Leso (Mathare Art Gallery, Nairobi, Kenia, 2016), Multiple Times (Campoi Gallery, Monachium, 2014), Adjacent Rooms (Galerie Virginie Louvet, Paryż, 2013), Gdzie masz czapkę? (Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom, 2013), Painting (Platan Gallery, Budapeszt, 2012), On a Single Breath (Galerie Wolfgang Gmyrek, Düsseldorf, 2010), Klatka (Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków, 2010), Kanał (Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa, 2009), Sezon grzewczy (Fundacja No Local, Kraków, 2008), Nie pamiętam jak miała na imię (Raster, Warszawa, 2007), Wszystko cieknie (Galeria Czarna, Warszawa, 2007), Unfortunate Day 1.09.2005 (Fabryka Schindlera, Kraków, 2005), Co widziałeś w tym parku? – Nic (Raster, Warszawa, 2004).

Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą: Artyści polscy w Kolekcji Bunkra Sztuki (Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków, 2019), Krakowski Salon Sztuki (Pałac Sztuki, Kraków, 2018, 2019),  Gdybym był księżycem (Raster, Warszawa, 2018), Sztuka w sztuce (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, 2017), Działania z rodziną (Raster, Warszawa, 2016), Flow / Powrót Suma (Księgarnia | Wystawa, Kraków, 2016), L’arte differente: MOCAK al MAXXI (MAXXI Museo nazionale delle arti del XXI secolo, Rzym, 2016), Projekt Metropolis (Muzeum Śląskie, Katowice, 2015), Manifestacje romantyczne (BWA Sokół, Nowy Sącz, 2014), Zbrodnia w sztuce (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, 2014) Kolekcja MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, 2014), Bajeczne są rzeczy przyziemne, gdy dotknie je ręka geniusza (Galeria Kordegarda, Warszawa, 2013), Powrót do domu (Angel Wawel, Kraków, 2013), Kolekcja MOCAK-u III (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Kraków, 2012/2013), Urwany Film (BWA Awangarda, Wrocław, 2012), Kolekcja MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Kraków, 2011), Historie Ucha (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2011), Ostatni Film (Raster, Warszawa, 2010), Katolicy w Kronice (Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom, 2010), Fancy Success. Positions in Young Polish Painting (Karlin Hall, Praga; Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków, 2009), Portret własny. Prace z kolekcji Piotra Bazylko i Krzysztofa, Masiewicza (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2008), Malarstwo Polskie XXI wieku (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2006), Is It Better to Be a Good Artist or a Good Person? (Rental Gallery, Los Angeles, 2006), Revenge on realism (Krinzinger Projekte, Wiedeń, 2005), 37. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2005” (Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2005), Chora Flora (Od Nowa Club, Toruń, 2005). Współpracuje z warszawską Galerią Raster. Jego prace znajdują się kolekcjach polskich i zagranicznych instytucji (Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Kraków; Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK; Susan and Michael Hort Collection, Nowy Jork) oraz w licznych kolekcjach prywatnych. Zajmuje się również projektowaniem, między innymi, jest twórcą kilkunastu projektów okładek dla książek z „Linii Filmowej” wydawnictwa „Korporacja Ha!Art” (2009-2012).

 

Malarskie spojrzenie Bartka Materki krąży wokół problemów wizualnej percepcji rzeczywistości osnutych na wydarzeniach dnia codziennego, nigdy jednak nie ociera się w nich o banał. Bo kiedy Materka czerpie z codzienności,  to tę codzienność przekracza i uniwersalizuje.  Jednak formalnie koncentruje się w znacznym stopniu na tym, jakim deformacjom ulega obraz rzeczywistości w naszej świadomości. Obrazy Materki, powstające na ogół na podstawie własnych fotografii, są analizą aparatu wzrokowego, tego jaki wpływ mają nań współczesne technologie optyczne i metody generowania wizerunków (obraz cyfrowy, telewizyjny, mikroskopowy, kod ASCII). Tematyka jego płócien pozornie wydaje się błaha, zwyczajna - są to obrazy z codzienności i otoczenia malarza. Zazwyczaj maluje na podstawie wykonanych przez siebie fotografii. Dlatego też na jego obrazach pojawia się życie prywatne artysty – żona Joanna czy syn Tytus. Życie prywatne, przełamujące "technologiczne" zainteresowania artysty. Często to właśnie generowane w relacjach z nimi emocje znajdują malarską wizualizację, pod ich wpływem obrazy i wizerunki ulegają zakłóceniu, przebarwieniu, rozjeżdżają się i nakładają na siebie domagając się różnych perspektyw patrzenia i rozumienia.- pisze o Bartku Materce Karol Sienkiewicz

