Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego

prof. TERESA MISZKIN - Laureatką jubileuszowej XX edycji Nagrody im. K. Ostrowskiego za 2020 r.

 


prof. Teresa Miszkin

 
 urodziła się w Gdańsku, w 1947 roku.
W 1973 roku uzyskała dyplom w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, w Pracowni Malarstwa prof. Władysława Jackiewicza. Od 1973 roku jest związana z macierzystą uczelnią, obecnie ASP w Gdańsku.

 

Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m.in.:
 
Polaków portret własny, Muzeum Narodowe, Kraków, 1980
Kunst-80-er Jahre, Mannheim, Niemcy, 1980
Artyści z Gdańska, Paryż, Francja, 1985
VI Triennale w New Delhi, Indie, 1986,
XIX Biennale Międzynarodowej Sztuki w Sao Paulo, Brazylia, 1987
Festiwal Współczesnej Sztuki i Architektury Północy 11 Państw i 11 Miast, Leeuwarden, Holandia, 1990
Polish Figure, Slocum Galeries, Johansen City, USA, 1997
Sztuka Współczesna Polski, African Windows Museum, Pretoria, RPA,1998
Trwanie, Centrum Sztuki, Galeria EL, Elbląg, 2002
Obraz Roku 2002, ART&Bussines, Warszawa, 2003
60-lecie ASP w Gdańsku, Pałac Opatów, Gdańsk-Oliwa, 2006
Ogrody, Muzeum Narodowe Szczecin,2008
Gdańsk w Istambule, Muzeum Sztuki w Istambule, Turcja, 2010
Sąsiadki – Nachbarinnen, Gdańsk – Berlin, 2012-2013
Fete Funebre, Zbrojownia Sztuki , Gdańsk , 2016
Kunsstundstilling LF w Horshunde, Dania, 2016
Wystawa Malarstwa z ASP - Gdańsk, Wilno,2017

Miała wiele wystaw indywidualnych m.in.: w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, 1987, w Galerii Refektarz, Kartuzy, 1999, w Muzeum Wisły w Tczewie, 2002, w Galerii Studio, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, 2006, czy monograficzną wystawę malarstwa „pejzaże inttymne” w Pałacu Opatów, Gdańsk -Oliwa, 2006.w Muzeum w Gorlicach Dwór Karwacjanów /2015/, w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego /2016/ czy też w Muzeum Ziemi Lubuskiej ''Przemijanie''/2017/.

Za swoją twórczość szereg nagród i wyróżnień, m.in.: I Nagrodę na IX Ogólnopolskiej Wystawie Młodych /1976/, Grand Prix w 1986 na XIII Festiwalu Polskiego Malarstwa w Szczecinie, Brązowy Medal na II Biennale Azja-Europa w Ankarze1989, Turcja//, nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury /2017/, Srebrny Medal 'Zasłużony Kulturze Gloria Artis”/2017/.

 Była też stypendystką m,in.: Miasta Mannheim, Niemcy/1982/, Fundacji Pollock-Krasner /1998,USA/, Adolph and Ester Gottlieb /2004, USA/ .

Maluję, mnożę ślady, znaczę tropy. Maluję – zgadzając się na istnienie swoistej matrycy , którą przykładam do świata i przy pomocy której chcę mówić o tym właśnie świecie, o swoich ideach, lękach, obsesjach – o sobie samej. Uważam, że twórczości nie kończy zwycięski i złudny okrzyk zaślepionego artysty „powiedziałam już wszystko” , kończy ją śmierć, która zamyka doświadczanie świata. Pamiętając o tych camusowskich słowach, jestem gotowa dalej odbywać swoją podróż w czasie, poszukując najbardziej adekwatnych środków na zwizualizowanie tego co ukryte, a co pragnie się ujawnić."

Powtórzę za Paulem Celanem - „jestem tam, gdzie moje oko...” T.Miszkin

zdjęcia z archiwum prywatnego T. Miszkin
 

prof. Teresa Miszkin Laureatką XX. jubileuszowej edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego


 Werdykt KAPITUŁY NAGRODY im. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO, 21.06.2021 r. 

 Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, na posiedzeniu w dniu 21 czerwca 2021 r. przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa  prof. Teresie  Miszkin.

 

W uzasadnieniu werdyktu członkowie Kapituły pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej ogłosili, iż

postanowili jednogłośnie uhonorować Teresę Miszkin za jej konsekwencję i odwagę w ukazywaniu w swoim malarstwie dramatu ludzkiego losu. Teraz,  w czasach pandemii, ta artystyczna refleksja nad kondycją ludzką zyskuje szczególne znaczenie. Teresa Miszkin znalazła dla siebie własną, oryginalną ścieżkę w światowym  nurcie  realizmu fotograficznego. Malowane przez Nią na wielkich formatami płótnach twarze są intymnymi pejzażami dokumentującymi duchowe przemiany człowieczego życia  kierującego  się ku światłu tajemnicy, tak uniwersalnie wyrażonemu w tradycji poetyckiej od Johanna Wolfganga Goethego po Adama Zagajewskiego”.

 Kapituła przyznała Nagrodę jednogłośnie.

 Członkowie Kapituły:

 prof. dr hab. Teresa Grzybkowska - Przewodnicząca Kapituły, historyk sztuki, Warszawa  

 Stanisław Bałdyga, artysta grafik, Lublin

Bartłomiej Błażejowski, Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP

Ryszard Kowalewski, Przewodniczący Rady Artystycznej Okręgu Gdańskiego ZPAP

dr Roman Nieczyporowski, historyk sztuki, Gdańsk

dr hab. Krzysztof Polkowski, Rektor ASP, Gdańsk

Wojciech Zmorzyński, kustosz, Muzeum Narodowe Oddział Sztuki Nowoczesnej, Gdańsk

 

 Członkowie Honorowi Kapituły:

 prof. Stanisław Baj, Laureat XIX edycji Nagrody za rok 2019

Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska

Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

Krzysztof Izdebski, Inicjator Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

 

Uroczysta Gala wręczenia Nagrody i otwarcie wystawy Laureatki odbędzie się w dniu 9 grudnia 2021 roku  w Zbrojowni Sztuki  Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

ORGANIZATOR Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański

 WSPÓŁORGANIZATOR Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk

 MECENASI Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk,

 

Dotychczasowi laureaci Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego:

 Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Maciej  Świeszewski, Władysław Jackiewicz, Janina Kraupe, Aldona Mickiewicz, Tadeusz Dominik, Stanisław Rodziński, Zbigniew Makowski, Stanisław Fijałkowski, Jarosław Modzelewski, Stanisław Białogłowicz, Lech Majewski, Janusz Lewandowski, Leszek Mądzik, Henryk Cześnik, Stanisław Baj.


Wirtualny spacer po wystawie Laureata Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok prof. Stanisława Baja (2)

Wystawa malarstwa prof. Stanisława Baja już do obejrzenia w sieci! Zapraszamy do  zwiedzania! Zapraszamy do komentowana na naszej stronie na facebooku :ZPAP-Gdańsk
Autorką wirtualnego spaceru jest Veranika Vasilionak.
Link do wystawy: https://tiny.pl/76hzt
 
zdjęcie z archiwum ZPAP, autor Mariusz Hoffman

Film zrealizowany podczas Gali wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok prof. Stanisławowi Bajowi (2)

autor filmu  Mariusz Hoffman

link do filmu: https://youtu.be/2otWQabu11I


Transmisja z Gali wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego prof. Stanisławowi Bajowi (2)

Zapraszamy na bezpośrednią relację z uroczystości wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok  prof. Stanisławowi Bajowi

Początek transmisji : godzina 18.00 w dniu 18 listopada 2020 r.

Transmisja : https://youtu.be/caEknn_PMrk

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok (2)

Laureat Nagrody Za 2019 rok - prof. Stanisław Baj

 
Uroczysta Gala Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok odbędzie się  w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w dniu 18 listopada 2020 roku.
 
