Galeria przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku

czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-16.00

Galeria ul. Mariacka

Wystawa zimowa (2)

Zapraszamy do  Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku na zbiorową  "Wystawę Zimową", w której udział biorą :
Danuta Joppek
Iwona Jurkiewicz
Grażyna Kunicka
Jan Misiek
Alojzy Osada
Rita Staszulonok

Wystawa czynna w dniach 6 grudzień 2021 r. - 14 styczeń 2022 r., od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00
 
Relacja z wystawy będzie dostępna na naszej stronie internetowej  www.zpap-gdansk.pl i w mediach społecznościowych.
 
kurator wystawy : Grażyna Tomaszewska-Sobko
 

Działalność wystawiennicza Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46//47 w Gdańsku w roku 2022

Wystawy artystów w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 z Cyklu Wystaw Sztuki Współczesnej w roku 2022 :

Alicja Bach

Teresa Grabowska

Sławomir Grabowy

Grażyna Kunicka

 Jacek Kiciński

Jan Masa

Agnieszka Olędzka

Helena Sadłek

Jolanta Sampławska

 Agata Smólska-Mackiewicz

 

 Terminy wystaw zostaną ustalone w najbliższym czasie.

Danuta Joppek - wywiad z artystką (2)

DANUTA JOPPEK w rozmowie z kuratorką Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link: https://youtu.be/gdKXOVt4e4sRelacja fotograficzna z wernisażu wystawy Danuty Joppek (2)

W dniu  18 października 2021 r. o godz.18.00 w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy DANUTY JOPPEK zatytułowanej "Ślady. Blizny".

Tytuł wystawy „Ślady. Blizny”... O ile słowo „ślady” implikuje pojęcie „blizny” i każda blizna jest  śladem, to ślad nie zawsze jest blizną, dlatego użyłam obu pojęć. Idąc przez życie zostawiamy ślady, często nawet o tym nie myśląc. Ale często też świadomie kreujemy dorobek, który po nas zostanie (Emerson – nie idż tam, dokąd może prowadzić ścieżka. Idż tam, gdzie nie ma ścieżki i zostaw swój ślad) Życzę nam wszystkim, aby ślady przez nas pozostawione były piękne. A blizny, które są świadectwem ran, jakie nam – powiedzmy – życie zadało, niech będą świadectwem, że nie przeczekaliśmy tego życia w krzakach lecz coś się działo, coś robiliśmy. Bo gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą! Blizny, ślady w warstwie technologicznej moich obrazów (…) Danuta Joppek

Jubileuszowa wystawa Danuty Joppek (2)

Już dzisiaj zapraszamy na wernisaż jubileuszowej wystawy Danuty Joppek, który odbędzie się 18 października 2021 r. o godz.18.00 w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47.

DANUTA JOPPEK studiowała na wydziale Wychowania Plastycznego w Państwowej Wyż-szej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecna nazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu), dyplom 1989 r. u prof. Wacława Twarowskiego. Równorzędnie studiowała na wydziale Malarstwa i Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecna nazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), dyplom w 1990 r. w pracowni prof. Włodzimierza Łajminga, aneks z rysunku u prof. Macieja Świeszewskiego, specjalizacja w pracowni linorytu i litografii u prof. Czesława Tumielewicza.
Wystawia od 1986 roku. Kuratorka autorskiego cyklu wystaw zbiorowych „W drodze...” oraz cyklu „Grunt to Rodzinka” – tu prezentuje swoją twórczość wraz z pracami zapraszanych do udziału w wystawie dzieci.
O jej twórczości pisali i analizowali m.in.: André Verdet (Fr), Adam Pawlak, Jacek Kotlica, Piotr Paweł Kawiecki, Tadeusz Skutnik, Tomasz „Tomek” Kawiak (Fr.), Janusz Janowski, Mariusz Kułakowski, Elwira Worzała, Andrzej C. Leszczyński, Jerzy Kamrowski, Ryszard Kul, Waldemar Nocny, Mieczysława Cierpioł, Henryk Wrożyński (USA), Lucy Bonnefous (Fr.), Michel Gaudet (Fr.), Marta Ratajczak, Wojsław Brydak, Zofia Watrak, Stanisław Sey-fried, Rafał Radwański, Erazm Wojciech Felcyn, Alicja Bach, Andrzej Jar (Kanada), Roman Gajewski.
W 2019 nominowana w plebiscycie „Dziennika Bałtyckiego” do Osobowość Roku 2019 w dziedzinie kultury
Artystka mieszka i pracuje w Gdańsku – Świbnie oraz w Nicei (Francja).


Spotkanie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku" - Wojciech Strzelecki

Zapraszamy na kolejną rozmowę z Cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku".

Gościem kuratorki Grażyny Tomaszewskiej-Sobko jest Wojciech Strzelecki

Link do filmu :https://youtu.be/xC0B_Yme5DE
BENTE KLUGE - wywiad z artystką (2)

Bente Kluge w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu: https://youtu.be/CPzI-BG1N30Jubileuszowa wystawa rzeźby BENTE KLUGE

Już dzisiaj zapraszamy na wernisaż wystawy jubileuszowej 35-lecia twórczości artystycznej BENTE KLUGE, który odbędzie sięw dniu 20.09.2021 r.  o godz. 18.00 w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Wystawa będzie czynna w dniach 20.09-11.10.2021 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-16.00
"Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego"
 
BENTE KLUGE urodziła się w Yellowknife w Kanadzie i wychowała w Norwegii. W latach 1979–1983 studiowała projektowanie kostiumów na Państwowej Wyższej Szkole Rzemiosła Artystycznego i Projektowania Przemysłowego w Oslo. Jej zainteresowanie rzeźbą rozwijało się stopniowo, na przestrzeni lat. W 1994 roku Bente przeprowadziła się do Polski, gdzie rozpoczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2000 roku uzyskała tytuł magistra rzeźby. Od 1994 roku mieszka i pracuje w Sopocie. Bente pracuje w brązie, ceramice, kamieniu, drzewie i technikach mieszanych, jej dzieła inspirowane są różnymi kulturami i okresami historycznym. W swojej twórczości artystka przekracza wiele granic, podejmując tematy związane z egzystencją człowieka.Katarzyna Szczodrowska - wywiad z artystką

Katarzyna Szczodrowska w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu: https://youtu.be/Mp3BGd39Zq8Relacja fotograficzna z wernisażu Katarzyny Szczodrowskiej

Zapraszamy na wystawę w dniach 16.-08-13.09.2021 r. do Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w GdańskuJubileuszowa wystawa rysunku Katarzyny Szczodrowskiej

Już dzisiaj zapraszamy na  jubileuszową  wystawę 20-lecia pracy artystycznej Katarzyny Szczodrowskiej.
Wernisaż 16.08.2021 r. godz. 18.00 Galeria ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku. Wystawa czynna w dniach 16.08-13.09.2021 r.
 
KATARZYNA SZCZODROWSKA jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie (fotografia artystyczna). W latach 1996-2001 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Hugona Laseckiego, aneks z witrażu pod kierunkiem prof. Andrzeja Dyakowskiego. W latach 2010-2019 zasiadała w Zarządzie Gdańskiego Okręgu ZPAP, pełniąc funkcje najpierw wiceprezesa, a następnie skarbnika, a także kuratora wystaw organizowanych w Galerii ZPAP przy ulicy Piwnej w Gdańsku. Jest nauczycielką rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestniczka kilkudziesięciu zbiorowych. Prace w zbiorach: Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki; A.D.A.F.A. / Collezione internazionale dell'arte a stampa originale - Prints and Drawings Cabinet, Cremona Civic Museum; M.M. Pieńkowski. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią i witrażem.MICHAŁ WIRTEL - wywiad z artystą

Michał Wirtel w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu: https://youtu.be/7P9UWcw9yMc


Relacja fotograficzna z wernisażu Michała Wirtela

Na przedprożach Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej  w dniu 19 lipca 2021 r. odbył się wernisaż wystawy Michała Wirtela.

Wystawa czynna w dniach 19.07-11.08.2021 r.

fot. z archiwum ZPAP Okręgu Gdańskiego

RITA STASZULONOK - wywiad z artystką

Rita Staszulonok w rozmowie z kuratorką wystawy Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu: https://youtu.be/m5Rg_-4yJg4Wystawa malarstwa Michała Wirtela

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Michała Wirtela, zatytułowaną "Wybrane Prace Malarskie 17-21" w terminie 19.07-11.08.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

MICHAŁ WIRTEL
Urodzony w 1988 roku w Lublinie. Absolwent Wydziału Malarstwa Gdańskiej ASP, w czerwcu 2017 obronił dyplom z malarstwa pod opieką  prof. Macieja Świeszewskiego. Zatrudniony na stanowisku asystenta w pracowni Rysunku i Malarstwa prowadzonej przez Prof. Zbigniewa Gorlaka na Wydziale Grafiki Gdańskiej ASP.
Malarz, grafik, ikonopis. Zajmuje się współczesną chrześcijańską sztuką sakralną – dyplom z Malarstwa o tytule "Kazanie na Górze" brał udział w Wystawie Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w 2017 roku.
Od ponad 10 lat zajmuje się grafiką projektową – jest autorem m.in. ponad 100 plakatów oraz kilku okładek płyt. Od roku 2015 projektuje oraz realizuje murale – jest autorem kilku fasad kamienic w Gdańsku (projekt Fasady OdNowa dla Fundacji Urban Forms) oraz brał udział w rekonstrukcji fresku Jana Zamojskiego i Bolesława Cybisa z 1938 roku – Polskie Niebo.
Uczestnik wielu plenerów oraz wystaw zarówno w kraju (Gdańsk, Lublin, Kraków) oraz za granicą (Stany Zjednoczone, Ukraina).

zdjęcia z archiwum prywatnego M. Wirtela

Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy Rity Staszulonok - prace artystki

Zapraszamy na wystawę malarstwa Rity Staszulonok  "Ogniem i gliną",
Wystawa dostępna w dniach 22.06-14.07.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
 
Wywiad z artystką i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych.
zdjęcia z archiwum ZPAP Okręgu Gdańskiego
 
Zrealizowano w ramach Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
 


 

Spotkanie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku" - prof. Hanna Brzuszkiewicz (2)

Zapraszamy na kolejną rozmowę z Cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku".