Poniżej wybrane prace artysty:

 1. Michalina meeting Anna Bella Geiger; egg tempera 160 x 120

2. 39,5 st C, egg tempera 160 x 140 cm

3. Tłum  Crowd, 2020, 120 × 160 cm

4. Studio egg tempera 190 x 140 

5. Chicks, egg tempera 190 x 140 cm

6. Tomek (homework), egg tempera 130 x 100 cm

7. Bartek Materka, bez tytułu, 2020, olej płótno, 50 x 60 cm

8. Untitled, egg tempera 140 x 140 cm

9. Tytus, olej na płótnie, 160x160cm

10. Klub w krzakach  Club in the Bushes, 150 × 150 cm 

Panorama Kultura z 11.12.2021 r. (2)

Zapraszamy do wysłuchania relacji z otwarcia XX jubileuszowej Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego w Panorama Kultura TVP SA z dnia 11.12.2021 r..

https://gdansk.tvp.pl/57406395/11122021

 

NKO 2021_ wystawa w Zbrojowni Sztuki

Poniżej prezentujemy zdjęcia prac z wystawy XX jubileuszowej Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, które możemy podziwiać w Zbrojowni Sztuki do dnia 30 grudnia 2021 r.

fot. Mariusz Hoffman

Statuetka zaprojektowana przez rzeźbiarkę Dorotę Białczak jako Nagroda NKO dla prof. Teresy Miszkin


Dyplomy wykonane przez kaligrafa i grafika Piotra Kowalskiego jako nagroda NKO dla prof. Teresy Miszkin

 
Film zrealizowany podczas Gali wręczenia prof. Teresie Miszkin Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2020 rok.

9 grudnia 2021 roku o godz. 18.00 w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku odbyła się uroczysta Gala XX jubileuszowej edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, nagranego podczas uroczystości.

autor filmu  Mariusz Hoffman

link do filmu:https://youtu.be/AE-UkEN0_ic

 
Relacja fotograficzna z wręczenia prof. Teresie Miszkin Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2020 rok.

9 grudnia o godz. 18.00 w Zbrojowni Sztuki ASP w Gdańsku odbyła się Uroczysta Gala wręczenia Laureatce prof. Teresie Miszkin  Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2020.
Galę prowadził Prezes Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków Bartłomiej Błażejowski.
Nagrody wręczali :
Prof Teresa Grzybkowska - przewodnicząca Kapituły Nagrody
Pani Ewa Adamska, Kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku - w imieniu Pani Prezydent Aleksandry Dulkiewicz,
Pan Władysław Zawistowski, Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka
 
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy czynnej codziennie do 30 grudnia w godz. 12.00-18.00 w Zbrojowni Sztuki ul. Targ Węglowy 6 w Gdańsku.
fot. E.Scibor , M.Hoffman
 
XX jubileuszowa Edycja Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego - wystawa prof. Teresy Miszkin (2)

wernisaż: 9 grudnia 2021, godz. 18:00
wystawa czynna: 10.- 31.12.2021, w godz. 12.00-18.00
miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk

 

 Prezes ZPAP Bartłomiej Błażejowski  oraz Rektor ASP w Gdańsku prof. ASP dr hab. Krzysztof Polkowski zapraszają na wystawę twórczości Laureatki  XX edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2020 – prof. Teresy Miszkin oraz na wystawę towarzyszącą,laureatów Nagrody w latach 2001-2019.

kuratorzy wystawy: Ryszard Kowalewski, Bartłomiej Błażejowski

 