Sytuacja pandemiczna w kraju wymusiła na organizatorach zorganizowanie Gali Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok i wernisażu wystawy prof. Stanisława Baja bez udziału publiczności. Już dzisiaj zapraszamy do śledzenia uroczystości online na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. (link już wkrótce) Dodatkową atrakcją będzie wirtualny spacer po wystawie. Strony organizatorów : https://www.asp.gda.pl/ , www.zpap-gdansk.pl
Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego to obok warszawskiej Nagrody im. Jana Cybisa i krakowskiej Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza najważniejsze wyróżnienie dla polskiego artysty. Dotychczasowymi Laureatami byli między innymi: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Władysław Jackiewicz, Maciej Świeszewski, Janina Kraupe, Tadeusz Dominik, Jarosław Modzelewski, Stanisław Fijałkowski, Janusz Majewski, Leszek Mądzik, Henryk Cześnik. To czołówka polskich artystów.
ORGANIZATOR: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
WSPÓŁORGANIZATOR: Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk
MECENASI: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk,
PATRONAT MEDIALNY: Radio Gdańsk , TVP3 Gdańsk
kurator wystawy - Ryszard Kowalewski

Laureat Nagrody im. K. Ostrowskiego za 2019 r. prof. Stanisław Baj

 


Urodzony w 1953 w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. Studia w latach 1972-1978 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni i prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa dla studentów od II do V roku. Autor ponad 130 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Artysta wystawia głównie malarstwo i rysunek. Początkowo malował sceny rodzajowe inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX w. jego twórczość to pejzaż głównie rzeka Bug oraz portret.  Obrazy mają cechy uniwersalne a zarazem symboliczne, zwłaszcza liczne portrety matki artysty oraz zakola dzikiej rzeki Bug, malowane wprost z natury, od realistycznych po abstrakcyjne.

zdjęcia z archiwum artystyCzytaj więcej: Laureat Nagrody im. K. Ostrowskiego za 2019 r. prof. Stanisław Baj

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2019. edycja XIX'2020 (4)

Werdykt KAPITUŁY NAGRODY IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO, 18.08.2020 r.

 Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, na posiedzeniu on-line w dniu 18 sierpnia 2020 r. przyznała ogólnopolskie wyróżnienie  w dziedzinie malarstwa  prof. Stanisławowi Bajowi.

W uzasadnieniu werdyktu członkowie Kapituły pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej ogłosili, iż Nagroda została przyznana artyście za „wierność tradycji wielkiego polskiego malarstwa portretowego   i pejzażowego, za dostrzeżenie w pejzażu rodzinnej wsi i rzeki Bug oraz licznych egzystencjalnych portretach matki i najbliższych sąsiadów wartości uniwersalnych Czasu i Losu. Baj portrety zwykłych ludzi obdarza niezwykłą godnością, kontynuując tradycje portretowe Piotra Michałowskiego i Konrada Krzyżanowskiego. Natomiast          w obrazach „czarnej rzeki Bug”, środkami artystycznymi swoich czasów, nawiązuje do tradycji pejzażowej Ferdynanda Ruszczyca. Baj odkrył nie tylko dla malarstwa „Czarną rzekę Bug”, dzięki Niemu rzeka Bug będzie istniała w polskiej kulturze, jak proza Wiesława Myśliwskiego. Obrazy Baja ukazujące rodzinną wieś i rzekę jako Centrum Świata są zupełnie wyjątkowe nie tylko w polskim współczesnym malarstwie.”

Kapituła przyznała Nagrodę jednogłośnie.