Gościem kuratorki Grażyny Tomaszewskiej-Sobko jest znana rzeźbiarka prof. Hanna Brzuszkiewicz

Link do filmu :https://youtu.be/18Sam67GGBA


prof. Hanna Brzuszkiewicz- relacja fotograficzna ze spotkania

W dniu 11 czerwca 2021 r. odbyło się spotkanie z prof. Hanną Brzuszkiewicz w przestrzeni jej kameralnej, pełnej wyrazu,  ujmującej formalnie  i semantycznie ekspozycji w galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku

 

na zdjęciu poniżej od lewej: Grażyna Tomaszewska-Sobko, Marta Branicka, Hanna Brzuszkiewicz, Dorota Grubba,-Thiede, Magdalena Howorus-Czajka

fot. z archiwum ZPAP Okręgu Gdańskiegoprof. Hanna Brzuszkiewicz - wywiad z artystką

w rozmowie z kuratorką wystawy Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej w Gdańsku - Grażyną Tomaszewską-Sobko.

Link do filmu : https://youtu.be/tvAvvHhY3xM

 Artyści w powojennym Gdańsku - zapowiedź spotkania z prof. Hanną Brzuszkiewicz (2)

 
W imieniu  kurator galerii ZPAP przy ul.Mariackiej 46/47 w Gdańsku Grażyny Tomaszewskiej-Sobko już dzisiaj zapraszamy   na  relację z kolejnego spotkania  z cyklu ,,Artyści w powojennym Gdańsku". Znakomitym gościem będzie znana artystka rzeźbiarka prof. Hanna Brzuszkiewicz.
Spotkanie odbędzie się  w dniu 14 czerwca 2021 r.  w Galerii ZPAP, gdzie jest obecnie prezentowana wystawa naszego znakomitego gościa.  Rozmowa z gościem zostanie zarejestrowana i udostępniona na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych

 


Wystawa malarstwa Rity Staszulonok

 
Już dzisiaj zapraszamy na wystawę malarstwa Rity Staszulonok  "Ogniem i gliną", w dniach 22.06-14.07.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
 
Wywiad z artystką i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych.
 

Margarita Staszulonok- profesjonalna malarka, absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2010 mieszka w pobliżu Gdańska w Polsce. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka Stypendium Polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia, Instituto Sacatar w Brazilii, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ulubiona technika- tempera na desce.             

 

Na wystawie będą przedstawione obrazy z projektów “Portret cegły” i “Ogniem i gliną”, które łączy temat architektury ceglanej Pomorza.

 “Portret cegły” był zamyślony jako hołd ceglanej architekturze Gdańska i okolic. Zrealizowany w ramach Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego. Głównymi bohaterami zostały budynki gotyckie i przemysłowe z XIX wieku. Obrazy  namalowano   w technice tempery jajowej na płycie. Rozmiarem nawiązują do dwóch wymiarów cegły XIX-wiecznej: najmniejszej powierzchni prostopadłościanu cegły- “główki”, i największej powierzchni- “podstawy”. Wynoszą one 6 cm x 13 cm i 13 x 27.  Ten temat rozbudowano, portretując gotyckie budowle na płycie w rozmiarze “główki” cegły gotyckiej - 9 cm x 14 cm. 

Duże budynki wraz z pejzażem miejskim celowo umieszczone na miniaturowym rozmiarze, żeby zatrzymać widza i zachęcić do podziwiania imponujących zabytków.

“Ogniem i gliną”- projekt zrealizowany w ramach Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęcony gotyku ceglanemu Pomorza, opowiada o powstawaniu kultury tego regionu “ogniem i gliną”. Celem projektu było “sportretować” jak znane, tak i bardziej skromne budowle regionu, pokazując ich najważniejsze cechy, albo związane z nimi osoby i wydarzenia. Rita Staszulonok
"HANNA BRZUSZKIEWICZ - Misterium" wystawa rzeźby w Galerii ZPAP w Gdańsku

Zapraszamy na spotkanie z prof. Hanną Brzuszkiewicz w przestrzeni jej kameralnej, pełnej wyrazu,  ujmującej formalnie  i semantycznie ekspozycji w najbliższy piątek, 11 czerwca 2021 r. od g.12.00 do 16.00 w Galerii ZPAP przy ul Mariackiej 46/47 w Gdańsku

 

Kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko
Współpraca Prof. Hanna Brzuszkiewicz, Dorota Grubba-Thiede.
Ekspozycja czynna do 18 czerwca 2021 od pn.-pt. g.12.00-16.00

 

Prof. Hanna Brzuszkiewicz - artystka rzeźbiarka, od 1958 pedagog rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zatrudniona na uczelni po studiach artystycznych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (1951-1955) w pracowni rzeźby prof.  Tadeusza Godziszewskiego oraz studiach podyplomowych w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni rzeźby prof. Stanisława Horno-Popławskiego i pracowni projektowania architektoniczno-rzeźbiarskiego prof. Adama Smolany, a także pracowni ceramiki prof. Hanny Żuławskiej (1955-1957). Jako wykładowczyni w latach 1958-2001 w Katedrze Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, wspierała rozwój twórczy wielu utalentowanych adeptów sztuki, a w jej profesorskiej pracowni dyplomowej powstało szereg oryginalnych dyplomów rzeźbiarskich. Habilitację otrzymała w 1978 na gdańskiej PWSSP [dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych, następnie otrzymała tytuł profesora Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
w Toruniu. W Zakładzie Rzeźby w kolejnych latach zorganizowała Pracownię Ceramiki. Przez wiele lat prowadziła zajęcia z zakresu rzeźby i ceramiki, od 1990 roku jako samodzielny pracownik naukowo-dydaktyczny. Stypendystka Rządu Włoskiego w 1973. Jest członkinią ZPAP. Prof. Hanna Brzuszkiewicz zrealizowała liczne ekspozycje indywidualne, bierze udział w wielu zbiorowych, problemowych wystawach sztuki współczesnej (szczególnie w dziedzinach rzeźby, ceramiki, form w metalu, rzeźby architektonicznej, wzornictwa przemysłowego i rysunku współczesnego) w kraju i za granicą. Prof. Hanna Brzuszkiewicz eksponowała prace m.in. w Pradze [1962- srebrny medal wraz z działem polskim]; w Faenzie [1965, 1969, 1974]; Gualdo Tadino w Perugii [1966, 1968, 1971, 1972, 1990, 1994]; w Vallauris – [1968 – srebrny medal wraz z całym działem polskim]; Florencji [1976]; Rawennie [1983, 1985, 1987]; Toronto i innych miastach Kanady [1967, 1994/1995]; Frechen [1978]; Tokio i innych miastach Japonii [1983-1984]; w Getyndze – [1988]; Lyonie [1989]; w Arras i innych miastach Francji w 1991. W Galerii ZPAP prezentowana jest m.in. grupa wyróżnionych ceramik.

 Prof. Hanna Brzuszkiewicz była inicjatorką przyznania prof. Stanisławowi Horno-Popławskiemu tytułu Doctora Honoris Causa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (1996), wybitnemu artyście i wieloletniemu profesorowi rzeźby PWSSP w Gdańsku [dzisiejszej ASP].  Artystka podkreśla „- Moje inspiracje – kosmos, przestrzeń, człowiek z jednej strony, a z drugiej – magia „sztuk ognia” i reguł nimi rządzących”.

 

Prace Hanny Brzuszkiewicz – wybitnej artystki i wieloletniej pedagożki rzeźby oraz ceramiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, łączą w sobie dotyk doświadczeń tragicznych i intuicje o afirmacji odradzającego się istnienia. Odnajdziemy je w formach, w których każdorazowo podmiotowo pojawia się otwarta przestrzeń, stanowiąca integralną, aktywną znaczeniowo wartość.  Trwanie (1980) mimo kameralnego formatu pozostaje przejmującą studium osamotnienia o znamionach  anamorfozy, nawiązując może nieświadomy dialog z melancholijnym Aktem 2 Katarzyny Kobro z 1925 r., jak i skulonymi sylwetami kobiecymi tworzonymi przez nią w latach 40. XX. wieku. Memento i Być – nie być, Hanny Brzuszkiewicz budowane aluzyjnymi formami antytezy pustych i pełnych szablonowych popiersi ludzkich, w unikatowy sposób interpretują tragedie ludzi od dnia 11 września 2001. Medytacyjny pierwiastek pojawił się już we wczesnej, pracy zatytułowanej Popromienna (z lat 60. XX w), w którym Hanna Brzuszkiewicz zastosowała w całej formie rytm uorganicznionych paseczków glinianych, osiągając efekt geologiczności. W tym wyobrażeniu dziewczęcego popiersia wprowadziła już ważny dla niej w późniejszej twórczości motyw otwartej głowy, jakby rozpękniętej, naznaczonej prześwitem, nawiązującym do sytuacji ludzi – ofiar zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Jednym z teoretycznych odniesień wydają się badania Julii Kristevy poświęcone stanom depresyjnym, zwłaszcza kobiecym, m.in. w książce Czarne słońce (2007), w której przywołała określenie Waltera Benjamina o esencji głębi melancholijnej medytacji. Artystka nadaje swoim kompozycjom często formę kobiecą, jakby podkreślała wypowiadanie się w jej własnym imieniu. Wyznaje też: Moje inspiracje – kosmos, przestrzeń, człowiek z jednej strony, a z drugiej – magia sztuk ognia i reguł nimi rządzących.

dr Dorota Grubba-Thiede, 2019

Podziękowania dla wszystkich Osób i Instytucji, które wsparły ekspozycje „HANNA BRZUSZKIEWICZ – Misterium”, w tym. P. Adama Neumanna i Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz Zakładu Historii i Teorii Sztuki ASP w Gdańsku.