Teresa Miszkin - ur. 20 października 1947 w Gdańsku

Malarka, pedagog. W 1966 r. ukończyła gdańskie Technikum Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej i przez rok pracowała w Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku. W 1968 r. rozpoczęła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od 1969 r. kontynuowała naukę na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1973 r. uzyskała dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Władysława Jackiewicza i specjalizację – malarstwo ścienne u prof. Kazimierza Ostrowskiego. W tym samym roku rozpoczęła pracę asystenta w Katedrze Kształcenia Podstawowego prowadzonej w gdańskiej Uczelni przez prof. Bogdana Borowskiego. W l. 1974-1976 była asystentem w Pracowni Malarstwa i Rysunku prowadzonej przez prof. Władysława Jackiewicza. W 1976 r. objęła stanowisko starszego asystenta w Katedrze Malarstwa u prof. Kazimierza Ostrowskiego. W 1979 r. została adiunktem. Od 1982 r. prowadziła samodzielnie Pracownię Rysunku i Malarstwa. W 1989 r. została docentem. W 1993 r. otrzymała nadzwyczajny tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. Od 2003 r. jest profesorem zwyczajnym. W Uczelni pełniła różne funkcje, była m.in. Kierownikiem Katedry Kształcenia Podstawowego (1992-1998), Prodziekanem (1999-2002) i Dziekanem (2002-2008) Wydziału Malarstwa i Grafiki. W Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pracowała do 2018 r.

Należy do ZPAP. Otrzymała liczne stypendia artystyczne, m.in.: Stypendium artystyczne Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1974), Stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki (1976, 1977, 1984-1985), Stypendium artystyczne miasta Mannheim (1982, Niemcy), Stypendium Fundacji Pollock-Krasner (1998, USA), Stypendium Adolph and Esther Gottlieb Foundation (2004, USA), Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2005).

Jej obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych, m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Muzeum Okręgowym w Chełmie, Muzeum Okręgowym w Słupsku, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

NAGRODA IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO

Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków w 2001 roku powołał do życia Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, nagrodę, która promuje polską sztukę współczesną. Pomysłodawcą Nagrody w roku 1999 był Krzysztof Gliszczyński, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, student Kazimierza Ostrowskiego, obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2002 projekt wprowadził na stałe do kalendarza wydarzeń Okręgu Krzysztof Izdebski – Prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP w latach 1999-2006. Wybór patrona nagrody nie był przypadkowy. Dla Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku oraz dla wielu pokoleń trójmiejskich artystów zmarły w 1999 roku Profesor był symbolem wybitnego malarza i wielkiego patrioty. Urodzony w 1917 r. w Berlinie wrócił wraz z rodziną do Polski tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości. W roku 1934 przeniósł się z Poznania do Gdyni, miasta w którym spędził resztę swego długiego życia. W roku 1945 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Po ich ukończeniu, dzięki stypendium Rządu Francuskiego, w roku 1949 wyjechał do Paryża by rozwijać swój talent malarski w pracowni Fernanda Légera. Mając możliwość pozostania we Francji w 1950 r. zdecydował się na powrót do Polski. W roku 1964 został zatrudniony w macierzystej Uczelni, w której pracował aż do przejścia na emeryturę. Pod jego kierunkiem dyplom zrobiło wielu malarzy uznanych dzisiaj w Polsce i za granicą, i mimo upływu lat, mit jego pracowni ciągle pozostaje żywy. Do końca życia związany z Okręgiem Gdańskim ZPAP. Nagroda jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym co roku. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd i jest ona złożona z wybitnych przedstawicieli instytucji kultury, cenionych i znanych artystów, historyków i krytyków sztuki oraz członków honorowych: Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, przedstawiciela sponsora aktualnej edycji oraz inicjatora Nagrody.

Laureatami Nagrody zostali:

Teresa Pągowska, Warszawa (2002); Kiejstut Bereźnicki, Sopot (2003); Jacek Sempoliński, Warszawa, (2004); Stefan Gierowski, Warszawa (2005); Maciej Świeszewski, Gdańsk (2006); Władysław Jackiewicz, Gdańsk, (2007); Janina Kraupe, Kraków, (2008); Aldona Mickiewicz, Kraków, (2009); Tadeusz Dominik, Warszawa, (2010); Stanisław Rodziński, Kraków, (2011); Zbigniew Makowski, Warszawa, (2012); Stanisław Fijałkowski, Łódź, (2013); Jarosław Modzelewski, Warszawa (2014); Stanisław Białogłowicz, Rzeszów, (2015); Janusz Lewandowski, Warszawa (2016); Lech Majewski, Katowice (2017); Leszek Mądzik, Lublin (2018); Henryk Cześnik, Sopot (2019); Stanisław Baj, Dołhobrody (2020); Teresa Miszkin, Gdańsk (2021)

 

Patronat honorowy: MKiDN
Współorganizator: ASP w Gdańsku
Dofinansowano ze środków: MKiDN, Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk
Patronat medialny: Radio Gdańsk, TVP3, Rzeczpospolita, gdansk.pl, artinfo.pl


 

XX edycja Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2021 rok. (2)