KAPITUŁA NAGRODY IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO

prof. dr hab. Teresa Grzybkowska - Przewodnicząca Kapituły, historyk sztuki, Warszawa
Stanisław Bałdyga, artysta grafik, Lublin
Bartłomiej Błażejowski, Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP
Ryszard Kowalewski, Przewodniczący Rady Artystycznej Okręgu Gdańskiego ZPAP
dr Roman Nieczyporowski, historyk sztuki, Gdańsk
dr hab. Krzysztof Polkowski, Rektor ASP, Gdańsk

 CZŁONKOWIE HONOROWI KAPITUŁY NAGRODY IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO

Henryk Cześnik , Laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2018
Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
Krzysztof Izdebski, Inicjator Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

 Uroczyste wręczenie statuetki i nagrody finansowej nastąpi podczas otwarcia wystawy Laureata w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w połowie listopada. Dodatkowo wystawie będzie towarzyszył specjalnie wydany katalog nagrodzonego malarza. To obok warszawskiej Nagrody im. Jana Cybisa i krakowskiej Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza najważniejsze wyróżnienie dla polskiego artysty. Dotychczasowymi Laureatami byli między innymi: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Władysław Jackiewicz, Maciej Świeszewski, Janina Kraupe, Tadeusz Dominik, Jarosław Modzelewski, Stanisław Fijałkowski, Janusz Majewski, Leszek Mądzik, Henryk Cześnik. To czołówka polskich artystów.

 ORGANIZATOR: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański

 WSPÓŁORGANIZATOR:  Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk

 MECENASI: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk,

 

zdjęcie z archiwum artysty

Pożegnanie Zbigniewa Makowskiego

Z wielkim żalem informujemy, że zmarł Zbigniew Makowski, laureat m.in. Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego.


NAGRODA IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO ZA ROK 2018, EDYCJA XVIII`2019 DLA PROF. HENRYKA CZEŚNIKA

Werdykt KAPITUŁY NAGRODY IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO, 8 MAJA 2019 R.
 
Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej, przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa sopockiemu artyście prof. Henrykowi Cześnikowi. Nagroda jest wyróżnieniem za rok 2018 i przyznano ją za wierność ideom swego mistrza Kazimierza Ostrowskiego. Artysta w swojej twórczości pragnie kolorem i formą oddać prawdę o ludzkiej kondycji. Obrazy i całuny Cześnika naznaczone są dolą człowieczą, oddając humanistyczną głębię ludzkiej duszy. Uroczyste wręczenie statuetki i nagrody finansowej nastąpi podczas wystawy laureata w Zbrojowni Sztuki w połowie listopada. Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego przyznano za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa już po raz XVIII. Dodatkowo wystawie towarzyszy specjalnie wydany katalog nagrodzonego malarza. To obok warszawskiej nagrody im. Jana Cybisa i krakowskiej nagrody im. Witolda Wojtkiewicza najważniejsze wyróżnienie dla polskiego malarza. Dotychczasowymi laureatami byli między innymi: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Władysław Jackiewicz, Maciej Świeszewski, Janina Kraupe, Tadeusz Dominik, Jarosław Modzelewski, Stanisław Fijałkowski, Janusz Majewski, Leszek Mądzik. To czołówka polskich artystów. Nagroda uznawana za najbardziej prestiżową w Polsce, dla laureatów stanowi wielkie wyróżnienie.
 
Oprac. Stanisław Seyfried

Czytaj więcej: NAGRODA IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO ZA ROK 2018, EDYCJA XVIII`2019 DLA PROF. HENRYKA CZEŚNIKA 

Wręczenie Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2017

9.10.2018 r.W tym roku uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego odbyła się w Centrum św. Jana w Gdańsku. W piątkowy wieczór 5 października 2018 r. światła reflektorów miały oświetlić tegorocznego Laureata Nagrody – Leszka Mądzika, jednak artysta nie mógł osobiście stawić się na uroczystości. Statuetkę autorstwa prof. Jana Szczypki oraz pamiątkowe dyplomy w imieniu swego ojca odebrała Liwia Mądzik.

Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji filmu przybliżającego postać artysty (reż. M. Judkowiak). Zaproszeni goście obejrzeli fragmenty kilku przedstawień Sceny Plastycznej KUL oraz posłuchali artysty opowiadającego o charakterystycznych cechach jego teatralnego języka.