Zdjęcia z archiwum prywatnego artystki. Poniższe zdjęcia wykonali : W.Szulc i Tytus BurczykRelacja fotograficzna z otwarcia wystawy rzeźby Hanny Brzuszkiewicz zatytułowanej "Misterium"_

Wystawa dostępna w dniach 20.05-11.06.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
fot. Grażyna Tomaszewska-Sobko
Zdjęcia z archiwum ZPAP Okręgu Gdańskiego
 
 

Wystawa rzeźby Hanny Brzuszkiewicz w dniach 20.05-11.06.2021 r. (2)

 
Już dzisiaj zapraszamy na wystawę Hanny Brzuszkiewicz, w dniach 20.05-11.06.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
 
Wywiad z artystką i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych.
 
Hanna Brzuszkiewicz . Artysta rzeźbiarz, od 1958 pedagog rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zatrudniona na uczelni po studiach artystycznych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (1951-1955) w pracowni rzeźby prof. Tadeusza Godziszewskiego oraz studiach podyplomowych w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni rzeźby prof. Stanisława Horno-Popławskiego i pracowni projektowania architektoniczno-rzeźbiarskiego prof. Adama Smolany, a także pracowni ceramiki prof. Hanny Żuławskiej. Zatrudniona w latach 1958-2001 Katedrze Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, wspierała rozwój twórczy wielu utalentowanych adeptów sztuki, a w jej profesorskiej pracowni dyplomowej powstało szereg oryginalnych dyplomów rzeźbiarskich. Habilitację otrzymała w 1978 na gdańskiej PWSSP [dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych, następnie otrzymała tytuł profesora Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Zakładzie Rzeźby w kolejnych latach zorganizowała Pracownię Ceramiki. Przez wiele lat prowadziła zajęcia z zakresu rzeźby i ceramiki, od 1990 roku jako samodzielny pracownik naukowo-dydaktyczny. Stypendystka Rządu Włoskiego w 1973.
 Maria Jędrzejczyk - wywiad z artystką (2)

Maria Jędrzejczyk w rozmowie z kuratorką wystawy Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej w Gdańsku - Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu z wywiadem: https://youtu.be/lNgQI5VQh54


Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy Marii Jedrzejczyk- prace artystki (2)


zdjęcia z archiwum ZPAP


Maria Jędrzejczyk - relacja fotograficzna z otwarcia wystawy (2)

W dniu otwarcia wystawy 19 kwietnia 2021 r. Maria Jędrzejczyk udzieliła wywiadów Pani Marzenie Bakowskiej , dziennikarce Radio Gdańsk SA i  kuratorce wystawy Grażynie Tomaszewskiej-Sobko.

Wystawa w dniach 19.04-10.05.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej  46/47 w Gdańsku

zdjęcia z archiwum ZPAP
 

Wojciech Strzelecki - wywiad z artystą (2)

w rozmowie z kuratorką wystawy Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej w Gdańsku - Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu z wywiadem:https://youtu.be/02pM7HyWpz8


Wystawa Marii Jędrzejczyk w dniach 19.04-10.05.2021 r.

Już dzisiaj zapraszamy na wystawę jubileuszową 50-lecia pracy artystycznej "Powiew wiosny" Marii Jędrzejczyk.
 
Wystawa będzie czynna w dniach 19.04-10.05.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
Wywiad z artystką i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych.

MARIA JĘDRZEJCZYK - Studia artystyczne, na wydziale projektowania plastycznego (kierunek architektura wnętrz), ukończyła w PWSSP – obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. 

Malarstwa uczyła się  w pracowni prof. Jacka Żuławskiego. Dyplom magistra sztuki uzyskała w roku 1974.  Liczne zainteresowania spowodowały, że ukończyła również:

- Państwowe Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Gdańsku, dyplom w 1972 r.

- Camerimage Film School w Toruniu, Scenariopisarstwo oraz Wydz. Aktorski  dyplom w roku 1998

- PTTK, Kurs Przewodnicki  dyplom w r. 2015

 

Aktualnie, jesteśmy u szczytu, trwającej od ponad roku, pandemii. Wszyscy jesteśmy zmęczeni i zasmuceni koniecznością izolacji oraz dotkliwym paraliżem naszego życie społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Każdego roku, nadejście wiosny, budzi w nas nadzieję na poprawę losu. Szczególnie wiosna roku 2021 budzi taką nadzieję na to, że ten koszmarny sen skończy się wkrótce. Czas pandemii wykorzystałam na przygotowanie zupełnie świeżej serii prac malarskich. Chcę podzielić z innymi; nadzieją, moim oczekiwaniami i radością, jaką daje kontakt z naturą, z żywiołami wody, powietrza oraz ognia. W moich pracach pojawia się również niepokój, agresja, zagrożenie. W aktualnej sytuacji, okazały się one nie do uniknięcia. Tryptyki pokazują rozmach i impet z jakim wiosna wkracza w nasze życie. Zależało mi na tym, żeby pokazać siłę i jednocześnie subtelność, delikatność, która wraz z budzeniem się życia ujawnia się wiosną. Bliski jest mi temat morza. Urodziłam się tutaj, nad morzem. Tutaj spędzam najradośniejsze chwile. Raduje mnie świadomość, że Polska ma dostęp do Bałtyku. Ta świadomość rodzi poczucie odpowiedzialności za ten fakt. Artystycznej odpowiedzialności również. Stąd podejmowanie tego tematu i dzielenie się moimi emocjami związanymi z morzem. To tematyki morskiej stale powracam i trwam przy niej od wielu lat. Chce podzielić się moją miłością do morza, moim Nim zachwytem. Chcę przekazać innym radość, jaką daje kontakt z Wodą, Powietrzem, Słońcem. Kontakt z bardzo kruchym, jak się okazuje, Życiem. Na moich pracach widnieje podpis „Marina”. Marina, to nie tylko imię żeńskie. Marina znaczy również „przystań”. Marina to jest również połączenie moich Imion: MARIa oraz IreNA"
Maria Irena Jędrzejczyk    "Marina"

       Wojciech Strzelecki- relacja fotograficzna z otwarcia wystawy (2)
 

W dniu otwarcia wystawy 22 marca 2021 r. Wojciech Strzelecki udzielił wywiadów Pani Marzenie Bakowskiej , dziennikarce Radio Gdańsk SA i ekipie reporterskiej TVP3 Gdańsk oraz kuratorce wystawy Grażynie Tomaszewskiej-Sobko.

zdjęcia z archiwum ZPAP

 


 

 

Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy Wojciecha Strzeleckiego - prace artysty (2) 

Wystawa Wojciecha Strzeleckiego w dniach 22.03-12.04.2021 r. (2)

Już dzisiaj zapraszamy na wystawę rysunku Wojciecha Strzeleckiego.
 Wystawa będzie czynna w dniach 22.03-12.04.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
Wywiad z artystą i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych.

Wojciech Strzelecki Urodzony w 1955 roku w Sopocie.

W 1978 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.

W 1982 roku  uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa w Pracowni prof. Jerzego Zabłockiego

Od 1984 pracuje w katedrze Rysunku, Malarstwa  i Rzeźby na Wydziale Politechniki Gdańskiej .

W 1992 roku uzyskał stopień naukowy dr sztuki , zakończony w 2006 roku stopniem dr hab. Sztuki.

Obecnie posiada tytuł profesora Politechniki Gdańskiej. Mieszka w Sopocie.
JANUSZ PLOTA - wywiad z artystą

JANUSZ PLOTA - artysta intermedialny - malarz, rzeźbiarz, performer, projektant, eseista, rzeczoznawca wizualizacji - niezależny kurator

w rozmowie z kuratorką wystawy Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej w Gdańsku - Grażyną Tomaszewską-Sobko.

link do filmu z wywiadem: https://youtu.be/z_2fC_jTQAY

Więcej informacji o artyście: www.plotajanusz.pl


Wystawa Janusza Ploty

Poniżej przedstawiamy zdjęcia prac, wykonanych przez artystę Janusza Plotę,  prezentowanych  na wystawie w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.

Wystawa czynna w dniach 22.02 - 15.03.202 r.
Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy pt. "matryce rysunku-rysunek matryc'2021"JANUSZA PLOTY

22 lutego 2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 została otwarta jubileuszowa wystawa Janusza Ploty.

W najbliższych dniach na naszej stronie i w mediach społecznościowych udostępnimy nagrany dzisiaj wywiad z artystą i zdjęcia prac.

Zdjęcia z archiwum prywatnego ZPAP Okręgu Gdańskiego


Wystawa Janusza Ploty- "matryce rysunku-rysunek matryc ‘2021"

Już dzisiaj zapraszamy na wystawę jubileuszową 35-lecia twórczości artystycznej JANUSZA PLOTY  zatytułowana "matryce rysunku-rysunek matryc ‘2021"
 Wystawa będzie czynna w dniach 22.02-15.03.2021 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
Wywiad z artystą i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

Rysunek zapisu energii człowieka, ślad trwania i przetrwania, kod narodzin i stempel graniczny-często ukryty, zakodowany w kliszy rentgenowskiej, w ścianie, na polu, na niebie. To świat mocy sztuki, jej uniwersalizmu .Sejf sztuki najprzedniejszej albo sztuki transarchetypicznej jak to określił Janusz Plota, twórca manifestu sztuki tranzytu , ogłoszonego w elbląskiej Galerii El w roku 1993 , roku  otwarcia sympozjum sztuki tranzytowej i wystawy Transitart 1993(Plota-Peterssen,Radermacher) Walizka sztuki transarchetypicznej przemieszcza się z artystą po rezydencjach, projektach i sympozjach w Europie, Azji i Afryce. Podręczna teczka artystycznych notatek ze świata zapisana w kole czasu, roznosi pocztę sztuki do wybranych przez artystę miejsc  i otwiera kolejny projekt ,punkt transgraniczny. Janusz Plota wymienia się swoimi notatkami sztuki z zaproszonymi artystami za pomocą logo cegiełki( dowolne dzieło przestrzenne o wymiarach 15x20 cm).

Rysunek ,jako część wypowiedzi artystycznej Janusza Ploty jest obrazem, rzeźbą, scenografią, formą performatywną, przestrzenią eko artu czy land artu. Walizka Duchampa otwiera swój kram tam gdzie widzi albo czuje energię miejsca. Tam gdzie Demeter szuka swojej córki, tam gdzie wszystko się zaczęło i trwa.