Ryszard Kowalewski, Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP, pełniący rolę gospodarza wieczoru, przywitał zaproszonych gości, w tym wnuczkę Kazimierza Ostrowskiego Berenikę Hebdę, a także partnerów, mecenasów i sponsorów wydarzenia. Następnie odczytał uzasadnienie Kapituły, obradującej pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej:

Czytaj więcej: Wręczenie Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2017

Leszek Mądzik laureatem XVII edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

28.09.2018 r.


fot.A.Rozek

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdańsk przyznał Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa za rok 2017 Leszkowi Mądzikowi, twórcy teatru Scena Plastyczna KUL, którego działalność artystyczna na polu scenografii, reżyserii, fotografii, grafiki i malarstwa zapewniła mu szczególne miejsce w historii polskiej sztuki współczesnej.

Leszek Mądzik odbierze nagrodę 5 października o godz.18.30 w Centrum Świętego Jana w Gdańsku (Gdańsk, ul. Świętojańska 50). Podczas uroczystości zaproszeni Goście obejrzą film o Laureacie w reż. Mirosława Judkowiaka, a także filmowe zestawienie wybranych fragmentów spektakli artysty. Uroczystość wręczenia nagrody uświetni koncert w wykonaniu Cappelli Gedanensis.  

W uzasadnieniu werdyktu członkowie Kapituły pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej stwierdzają m.in. „ (…) dla Leszka Mądzika za stworzenie malarskiego teatru ruchomych filozoficznych obrazów przepojonych bezinteresowną duchowością (…)”. Nagrodzony artysta tworzy wyraziste spektakle, które trudno jednoznacznie scharakteryzować. Jego autorski teatr, Scena Plastyczna KUL działa od prawie 50 lat w Lublinie, do tej pory powstało w nim ponad dwadzieścia przedstawień. Badacze podkreślają niebywałą spójność estetyczną sztuki Leszka Mądzika i artystyczną konsekwencję, która trwa, nie ulegając zmieniającym się modom.

Leszek Mądzik czuje się malarzem. Lubi mówić: „Myślę obrazami”, i to lakoniczne stwierdzenie trafia w sedno. Jego spektakle, począwszy od premierowego „Ecce homo” z 1970 roku, aż po widowisko „Misterium wody. Trakt II” zrealizowane w Gdańsku w 2018 roku to ruchome obrazy, pełne wewnętrznej dynamiki i znaczeń.Środkiem artystycznym o największym dramaturgicznym potencjale jest dla Mądzika światło – to nim „maluje”, to ono pozwala mu ożywiać pozornie martwe elementy materii – scenografię, tworzywa, kształty i faktury. „Światło to mój pędzel. Na czarnym blejtramie sceny maluję nim jak białą farbą” – wyznaje twórca. Światło wraz z muzyką stwarzają przestrzeń dla działań człowieka-aktora. W teatrze Mądzika ważne jest jego ciało, zawsze traktowane jako swoiste uniwersum, liczy się jego ruch, interakcja czy „dialogowanie” z przestrzenią.

Czytaj więcej: Leszek Mądzik laureatem XVII edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego 

LESZEK MĄDZIK / LAUREAT NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

31.07.2018 r.Nagrodę malarską im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2017,  odbierze  5 października w kościele św. Jana prof. Leszek Mądzik, scenograf, reżyser, autor spektakli teatralnych. Kapituła nagrody powoływana przez Zarząd Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków pracująca  pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej,  w tym roku wyróżniła wybitną osobowość polskiej sztuki. W uzasadnieniu werdyktu czytamy, iż nagrodę  dla Leszka Mądzika przyznano za ” stworzenie malarskiego teatru ruchomych filozoficznych obrazów przepojonych bezinteresowną duchowością. Swoim teatrem opartym na obrazie, dźwięku, choreografii, artysta staje obok najwybitniejszych twórców Kantora i Szajny. Teatr ten powstał z wiary w siłę obrazu żywiącego się plastyką, nie słowem”.

Czytaj więcej: LESZEK MĄDZIK / LAUREAT NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

Kapituła Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego / wyniki obrad

28.05.2018Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP. Kapituła wyznacza laureata nagrody raz w roku, na specjalnym posiedzeniu. Dnia 28 maja 2018 r. w Klubie Środowisk Twórczych SPATiF w Sopocie odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2017 rok, na którym ustanowiono werdykt:

Czytaj więcej: Kapituła Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego / wyniki obrad

Malarstwo Janusza Lewandowskiego — laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego

10.11.2017 r.


Jeszcze tylko do 14 listopada 2017 r. w Europejskim Centrum Solidarności można obejrzeć wystawę malarstwa laureata ogólnopolskiego wyróżnienia w dziedzinie malarstwa Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego. Janusz Lewandowski w tym roku odebrał zwycięska statuetkę w uznaniu podjęcia twórczego dialogu z mistrzami pejzażu przełomu XIX i XX wieku i jego malarstwo  można kontemplować w sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności. Zachęcamy. Stanisław Seyfried przedstawiając sylwetkę twórczą Janusza Lewandowskiego jeszcze przed otwarciem wystawy organizowanej przez Gdański Okręg ZPAP zwrócił uwagę na unikatową konwencję malarską laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego:

Czytaj więcej: Malarstwo Janusza Lewandowskiego — laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego

NAGRODA IM.K.OSTROWSKIEGO ZA 2016 ROK WRĘCZONA

29.10.2017 r.


26 października 2017 r. w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego oraz wernisaż wystawy malarstwa Laureata Nagrody za 2016 rok. Tegoroczna decyzja Kapituły wyróżniła Janusza Lewandowskiego w uznaniu twórczej kontynuacji polskiego malarstwa pejzażowego z najświetniejszego jego okresu, przełomu XIX  i XX wieku.

Czytaj więcej: NAGRODA IM.K.OSTROWSKIEGO ZA 2016 ROK WRĘCZONA

WYSTAWA MALARSTWA JANUSZA LEWANDOWSKIEGO, LAUREATA NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

15.10.2017 r.


W tym roku uroczystość wręczenia Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego i wystawa twórczości Laureata Nagrody odbędą się w Europejskim Centrum Solidarności. 26 października w gdańskich przestrzeniach dedykowanych wolności zagości malarstwo o wyjątkowych prawidłowościach — odważnie identyfikujące złożoność egzystencji, w poetyckiej aurze i z plastyczną precyzją... Maestrię Janusza Lewandowskiego i przymioty czekających nas wkrótce wydarzeń bardzo trafnie ujął Stanisław Seyfried  w opracowaniu Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Janusza Lewandowskiego":  XVI edycja Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego została rozstrzygnięta i w tym roku trafi w ręce warszawskiego malarza Janusza Lewandowskiego. Wyróżnienie po raz pierwszy  zostanie wręczone w Europejskim Centrum Solidarności. Miejscu  gdzie ostatnio widziałem dwie bardzo dobrze przygotowane wystawy, Andrzeja Piwarskiego i Galerii Glaza. Miejscu, które dodaje świetności wydarzeniu. Kapituła Nagrody powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej, przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa mazowieckiemu artyście Januszowi Lewandowskiemu.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA JANUSZA LEWANDOWSKIEGO, LAUREATA NAGRODY IM.K.OSTROWSKIEGO

Nagroda malarska im.K.Ostrowskiego dla Janusza Lewandowskiego

4.07.2017 r.


Kapituła Nagrody powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej, przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa mazowieckiemu artyście Januszowi Lewandowskiemu. Nagroda jest wyróżnieniem za rok 2016 i przyznano ją za twórczą kontynuację polskiego malarstwa pejzażowego z najświetniejszego jego okresu, przełomu XIX i XX wieku. Janusz Lewandowski podjął twórczy dialog z mistrzami tego pejzażu zwłaszcza Jackiem Malczewskim, umieszczając w dalekich przestrzeniach ujęte szkicowo w nowej, własnej formie postaci.