Wystawa otwiera kokon twórczy na przedprożach ulicy Mariackiej, Galerii Mariackiej gdańskiego ZPAP ,miejsca szczególnego. Do tegorocznego święta ulicy Mariackiej artysta dokłada rysunek z prastarego lasu wygładzony przez bałtyckie fale i zapach z sąsiednich pracowni rysunku, kamienia, złota i bursztynu.

Zapowiedzią cyklu wystaw januszplotaart 21 i kontynuacją projektu januszplotaart 2020 rysunek transarchetypiczny/Westerplatte, plotaartsympozjum 2020/2021,januszplotaecoart2011-2021, transitarteurope2021,januszplotaperformancespace 2021.

Rozłożona matryca sztuki dodatkowo wzbogaci przestrzenie galeryjne ,pola i łąki projektu ekologicznego 2021 w Galerii Stodoła Szumiłowo i Centrum św.Jana w NCK w Gdańsku. Notatki w postaci cegiełek dosycą energię miejsca w kolejnych realizacjach .Często cegiełka, szkic, rysunek ,sztandar jest przerabiany, przemalowywany, modyfikowany-to kolejne nowe dzieło, niekończący się proces tworzenia. Czas pandemiczny odchodzi pozostawiając  niedokończone realizacje. Artyście udało się zrealizować wiele wystąpień performatywnych online , gdzie z taczką i teczką sztuki przewędrował Europę i Azję dokładając do rydwanu notatek małą chorągiewkę miasta Gdańska, miasta Miastka, Pomorza  i nie tylko.

plotaartinfo 2021

 
 Zdjęcia prac z archiwum prywatnego Janusza Ploty
Małgorzata Limon - wywiad z artystką z okazji otwarcia wystawy "Katharsis" (2)

 Z okazji otwarcia wystawy wywiad z artystką przeprowadziła kuratorka Galerii ZPAP Grażyna Tomaszewska-Sobko.

Wystawa czynna od 22.01-15.02.2021 r.

link do filmu z wywiadem: https://youtu.be/DjbJIbxa3l4


Wystawa MAŁGORZATY LIMON

Już za kilka dni rozpoczynamy kolejny rok z cyklu  wystaw sztuki współczesnej w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
 
W dniu 22 stycznia zostanie otwarta wystawa MAŁGORZATY LIMON zatytułowana "KATHARSIS".
 
Wywiad z artystką i zdjęcia z otwarcia wystawy zamieścimy na stronie internetowej ZPAP  i w mediach społecznościowych. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy.
 
MAŁGORZATA LIMON tak pisze o swojej wystawie : "Termin katharsis​ ​(z gr. oznacza oczyszczenie), po raz pierwszy użył i zdefiniował Arystoteles. Ten starożytny filozof twierdził, że jest to stan polegający na wyzwoleniu się od uczuć strachu i litości, dzięki intensywnemu przeżywaniu sztuki. Z kolei Artur Schopenhauer upatrywał w kontemplacji sztuki swego rodzaju ratunku dla człowieka, tylko ona może złagodzić jego egzystencjalne cierpienie. Motyw wody pojawiający się w moich obrazach, to nie tylko chęć ukazania jej piękna, czystości i siły. To również odniesienie się do starożytnego hasła oczyszczania duszy ze złych emocji. W rozważaniach o wodzie nie sposób pominąć Biblii i motywu Chrztu jako symbolicznego aktu obmycia człowieka z grzechu pierworodnego - ale ten aspekt nie jest przedmiotem moich poszukiwań .W swoich obrazach pragnę ukazać bezpośredni kontakt człowieka z wodą. Niektóre postacie polewają sobie nią głowy, inne zanurzają się w niej całe...Tym samym na naszych oczach dokonuje się symboliczne oczyszczenie. Oczyszczenie ze złych wspomnień, negatywnych emocji czy strachu. Na wystawie zaprezentuję obrazy z motywem akwatycznym, które powstawały przez ostatnie lata i powstają nadal. Bowiem temat wody jest nieustannie przeze mnie badany i kontynuowany w moich pracach."
 
Zdjęcia prac z archiwum prywatnego M. Limon
Finisaż wystawy jubileuszowej Gabrieli Trynkler

Finisaż wystawy jubileuszowej Gabrieli Trynkler w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku- wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska

w Dziedzinie Kultury za 2020 rok

Działalność wystawiennicza Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46//47 w Gdańsku w roku 2021

 

Lp.

Imię i nazwisko

Termin wystawy

1

Małgorzata Limon

22.01-15.02.2021

2

Janusz Plota

22.02-15.03.2021

3

Wojciech Strzelecki

22.03-12.04.2021

4

Maria Jedrzejczyk

19.04-10.05.2021

5

Hanna Brzuszkiewicz

17.05-07.06.2021

6

Jacek Kiciński

14.06-05.07.2021

7

Michał Wirtel

12.07-09.08.2021

8

Danuta Joppek

16.08-13.09.2021

9

Alicja Bach

20.09-11.10.2021

10

Bente Kluge

18.10-15.11.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wystawa jubileuszowa Gabrieli Trynkler - wywiad z artystką (2)

Wywiad przeprowadziła przeprowadziła kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko

Link do wywiadu : https://youtu.be/Dt5JY_59OUk

Gabriela Trynkler-Kwiatkowska - relacja z otwarcia wystawy jubileuszowej

 23 listopada 2020 r. w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 nastąpiło otwarcie wystawy Gabrieli Trynkler-Kwiatkowskiej bez udziału publiczności.

Wystawa nosi tytuł "Miasta i Katedry. 35 lat później" i jest zwieńczeniem jubileuszu 35-lecia pracy twórczej artystki.

 

 
 

Wystawa jubileuszowa Gabrieli Trynkler-Kwiatkowskiej

Już niedługo zapraszamy na kolejną wystawę z cyklu Wystaw Sztuki Współczesnej w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku .

Wystawa jubileuszowa Gabrieli Trtynkler-Kwiatkowskiej.

Relacja z otwarcia wystawy jak i wywiad z artystką będą dostępne na stronie i w mediach społecznościowych.

 


Spotkanie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku" - Alojzy "Alek" Osada (2)

Zapraszamy na kolejną rozmowę z Cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku".

Gościem kuratorki Grażyny Tomaszewskiej-Sobko jest znany konserwator zabytków i malarz - ALOJZY "ALEK" OSADA

Link do filmu : https://youtu.be/URO1i9xz8WI


Wystawa jubileuszowa Stanisława Olesiejuka - wywiad z artystą (2)


Stanisław Olesiejuk w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia pracy twórczej. Jest to jego już 80. wystawa indywidualna i 30. wystawa indywidualna w Gdańsku.

Stanisław Olesiejuk specjalizuje się w malarstwie sztalugowym olejnym, pastelu, gwaszu, rysunku i grafice warsztatowej. Zrealizował 80 wystaw indywidualnych i wziął udział w ponad 200 wystawach zbiorowych. Należy do ZPAP, ZPAMiG, SPP, PSEP, GTPS.

Wywiad z artystą, który prezentujemy przeprowadziła kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko.

Link do filmu : https://youtu.be/IfE1LC8KpWs

Wystawa Stanisława Olesiejuka pt. "Translokacje" prezentowana jest w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 w dniach 19.10-09.11.2020 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-16,00

Elżbieta Tęgowska- otwarcie wystawy jubileuszowej

21 września 2020 r. o godz. 18.00 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy jubileuszowej Elżbiety Tęgowskiej. Z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Elżbieta Tęgowska została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Nagrodę w imieniu Pani Aleksandry Dulkiewicz - Prezydenta Miasta Gdańska wręczali :

Pani Ewa Adamska- Kierownik Referatu ds Mecenatu Kultury Urzędu Miasta Gdańska,

Pan Andrzej Stelmasiewicz- Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska, Przewodniczący Kapituły Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury,

Spotkanie prowadziła kuratorka Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej - Grażyna Tomaszewska-Sobko.

Relacja  video z uroczystości :https://youtu.be/wCijSmCwFoY 

 

Wystawa jubileuszowa Elżbiety Tęgowskiej - wywiad z artystką

Wywiad przeprowadziła kuratorka wystawy jubileuszowej Elżbiety Tęgowskiej- Grażyna Tomaszewska-Sobko.
Zapraszamy na wystawę prac artystki do Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 w dniach 21.09-12.10.2020 r.

Wystawa jubileuszowa Janusza Tartyłło - wywiad z artystą (2)

JANUSZ TARTYŁŁO - znany scenograf, reżyser, aktor, scenarzysta teatralny, malarz, grafik w tym roku obchodzi
jubileusz  65-lecia pracy twórczej i 90-lecia urodzin.
Wywiad przeprowadziła kuratorka wystawy jubileuszowej Janusza Tartyłło - Grażyna Tomaszewska-Sobko.
Zapraszamy na wystawę prac artysty do Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 w dniach 24.08-14.09.2020 r.

Spotkanie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku"-Ewa Beyer-Formela

Zapraszamy na kolejną rozmowę z Cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku". Gościem kuratorki Grażyny Tomaszewskiej-Sobko jest znana rzeźbiarka Ewa Beyer-Formela.

Link do filmu: https://youtu.be/Wuh9rxMR4DM


Jubileusz Ewy Beyer-Formeli (2)

Zapraszamy na film o twórczości Ewy Beyer-Formeli, w którym zobaczymy artystkę przy pracy w czasie plenerów rzeźbiarskich .

Link do filmu : https://youtu.be/J0cPeoxbSaE

Film zrealizowany na podstawie urywków filmów z plenerów i zdjęć prac artystki.

Materiały zebrała, opracowała i zmontowała w całość Bente Kluge

 

Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy jubileuszowej Ewy Beyer-Formeli "Rzeźba-rysunek"


 

Wystawa jubileuszowa Ewy Beyer-Formeli "Rzeźba-rysunek" - wywiad z artystką (2)

Zapraszamy na wywiad z Ewą Beyer-Formelą, znaną trójmiejską rzeźbiarką, wieloletnią członkinią ZPAP z okazji jubileuszu 60-lecia pracy twórczej.
Wywiad przeprowadziła kuratorka wystawy jubileuszowej Grażyna Tomaszewska-Sobko.