Czytaj więcej: Nagroda malarska im.K.Ostrowskiego dla Janusza Lewandowskiego 

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego / decyzja Kapituły

29.05.2017 r.Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP. Kapituła wyznacza laureata nagrody raz w roku, na specjalnym posiedzeniu. Dnia 29 maja 2017 r. w Klubie Środowisk Twórczych SPATiF w Sopocie odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2016 rok, na którym ustanowiono werdykt:

Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznała Januszowi Lewandowskiemu nagrodę za rok 2016

Czytaj więcej: Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego / decyzja Kapituły

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego — 15 edycji

30.12.2016 r.


Wraz z końcem 2016 roku mija jubileusz 15-lecia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego — ogólnopolskiego wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. Jest to dobry moment aby przypomnieć wszystkich 15. Laureatów Nagrody;

Czytaj więcej: Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego — 15 edycji

PANEL DYSKUSYJNY "Malarstwo w poszukiwaniu wspólnego mianownika: rozpad wartości czy nowa awangarda?"

17.10.2016 r.


15 października 2016 r. odbył się panel dyskusyjny, który merytorycznym wstępem otworzyła wiceprezes Ida Łotocka-Huelle. Po wprowadzeniu do meritum dysputy zaprosiła do rozmowy wokół założeń panelowych Pawła Huelle oraz dr Romana Nieczyporowskiego.

Czytaj więcej: PANEL DYSKUSYJNY "Malarstwo w poszukiwaniu wspólnego mianownika: rozpad wartości czy nowa...

NAGRODA IM.KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO — 15. edycja

13.10.2016 r.Zakończyliśmy prezentację twórczości tegorocznego Laureata Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego - Lecha Majewskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Ze względów technicznych o kilka dni wcześniej niż planowaliśmy. Nie zamykamy jednak spotkań z twórczością o najwyższych walorach artystycznych. Już w najbliższą sobotę — 15.10.2016 r. o godz. 14.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się panel dyskusyjny, który towarzyszy aktualnej, jubileuszowej edycji Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego.

Czytaj więcej: NAGRODA IM.KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO — 15. edycja

Lech Majewski — video art

26.09.2016 r.


25 września 2016 r., w niedzielne południe, Lech Majewski z rąk Prezesa Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszarda Kowalewskiego otrzymał Nagrodę im.Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok.Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w sali głównej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Oficjalne wystąpienia poprzedziła emisja  prezentacji piętnastoletniej historii Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego autorstwa Mariusza Sładczyka oraz film przybliżający osobowość twórczą aktualnego Laureata Nagrody – Lecha Majewskiego w reżyserii Mirosława Judkowiaka.

Czytaj więcej: Lech Majewski —  video art

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Lecha Majewskiego

18.09.2016 r.


W tym roku Związek Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku, już po raz 15 wręczy swoją nagrodę malarską. Tym razem kapituła przyznała Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego Lechowi Majewskiemu - reżyserowi, malarzowi, poecie, prozaikowi, znakomitemu polskiemu twórcy filmowemu. Członkowi Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej.

Czytaj więcej: Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego dla Lecha Majewskiego

Lech Majewski — Laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

12-13.07.2016


Lech Majewski został Laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok. Po wakacjach, we wrześniu br. odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody i wernisaż wystawy twórczości Lecha Majewskiego. W tym roku główne wydarzenia 15. edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Jesień dla miłośników sztuki i artystów zapowiada się niezwykle interesująco.

Czytaj więcej: Lech Majewski — Laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

Werdykt Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego

 XV edycja

 ORGANIZATOR

Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański


Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP. Kapituła wyznacza laureata nagrody raz w roku, na specjalnym posiedzeniu.

Czytaj więcej: Werdykt Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego - XIV edycja


Stanisław Białogłowicz malarstwo
wernisaż: 15.09.2015, godz. 17.00
wystawa prezentowana będzie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku do dnia 18.10.2015 r. 

Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Werdykt Kapituły Nagrody im. K. Ostrowskiego za rok 2014


Our website is protected by DMC Firewall!