 

Wystawa jubileuszowa Piotra Kowalskiego "50/70" - wywiad z artystą (2)

Kolejny z cyklu wywiadów przeprowadzonych przez kuratorkę wystaw w Galerii ZPAP  Grażynę Tomaszewską-Sobko.

Tym razem rozmówcą jest Piotr Kowalski - gdański grafik i kaligraf, który swoją wystawą, prezentowaną w Galerii ZPAP  podsumowuje  jubileusz 50-lecia pracy twórczej i 70-lecie urodzin. .

w dniach 22..06-13.07.2020 r. wystawa będzie otwarta dla zwiedzających .


Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z artystą. Zapis na youtube : https://youtu.be/9zLmkmDx1bk

 

Wystawa Alojzego "Alka" Osady pt. "REMANENT - półwiecze twórczości"


  

21 maja 2020 r.  roku odbył się wernisaż wystawy twórczości Alojzego "Alka" Osady . Był to pierwszy  wernisaż bez udziału publiczności.

Kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko rozmawiała z artystą  o jego twórczości i przypadającym na ten rok jubileuszu  .

Zapraszamy na relację z wydarzenia i spacer po Galerii. https://youtu.be/XaeeQl24Jno


Czytaj więcej: Wystawa Alojzego "Alka" Osady pt. "REMANENT - półwiecze twórczości"

Iwona Jurkiewicz "Cienie..."Odbicia"

17 lutego 2020 r.  w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż Iwony Jurkiewicz pt „Cienie…Odbicia”. Przybyłych gości przywitała kuratorka Grażyna Tomaszewska-Sobko, która nakreśliła sylwetkę artystyczną Iwony Jurkiewicz. Następnie głos zabrała bohaterka wieczoru, opowiadając o swoich pracach i inspiracji naturą,  a dokładniej zestawieniem świata zwierząt i ludzi, łączeniem tych dwóch światów.Wystawa „Cienie…Odbicia to wystawa o śmierci, przemijaniu, utracie, a także o poszukiwaniu tego, co utracone. Tytułowe odbicia, to także lustra i szyby, na których rzeźby powielają się jeszcze bardziej. Wystawa czynna do 18 marca 2020 


Czytaj więcej: Iwona Jurkiewicz "Cienie..."Odbicia"

Wystawa "Cienie...Odbicia" Iwony Jurkiewicz

Już za kilka dni zapraszamy na kolejną wystawę w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 zatytułowaną  "Cienie...Odbicia", której autorką będzie Iwona Jurkiewicz.

Artystka urodziła się w 1983 w Zamościu. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom (2009) w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego, ze specjalnością ceramika artystyczna w pracowni prof. Teresy Klaman. Wcześniej uczęszczała do Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando w Zamościu ze specjalnością formy użytkowe i specjalizacją ceramika artystyczna (dyplom w 2003). Brała udział w wystawach i plenerach w Polsce i za granicą (Ukraina, Litwa, Francja, Hiszpania, Norwegia). Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Hiszpanii, Francji, Ukrainie, Norwegii, Turcji, Szwecji.
W swojej twórczości głównie wykorzystuje materiały takie jak glina, drewno, kamień, żywica, techniki własne. Obecnie w swojej pracy artystycznej artystka zestawia dwa światy: ludzi i zwierząt, co w rezultacie przekłada się na groteskę.

Czytaj więcej: Wystawa "Cienie...Odbicia" Iwony Jurkiewicz

Ewa Łukiewska "Nie ma czasu"

13 stycznia Galeria ZPAP na ul. Mariackiej nowy cykl tegorocznych prezentacji rozpoczęła wystawą Ewy Łukiewskiej zatytułowaną „Nie ma czasu”. Przybyłych gości przywitał rzewodniczący Rady Artystycznej Ryszard Kowalewski. Kuratorka wystawy Grażyna Tomaszewska-Sobko nakreśliła sylwetkę artystyczną Ewy Łukiewskiej z omówieniem prac prezentowanych na wystawie. Następnie głos zabrała bohaterka wieczoru opowiadając o wystawie w odniesieniu do jej intrygującego tytułu. Artystka zaprezentowała prace w kilku technikach, które zresztą bardzo swobodnie ze sobą łączy. To przede wszystkim tkanina unikatowa, oraz kolaże na papierze czerpanym. Dzieła pozornie abstrakcyjne, jednak z widocznymi inspiracjami naturą. Zapraszam serdecznie aby obejrzeć tę niezwykle pogodną wystawę i wbrew tytułowemu „Nie ma czasu” zatrzymać się na niej na chwilę.
kurator galerii
Grażyna Tomaszewska-Sobko

Ewa Łukiewska, wystawa p.t. „Nie ma czasu”, Galeria ZPAP, Gdańsk ul. Mariacka 46/47,
13.01.2020 – 13.02.2020


Czytaj więcej: Ewa Łukiewska "Nie ma czasu"

Ewa Kalińska

2 grudnia w galerii ZPAP na ul. Mariackiej została otwarta wystawa tkaniny artystycznej Ewy Kalińskiej zatytułowana "W rozkwicie" na której artystka zaprezentowała kilkanaście prac wykonanych w technice aplikacji.

Przybyłych licznie gości przywitał Przewodniczący Rady Artystycznej Ryszard Kowalewski, następnie kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko nakreśliła sylwetkę autorki wystawy. Natomiast artystka opowiedziała o samej technice.
Wieczór wernisażowy umiliły standardy jazzowe w wykonaniu duetu muzycznego.

Czytaj więcej: Ewa Kalińska

Artyści w powojennym Gdańsku

22 listopada o godz. 17.00 w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się  czwarte spotkanie z cyklu „Artyści w powojennym Gdańsku”, którego gościem był Ryszard Kowalewski, autor aktualnie prezentowanej w galerii wystawy malarstwa. Spotkanie prowadziła Grażyna Tomaszewska-Sobko.


Ryszard Kowalewski - malarstwo

28 października 2019 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda Kowalewskiego. Kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko przywitała przybyłych gości, po czym przedstawiła sylwetkę artysty z uwzględnieniem jego długoletniej działalności związkowej, a także dokonań alpinistycznych, które mają zasadniczy wpływ na tematykę przedstawionych prac. Wystawa potrwa do 27 listopada.


Czytaj więcej: Ryszard Kowalewski - malarstwo

Wywiad z Ryszardem Kowalewskim

Ryszard Kowalewski, malarstwo
Galeria ZPAP w Gdańsku, ulica Mariacka 46/47
28.10-27.11.2019

Grażyna Tomaszewska-Sobko: Studia ukończyłeś w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Byłeś tam przez dwa lata asystentem w pracowni drzeworytu kolorowego w pracowni prof. Wacława Waśkowskiego, po czym mając 27 lat postanowiłeś przenieść się do Gdańska.
Ryszard Kowalewski: No cóż, podążyłem za głosem serca. Ale nawet mój dyplom był związany z Wybrzeżem i nosił tytuł „Muzeum, wystawa poświęcona Obrońcom Wybrzeża”, co wiązało się z częstymi wizytami w Gdańsku, Gdyni, na Kępie Oksywskiej i Westerplatte. Potem zacząłem tu pracę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych jako asystent u profesorów: Włodzimierza Padlewskiego, Lecha Kadłubowskiego i Jerzego Zabłockiego. Jednak po czterech latach wyprawy w góry zaczęły kolidować z pracą na uczelni. Zacząłem się wtedy wspinać bardzo intensywnie. Góry od początku mojej kariery alpinistycznej nauczyły mnie pokory. Zaliczyłem kilka mocnych przygód, dotykałem krawędzi życia, spadałem, jednak wychodziłem z opresji bez większych urazów, przeżyłem. Miałem dużo szczęścia, lecz około dwudziestu bliskich kolegów z którymi byłem związany liną straciłem, zostali w górach. Pierwszy raz za granicę wyjechałem w Alpy francuskie w roku ’67, a w ’68 w Dolomity włoskie, w roku ’70 był Pamiro-Ałaj, następnie Alpy włoskie i austriackie i tak
dalej. No ale w związku z tymi wyjazdami musiałem wybrać, uczelnia czy wspinaczki. Wybrałem góry, między innymi dlatego, że dawało mi to możliwość wyjazdu za granicę. Zwiedzałem i chłonąłem świat.

Czytaj więcej: Wywiad z Ryszardem Kowalewskim

Tadeusz Ramik - malarstwo, grafika

Tadeusz Ramik, malarstwo, grafika, Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego, ul. Mariacka 46/47 23.09-23.10.2019Grażyna Tomaszewska-Sobko: Twoja droga, którą podążałeś w kierunku sztuk plastycznych była dość szczególna.
Tadeusz Ramik: Swoje talenty zaczynamy przejawiać zazwyczaj w późnym dzieciństwie. Zwracamy na coś uwagę, coś nas interesuje, bawi. W moim przypadku też tak było. Lubiłem rysować w szkole, co zresztą było tam doceniane. Ale dużo też wyniosłem z rodzinnego domu. Ojciec interesował się sztuką i dzięki temu w domu było bardzo dużo reprodukcji, które lubiłem oglądać. Była to przede wszystkim sztuka czeska, a w szczególności malarstwo pejzażowe, które Czesi bardzo doceniali i doceniają do dziś.

Czytaj więcej: Tadeusz Ramik - malarstwo, grafika

Artyści w powojennym Gdańsku - Alojzy Michalak

W imieniu pani kurator galerii ZPAP przy ul.Mariackiej 46/47 w Gdańsku Grażyny Tomaszewskiej-Sobko zapraszamy serdecznie Koleżanki i Kolegów na  kolejne spotkanie z cyklu ,,Artyści w powojennym Gdańsku".
Tym razem spotkanie odbędzie się w trakcie Święta Ulicy Mariackiej w dniu 31.08.2019 o godzinie 17.00. Znakomitym gościem spotkania będzie artysta malarz,rysownik i twórca medali  - ALOJZY MICHALAK.

LIDIA MAŁYSZKO-RAMIK

Wernisaż wystawy malarstwa i ceramiki Lidii Małyszko-Ramik i spotkanie autorskie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku" 16.07.2019


fot. E.W. Felcyn

Czytaj więcej: LIDIA MAŁYSZKO-RAMIK

ROZMOWA Z LIDIĄ MAŁYSZKO-RAMIK

Lidia Małyszko-Ramik, malarstwo, ceramika
Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego, ul. Mariacka 46/47

Grażyna Tomaszewska-Sobko: Urodziłaś się w Zamościu, tam też ukończyłaś Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Jaka więc była twoja droga do Gdańska i dlaczego właśnie tutaj rozpoczęłaś studia?
Lidia Małyszko-Ramik: Jak miałam trzynaście lat, pojechałam z ojcem na wycieczkę do Gdańska. To był chyba rok ’59 i ja tak się zachwyciłam Gdańskiem, że postanowiłam sobie, że właśnie tu będę studiować. Wszyscy dziwili się, że wybrałam to miasto, mimo że miałam bliżej Akademię Krakowską czy Warszawską. Mówiłam, że Gdańsk mi się po prostu bardzo podobał no i chciałam być nad morzem. Tak naprawdę nie wiedziałam nawet jaka jest na gdańskiej uczelni kadra profesorska. No ale było to jedno z marzeń, które udało mi się zrealizować. Mieszkam w Gdańsku.

Czytaj więcej: ROZMOWA Z LIDIĄ MAŁYSZKO-RAMIK

Ewa Miśkiewicz-Żebrowska "Między grafiką i obrazem"

Ewa Miśkiewicz-Żebrowska, malarstwo, grafika "Między grafiką i obrazem"
Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP ul. Mariacka 46/47 10.06-11.07.2019

Grażyna Tomaszewska-Sobko – To co zwraca w Pani pracach szczególną uwagę to tzw. coincidentia oppositorum, czyli jedność przeciwieństw. Można by te przeciwieństwa w Pani pracach zarówno malarskich jak i graficznych mnożyć właściwie w nieskończoność: Np. natura i geometria. Wydawałoby się, że są to dwa osobne światy, a u Pani, niemalże jak w retorcie alchemika, łączą się w całość. Następne opozycje to np. precyzja i niedopowiedzenie, kolor i monochrom.
Ewa Miśkiewicz-Żebrowska – Między naturą a geometrią to tytuł jednego z cykli moich graficznych prac i wspomniana tu natura jest dla mnie nieodzownym elementem, źródłem i impulsem inspiracji zarówno w malarstwie jak i grafice. Od tej bujnej, odwiecznej natury uczę się ładu. Ascetyczny świat geometrii pojawia się w moich pracach, aby okiełznać naturę, nadać jej rytm, kształt. Ponieważ w naturze ta geometria jest dostrzegalna, więc z potrzeby czystości konstrukcji i harmonii, wybrałam język geometrii w połączeniu z elementami natury. Światło, które przechodzi przez okiennice i które układa się w konkretne świetliste listwy, zawsze mnie fascynowało, a także odbicia szklanych naczyń, które ustawiałam na parapecie, są motywami, które przez całe twórcze działania są przedmiotem mojej szczególnej uwagi. Cały czas jest ten zachwyt nad światłem, nad szarością, nad zmrokiem. Połączeniem i zetknięciem się światła z ciemnością. I z tej ciemności wydobywamy się. To też jest jakby doświadczenie osobiste, które przenika przez nasze dusze, przez nasze ciała. I ten mrok i to światło, one się ze sobą łączą. I jeśli jesteśmy wrażliwi, a myślę że każdy jest w jakimś stopniu jest, to potrafi oddać te zależności naszego mroku, przez który potrafi się przebić choćby najmniejszy promień światła. Pokazać, że istniejemy, że jesteśmy, że chcemy coś tym swoim osobistym istnieniem przekazać innym.

Czytaj więcej: Ewa Miśkiewicz-Żebrowska "Między grafiką i obrazem"

WYWIAD Z GERTRUDĄ KUZIEMSKĄ-WILCZOPOLSKĄ

Gertruda Kuziemska-Wilczopolska, malarstwo, ceramika, gobelin
Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego, ul. Mariacka 46/47 06.05.2019-05.06-2019


Grażyna Tomaszewska-Sobko: „Radość tworzenia”- to sformułowanie często pojawia się w kontekście Pani prac. Są to też tytuły wystaw. Pani twórczość charakteryzuje się niesamowitą witalnością i radością życia.
Gertruda Kuziemska-Wilczopolska: No cóż, tak to czuję. Całe życie towarzyszy mi radość tworzenia, operowania barwami i kształtami. Ciągle poszukuję nowych rozwiązań formalnych, ale chciałabym jednocześnie aby moje obrazy uspokajały i emanowały szlachetną ciszą.

Czytaj więcej: WYWIAD Z GERTRUDĄ KUZIEMSKĄ-WILCZOPOLSKĄ

WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA KRZEMIŃSKIEGO

9.03.2019 r.


Od 26 marca do 25 kwietnia 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 prezentowana będzie twórczość Andrzeja Krzemińskiego. Dominantą kompozycji malarskich Andrzeja Krzemińskiego jest estetyka inżynierskiej kreacji, swoisty pejzaż współczesności w matissowskiej kolorystyce. Jego prace charakteryzują plastyczne rozważania nad relacją między architekturą a malarstwem, badania powiązań pomiędzy kolorem a bryłą w przestrzeni codzienności, autorska wizja rzeczywistości. Wystawa zapowiada się obiecująco. Wernisaż odbędzie się 25 marca 2019 r. o godz. 18.00. Gorąco zapraszamy.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA KRZEMIŃSKIEGO

Benedykt Kroplewski — malarstwo, grafika, rysunek

22.02.2019 r.


18 lutego 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Benedykta Kroplewskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski. Kurator Grażyna Tomaszewska-Sobko przedstawiła sylwetkę twórczą Benedykta Kroplewskiego. Gdański publicysta Stanisław Seyfried przybliżył ważne aspekty twórczości Benedykta Kroplewskiego.

Czytaj więcej: Benedykt Kroplewski — malarstwo, grafika, rysunek

Benedykt Kroplewski, malarstwo, rysunek. Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego, ul. Mariacka 46/47, 18.02.2019 – 20.03.2019

18.02.2019 r.


Grażyna Tomaszewska-Sobko: Zazwyczaj na początku rozmowy pytam o rodzaje inspiracji jakie towarzyszą artyście. Jeżeli chodzi o nastrój, Twoje prace kojarzą mi się z obrazami Henryka Wańka, ale bez tej ezoterycznej emanacji. W Twoich pracach również dominuje pewien metafizyczny spokój, mimo że są przepełnione ruchem, co też stanowi swoisty paradoks.

Benedykt Kroplewski: Z Henrykiem Wańkiem znamy się bardzo dobrze. Byliśmy „w grupie 6-ciu”, która powstała w Berlinie Zachodnim. Jej inspiratorką była Helena Bohle-Szacki. Do grupy należał jak już wspomniałem Henryk Waniek, z Litwy Dubauskas i Antonas Obcauskas, a także profesor Janusz Debis i ja. Wystawialiśmy wspólnie np. przy Teatrze Szajny, stąd być może te inspiracje. Może podobna jest ta malarska strona, niż to co opowiadam. Gros moich prac to prace plenerowe. Jeżdżę na 8-10 plenerów rocznie. Nie tylko w Polsce, ale i Armenii, Grecji itd.

G.T.-S.: No właśnie, patrząc na Twoje obrazy próbowałam je jakoś przyporządkować krajobrazowo, ale poza Żuławami nie udało mi się to.

Czytaj więcej: Benedykt Kroplewski, malarstwo, rysunek. Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego, ul. Mariacka 46/47,...

BENEDYKT KROPLEWSKI / ...OD IKARA DO DON KICHOTA

13.02.2019 r.


18 lutego 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa twórczości Benedykta Kroplewskiego. Będzie to z pewnością interesująca ekspozycja. Autor odkrywa ważne aspekty przygotowywanej wystawy:

Czytaj więcej: BENEDYKT KROPLEWSKI /...OD IKARA DO DON KICHOTA

BENEDYKT KROPLEWSKI / PEJZAŻE

26.01.2019 r.


 W lutym br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa twórczości Benedykta Kroplewskiego. Benedykt Kroplewski jest twórcą oryginalnych i niezwykle interesujących kompozycji malarskich. Jego prace epatują mistrzostwem, swobodą malarskiego warsztatu. Oddychają niepohamowaną wyobraźnią twórczą, fascynują złożonością kompozycji i wielością znaczeń.

Czytaj więcej: BENEDYKT KROPLEWSKI / PEJZAŻE

Bogusław Górecki — malarstwo, rysunek, grafika

26.01.2019 r.


Pierwszy w 2019 roku wieczór wernisażowy w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się 21 stycznia 2019 r. Uroczyście otwarto wystawę twórczości Bogusława Góreckiego. Prezes Ryszard Kowalewski w oficjalnym wystąpieniu powitał gości galerii, kurator Grażyna Tomaszewska-Sobko przedstawiła zgromadzonym główne koncepcje eksponowanej twórczości, a także przybliżyła sylwetkę artystyczną autora wystawy. Gdański publicysta Stanisław Seyfried poproszony o wypowiedź w charyzmatycznym wystąpieniu o twórczości Bogusława Góreckiego podkreślił odniesienia malarskie do kreacji artystów szkoły wileńskiej m.in. Bronisława Jamontta i Stanisława Borysowskiego, a także znakomitą siłę wyrażania artystycznego w grafice i rysunku, wyróżniając dzieła o tematyce marynistycznej. Autor z wyraźnym poruszeniem podziękował za wszystkie słowa uznania i z charakterystyczną dla siebie błyskotliwością i humorem zaprosił gości do kontemplacji. Wieczór upłynął w artystycznej atmosferze.

Czytaj więcej: Bogusław Górecki — malarstwo, rysunek, grafika

WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA BOGUSŁAWA GÓRECKIEGO

został przeniesiony na dzień 21 stycznia 2019 r., godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy do galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47.


Bogusław Górecki „Sztuka pozostała”, malarstwo, rysunek, grafika, sześćdziesięciolecie pracy twórczej, Galeria ZPAP Okręgu Gdańskiego 14.01.2019-13.02.2019

 15.01.2019 r.


Grażyna Tomaszewska-Sobko – Studiował Pan w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Katedrze Rysunku. Były to lata ’50, a więc w powszechnym mniemaniu lata szczególne i niezbyt wesołe.

Bogusław Górecki – Dla mnie były to najwspanialsze lata. Człowiek był młody. Poznałem żonę, poznałem Toruń. Teraz młodzież myśli, że była to tylko ponura noc komunizmu.

G.T.S. – Chyba jednak była…

B.G. – Nie. Rozwijał się teatr, sztuki plastyczne. Literatura z tego okresu zostawiła najpiękniejszą spuściznę. Nie było tak źle, zawsze jest, czy było inaczej niż się niektórym wydaje. Nie można lat od 1948 do 1989 wykreślić zupełnie z historii Polski. W roku 1945 w Polsce było morze ruin i zgliszczy, a jedna trzecia obywateli była niepiśmienna. Trzeba było odbudowywać miasta i nauczyć analfabetów pisać. Jeżeli chodzi o politykę, to była wojna między komunistami i ich przeciwnikami i jak na każdej wojnie były ofiary. Czasem naiwna młodzież wierzyła w te socjalistyczne hasła. Każda rewolucja na początku wydaje się wspaniała.

G.T.S. – A potem zjada własne dzieci. Ale trochę odeszliśmy od Pańskich studiów. Jak Pan na nie trafił?

Czytaj więcej: Bogusław Górecki „Sztuka pozostała”, malarstwo, rysunek, grafika, sześćdziesięciolecie pracy...

BOGUSŁAW GÓRECKI / SZTUKA POZOSTAŁA

 3.01.2019 r.


14 stycznia 2019 roku rozpocznie się wystawa twórczości Bogusława Góreckiego. Będzie to pierwsza w nowym roku ekspozycja w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47, inaugurująca cykl wystaw w 2019 roku. Rok wystawienniczy zacznie się wyraźnym wydarzeniem artystycznym. „Sztuka pozostała” to wieloznaczeniowy tytuł wystawy, który wprowadza w aurę najwyższych standardów malarstwa, rysunku i grafiki.

Czytaj więcej: BOGUSŁAW GÓRECKI / SZTUKA POZOSTAŁA

DANKA JARZYŃSKA — RZEŹBA / RECENZJA RAFAŁA RADWAŃSKIEGO

17.12.2018 r.

Recenzja wystawy Danki Jarzyńskiej "BALANSE"

 Galeria ZPAP Gdańsk ul Mariacka 46/47


Twórczość Danki Jarzyńskiej to manifestacja myślenia o człowieku, efekt refleksji nad toksyczną stroną współczesności.  Można odnieść wrażenie, że każda kolejna realizacja tej trójmiejskiej rzeźbiarki stanowi fragment niekończącej się opowieści o poszukiwaniu harmonii w świecie pełnym zewnętrznej presji i wymuszonych przez  rzeczywistość kompromisów. Wymiernym efektem tych często gorzkich diagnoz są prace niejednoznaczne w swojej wymowie, zachęcające odbiorców do rozmaitych interpretacji. Słowa Jean- Francoisa Lyotarda o "eksploracji niewypowiedzianego i niewidzialnego" do pewnego stopnia sygnalizują także kierunek twórczych poszukiwań gdańskiej artystki. Danka Jarzyńska odnalazła osobisty, autonomiczny obszar  w sztuce. Jej plastyczna aktywność stanowi pochodną wewnętrznej konieczności. W epoce hałaśliwej promocji działań efemerycznych i publicystycznych komunikatów, rozmaitych instalacji i ready mades, artystka pozostaje wierna   poszukiwaniom w obrębie tradycyjnego rzeźbiarskiego materiału. Fascynacja szlachetnymi środkami plastycznymi owocuje realizacjami w brązie, granicie, marmurze, drewnie a także w ceramice. Wybór tworzywa dającego poczucie niezniszczalności współgra z uniwersalną wymową zaprezentowanych w gdańskiej galerii ZPAP prac.

Czytaj więcej: DANKA JARZYŃSKA — RZEŹBA / RECENZJA RAFAŁA RADWAŃSKIEGO

Danka Jarzyńska — rzeźba

18.11.2018 r.


 12 listopada 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy twórczości Danki Jarzyńskiej. Wystawę zatytułowaną "Balanse" uroczyście otworzył prezes Ryszard Kowalewski, o twórczości Danki Jarzyńskiej opowiedziała kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko. Autorka z radością powitała licznie zgromadzonych gości i zachęcona wystąpieniem prezesa przybliżyła swoje dotychczasowe osiągnięcia twórcze.

Czytaj więcej: Danka Jarzyńska — rzeźba

Wystawa rzeźby Danki Jarzyńskiej „Balanse”. Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP

 ul. Mariacka 46/47, od 12 listopada do 12 grudnia 2018


Grażyna Tomaszewska-Sobko – Wspominałaś, że inspirujesz się Brâncuşim i Moorem. Ja dostrzegam w Twoich pracach również syntetyczność, skupienie, oszczędność wyrazu i kontemplacyjność, właściwe dla sztuki japońskiej.

Danka Jarzyńska – To ciekawe spostrzeżenie. Rzeczywiście, jest w moich pracach odrzucenie detali, niepotrzebnych szczegółów i uproszczenie postaci. Synteza pozwala na skupienie. Być może to właśnie potrzeba kontemplacji i szukanie w procesie twórczym tego szczególnego stanu ducha zbliża europejski modernizm do sztuki japońskiej i tak bardzo mnie w nim pociąga. Dzięki syntezie sztuka może stanowi

kontrapunkt dla otaczającej rzeczywistości, tego zabiegania, które nas rozprasza. Pomaga mi to zachować wewnętrzny balans. Stąd, między innymi, tytuł najnowszej wystawy: moje prace powstają w toku szukaniu równowagi między chaosem i porządkiem, złożonością i prostotą, otwarciem na świat i schronieniem we własnym wnętrzu.

G.T.-S. – W swoich pracach analizujesz, a przynajmniej takie jest moje wrażenie, związki międzyludzkie. I nawet w takich, na pozór bardzo abstrakcyjnych rzeźbach, widać napięcia i emocje w relacjach między dwoma osobami. Jest to chyba podstawowy trzon Twojej twórczości.

Czytaj więcej: Wystawa rzeźby Danki Jarzyńskiej „Balanse”. Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP

Józef Izydor Dobrowolski — happening

11.11.2018 r.


9 listopada 2018 r. na przedprożu galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się happening Józefa Izydora Dobrowolskiego pt. "Wybicie się na niepodległość". Światło, uosobienie, muzyka, akcja ... Symbolika barw – biel i czerwień, fiolet. Happening utrzymany w czytelnej konwencji tajemnicy, mądrości, przywództwa, męki, poświęcenia i odrodzenia – wybicia się na Niepodległość. Jednak główny – plastyczny składnik akcji twórczej, kompozycje kreowane światłem wzbudzały emocje, zmuszały do refleksji i upajały zmysł widzenia. Po happeningu odbyło się spotkanie autorskie.

Czytaj więcej: Józef Izydor Dobrowolski — happening

WYSTAWA RZEŹBY DANKI JARZYŃSKIEJ

28.10.2018 r.


12 listopada 2018 r. o godz. 18.00 w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpocznie się wystawa twórczości Danki Jarzyńskiej pt. Balanse. Danka Jarzyńska w obrazowym tekście autorskim o cyklu Balanse zaprasza do obejrzenia wystawy;

Żeby wytrwać wewnątrz systemu, który zmienia się coraz szybciej, żeby się w tym pędzie nie zatracić, trzeba mieć niezwykle silną kotwicę fundamentalnych wartości, jasną świadomość, co dla nas jest naprawdę istotne, czego tak naprawdę oczekujemy od życia, od siebie, od innych.

Alvin Toffler

Balans, którego formy eksplorują prezentowane prace, oscyluje pomiędzy procesem i efektem, ułomnością i doskonałością, materią i tym, co materię przekracza. Każda z rzeźb waha się także między innymi biegunami przeciwieństw, jak: wnętrze-zewnętrze, góra-dół, bierność-aktywność, żeńskie-męskie, samotność-wspólnota. Poszukują złotego środka, co ma w sobie coś z utopii, tak samo jak ludzkie pragnienie harmonii, którego jednak nie potrafimy (nie powinniśmy?) porzucić.

Czytaj więcej: WYSTAWA RZEŹBY DANKI JARZYŃSKIEJ

Tomasz Mering — sztuka komiksu

14.10.2018 r.


8 października 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się otwarcie wystawy twórczości Tomasza Meringa. Gości wernisażowych powitał prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. Meritum wystawy przedstawiła kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko. Autor opowiedział o swoich fascynacjach twórczych, a także wskazał najważniejsze zasady kreowania sekwencyjnej historii obrazowej. Zaprosił gości do wirtualnej przestrzeni pokazując proces modelowania 3D. W galerii po raz pierwszy zagościła sztuka komiksu.

Czytaj więcej: Tomasz Mering — sztuka komiksu

Tomasz Mering, komiks pt. „Wizyta” 08.10.-07.11 2018. Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP, ul. Mariacka 46/47

9.10.2018 r.


Grażyna Tomaszewska Sobko: W jaki sposób dotarł Pan do sztuki komiksu. Wiem, że ta droga nie była taka prosta.

Tomasz Mering: Wszystko zaczęło się już w dzieciństwie. Na początku była to oczywiście lektura komiksów. Właściwie, to uczyłem się na nich czytać, kiedy miałem sześć czy siedem lat.

G.T.-S.: Czyli to Pańskie ukierunkowanie, jeżeli chodzi o sztuki plastyczne było bardzo konkretne. Od początku był to komiks. W jaki sposób Pan  kształtował swoje umiejętności?

T.M.: Aby nauczyć się  rysunku i malarstwa uczęszczałem na zajęcia w Wejherowskim Centrum Kultury w Wejherowie. Potem, dużo później, chodziłem na zajęcia rysunkowo malarskie na wyższym poziomie, do pracowni we Wrzeszczu. Zależało mi na tym, aby mieć dobre podstawy do tworzenia komiksów. Ale zawsze dużo rysowałem samodzielnie.

G.T.-S.: Proszę opowiedzieć o swoich mistrzach, będących twórcami komiksów, a także osobach, z którymi Pan współpracował. Z tego co wiem, najbardziej znaną osobą w tym środowisku jest pan Jerzy Szyłak.

Czytaj więcej: Tomasz Mering, komiks pt. „Wizyta” 08.10.-07.11 2018. Galeria Okręgu Gdańskiego ZPAP, ul. Mariacka...

TOMASZ MERING / WIZYTA — KOMIKS

18.09.2018 r.


Galeria ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46.47 gościć będzie unikalną wystawę, prezentację komiksu. Ekspozycja zatytułowana Wizyta: Gdańsk, sierpień 1939, historia alternatywna przedstawi emocjonującą sekwencyjną opowieść. Otwarcie wystawy odbędzie się 8 października br. o godz. 18.00.

Stasiu urodził się w odrodzonej po 123 latach zaborów Polsce. Uczęszczał, jak inni jego rówieśnicy, do szkoły powszechnej, w Warszawie. Uczył się pilnie, celujące wyniki osiągał zwłaszcza z matematyki i nauk przyrodniczych. Po szkole rzadko bawił się ze swoimi kolegami szkolnymi na podwórku, popołudnia wolał spędzać na czytaniu książek przygodowych i awanturniczych.

Czytaj więcej: TOMASZ MERING / WIZYTA — KOMIKS

ARTYŚCI W POWOJENNYM GDAŃSKU / SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ JACOBSON

12.09.2018 r.


8 września o godz. 15.00 w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbyło się spotkanie z cyklu "Artyści w powojennym Gdańsku", którego gościem była Krystyna Jacobson, znakomita artystka, autorka wystawy malarstwa aktualnie prezentowanej w galerii. Spotkanie prowadziła Grażyna Tomaszewska-Sobko, kurator galerii i inicjatorka cyklu spotkań z artystami pamiętającymi początki gdańskiego wyższego szkolnictwa plastycznego w dwudziestym wieku.

Czytaj więcej: ARTYŚCI W POWOJENNYM GDAŃSKU / SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ JACOBSON

Krystyna Jacobson, malarstwo / Galeria ZPAP w Gdańsku, Mariacka 46/47, 03.09.2018 – 03.10.2018

 6.09.2018 r.


Grażyna Tomaszewska-Sobko: Jaki był początek Pani przygody ze sztuką i jaki był zarazem początek Szkoły Sopockiej? Dodam że posiada Pani indeks Instytutu Sztuk Plastycznych w Sopocie z numerem 40.

Krystyna Jacobson: U nas w domu było czworo dzieci. Nasi rodzice bardzo czujnie śledzili nasze zainteresowania. Wszyscy moi bracia to biolodzy, a ja zachowałam się jak kukułcze jajo, cały czas rysowałam. Mama nie bardzo wiedziała z czym się wiąże bycie artystą. Mówiła „Pójdziesz na Sztuki Piękne, to jest dobry zawód dla kobiety. Będziesz pracować w domu, robić kwiaty ze skóry”.
Pochodzę z Małopolski. Moi dziadkowie mieszkali w starym dworku. Mój pradziadek zbierał piękne, antykwaryczne przedmioty. To był dla mnie taki zaczarowany świat. Było tam zawsze dużo pięknych kwiatów i bukietów. To szalenie działało na moją wyobraźnię.
Do Sopotu przyjechaliśmy pod koniec 45. roku. Dowiedziałam się, że otwarto Szkołę Sztuk Pięknych i poszłam na ul. Obrońców Westerplatte zapytać czy można się zapisać, czy zdaje się jakieś egzaminy. Przyjął mnie pan, później się okazało, że był to profesor Janusz Strzałecki, wówczas rektor. Chwilę ze mną porozmawiał i powiedział, że jest już po egzaminach, ale są jeszcze miejsca. Dał mi papier i węgiel i powiedział, że mam iść na górę, gdzie są zajęcia z rysunku i że za jakiś tydzień zobaczy, czy się nadaję a maturę będę musiała uzupełnić w trakcie studiów. Prawie wszyscy byli w takiej sytuacji. Było nas studentów około 15 osób.

G.T.S: Czy był tylko jeden wydział?

Czytaj więcej: Krystyna Jacobson, malarstwo / Galeria ZPAP w Gdańsku, Mariacka 46/47, 03.09.2018 – 03.10.2018

Krystyna Jacobson — malarstwo

4.09.2018 r


3 września 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Krystyny Jacobson. Licznie zgromadzonych gości powitał prezes Ryszard Kowalewski. Kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko przybliżyła przebieg kariery twórczej Autorki wystawy. Krystyna Jacobson podziękowała prezesowi za inspirację do działania twórczego nad wystawą, a rodzinie za bezcenne wsparcie organizacyjne i duchowe.

Czytaj więcej: Krystyna Jacobson — malarstwo

WYSTAWA MALARSTWA KRYSTYNY JACOBSON

13.08.2018 r.Obrazy, które tu przedstawiam stanowią pewnego rodzaju notatnik, który powstawał latami. Są świadectwem mego zachwytu przyrodą i urodą świata.

Malując, zawłaszczam to co widzę.  Analizuję, przetwarzam i zabieram domu. Proces ten wyzwala we mnie radość, ale też przynosi pożytek, ponieważ odświeża moje widzenie i podnosi sprawność w operowaniu światłem, kolorem i formą. Trochę z tego zostaje na obrazach, ale o wiele więcej osiada we mnie.

Ta radość i warsztatowa sprawność ujawnia się potem w pracowni, pomaga mi w realizacji moich pomysłów, nie tylko w formie malarstwa sztalugowego. Na różnych etapach mojego życia tworzyłam wszelkiego rodzaju tkaniny – wielkoformatowe do wnętrz zabytkowych i sakralnych wykonywane techniką filmdruku, kołtryny, gobeliny, aplikacje – ale też witraże.

Nie znaczy to, że odtwarzam przyrodę czy motywy roślinne. Wręcz przeciwnie. Wypracowuję układy różnych form niezależnych, oddając to co zostało we mnie z tych małych studiów pejzażowych.

Wyobraźnia potrzebuje zasilania, a uroda świata ubogaca nasze widzenie. W pracowni radość notowania zamienia się w ogromny, twórczy wysiłek.

Krystyna Jacobson, 2018

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA KRYSTYNY JACOBSON

Alojzy Michalak — medaliony, grafika, malarstwo

4.08.2018 r.30 lipca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 rozpoczęła się ekspozycja twórczości Alojzego Michalaka zatytułowana "Chopin, kwiaty i ... niepodległość". Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski serdecznym powitaniem i zwięzłą prezentacją sylwetki twórczej autora. Kurator galerii Grażyna Tomaszewska-Sobko opowiedziała o drodze twórczej Alojzego Michalaka i treściowo przedstawiła dzieła włączone do ekspozycji.

Czytaj więcej: Alojzy Michalak —  medaliony, grafika, malarstwo

Alojzy Michalak, „Chopin, kwiaty i… niepodległość” medaliony, malarstwo Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Mariacka 46/47, 30.07.2018-29.08.2018

Grażyna Tomaszewska-Sobko: Skończył Pan studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Jak się Pan znalazł w Gdańsku?

Alojzy Michalak: Mój wujek był przed wojną w Gdańsku i zachwycił się tym miastem. Sprezentował mi album Kilarskiego „Piękno Polski” i w tej książce przedstawiony był Gdańsk. Wspaniałe miasto. Po wojnie, kiedy pokazywano w kronikach filmowych zniszczenie Gdańska postanowiłem przyjechać do tego miasta mimo alternatywy jaką była Warszawa, gdzie w pracowni profesora Bogusławskiego odbywałem praktykę dyplomową. Z wielkim żalem zostawiłem rodziców i z żoną przyjechaliśmy do Gdańska.

G.T.-S.: Trafił Pan do Gdańska w roku 1954 i zajmował się  projektowaniem rekonstrukcji, rewaloryzacją zabytkowej części Starego Miasta i elewacją przedproży. Jak wyglądała praca przy tych rekonstrukcjach?

A.M.: Zanim przyjechałem do Gdańska złożyłem ofertę do Miasto Projekt Gdańsk i ta instytucja odpowiedziała mi, że zaprasza i zapewnia mieszkanie. Później okazało się, że było to mieszkanie w Wejherowie i z tego Wejherowa dojeżdżałem towarowymi ciuchciami do Gdańska. Dopiero pół roku później dostaliśmy kawalerkę na Oruni. Pokój przy rodzinie. Teraz jak patrzy się na tak zwanych „budowlańców”, to mają odzież ochronną, kaski, a wówczas nic. Z Jasiem Kromanem, kierownikiem zespołu wchodziliśmy w ruiny, piwnice. Szczyty jeszcze stały. Straż pożarna nie zdążyła jeszcze wszystkich uporządkować i zabezpieczyć.  A jak wiały silne wiatry, to jak człowiek popatrzył na górę, to można było zauważyć, że one się kołyszą. No ale robiliśmy inwentaryzację np. piwnic i fundamentów. Później robiliśmy inwentaryzację rysunkową i przekazywaliśmy do realizacji. Na tych fundamentach inżynierowie stawiali mury, a my robiliśmy elewację. Ale zanim do tego doszło, musiałem zdać swego rodzaju egzamin u Jasia Kromana. Dał mi przedwojenną, rozmytą fotografię przedproża i kazał na podstawie tego zdjęcia zrobić rysunek roboczy dla rzeźbiarzy w skali 1:1. Była to jakaś scenka rodzajowa z łabędziami. Piękna. Na szczęście egzamin wypadł pomyślnie. Pytała pani o Gdańsk. Jak się przyjechało na dworzec do Gdańska to pierwsze co się  widziało to rumowiska. Tam gdzie teraz jest hotel i kino Krewetka były tylko fragmenty domów i rumowiska.

G.T.-S.: Oprócz prac rekonstrukcyjnych zajmował się Pan również grafiką, plakatem i medalierstwem.  Czy była to prosta droga od przedproży i rekonstrukcji?

Czytaj więcej: Alojzy Michalak, „Chopin, kwiaty i… niepodległość” medaliony, malarstwo Galeria ZPAP w Gdańsku,...

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd