Galeria ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00

Galeria ul. Piwna

Wernisaż Moniki Błaszkowskiej (2)

Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy Moniki Błaszkowskiej zatytułowanej "Bursztynowa komnata"
👉🏻Galeria ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku
📆 Wystawa czynna do 25 sierpnia 2024 r.
 
Fot. Ela Scibor 

Zapowiedź wystawy Moniki Błaszkowskiej (2)

zatytułowanej "Bursztynowa Komnata"

👉🏻Galeria ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku
⌚ Wernisaż 5 lipca r. godz. 18.00
📆 Wystawa czynna do 25 sierpnia 2024 r.

MONIKA BŁASZKOWSKA, pseudonim artystyczny MOKA, urodzona w 1980 roku, artystka, projektantka, architektka, wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych wystawach za swoje prace w technice kolażu. Doceniona przez Europejską Komisję Kultury i Sztuki na La Biennale Architektury i Sztuki w Wenecji w 2018 roku, otrzymała specjalne wyróżnienie na wystawie. Za swoją pracę „Irreversible Impact” otrzymała specjalne wyróżnienie w Dubaju na wystawie sztuki i designu: Design, Dine & Make a Difference, gdzie Nagrodę Publiczności przyznano jej w międzynarodowym głosowaniu.

W swoich pracach Monika czerpie inspiracje z natury, biologii i genetyki. Stale poszukuje nowych surowców do swoich dzieł. Jej obrazy zawierają półszlachetne kamienie, minerały, własnej produkcji epoxydowe odlewy. Używa skamieniałości datowanych na ponad 200 milionów lat, bursztynu z różnych części świata oraz innych elementów, które dodają aury jej pracom.


Relacja fotograficzna z wernisażu Marka Wróbla w Galerii DOM LITER (2)

fot. Erazm Wojciech Felcyn
fot. Erazm Wojciech Felcyn

fot. Erazm Wojciech Felcyn
fot. Erazm Wojciech Felcyn
fot. Erazm Wojciech Felcyn

fot. Erazm Wojciech Felcyn
fot. Erazm Wojciech Felcyn
fot. Erazm Wojciech Felcyn

fot. Erazm Wojciech Felcyn
fot. Erazm Wojciech felcyn
fot. Erazm Wojciech felcyn

fot. Erazm Wojciech felcyn
fot. Erazm Wojciech Felcyn
fot. Erazm Wojciech Felcyn

fot. Erazm Wojciech Felcyn
fot. Anna Głuchowska
fot. Anna Głuchowska

fot. Anna Głuchowska
fot. Anna Głuchowska
fot. Anna Głuchowska

fot. Anna Głuchowska
fot. Anna Głuchowska
fot. Anna Głuchowska

fot. Anna Głuchowska

Relacje video z otwarcia wystaw Marka Wróbla (2)

Marek Wróblel  obchodził jubileusz 40-lecia twórczości artystycznej  w dniu 3 czerwca 2024 r., w dwóch Galeriach ZPAP jednocześnie.

o godz. 17.00 w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej   link do filmu z wernisażu Galeria Dom Liter Piwna

o godz. 18.00 w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej   link do filmu z wernisażu Galeria Mariacka

 Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego

Relacja z wystawy Filipa Sendala

zatytułowanej Pukam do drzwi kamienia,  inspirowanej wierszem Wisławy Szymborskiej Rozmowa z kamieniem w obiektywie Leonarda Franciszka Berendta
Wystawa czynna 09-26.05.2024 r.
Miejsce: Galeria ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Kurator: Piotr Kowalski

Prace Filipa Sendala prezentowane na wystawie w Galerii ZPAP Dom Liter

Zapowiedź jubileuszowej wystawy Marka Wróbla (3)

 zatytułowanych  Kontynuacja 

w Galerii ZPAP DOM LITER przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku
Wernisaż 3 czerwca 2024 r. o godz. 17.00 /poniedziałek/
Wystawa czynna do 23 czerwca 2024 r.,
kurator Piotr Kowalski
 
w Galerii ZPAP   przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku
Wernisaż 3 czerwca  2024 r. o godz.18.00/ poniedziałek/
Wystawa czynna  do 3 lipca 2024 r.
Kuratorka Grażyna Tomaszewska-Sobko
 

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego

 

W tym roku mija 40 lat od uzyskania przeze mnie dyplomu w gdańskiej ASP. W 1984 roku podjąłem młodzieńczą i trochę buńczuczną decyzję , że będę żyć z malarstwa. Byłem naładowany energią i wiarą , a jak wiadomo ,wiara czyni cuda.
 Jeszcze na studiach zetknąłem się ze Szkołą Nowojorską .Zafascynowała mnie twórczość Pollocka , de Kooninga , Rothki , Gorkyego. Jeden z krytyków abstrakcji ekspresyjnej, Harold Rosenberg pisał
"(...) w pewnym momencie artystom płótno zaczęło jawić się jako arena , na której należy działać ,a nie jako miejsce , na którym trzeba odtwarzać, przekształcać , analizować czy wyrażać jakiś przedmiot ,rzeczywisty czy urojony. To , co miało się dziać na płótnie, nie było przedmiotem , ale wydarzeniem."Takie rozumienie twórczości stało mi się bardzo bliskie i do dziś nie umiem pojmować inaczej malowania. Spotkanie z obrazem ciągle jest dla mnie przygodą. Może nawet proces malowania jest ważniejszy od końcowego efektu .Poddanie się intuicji ,kontrolowanemu przypadkowi ,automatyzmowi. .Wszystko nawarstwia się i spiętrza , aż do wyczerpania energii przeznaczonej na obraz.Temat , który nierzadko jest czytelny w obrazach ,traktuję jako pretekst do rozpoczęcia formalnej rozgrywki. Często jest to pejzaż ,las ,morze ,ogólnie pojmowana przyroda .Ale priorytet to forma ,kolor , faktura ,kompozycja. I tak już chyba zostanie.         Marek Wróbel

Marek Wróbel urodził się w 1956 r. w Gdańsku.

Absolwent gdańskiej PWSSP. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego w 1984. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i zagranicą. Ma za sobą ponad 50 wystaw indywidualnych.

1994 - film dokumentalny TVP Gdańsk pt.: "Marek i Marek", pokaz  w plenerze z Markiem Modelem
1997 - Druga Nagroda "Cztery Pory Roku- Lato", Szczecinek
2004, 2007, 2009,2014 2019, 2024 - stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego
2003/2004 - udział w międzynarodowych spotkaniach twórczych, Gdańsk- Grenoble (Polska, Francja, Katalonia)
2009 – Nominacja do Pomorskiej Nagrody Artystycznej
2009 – Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska
2014-   Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska
2019 – Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska

 Zapowiedź wystawy fotografii Filipa Sendala (2)

zatytułowanej Pukam do drzwi kamienia,  inspirowanej wierszem Wisławy Szymborskiej Rozmowa z kamieniem
Wernisaż 8 maja 2024 r. o godz.18.00/ środa/
Wystawa czynna 09-26.05.2024 r.
Miejsce: Galeria ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Kurator: Piotr Kowalski
 
FILIP SENDAL
Urodziłem się w latach osiemdziesiątych w rodzinie artystów. Odkąd sięgam pamięcią, w moim rodzinnym domu mówiło się o sztuce i sztukę się tworzyło. Obserwacje procesu twórczego, natchnienia, siły wyrazu, aktu tworzenia artysty, spowodowały, że droga artystycznego wyrażania siebie, a być może poszukiwanie siebie, będzie również moją drogą. W 2022 roku otrzymałem dyplom doktorski w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Jestem wykładowcą na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.
Tworzę cykle, które odpowiadają moim aktualnym zainteresowaniom i są tworzywem wypowiedzi artystycznej. W działaniach tych wykorzystuję graficzną, cyfrową obróbkę obrazu, eksperymentującą i poszerzoną o współistnienie z innymi dyscyplinami artystycznymi. Moje prace artystyczne są odzwierciedleniem mojej fascynacji naturą i ludzkim ciałem, które traktuję jako niekończący się rezerwuar inspiracji.
Nowy cykl grafik
Mój nowy cykl grafik niesie ze sobą mocne przesłanie i silną ekspresję. Przedstawione na nich twarze, zamknięte i zastygłe w kamieniach, emanują nie tylko tajemnicą, ale również głębokim cierpieniem. Prace wprowadzają widza w świat silnych kontrastów: delikatnej ludzkiej natury i twardości kamienia. Te zespolone twarze stanowią symboliczne metafory dla ludzkich doświadczeń, które są czasami uwięzione, zakamienione w naszych wnętrzach. Prace skłaniają nas do refleksji nad naszą wrażliwością, emocjonalnym obciążeniem oraz trudnościami, które napotykamy w procesie otwierania się na świat.
Inspiracją dla tego cyklu jest wiersz "Pukam do drzwi kamienia" Wisławy Szymborskiej. Ta znakomita poetka w swoim utworze porusza tematy związane z poszukiwaniem sensu i istoty człowieczeństwa w obliczu trudności. Moje prace graficzne są odpowiedzią na te idee, odnosząc się do zamykania się w kamieniu jako reakcji na otaczającą nas rzeczywistość.
Cykl grafik zaprasza widza do wniknięcia w świat emocji i refleksji. Przez połączenie wizualnej siły i inspirujących treści, tworzę przestrzeń, w której oglądający mogą odnaleźć swoje własne doświadczenia i odczucia. Jest to nie tylko artystyczna podróż, ale także okazja do zgłębienia ludzkiego stanu, w którym ukryte tajemnice i emocje mogą zostać ujawnione. Przez połączenie słowa i obrazu, tworzę dialog pomiędzy różnymi dziedzinami artystycznymi, a jednocześnie wywołuję pytania dotyczące naszego miejsca w świecie i naszych wewnętrznych procesów.
Moje prace są nie tylko wizualnymi obrazami, ale również przynoszą głębsze przesłanie, inspirując widzów do zastanowienia się nad własnymi granicami, uwięzionymi emocjami i potrzebą wyzwolenia się spod ich ciężaru.

 

Prace Michała Wójcika (2)

prezentowane na wystawie rysunku, grafiki i malarstwa zatytułowanej "Na początku jest rysunek"

Miejsce Galeria ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku
Wystawa czynna do 28.04.2024 r. od 13.00-17.00 od wtorku do niedzieli
fot. Piotr Kowalski


Czytaj więcej: Prace Michała Wójcika (2)

Zapowiedź wystawy Michała Wójcika (2)

Wystawa rysunku, grafiki i malarstwa MICHAŁA WÓJCIKA zatytułowana Na początku jest rysunek  w  Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku
 
Wernisaż w dniu 5 kwietnia 2024 r. o godz.18.00 /piątek/
 
Wystawa czynna od 01-28.04.2024 r. od 13.00-17.00 od wtorku do niedzieli

Kurator wystawy : Piotr Kowalski
 
MICHAŁ WÓJCIK
W 1993 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ( wtedy jeszcze PWSSP ) na Wydziale Grafiki i Malarstwa, które ukończył w roku 2001, uzyskując tytuł magistra w dziedzinie sztuk plastycznych. Pracę dyplomową przygotował w Pracowni Wklęsłodruku, pod czujnym okiem profesora Wiesława Dembskiego, natomiast aneksem do głównej części dyplomu było malarstwo, wyselekcjonowane przez profesora Macieja Świeszewskiego. Pomiędzy rokiem 2001 a 2003 brał udział w kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych. W roku 2003 wygrał konkurs na asystenta w pracowni wklęsłodruku w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, prowadzonej przez profesor Alinę Jackiewicz Kaczmarek. Przewód doktorski otworzył w roku 2009 na świeżo otwartym Wydziale Grafiki. Tematem przygotowanej pracy doktorskiej były impresje graficzne do wybranych wierszy Zbigniewa Herberta, omówione w części pisemnej zatytułowanej „ Czerń i biel – komu to potrzebne?”. Stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuki plastycznej uzyskał 26 kwietnia 2012 roku w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W tym samym czasie, zakończył współpracę z ASP w Gdańsku. Od roku 2018 pracuje w Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku na stanowisku adiunkta i prowadzi Pracownię Grafiki Artystycznej.
 
Nagrody i stypendia
1998 - "Gdańska Grafika Roku '97 - III nagroda, GTPS, Gdańsk
2000 - Stypendium im. T. Kulisiewicza w Warszawie.
2005 - I Nagroda w Konkursie na Pomorską Grafikę Roku 2004.
 
Wystawy i publikacje
1997 - "Port Folio", Państwowa Galeria Sztuki, Sopot
1998 - "Gdańska Grafika Roku '97 - III nagroda, GTPS, Gdańsk
1999 - Wystawa indywidualna, "Latający Holender", Gdańsk
1999 - Wystawa indywidualna, "Pod Psią i Kocią łapą", Sopot
1999 - "Amberif" Międzynarodowe Targi Bursztynu, Gdańsk
2000 - I Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu.
2000 - "Blachy żarte HNO3" w duecie z Tomaszem Sebastianem Kiełbasą, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot.
2000 - Stypendium im. T. Kulisiewicza w Warszawie.
2000 - Wystawa zbiorowa - Galeria Kass, Innsbruk.
2002 - "Krzywy i Prosta" w duecie z Małgorzatą Krzywiec, Galeria "ŻAK" w Gdańsku.
2002 - Wystawa indywidualna w Muzeum Narodowym, Galeria Promocyjna w Pałacu Opatów, Gdańsk.
2002 - Wystawa Konkursowa im. Daniela Chodowieckiego, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot.
2002 - "My w stronę XXI wieku", Senat RP w Warszawie.
2003 - „Teatr Rozmaitości „w Warszawie. Wystawa indywidualna
2005 - I Nagroda w Konkursie na Pomorską Grafikę Roku 2004.
2005 - "Pokolenie Nic", wystawa asystentów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, Galeria Aneri, Gdańsk.
2005 - Wystawa w Galerii Tczewskiego Domu Kultury wraz z Aleksandrą Jadczuk.
2005 - Wystawa zbiorowa z okazji 60 - lecia Gdańskiej ASP, Pałac Opatów, Gdańsk.
2006 - "Gdańsk we Wrocławiu, Wrocław w Gdańsku", wystawa profesorów i asystentów Gdańskiej ASP, ASP Wrocław.
2006 - Wystawa indywidualna w Galerii "Nowa Oficyna", Gdańsk
2006 - "Widoczki gdańskie", wystawa w galerii ASP we Wrocławiu wraz z M. Harmozą.
2007- Prezentacja prac artystów ASP Gdańsk
2007 - Wystawa indywidualna, Galeria "Triada"- PGS, Sopot.
2008 5.04 - Wystawa zbiorowa w Galerie Route Zwaanshals w Rotterdame, Holandia.
2009- wystawa w Galeria „Jackiewicz” w Gdańsku
2011.21.01-Wystawa zbiorowa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie z okazji 100-lecia ZPAP
2011- Wystawa laureatów Pomorskiej Grafiki Roku w galerii GTPS
2011.8.04- Wystawa konkursowa Pomorskiej Grafiki Roku w galerii GTPS
2011.20.05-Kurator Wystawy prac studentów i absolwentów pracowni technik metalowych ASP w Gdańskim Archipelagu Kultury: Dworek Artura - HNO3, czyli alchemia wyobraźni.
2011.06.03 -Wystawa na Uniwersytecie Zielonogórskim - Pedagogów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
2011.19.10 -Wystawa w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy Albrechta Durera i szkoły niemieckiej XV-XVI wieku. Wykonanie kopi akwaforty Albrechta Durera „Uprowadzenie Persefony”
2011-Wydawnictwo- album: Mozaika pomorska- Proza i grafika współczesnych artystów Wybrzeża
2011-Album z okazji 100-lecia ZPAP wydany przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
2011.12.20- Pomorze w grafice… grafika na Pomorzu… Wystawa zbiorowa w Pałacu Opatów w Oliwie.
2011.12.19 - Publikacja Janusza Janowskiego i Kazimierza Nowosielskiego pt. Poza ramami. Rozmowy z artystami.
2012.04.26 - Uzyskanie stopnia Doktora Sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
2013.09.23 – Wystawa w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
„Wielość w jedności. Techniki wklęsłodruku w Polsce po 1900 roku”
2013.01- Wystawa pokonkursowa XI Biennalle Internazional per lincisione Premo Acqui 2013
2013. 06.- Wystawa zbiorowa XXIV Międzynarodowego Biennale Exlibrysu Współczesnego w Malborku.
2013- Katalog Deutsche Exlibris Gesellschaft Jahrestagung Wurzbach
2018. - Wystawa malarstwa i grafiki wraz z Joanną Budzyńską Sycz w galerii „ Fabryka Sztuki” w Tczewie od 18stycznia do 11 lutego.
2019 - „ Maj na Foksal” - Siedziba Związku Dziennikarzy Polskich. Wystawa indywidualna pt. „ Poezja wyczarowana obrazem” - impresje do wierszy Z. Herberta.
2020 - Ilustracje wykonane do wierszy Aliny Dybały, wydanych w tomiku pt. „ Lawendowe”.
2022 czerwiec – Wystawa indywidualna w Bibliotece Wojewódzkiej na Zaspie. Kurator - mgr. Mariusz Hoffman.
2022 wrzesień - „ Kształtem miłości jest piękno” - Wystawa zbiorowa gdańskiego okręgu ZPAP w galerii „Forum”.

 

Relacja fotograficzna z wernisażu jubileuszowej wystawy Krzysztofa Ignatowicza (2)

zatytułowanej "Prasówka:  40+2" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.

wystawa czynna do 24 marca 2024 r.

kuratorzy wystawy: Filip Ignatowicz i Piotr Kowalski

fot. Karol Makurat  https://www.instagram.com/tarakum_photography/

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem  w Niezależnym Portalu Regionalnym ZAWSZE POMORZE zatytułowanym Prasówka artystyczna, czyli okładka gazety jako dzieło sztuki

https://www.zawszepomorze.pl/prasowka-artystyczna-czyli-okladka-gazety-jako-dzielo-sztuki


Czytaj więcej: Relacja fotograficzna z wernisażu jubileuszowej wystawy Krzysztofa Ignatowicza (2)

Jubileuszowa wystawa Krzysztofa Ignatowicza zatytułowana "Prasówka: 40+2" (2)

Wernisaż w dniu 1 marca 2024 r. o godz.18.00

Miejsce: Galeria ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

Wystawa czynna od 1-24.03.2024 r. od 13.00-17.00 od wtorku do niedzieli

 

Krzysztof Ignatowicz artysta wizualny, grafik

Dyplom PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku obronił w 1983 r. Specjalizuje się w projektowaniu graficznym, w news-design'ie, infografice i layout'ach, kreowaniu znaków i brandów, tworzeniu identyfikacji wizualnych i kampanii reklamowych. Gazety projektował od 1984 r. Autor około 120 layoutów gazet. Pracował jako dyrektor artystyczny w Grupie Polskapresse, Media Regionalne i Grupie WM. Były dyrektor artystyczny w Arena Gdańsk Operator. Wielokrotny laureat ogólnopolskich i europejskich nagród za projekty graficzne okładek prasowych. Od 1989 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Ostatnia wystawa w 2021 roku: KIOSK (we współpracy z Filipem Ignatowiczem) zorganizowana w nowo powstałej galerii sztuki kuratorowanej przez Przemysława Łopacińskiego na terenach Stoczni Gdańskiej. Obecnie dyrektor artystyczny Niezależnego Tygodnika i Portalu Regionalnego ZAWSZE POMORZE i wiceprezes Fundacji „A1 Press – Dziennikarze dla Pomorza, wydawcy Zawsze Pomorze.

PRASÓWKA: 40+2 zgodnie z podtytułem to spóźniona indywidualna wystawa jubileuszowa. To opóźnienie jest w pewnym sensie symptomatyczne ponieważ w dystrybucji informacji za pomocą prasy i towarzyszącemu mu news-design’ie, nie ma na nie zupełnie miejsce. Niemniej jednak w tym przypadku jest ono jak najbardziej na miejscu, bo wynikało nie tylko z serii covid’owych obostrzeń obecnych jeszcze dwa lata temu, ale między innymi z tego, że na wystawie zostaną zaprezentowane też projektowe cymesy, które nie poszły do druku z obawy przed politycznymi represjami (zdecydowanie możliwymi w tamtym czasie). Projekty i realizacje pokazywane na wystawie, w dużej części, powstały jako rodzaj odpowiedzi na próby centralnej interwencji w wolne media i towarzyszących temu protestów- chociażby “Media bez wyboru” (kiedy ówczesny rząd próbował opodatkować reklamy), kontrę do próby żonglowania koncesjami czy w zasadzie ostateczną nacjonalizację i urządowienie prasy i grupy Polska Presse, z którą przecież przez całe lata Krzysztof Ignatowicz był związany. I tak na ekspozycji do zobaczenia będą jego najnowsze okładki projektowane dla magazynu Zawsze Pomorze (który właśnie jako odpowiedź niezależnych dziennikarzy na to orlenowosko-gazetowe przejęcie powstał). Eksponowane na wystawie będą projekty publikowane, jak i te, które przez drukarnię nie przejechały. Pojawią się tu też okładki rysowane ręcznie jako rodzaj gazetowych atrap, które towarzyszyły dwójkowej wystawie inauguracyjnej w stoczniowej Galerii w Ruchu prowadzonej przez Przemka Łopacińskiego. Na ekspozycji zobaczymy także realizacje z niepublikowanego wcześniej, a planowanego w covidzie, działania “FFF… NEWS”- czyli krytycznego pamiętnika prowadzonego w formie pierwszych stron gazetowych (gdzie sama winieta traktuje już o autorskim nastawieniu do konkretnej informacji przedstawionej za pomocą języka plakatowego na okładce). Słowo okładka w tym tekście przewija się co chwila, wręcz na krawędzi stylistycznego błędu, ale jest tutaj zgodne z ideą pokazu, a dodatkowo stanowi jedno z elementarnych słów w leksykonie języka plastycznego prezentującego się tu twórcy. Dla osoby, która przez lata związana jest twórczo przede wszystkim z projektowaniem gazetowym w absolutnie całym zakresie- od winiet po layouty, to właśnie jedynki, pierwsze strony gazet- okładki, stanowiły zawsze rodzaj artystycznego ujścia i ogromnej wolności twórczej. To tam pojawiały się plastyczne komentarze związane z aktualnym, tymczasowym i efemerycznym kontekstem otaczającej nas rzeczywistości pejzażu informacyjnego, wyrażane najczęściej za pomocą wizualnego rebusa, wręcz plakatowego gestu. Stąd też tytuł- prasówka, coś zwykłego (nawet zdrobniałego), po prostu przegląd prasy, pierwszych stron i nagłówków, syntetyczna recenzja tego, co zostało opublikowane w danym czasie. Idee przedstawione za pomocą skrótu myślowego. Bo w istocie najnowsza wystawa w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków formalnie będzie takim właśnie przeglądem prasy. Jednak parametrem wyboru obiektów tego przeglądu nie będzie konkretny czas, czy wydawca, w tym przypadku wyróżniać go będzie kategoria/filtr osoby autora odpowiedzialnego za komunikat wizualny. Dlatego spodziewać można się prac tematycznie i ideowo związanych z szeregiem zdarzeń (tych globalnych jak i lokalnych) z przestrzeni kilku ostatnich lat- co może okazać się ciekawą probierzą, bo wspólnie sprawdzimy czy tymczasowy kontekst newsowy zakorzenia się w pamięci na dłużej i czy jest on niezbędny do zrozumienia narracji zawartej w prezentowanym zbiorze projektów. Dodatkowo cały pokaz zostanie także rozszerzony o pewne próby instalacyjno-obiektowe (co przez lata często przewijało się w okładkach zazwyczaj na zasadzie dokumentacji fotograficznej specjalnie spreparowanych przedmiotów). W przypadku tych wystawienniczych prób, tak jak miało to miejsce na poprzedniej indywidualnej wystawie: EFEMERIADA, realizacja autotematyzuje się- bo odnosić się będzie do prasy drukowanej jako medium. Takie ujęcie sprawy przenosi postawę twórcy projektowego i rozszerza ją o język sztuki współczesnej, inspirowany takimi twórcami jak Robert Rauschenberg, Mario Merz, Gunther Uecker, Gloria Friedmann i innych osób skoncentrowanych wokół wypowiedzi konstytuowanych za pomocą języka gazety. Okazuje się, że w sztuce istnieje cały dyskurs temu poświęcony, co udowadnia publikacja “ART and PRESS - Kunst. Wahrheit. Wirklichkeit.” wydana przez Wienand w 2012 roku. Tym bardziej zapraszamy do, nomen omen, lektury niniejszej gazetowej wystawy, bo jest ona podsumowaniem nie tylko pojedynczej postawy twórczej, ale stanowi zapis napięć, często polsko-polskich, wyrażanych medialnie. Krzysztof Ignatowicz

 


Wernisaż Andrzeja Wróblewskiego (2)

 Relacja on-line z wernisażu wystawy fotograficznej Andrzeja Wróblewskiego zatytułowanej "Portret rzeczywisty" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.

Wystawa czynna do 25 lutego 2024 r.

 

link do filmu:     https://youtu.be/fnQHHqeIaRY

fot. Erazm Wojciech Felcyn
fot. Erazm Wojciech Felcyn

fot. Erazm Wojciech Felcyn

Zapowiedź wystawy fotograficznej Andrzeja Kazimierza Wróblewskiego (2)

 zatytułowanej Portret rzeczywisty
 
Wernisaż 2 lutego 2024 r. godz. 18.00 /piątek/
Miejsce  Galeria ZPAP Dom Liter ul. Piwna 67/68 w Gdańsku
Wystawa czynna do 25 lutego 2024 r.
kurator wystawy Piotr Kowalski
 
Andrzej Kazimierz Wróblewski rocznik 1942. W latach 1961-1965 współpracował z Kielecką Gazetą Codzienną jako fotoreporter. W 1966 roku wstąpił do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego i czynnie uczestniczył w projektach fotograficznych pogłębiając swoje umiejętności w wielu dziedzinach sztuki fotograficznej. Jest członkiem rzeczywistego Fotoklubu RP oraz członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz uczestniczył w konkursach fotograficznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Otrzymał medal „Za zasługi dla fotografii polski” w 100. Rocznicę Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. Przez dłuższy okres zajmował się tworzeniem małych form rzeźbiarskich w bursztynie stanowiących unikatowe egzemplum o zróżnicowanej symbolice, co w połączeniu ze srebrem nadawało głębię orz ponadczasową pewność wartości. Dużą wagę przywiązuje do tworzenia w technikach historycznych; gumie chromianowej i platynotypii. Od kilku lat sygnuje swoje fotografie niezależnie od kategorii i techniki wykonania jako odautorskie, ponieważ od zamysłu – projektu od całkowitego zakończenia, niezależnie od przeznaczenie, wszystko wykonuje w pracowni autorskiej (łącznie z oprawą) i ma bezpośredni kontakt fizyczny z tymi pracami. Zgłębia procedury i wymogi dla fotografii kolekcjonerskiej, starając się sprostać trudnym wymogom formalnym aby fotografia była uznana za kolekcjonerską i zapewniała trwałość archiwalną. Drukuje swoje prace zapewniając zgodność z międzynarodowym standardem Epson DigiGraphy.
 
 Eksploracja zasobów fotografii z lat 2013-2016 celem której było wyszukanie kolejnej przestrzeni z poznaniem prawdy o życiu.
Tytuł wystawy „Portret Rzeczywisty” bo starałem się doszukiwać wizerunku ludzi na bazie rzeczy otaczających, bez teatru pozowania, stylizacji, makijażu czy światła kreatywnego.
Wybrane prace są dla mnie studium ukazującym typ osoby, wizerunkiem grupy, profesji a jednocześnie próbą spojrzenia w dusze portretowanych.
Przeniesienie tych wizerunków w obrazy trwalsze niż tylko pamięć wieńczy cel.
Paletę barw ograniczyłem świadomie do odcieni czerni i bieli przekazując widzowi informacje o uczuciach, osobowości, charakterze modeli, pozostawiając margines niedookreślenie, jako wartość interpretacyjną odbiorcy. A.K.Wróblewski
 

Wernisaż wystawy Piotra Kowalskiego - film (2)

Film nagrany w dniu otwarcia wystawy fotograficznej zatytułowanej "Litery w Mieście"

Link do filmu: https://youtu.be/P1hl0Omrwvc


Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy fotograficznej Piotra Kowalskiego (2)

zatytułowanej "Litery w mieście" w  Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnel 67/68 w Gdańsku
Wystawa czynna do 28 stycznia 2024 r.

fot. Jacek M.Kozłowski i Ela Scibor

fot. Jacek M.Kozłowski
fot. Jacek M.Kozłowski

fot. Jacek M.Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski

fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski

fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Ela Scibor
fot. Ela Scibor

fot. Ela Scibor
fot. Ela Scibor
fot. Ela Scibor

fot. Ela Scibor
fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski

fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Ela Scibor
fot. Ela Scibor

fot. Ela Scibor
fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski

fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski
fot. Jacek M. Kozłowski

fot. Jacek M. Kozłowski

"Weekendy z kaligrafią" w Galerii ZPAP Dom Liter

Galeria ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku zaprasza na cykl warsztatów "WEEKENDY Z KALIGRAFIĄ", które poprowadzi Agnieszka Węgrowska.


Zapowiedź wystawy fotograficznej Piotra Kowalskiego (2)

zatytułowanej "Litery w mieście" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku


Wernisaż wystawy - 5 stycznia 2024 r. godz. 18.00 /piątek/
 
Wystawa czynna do 28 stycznia 2024 r.

PIOTR KOWALSKI Urodził się w Międzyzdrojach. W Szczecinie ukończył liceum plastyczne. Studiował w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki, gdzie w roku 1978 uzyskał dyplom w pracowni profesora Witolda Janowskiego. Po uzyskaniu dyplomu z grafiki projektowej podjął pracę w macierzystej uczelni. Przez prawie dziesięć lat uczył studentów liternictwa i typografii. Jego pasją jest między innymi kaligrafia, która uprawia od lat. Do pisania używa różnych narzędzi: kredki, ołówka, ptasiego pióra, stalówki, pędzla, zaostrzonego patyka albo … korka od butelki. Unika długopisu, bo uważa, że wypacza on charakter pisma i wzmaga pośpiech, który nie sprzyja sztuce pięknego stawiania liter. Poza kaligrafią zajmuje się również liternictwem i typografią, projektowaniem znaków graficznych, systemów identyfikacji wizualnej, fotografią reklamową i portretową, projektowaniem graficznym.
Współpracuje między innymi z Gminą miasta Gdańska wykonując dyplomy Splendor Gedanensis, Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, Europejskim Centrum Solidarności, Uniwersytetem Gdańskim, gdzie wykonał około 50 dyplomów honoris causa. Jest laureatem IV edycji konkursu "Obsesja papieru" w kategorii praca artystyczna, za "Mistrzowską Kreację". Laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w 2010 roku. Wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.


Prace Alojzego Alka Osady (2)

 prezentowane na wystawie zatytułowanej "Pastelowy Gdańsk w szkicach" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku
Wystawa czynna do 26 grudnia 2023 r,
fot. Erazm Wojciech Felcyn

Relacja fotograficzna z wręczenia Nagród dla Twórców Kultury (2)

przyznanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska oraz  wernisaż wystawy ALOJZEGO ALKA OSADY zatytułowanej "Pastelowy Gdańsk w szkicach"
 
W imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Nagrody dla Twórców Kultury przyznane Magdalenie Heyda-Usarewicz i Alojzemu Osadzie  wręczał Pan Władysław Zawistowski - Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
 
W imieniu Prezydenta Miasta Gdańska Dyplom uznania Magdalenie Heyda-Usarewicz i Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "w uznaniu zasług na rzecz upowszechniania kultury, z wdzięcznością za bogatą działalność artystyczną w mieście Gdańsk", przyznaną malarzowi i grafikowi Mariuszowi Hoffmanowi, wiceprezesowi ZPAP Okręgu Gdańskiego wręczał Pan Andrzej Stelmasiewicz - Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska, Przewodniczący Kapituły Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury,
 
Uroczystość prowadził Piotr Kowalski, kurator galerii, sekretarz Okręgu Gdańskiego ZPAP
fot, Erazm Wojciech Felcyn

Czytaj więcej: Relacja fotograficzna  z wręczenia Nagród dla Twórców Kultury  (2)

Film z wręczenia Nagród Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska (2)

W dniu 8 grudnia 2023 r. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku zostały wręczone Nagrody dla Twórców Kultury.
 
W imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Nagrody przyznane Magdalenie Heyda-Usarewicz i Alojzemu Osadzie  wręczał Pan Władysław Zawistowski - Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
 
W imieniu Prezydenta Miasta Gdańska Dyplom uznania Magdalenie Heyda-Usarewicz i Nagrodę przyznaną Mariuszowi Hoffmanowi  wręczał Pan Andrzej Stelmasiewicz - Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska, Przewodniczący Kapituły Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury,
 
Uroczystość prowadził Piotr Kowalski, kurator galerii, sekretarz Okręgu Gdańskiego ZPAP
 
 
Po uroczystości rozpoczął się wernisaż wystawy ALOJZEGO ALKA OSADY zatytułowanej "Pastelowy Gdańsk w szkicach"

Zapowiedź wystawy ALOJZEGO "ALKA" OSADY (2)

zatytułowanej "Pastelowy Gdańsk w szkicach", której wernisaż odbędzie się w dniu 8 grudnia 2023 r. o godz.18.00 /piątek/ w galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Wystawa czynna w dniach 1-26.12.2023 r.
Kurator wystawy - Piotr Kowalski
 
Alojzy „Alek” Osada Urodził się 27 kwietnia 1948 roku w Szczuczynie. Studiował zabytkoznawstwo i konserwatorstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1965-1970). Po rocznej pracy na macierzystej uczelni w charakterze asystenta naukowo-technicznego w Katedrze Technologii przeniósł się na Wybrzeże. Od 1970 r. był członkiem ZPAP. W latach 1971-1977 pracował w pracowniach Konserwacji Zabytków w Gdańsku, uczestnicząc między innymi w konserwacji zamku w Lidzbarku Warmińskim, gdańskich i żuławskich kościołów a także katedry w Trewirze i pałacu Bruhl na terenie Niemiec. Od końca lat 70-tych XX wieku łączył pracę konserwatorską z artystyczną, która dominować zaczęła po 1980 r. Uczestniczył w ekspozycjach zbiorowych m.in. w Gdańsku (2022), w Sopocie (1980), Gdyni (1991), Mannheim (1983), Beremie (1984), Turku w Finlandii (1987) oraz w licznych plenerach w kraju i za granicą. Wystawy indywidualne artysty przygotowano w Gdańsku (1983, 1984, 1990, 1997, 1998, 2008, 2020), Warszawie (2010), Kazimierzu nad Wisłą (2010), Gdyni (2012), Bremie (1986), Zurichu (1989) a następnie w Bremie, Ritterhude, Norymberdze i Worpswede w 1997 a także w Houston (Texas, USA) w 2000.
Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Miasta Gdyni oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i poza jej granicamI.

 

Prace Martyny Kaźmierczak prezentowane na wystawie "Plemię" (2)

fot. Sylwia Formella i Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz

Czytaj więcej: Prace Martyny Kaźmierczak prezentowane na wystawie "Plemię" (2)

Wernisaż wystawy MARTYNY KAŹMIERCZAK (2)

Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy rysunku i fotografii MARTYNY KAŹMIERCZAK  zatytułowanej "Plemię" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej w Gdańsku w obiektywie Sylwii Formella i Andrzeja Stelmasiewicza.

Wystawa czynna do 26 listopada 2023 r.

Kurator wystawy - Piotr Kowalski

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fto. Andrzej Stelmasiewicz
fto. Andrzej Stelmasiewicz

fto. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewcz
fot. Andrzej Stelmasiewcz

fot. Andrzej Stelmasiewcz
fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz
fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Andrzej Stelmasiewicz

fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella

fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella

fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella

fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella

fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella

fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella

fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella
fot. Sylwia Formella

fot. Sylwia Formella

Relacja w TVP 3 Panorama Kultura z:14 października (3)

- z wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego i otwarcia wystawy Marcina Zawickiego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku


- z wernisażu wystawy Łukasza Rogińskiego w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

Wystawa rysunku i fotografii MARTYNY KAŹMIERCZAK (2)

Zapowiedź wystawy zatytułowanej "Plemię" w Galerii ZPAP "Dom Liter" przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Wernisaż zaplanowany jest w dniu 3 listopada /piątek/ o godz.18.00.
Wystawa czynna do 26 listopada od wtorku do niedzieli w godz. 13.00-17.00
Kurator wystawy : Piotr Kowalski

"W swoich pracach kieruję się instynktem, polegam na wyczuciu momentu, kształtu, formy, odzieram rzeczy z sytuowań kulturowych i symbolizmu. Poruszam temat rytmów, brzmień kolorystycznych, relacji abstrakcyjnie postrzeganej formy z płaszczyzną barwną, a sam proces twórczy jest dla formą rytuału. Przedstawiam to, co mnie otacza, rzeczy traktowane beznamiętnie, fragmenty organicznej materii, będące częścią mojej codzienności, nadając im inny wymiar, zmieniając sposób ich postrzegania." M.Kaźmierczak

Martyna Kaźmierczak - absolwentka wydziału grafiki ASP w Gdańsku, obrona dyplomu magisterskiego „Fotokreacje” w pracowni prof. Zbigniewa Treppy w 2021r. Autorka wystawy fotografii „Kości” WL4 Przestrzeń Sztuki zrealizowanej w 2022r. Wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Portret” 2023r. Zajmuje się fotografią, fotografiką, rysunkiem i malarstwem.


Prace Marii Żwirełło (3)

prezentowane na wystawie z cyklu "Ocalić od Zapomnienia" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego
Patroni Medialni: Radio Gdańsk SA ,TVP3 Gdańsk, trójmiasto.pl, gdańsk.pl, Prestiż, Linia
zdjęcia z archiwum rodzinnego artystkiCzytaj więcej: Prace Marii Żwirełło  (3)

Jubileuszowa wystawa malarstwa ŁUKASZA ROGIŃSKIEGO (2)

Łukasz Rodziński w roku 2023 świętuje 70 lat pracy artystycznej.

Z tej okazji zaplanował 5 wystaw, w 5 różnych galeriach na terenie Gdańska.

Zapraszamy na pierwszą z wystaw do Galerii ZPAP Dom Liter ul. Piwna wystawa zatytułowana „Śpiewaj. I harfę chwyć"

Wernisaż 29 września 2023 r. godz. 18.00 /piątek/

Wystawa czynna w dniach 29.09-22.10.2023 r. od wtorku do niedzieli /poniedziałki nieczynne/

Październik: Galeria Glaza Expo Design ul. Długi Targ wystawa „Mistrz i Małgorzata”, GTPS Galeria Punkt ul. Chlebnicka wystawa „Spotkania z Szekspirem”

Listopad: Polska Filharmonia Bałtycka wystawa „70 lat ze sztuką”

Grudzień: Muzeum Archeologiczne/Piwnica Romańska Plac Dominikański wystawa „Tajemna strona Moskwy”

ŁUKASZ ROGIŃSKI urodził się w Wilnie w 1936 roku. Jest artystą grafikiem, malarzem i ceramikiem. Wychował się w artystycznej rodzinie. Jego rodzice byli artystami malarzami, a wuj Stanisław Żukowski to znany wileński grafik. Po II Wojnie Światowej państwo Rogińscy z dziećmi osiedli w Gdańsku. Artysta ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom (1960) w pracowni Piotra Potworowskiego. Po studiach, poza działalnością artystyczną zajmował się pracą dydaktyczną, m.in. w Studium Nauczycielskim w Ełku i społeczną, m.in. warsztaty dla osób niepełnosprawnych, podopiecznych Fundacji Sprawni Inaczej. Czynnie uczestniczył w odbudowie Gdańska ze zniszczeń wojennych. Jest autorem, m.in. zdobień na fasadach kamienic przy ul. Grobla I i ul. Szerokiej (1969). Jego dziełem jest także fontanna na Skwerze Kościuszki w Gdyni (1974). Łukasz Rogiński był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach graficznych krajowych i międzynarodowych. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilkunastu wystawach indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach publicznych licznych muzeów i bibliotek oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Jego grafiki i rysunki były darami dla ważnych osobistości, m.in. dla Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Margaret Thatcher, Edwarda Kennedy’ego i Jane Fondy. Otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi „Za zasługi dla Gdańska” i „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”. Był laureatem nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Turku (Finlandia).
CYKLE PRAC • linoryty barwne, • akwaforty w kole, • Stan Wojenny, • Śpiewaj. I harfę chwyć w dłonie, • Mistrz i Małgorzata, • W kręgu Szekspira, • Granica, • Tajemna historia Moskwy,


Zapowiedź wystawy malarstwa MARII ŻWIREŁŁO z cyklu "Ocalić od Zapomnienia" (2)

w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

Wernisaż w dniu  1 września 2023 r. o godz. 18.00

Wystawa czynna w dniach 2-24.09.2023 r. w godz. 13.00-17.00 od wtorku do niedzieli

Kurator wystawy Piotr Kowalski

MARIA ŻWIREŁŁO urodziła się w 1926 roku.

Po wybuchu II Wojny Światowej przerwaną naukę kontynuowała w systemie szkolnictwa konspiracyjnego. W 1943 roku została wywieziona na przymusowe roboty do południowych Niemiec. Po powrocie do Polski w 1947 roku podjęła studia w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. Leona Dołżyckiego. Po ukończeniu I roku przeniosła się do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie, gdzie podjęła studia na Wydziale Tkaniny Dekoracyjnej w pracowni prof. Józefy Wnukowej oraz na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. Juliusza Studnickiego. Po przerwie spowodowanej założeniem rodziny i urodzeniem córki, dokończyła studia malarskie w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1957 roku Zajmowała się malarstwem
sztalugowym, malowała tkaniny dekoracyjne, od 1968 roku tworzyła biżuterię artystyczną, głównie w srebrze i bursztynie. Zrealizowała także kilka malowideł ściennych (m. in. w kinach i pasażach handlowych). W latach 1959- 1962 sprawowała nadzór artystyczny w gdyńskim oddziale CEPELII. Następnie w latach 1962-1965 była kierownikiem pracowni plastycznej w Wojewódzkim Zarządzie Kin w Gdańsku.
Od 1957 roku do rozwiązania ZPAP w stanie wojennym w 1981 roku była członkiem Sekcji Malarskiej Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Od roku 2013 należała do Okręgu Warszawskiego ZPAP. Zmarła w 2017 roku w Warszawie.

Wybrane wystawy:

1962 - Międzynarodowa Wystawa Malarstwa Kobiet, Budapeszt;

1965 - wystawa prac olejnych 5 malarzy, Salon Gdański, BWA, Sopot;

1969 - wystawa wspólnie z Krystyną Danielewicz-Kowalczyk, ZPAP, Gdańsk; wystawa indywidualna, Klub SPATiF, Sopot;

1992 - wystawa malarstwa i biżuterii, Galeria Unique, Hameln, Niemcy;

2014 - wystawa Seniorzy 2014 (trzy obrazy) Dom Artysty Plastyka, Warszawa;

2016 - wystawa indywidualna Pięćdziesiąt lat - ciągłość i zmiana, Dom Artysty Plastyka, Warszawa;
2018 - wystawa indywidualna Ludzie – kwiaty – pejzaże, Galeria POD OKIEM, Warszawa;

2019 - wystawa indywidualna Pędzlem i ołówkiem, Biblioteka Publiczna, Warszawa-Bemowo;

2020 - wystawa indywidualna Spojrzenia, Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk-Oliwa


Nagrody i wyróżnienia:

1962 - wyróżnienie za pracę Dzień dobry (monotypia), Międzynarodowa Wystawa Malarstwa Kobiet, Budapeszt;
1988 - III nagroda w dziedzinie biżuterii artystycznej, Sopot.

Plenery malarskie:

1958; 1962 - Susz;

1966 - Starogard Gdański

Wspomnienia o Marii ŻwirełłoMój dom – zapach farb olejnych, zawsze rozstawione sztalugi i poustawiane wszędzie obrazy. Mama mnie strzygła, szyła mi ubrania lub przynajmniej przerabiała ubrania kupione, żeby wyglądały lepiej, ciekawiej… Dom otwarty, często pełen ludzi, dymu tytoniowego,
rozmów do białego rana. Latem – z racji bliskości morza i plaży – zjazdy rodzinne, spanie pokotem na podłodze, wspólne wyprawy – do Brzeźna, Jelitkowa, Sopotu. Jesienią wstawanie skoro świt, by jechać na organizowane przez Cepelię grzybobranie. Czasem wspólne wyjazdy m.in. do Władysławowa i Krynicy Morskiej, gdy było zlecenie na malowidła ścienne czy wykonanie jakichś dekoracji. Miała marzenia i uparcie dążyła do ich realizacji: marzyło jej się, że będzie swoim autkiem jeździła po Polsce, do rodziny, do lasu, nad jeziora, na grzyby… Miała 50 lat gdy w końcu mogła kupić używanego malucha i zrobić prawo jazdy. I jeździła tym maluchem po całej Polsce. Między innymi z moją dwuletnią córeczką objechała cała rodzinę: od Sopotu przez Nową Sól, Wrocław, Sosnowiec, Rzeszów do Warszawy i z powrotem do Sopotu. Marzyła o mieszkaniu w otwartych przestrzeniach – miała prawie 60 lat, gdy kupiła zrujnowaną chałupkę w Nowej Wsi (Mazury Zachodnie) jako domek na lato, a po 10 latach przeprowadziła się do niego na stałe, opuszczając Sopot. Gdy Mama miała 80 lat, jej starsza siostra, Halina, po wylewie została częściowo sparaliżowana. Mama nie mogła znieść myśli, że Halina w tym trudnym położeniu zdana jest tylko na pomoc obcych ludzi. Zdecydowała się pojechać po nią swoim samochodem ponad 500 km – do Rzeszowa, by zabrać ją do siebie, na wieś. Wszyscy uważaliśmy, że to jakieś szaleństwo. Jednak Mama była „bez trwogi i zmazy” jak mawiała o niej nasza przyjaciółka – i zrealizowała swój plan. Po kilku miesiącach pobytu u Mamy na wsi, ciocia odzyskała sprawność i w pełni samodzielna mogła już wrócić do swojego domu. Zawsze byłam pełna podziwu dla jej – wydawało się – niespożytych sił i energii. Byliśmy przekonani, że tej energii starczy jej jeszcze na długie lata. Odeszła – mimo podeszłego już wieku i wielu problemów zdrowotnych – niespodziewanie i zdecydowanie za wcześnie… Hanna Godowska, córka

Babuba zawsze dbała o to by ładnie wyglądać. Znakomitą ilustracją tego jest jej reakcja w sytuacji raczej skrajnej: wracając samochodem z zakupów wpadła w poślizg, samochód swój taniec po oblodzonej nawierzchni zakończył w rowie… Na szczęście nikt nie ucierpiał. Pierwsze słowa Babuby, gdy już wydostała się z mocno przechylonego auta, brzmiały: „Całe szczęście, że nie włożyłam kapelusza. Okropnie bym wyglądała w takim przekrzywionym kapeluszu…” Patryk Godowski, wnuk

Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego
Patroni Medialni: Radio Gdańsk SA ,TVP3 Gdańsk, trójmiasto.pl, gdańsk.pl, Prestiż, Linia


Przerwa urlopowa w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku (2)

Uprzejmie informujemy, iż Galeria ZPAP Dom Liter będzie zamknięta od 1-31.08.2023 r.

Zapowiedź wystawy Mariusza Sładczyka (2)

Zapowiedź wystawy plakatów MARIUSZA SŁADCZYKA w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku
Wernisaż w dniu 30 czerwca 2023 r. o godz. 18.00 dla zaproszonych gości .
Wystawa czynna w dniach 01-23.07.2023 r. w godz. 13.00-17.00 (w poniedziałki nieczynne)
kurator wystawy Piotr Kowalski
 
dr MARIUSZ SŁADCZYK
1978 r. absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy.
1984 r. dyplom magistra sztuki w specjalności projektowanie graficzne w pracowni prof. Marka Freudenreicha w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku.
W latach 1990 - 2000 pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku asystenta w pracowni prof. Tomasza Bogusławskiego a od 1996 roku prowadzi pracownię Grafiki Komputerowej.
W 1999 roku uzyskuje w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku tytuł doktora sztuk plastycznych.
Od września 2000 roku do września 2012 roku pracuje jako wykładowca projektowania graficznego na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze w Turcji.
Od marca 2013 roku do chwili obecnej pracuje w Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Gdańsku jako dydaktyk oraz dziekan tego Wydziału.
Oprócz pracy dydaktycznej zajmuje się projektowaniem graficznym oraz twórczością artystyczną,
w szczególności grafiką cyfrową, rysunkiem, fotografią.
Zrealizował wiele projektów graficznych dla m.in.: Magazynu artystycznego „Projekt”, Teatru Wybrzeże, Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego,
Portu Gdańsk, Uniwersytetu Bilkent w Ankarze, Muzeum Archeologicznego w Sinopie, Turcja
Kwartalnika ZPAP „ARTTAK” i wielu innych.
Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą m.in.:
Nowy Jork - 2006 r, Tbilissi, Batumi - Gruzja - 2006 r., Ankara, Izmir - Turcja - 2003, 2004, 2009 r.,
Gdańsk, Sopot, Tczew, Krokowa, Wejherowo, Rumia - w latach 1994-2022
Interesuje się kulturami świata, muzyką etniczną, podróżami, literaturą, nowymi technologiami.

 

Relacja w TVP Kultura z wernisażu Stanisława Gierady (2)

Relacja w TVP3 Panorama Kultura w dniu 10.06.2023 r. z wernisażu wystawy Stanisława Gierady w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul.Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Wystawa czynna do 25 czerwca 2023 r.

Prace Stanisława Gierady (2)

Poniżej prezentujemy prace Stanisława Gierady zaprezentowane na wystawie zatytułowanej "Awers i rewers" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.

Wystawa czynna w dniach 3-25.06.2023 r.

fot. Piotr KowalskiCzytaj więcej: Prace Stanisława Gierady (2)

Zapowiedź wystawy rzeźby Stanisława Gierady (2)

2 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy rzeźby i nie tylko STANISŁAWA GIERADY zatytułowanej "Awers i rewers" do Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

Wystawa czynna w dniach 03-25.06.2023 r. w godz. 13.00-17.00 (w poniedziałki nieczynne)
kurator wystawy Piotr Kowalski

STANISŁAW GIERADA urodził się w 1943 roku w Baćkowicach. W 1968 roku ukończył Wydział Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Był wieloletnim pedagogiem gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórca Pomnika Ofiar Grudnia`70 w Gdyni oraz pomnika w Norylsku ku czci Polaków pomordowanych na Syberii. Jest autorem wielu projektów z zakresu konserwacji, architektury wnętrz, malarstwa ściennego, medalierstwa oraz rzeźby sakralnej i pomnikowej. Uczestniczył w kilkudziesięciu sympozjach, ponad 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą m. in. w Niemczech, Szwecji i Kanadzie. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Należy do ZPAP oraz Kiwanis International.


 

Prace Piotra Kowalskiego (2)

Prace Piotra Kowalskiego zaprezentowane na wystawie zatytułowanej " Zamiast fontów" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku w obiektywie Anny Głuchowskiej.
Wystawa czynna do 28 maja 2023 r.

Czytaj więcej: Prace Piotra Kowalskiego  (2)

Zapowiedź wystawy kaligrafii PIOTRA KOWALSKIEGO zatytułowanej "Zamiast fontów" (2)

Wernisaż dla zaproszonych gości w dniu 5 MAJA 2023 r. o godz.18.00.


Wystawa będzie czynna w dniach 06-28.05..2023 r. w godz. 13.00-17.00 ( w poniedziałki nieczynne)
Miejsce: Galeria ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.


PIOTR KOWALSKI. Urodził się w Międzyzdrojach. W Szczecinie ukończył liceum plastyczne. Studiował w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki, gdzie w roku 1978 uzyskał dyplom w pracowni prof. Witolda Janowskiego. Po uzyskaniu dyplomu z grafiki projektowej podjął pracę w macierzystej uczelni. Przez prawie dziesięć lat uczył studentów liternictwa i typografii. Jego pasją jest między innymi kaligrafia, którą uprawia od lat. Do pisania używa różnych narzędzi: kredki, ołówka, ptasiego pióra, stalówki, pędzla, zaostrzonego patyka albo … korka od butelki. Unika długopisu, bo uważa, że wypacza on charakter pisma i wzmaga pośpiech, który nie sprzyja sztuce pięknego stawiania liter. Poza kaligrafią zajmuje się również liternictwem i typografią, projektowaniem znaków graficznych, systemów identyfikacji wizualnej, fotografią reklamową i portretową, projektowaniem graficznym. Współpracuje między innymi z Gminą Miasta Gdańska wykonując dyplomy Splendor Gedanensis, Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, Europejskim Centrum Solidarności, Uniwersytetem Gdańskim, gdzie wykonał około 50 dyplomów honoris causa. Jest laureatem IV edycji konkursu „Obsesja papieru” w kategorii praca artystyczna, za „Mistrzowską Kreację”. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w 2010 roku. Wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach


Zapowiedź wystawy plakatu JACXA STANISZEWSKIEGO (2)

Serdecznie zapraszamy na wystawę plakatów JACXA STANISZEWSKIEGO  do Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.

Wernisaż dla zaproszonych gości w dniu 31.03.2023 r. o godz.18.00
Wystawa będzie czynna w dniach 1-23.04.2023 r. w godz. 13.00-17.00 ( w poniedziałki nieczynne) w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.

 
Kurator wystawy: Piotr Kowalski
 
 
JACX STANISZEWSKI
Urodzony w 1957 roku w Lęborku, autor instalacji wizualnych, rzeźb, plakatów, grafiki wydawnictw muzycznych. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej PWSSP (obecnie ASP), od 1992 roku wykładowca ASP. Stworzył i prowadzi Pracownię Propagandy Społecznej na Wydziale Grafiki. Uprawia rodzaj performance’u wizualnego, w którym emocje jako czynnik nadrzędny tworzą silne relacje z odbiorcą. Pokazywał swoje działania między innymi w Zachęcie, Muzeum Narodowym i CSW w Warszawie, a ostatnio na Biennale Sztuki Współczesnej w Nakanojo 2015 (Japonia). Założyciel formacji muzycznych Chlupot Mózgu i Maszyna do Mięsa.
 

,,Tworzę prace, w których liczy się przede wszystkim emocja odpowiednio wyartykułowana, pozbawiona przymilania się. ,,Wizualny performance’’ to definicja właściwie oddająca fakt powstawania i odbywania się zdarzeń według mojej wyobraźni. Rodzaj uczciwej surowości w podawaniu tematu bez upiększeń buduje, według mnie, silne relacje z widzem. Przeżycie zastępuje kontemplacje.” Jacx Staniszewski
 

Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy kaligrafii "Babskie pisanie"

Wystawa kaligrafii 8 Pań: Aleksandry Ćwikowskiej, Barbary Galińskiej, Wioli Kaczmarskiej-Rudnik, Anny Malesińskiej, Arlety Strzeszewskiej, Agnieszki Węgrowskiej, Barbary Wilińskiej, Joanny Zakrzewskiej

Wystawa będzie czynna do 26 marca 2023 r. w godz. 13.00-17.00 od wtorku do niedzieli /w poniedziałki nieczynne/

Podziękowania dla autorów zdjęć Państwa Asi i Miłosza Ryćko-BożeńskichRelacja video z otwarcia wystawy "8 babskie pisanie" w Galerii ZPAP Dom Liter na Piwnej (2)

Wystawa kaligrafii 8 Pań: Aleksandry Ćwikowskiej, Barbary Galińskiej, Wioli Kaczmarskiej-Rudnik, Anny Malesińskiej, Arlety Strzeszewskiej, Agnieszki Węgrowskiej, Barbary Wilińskiej, Joanny Zakrzewskiej zatytułowana „8 babskie pisanie” w Galerii ZPAP OG „Dom Liter” przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

Wystawa czynna do 26 marca 2023 r.

 

link do filmu: https://youtu.be/ny7g_AhSfLg

Prace Leszka Żurka (2)

Prace zaprezentowane na wystawie fotografii LESZKA ŻURKA zatytułowanej "Martwa natura" w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Wystawa czynna do 5 marca 2023 r.
fot. Erazm Wojciech Felcyn


Czytaj więcej: Prace Leszka Żurka (2)

Barbara Galińska w Panorama Kultura 14.01.2023 r. (2)

Relacja z wystawy kaligrafii Barbary Galińskiej w TVP3 Gdańsk Panorama Kultura 14.01.2023 r.

link do relacji: Panorama Kultura 14.01.2023 r. 

Zapowiedź wystawy fotografii Leszka Żurka

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii LESZKA ŻURKA do Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Wernisaż dla zaproszonych gości w dniu 10.02.2023 r. (piątek) o godz. o godz. 17.00
Wystawa czynna 11.02-05.03.2023 r., od wtorku do niedzieli , w godz. 13.00-17.00. (w poniedziałki galeria zamknięta)
kurator wystawy: Piotr Kowalski
 
Leszek Żurek – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w dziedzinie fotografii. Wykładowca fotografii i Psychofizjologii widzenia w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Autor fotografii dwóch publikacji albumowych Paradissus Marie oraz Kościół Mariacki w Żukowie. Twórca docenionych cykli fotograficznych (m.in. Moje ogrody, Powidoki, Sekrety, Niepamięci, Kalotypie, Z tego brzegu czasem widać drugi brzeg, Lutry – Dokument wyobrażony). W swych pracach zaprasza widza w podróż w głąb siebie. Posługując się fotografią, zadaje ważne pytanie o tożsamość minionych istnień oraz o trwałość pamięci.

TVP Panorama Kultura - Bogusław Górecki (2)

Relacja w TVP 3 Panorama Kultura z wystawy Bogusława Góreckiego w Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

link: TVP Kultura_Górecki

Zapowiedź wystawy kaligrafii Barbary Galińskiej (2)

Serdecznie zapraszamy na wystawę  kaligrafii Barbary Galińskiej  do Galerii ZPAP DOM LITER  przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku w dniu 7 stycznia 2023 r. (sobota) o godz. 17.00

Wystawa czynna od 8 do 29 stycznia 2023 r.   , od wtorku  do niedzieli , w godz. 13.00-17.00.(w poniedziałki galeria zamknięta)


Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy Bogusława Góreckiego (2)

W dniu 2 grudnia 2022 r. o  godz.18.00 w Galerii ZPAP Dom Lite4r przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku została otwarta wystawa Bogusława Góreckiego.

Wystawa czynna do 26 grudnia 2022 r.

fot. Ela Scibor


 

 

Zapowiedź wystawy linorytu i rysunku Bogusława Góreckiego (2)

Zapraszamy na wystawę Bogusława Góreckiego w dniach 03-26.12.2022 r. do Galerii ZPAP Dom Liter przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.

Wernisaż w dniu 2.12.2022 r. o godz.18.00 dla zaproszonych gości

Bogusław Górecki studia plastyczne ukończył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu w Katedrze Rysunku prowadzonej przez prof. Konrada Dargiewicza, gdzie przez dwa lata był asystentem. Dyplom magistra sztuk plastycznych otrzymał w 1956 roku.
Od 1956 roku mieszka w Gdańsku. Od 1957 roku na leży do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego. Uczestniczył we wszystkich wystawach zbiorowych organizowanych przez Gdański Okręg ZPAP. Swoją twórczość prezentował na czternastu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą:
W Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Sztumie, Gorlicach, Londynie (Polska YMCA) oraz w Woerth Am Rhein w Niemczech.
W okresie stanu wojennego prezentował swoją twórczość na indywidualnej wystawie w Galerii Św. Jacka w kościele Dominikanów w Gdańsku oraz wystawiał prace w kościele św. Michała w Sopocie. Jego obrazy i grafiki znajdują się w zbiorach w Hamburgu, Oslo, Pradze, Turku. Organizował i prowadził trzy międzynarodowe plenery na Wybrzeżu. Jest także rzeczoznawcą o specjalności: ocena dzieł sztuki współczesnej w zakresie malarstwa. Obecna wystawa Bogusława Górskiego prezentuje prezentuje Jego mniej znane linoryty o tematyce morskiej, linoryty kart świątecznych barwione akwarelą, a także szkice piórkiem i tuszem przedstawiające krajobraz gdański.


Zapowiedź wystawy malarstwa Czesława Tumielewicza (2)

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do Galerii ZPAP "Dom Liter" przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku na wystawę malarstwa Czesława Tumielewicza zatytułowaną "Moje góry"
 
Wystawa czynna w terminie 05-27.11.2022 r. od wtorku do niedzieli w godz. 13.00-17.00
 
Czesław Tumielewicz
  malarz, grafik, od 1994 profesor ASP w Gdańsku
 urodzony w 1942 roku w Lidzie w rodzinie ziemiańskiej, jego babką była Salomea Pilecka ze Sukurcz, ciotka rotmistrza Witolda Pileckiego. Od 1961 mieszka w Gdańsku.
Studiował architekturę i malarstwo (prof. Adam Gerżabek, prof. Władysław Lam, doc. Anna Fiszerowa). Jego pierwsza wystawa indywidualna odbyła się w 1965 roku w Bydgoszczy. Malarstwo uprawia od 16 roku życia.
Od 1975 do 2000 r. prowadził Pracownię Litografii i Linorytu, potem Pracownię Podstaw Grafiki Warsztatowej dla studentów Wydziału Grafiki i Pracownię Druku Wypukłego dla studentów Wydziału Malarstwa. Był kierownikiem Katedry Grafiki Artystycznej ASP w Gdańsku w latach 1990-2002.
Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej / Nowy York - 1981 rok /.
Jest laureatem nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury w 1977 roku, Nagrody Rektora / prof. Duszenki / w 1981 r. oraz rektora prof. Krechowicza II st.za koncepcję i organizację cyklu wystaw „ Dekostrukcjoniści Gdańscy” w 1998 roku.
W roku 2012 Czesław Tumielewicz otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W roku 2018, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał artyście brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
 Uprawia linoryt, litografię, monotypię, akwafortę, akwatintę i druk cyfrowy,a  w malarstwie techniki olejne, akrylowe, akwarelę i suchy pastel.
Jego twórczość stale się zmienia w cyklach kilkuletnich. Od 1995 nieoczekiwany zwrot ku malarstwu realistycznemu: martwe natury, pejzaże, portrety, przy kontynuacji cyklu postmodernistycznego o tematyce architektonicznej  i antropomorficznej. W 2003 rozpoczyna cykl erotyków, realizowany w grafice i malarstwie.
Jego prace znajdują się w wielu muzeach w kraju Bydgoszcz, Gdańsk, Łódź, Poznań, Zielona Góra, Katowice, Elbląg, Frombork, Chełm i za granicą Kłopio   w Finlandii, Hanoi w Wietnamie, oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Odbył podróże do Austrii, Białorusi, Grecji, Finlandii, Francji, Kanady, Niemiec, Litwy, Rosji, Ukrainy, USA, Włoch, Węgier, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.
Jego dorobek twórczy w końcu 2021 roku to 5247 obrazów i grafik.


Zapowiedż wystawy fotografii Erazma Wojciecha Felcyna (2)

Zapraszamy na wystawę zatytułowaną " Ludzie sztuki" w dniach 15-30.10.2022 r. do Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej" przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku
Projekt zrealizowano w ramach stypendium MKiDN.


Erazm Wojciech Felcyn (1946) - w latach 1964-1966 fotoreporter, a następnie (1966-1968) redaktor naczelny Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka”.Członek Sekcji Wystawienniczej Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego (1969-1976). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 2005 r., od 2014 r. jest przewodniczącym Komisji Artystycznej Okręgu Gdańskiego ZPAF. Od 2022 r. jest także członkiem ZPAP. Zadebiutował w 1965 r. indywidualną wystawą „Na szlaku” w jednym z klubów studenckich Gdańska. W następnych latach wziął udział w blisko dwustu wystawach w kraju i na świecie (Adelajde, Edinburgh, Hong-Kong, Innsbruck, Newcastle, Sao Paulo, Sarajewo, Seefeld, Sidney, Southampton, Zwevegem), zdobywając szereg medali i wyróżnień. Wiele jego zdjęć znajduje się w kolekcjach muzealnych i prywatnych. Korzystając z możliwości techniki cyfrowej na bazie swych starych negatywów zrealizował unikatowe kolekcje portretów ludzi związanych w latach 1964-1968 z Politechniką Gdańską oraz portretów kaszubskich z lat 1970-1972. W podobny sposób powstał zbiór „Bliscy Nieznajomi – SOPOT ‘70”. W latach 2003-2011 stworzył obszerny zbiór zatytułowany „INWAZJA – subiektywny portret śmieci” – tematyka ekologiczna odtąd zajmuje w jego twórczości poczesne miejsce. Jest autorem licznych prac eksperymentalnych z pogranicza fotografii klasycznej i grafiki cyfrowej (w tym cykle „FANTASMAGORIE” i „AUN APRENDO”). Jego następne wystawy – „ROSARIUM”, „SYNTHESIS”, „NIEPOKONANI”, „WYSPY SZCZĘŚCIA”, czy „ANATOMIA APOKALIPSY” – podejmują istotne zagadnienia o charakterze egzystencjalnym i filozoficznym. Jest autorem licznych tekstów, w tym kilkukrotnie publikowanego eseju „POKAŻCIE MI ANIOŁA – o realizmie i rzeczywistości w fotografii”.


Wystawa wspólna kaligrafii Joanny Zakrzewskiej i Piotra Kowalskiego (2)

Zapraszamy na spacer po wystawie kaligrafii Joanny Zakrzewskiej i Piotra Kowalskiego zatytułowanej "Dialogi kaligraficzne" w Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej" przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Wystawa czynna do 09.10..2022 r. w godz. 13.00-17.00 (w poniedziałki zamknięta)


Zapowiedź wystawy kaligrafii Joanny Zakrzewskiej i Piotra Kowalskiego (2)

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na wystawę kaligrafii Joanny Zakrzewskiej i Piotra Kowalskiego zatytułowaną "Dialogi kaligraficzne" do Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Wystawa czynna w dniach 24.09-09.10..2022 r. w godz. 13.00-17.00 (w poniedziałki zamknięta)

Joanna Zakrzewska – japonistka, kaligraf i iluminator, wykładowca Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, uzyskała doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Naukowo zajmuje się estetyką sztuki japońskiej (monografie: „Sakuteiki – zapiski o zakładaniu ogrodów”, „Prze-myśleć piękno. Estetyka kaligrafii japońskiej”). W dziedzinie kaligrafii japońskiej jest mistrzem w stopniu VI dana Szkoły Kaligrafii Japońskiej Seifū. Fascynuje ją pismo różnych kultur, arabskiej, hebrajskiej, ruskiej, chińskiej, no i oczywiście łacińskiej. Prowadzi warsztaty pokazy kaligrafii łacińskiej i japońskiej. Ma na swoim koncie liczne publikacje naukowe i wystawy artystyczne.

Od dziecka fascynowała mnie kultura japońska. Przywoływała mnie, kusiła i puszczała do mnie oczko. Po wielu latach udało mi się spełnić swoje marzenie i pojechać do Japonii. To zmieniło całe moje życie. Kaligrafia japońska zawiera w sobie esencję sztuki i kultury japońskiej. Jest w niej to jak Japończycy myślą i co czują, jak postrzegają świat i siebie. Jest piękno i tajemnica. Jest muzyka i taniec. Fascynacja zaklęta w mrokach niezrozumienia, które próbuję zrozumieć, ale jak już mi się wydaje, że coś wiem otwierają się nowe przestrzenie Nieznanego, Niezbadanego. Joanna ZakrzewskaPiotr Kowalski urodził się w Międzyzdrojach. W Szczecinie ukończył liceum plastyczne. Studiował w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki, gdzie w roku 1978 uzyskał dyplom w pracowni profesora Witolda Janowskiego. Po uzyskaniu dyplomu z grafiki projektowej podjął pracę w macierzystej uczelni. Przez prawie dziesięć lat uczył studentów liternictwa i typografii. Jego pasją jest między innymi kaligrafia, która uprawia od lat. Do pisania używa różnych narzędzi: kredki, ołówka, ptasiego pióra, stalówki, pędzla, zaostrzonego patyka albo … korka od butelki. Unika długopisu, bo uważa, że wypacza on charakter pisma i wzmaga pośpiech, który nie sprzyja sztuce pięknego stawiania liter. Poza kaligrafią zajmuje się również liternictwem i typografią, projektowaniem znaków graficznych, systemów identyfikacji wizualnej, fotografią reklamową i portretową, projektowaniem graficznym. Współpracuje między innymi z Gminą miasta Gdańska wykonując dyplomy Splendor Gedanensis, Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, Europejskim Centrum Solidarności, Uniwersytetem Gdańskim, gdzie wykonał około 50 dyplomów honoris causa. Jest laureatem IV edycji konkursu "Obsesja papieru" w kategorii praca artystyczna, za "Mistrzowską Kreację". Laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w 2010 roku. Wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
 
Osoba, której największą pasją jest kaligrafia nie może być zatem jednostką przeciętną. Z jednej strony  sam wybór tej formy twórczej aktywności, jako głównego obszaru zainteresowań   jest  z samej swojej natury bardzo oryginalny to jeszcze dodatkowo zajmowanie się tą czynnością w sposób profesjonalny buduje prawdziwy charakter. Sztuka pięknego pisania uczy wytrwałości, cierpliwości i pokory. To żmudne i wymagające wielkiego skupienia oraz precyzji zajęcie, szybko odsiewające bezmyślnych kopistów. We współczesnym, pełnym "wściekłości i wrzasku" świecie takie benedyktyńskie poświęcenie to towar deficytowy. Tu nie ma miejsca na tak charakterystyczne dla naszej cywilizacji "piętnaście minut sławy’’. Fragment tekstu ,, Bezbłędny rycerz kaligrafii’’ autorstwa Rafała Radwańskiego z 2020 r.z albumu ,,50/70 Piotr Kowalski’’.
 


Relacja fotograficzna z wernisazu wystawy Angusa Gray Burbridge (2)

W dniu 27.08.2022 r. w galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy ilustracji Angusa Gray Burbridge.

Wystawa czynna do 18 września 2022 r. 

Relacja fotograficzna z wernisażu Eleny Emelyanovej (2)

W dniu 5 sierpnia o  godz.18.00 w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku rozpoczął si,ę wernisaż wystawy Eleny Emelyanovej.

Wystawa czynna do dnia 24 sierpnia 2022 r.

fot. Ela Scibor


 

Zaproszenie na wernisaż Eleny Emelyanovej (2)

Już dzisiaj serdecznie  zapraszamy na wernisaż wystawy Eleny Emelyanovej do Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej" przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku
 Wernisaż odbędzie się w dniu 5 sierpnia 2022 r. o godz. 18.00
Wystawa będzie czynna w dniach 5-21.08.2022 r., w godz.13.00-17.00 (w poniedziałki nieczynne)..

Zapowiedź wystawy malarstwa Eleny Emelyanovej (2)

W dniu 5 sierpnia 2022 r. (piątek) o godz.18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy Eleny Emelyanovej do Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej" przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku
 
Wystawa będzie czynna w dniach 5-21.08.2022 r., w godz.13.00-17.00 (w poniedziałki nieczynne)
Elena Emelyanova urodziła się w 1972 roku w Dniepropietrowsku w Ukrainie.
Już w dzieciństwie, zwłaszcza w okresie szkolnym, można było zauważyć zainteresowanie artystki rysunkiem, ale dopiero w 1995 roku, po ukończeniu Ukraińskiego Państwowego Chemiczno - Technologicznego Uniwersytetu, Olena podjęła decyzję o studiowaniu malarstwa. Początkowo przez rok chodziła do dziecięcej pracowni malarskiej, a następnie kontynuowała doskonalenie warsztatu malarskiego dla dorosłych w studiu „Gems”, pod kierunkiem artysty Igora Pawłowicza Dierkaciowa. Wielokrotnie brała udział w wystawach organizowanych przez studio „Gems” w Dniepropietrowsku. Brała również udział w wystawach organizowanych w Biełgorodzie (Rosja). Z pomocą Olega Radina, właściciela galerii sztuki „Aja" w Kursku (Rosja) prezentowana była indywidualna wystawa malarstwa Oleny Emelyanovej.
Ulubionym tematem artystki jest natura, dlatego obrazy Oleny przedstawiają w większości wypadków kompozycje martwych natur. Kolor w obrazach artystki jest żywy, zdecydowany, pełen ciepła i radości. Śmiałe pociągnięcia pędzla, subtelne światło, doskonały zestaw barw i nienaganne kompozycje przybliżają nam malarski świat natury, który budzi nieopisany zachwyt u odbiorców Jej talentu.
Kariera artystki trwa już od 20 lat i każda wystawa Oleny zaskakuje coraz to nowymi kompozycjami rozwiązaniami malarskimi.”Piotr Kowalski Kurator Galerii ZPAP
 
 

Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy studentów Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku (2)

Relacja fotograficzna z wernisażu wystawy studentów Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku z pracowni podstaw projektowania graficznego prof. Tomasza Bogusławskiego.
Wystawa czynna w dniach 01-24.07.2022 r., od wtorku do niedzieli, w godzinach 13.00-17.00
Galeria ZPAP ul.Piwna 67/68 w Gdańsku
fot. Piotr Kowalski


Czytaj więcej: Relacja fotograficzna z wernisażu  wystawy studentów Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku (2)

Zapowiedź wystawy prac studentów Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku

Plakaty i inne formy graficzne

Wystawa prac studentów Wydziału grafiki ASP w Gdańsku z pracowni podstaw projektowania graficznego prof. Tomasza Bogusławskiego.
Wernisaż wystawy 1 lipca 2022 r. godz.17.00
Wystawa czynna w dniach 1-24.07.2022 r. w godz. 13.00-17.00
(w poniedziałki galeria nieczynna)

Udział w wystawie biorą:

Oliwia Antoniak
Maciej Bukowski
Adrianna Bunikowska
Natalia Burzych
Hanna Dombrowska
Kamil Frąckiewicz
Zuzanna Furmaniak
Antonina Kałużny
Marta Kołodziej
Zuzanna Leśniak
Katarzyna Lewicz
Marta Łaszczyk
Michalina Metkowska
Izabela Miechowicz
Aniela Ogrodnik
Paweł Pacholec
Miłosz Piekarski
Karol Polak
Joanna Ropel
Dominika Popiołek
Izabela Rzońca
Magdalena Sadowa
Marta Shurpakova
Weronika Skierka
Wiktoria Skolimowska
Weronika Syrkowska
Andżelika Szczurko
Jakub Żywuszko


Relacja fotograficzna z wernisażu Studia TOFU (2)

Wystawa czynna do dnia 26 czerwca 2022 r.

Zapowiedź wystawy prac Studia Komunikacji Wizualnej TOFU w Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej" (2)

Już dzisiaj zapraszamy do Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej " na wernisaż wystawy Studia Komunikacji Wizualnej TOFU w dniu 3 czerwca 2022 r. o godz. 20.00 .
Wystawa czynna w dniach 03-26.06.2022 r.


Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy Adama Romualda Kłodeckiego - Theosone (2)

25 maja o godz.18.00 w Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej" przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku została otwarta wystawa Adama Romualda Kłodeckiego zatytułowana "Litera w tatuażu"
Wystawa będzie czynna do dnia 25 maja 2022 r. w godz.13.00-17.00 /w poniedziałki galeria zamknięta/
kurator wystawy: Piotr Kowalski
fot. Erazm Wojciech Felcyn

 
 

 

Zaproszenie na wernisaż wystawy Adama Romualda Kłodeckiego - Theosone (2)

Już w najbliższy piątek tj.29.04.2022 r.  o godz.18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy kaligrafii pod skórą  Adama Romualda Kłodeckiego w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Wystawa będzie czynna do dnia 25 maja 2022 r. w godz.13.00-17.00 /w poniedziałki galeria zamknięta/
kurator wystawy: Piotr Kowalski

Janusz Tartyłło w TVP Panorama Kultura w dniu 02.04.2022 r. (2)

Zapraszamy na wywiad, który przeprowadziła redaktor TVP3 Pani Bożena Olechnowicz z Januszem Tartyłło

link do rozmowy:https://gdansk.tvp.pl/59551464/02042022Zapowiedź wystawy kaligrafii pod skórą Adama Romualda Kłodeckiego - Theosone (2)

Zapraszamy na wystawę Adama Romualda Kłodeckiego  zatytułowaną "Litera w tatuażu" w Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej" przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Wernisaż wystawy 29.04.2022 r. godz.18.00
Wystawa czynna w dniach 29.04-29.05.2022 r. w godz. 13.00-17.00 (w poniedziałki nieczynne)
kurator - Piotr Kowalski
 
ADAM ROMUALD KŁODECKI – Theosone
Polski kaligraf, tatuator, projektant logotypów z zamiłowaniem do street artu. Ambasador marki Chopin Watches oraz sponsorowany artysta marki Cheyenne Profesional Tattoo Equipment.
Urodzony w 1984 roku w Białymstoku. Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu oraz Wzornictwa i Komunikacji Wizualnej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom magisterski uzyskał w 2009 roku. Pasjonat pisania, kolekcjoner zajawek. Po kilku latach pracy projektowej i artystycznej, w roku 2014 przenosi się wraz z rodziną do Berlina, by poświęcić się sztuce tatuażu. W roku 2017 otworzył swoje studio i galerię Scriptorium Berlin, które skupia międzynarodowych artystów w dziedzinie tatuażu, kaligrafii, projektowania graficznego, projektowania szyldów metodą tradycyjną oczy street artu. Stale współpracuje z marką Montblanc oraz podróżuje po świecie z różnego rodzaju projektami czy warsztatami artystycznymi. Wraz z żoną, malarką Anną Taut tworzą murale.
 
ADAM ROMUALD KŁODECKI aka Theosone
Polish calligrapher, tattooer, logotype designer with street art feel. Brand ambasador for Chopin Watches, Cheyenne Profesional Tattoo Equipment sponsored artist.
Born in 1984 in Białystok, Poland. Graduate from Art Highschool in Suprasl and Industrial Design and Visual Communication at the Fine Arts Academy in Gdansk ( MA degree 2009 ). Lettering lover, passions collector. After a few years of working with art and design he moves with his family to Berlin, Germany to work as a tattoo artist.In 2017 he opens ,Scriptorium Berlin, tattoo and art. Galery that gathers international artists in the fields of tattoo, galligraphy, signpainting, graphic design or street art. Regulary cooperates with Montblanc brand and travels the world with numerous projects or workshops. Creates murals with his wife, painter Anna Taut. @theosone
 Relacja z otwarcia wystawy rysunku Janusza Tartyłło (2)

w Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej" przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku w dniu 18 marca 2022 r. została otwarta wystawa rysunku Janusza Tartyłło.
Wystawa czynna do 10 kwietnia 2022 r.w godz. 13.00-17.00 od wtorku do niedzieli.
Fot. Erazm Wojciech Felcyn


 

Piotr Kowalski w TVP Panorama Kultura w dniu 8.01.2022 r. (2)

Zapraszamy na wywiad, który przeprowadziła redaktor TVP3 Pani Bożena Olechnowicz z Piotrem Kowalskim

link do rozmowy:https://gdansk.tvp.pl/57857548/08012022


Zaproszenie na wernisaż wystawy rysunku Janusza Tartyłło (2)

Już w najbliższy piątek o godz.18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy rysunku Janusza Tartyłło w Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej" przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Wystawa będzie czynna do dnia 10 kwietnia 2022 r. w godz.13.00-17.00 od wtorku do niedzieli.
kurator wystawy: Piotr Kowalski

Wystawa rysunku Janusza Tartyłło (2)

Już od 19 marca 2022 r. w Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej" będziemy gościć Janusza Tartyłło z wystawą rysunków.

Wystawa będzie czynna w dniach 19.03-10.04.2022 r., w godz. 13.00-17.00 (w poniedziałek nieczynna)

 

Wywiad z Tomaszem Bogusławskim (2)

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Tomaszem Bogusławskim w dniu otwarcia przez niego wystawy plakatów  zatytułowanej "TAKO RZECZE RZECZYWISTOŚĆ"  w Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej" .

Wystawa czynna do 6 marca 2022 r. od wtorku do niedzieli, w godzinach 13.00-17.00

Rozmowę przeprowadził i nagrał Mariusz Hoffman.

link do filmu: https://youtu.be/dZncaREsrqE


Relacja z otwarcia wystawy plakatów TOMASZA BOGUSŁAWSKIEGO (2)

Zapraszamy na wystawę plakatów  TOMASZA BOGUSŁAWSKIEGO zatytułowaną "TAKO RZECZE RZECZYWISTOŚĆ" w Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej" przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku
Wystawa czynna w dniach 15.02-06.03.2022 r. od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00
fot.: Mariusz Hoffman, Piotr Kowalski

Zapowiedź wystawy plakatów Tomasza Bogusławskiego

W dniach 15.02-06.03.2022 r. zapraszamy do Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej" na wystawę plakatów Tomasza Bogusławskiego.

Tomasz Bogusławski

Urodzony w 1958 roku w Gdańsku. Studia w latach 1977-82 na Wydziale Projektowania Plastycznego PWSSP w Gdańsku pod kierunkiem prof. Marka Freudenreicha i prof. Witolda Janowskiego. Od 1983 roku pracownik naukowo-dydaktyczny gdańskiej ASP, obecnie profesor na Wydziale Grafiki. Twórczość w zakresie różnych form projektowania graficznego: plakatu, komunikacji wizualnej, grafiki edytorskiej, edycji filatelistycznych oraz małych form graficznych.
Udział w wielu edycjach cyklicznych międzynarodowych wystaw plakatu: Warszawa, Lahti, Mexico City, Colorado, Teheran, Moskwa, Sofia, Taiwan, Chicago, Hangzhou, Rzeszów oraz Expo ’92 w Sewilli a także ponad stu krajowych i zagranicznych prezentacjach polskiej sztuki plakatu i kilku światowych wystawach filatelistycznych.
Kilkakrotny laureat Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (1983, 2009 – Złoty Medal, 1985, 2011 – Srebrny Medal, 1995, 2005 – wyróżnienie i nagroda fundowana, 2015 – wyróżnienie) oraz dwukrotnie Grand Prix (2003, 2007). Wyróżniony drugą nagrodą I Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie(1987) i kilkoma nagrodami w tematycznych konkursach graficznych.
Laureat 12. edycji Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury za najlepszy plakat teatralno-muzyczny sezonu 2017/2018.
Nagrody międzynarodowe:
X Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego, Rzeszów 2005 - III nagroda,
Taiwan International Poster Design Award 2007 – final selection,
XII Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego, Rzeszów 2009 – I nagroda,
3th International Biennial of Poster, Bolivia BICeBe 2009 - I nagroda w kategorii plakatów kulturalnych,
6th International Triennial of Stage Poster, Sofia 2010 – Nagroda Główna, Grand Prix,
The 5th China International Poster Biennial, Hangzhou 2011 – Special Jury Award,
6. Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, Oświęcim 2016 – I nagroda.
3. Międzynarodowe Biennale Plakatu, Lublin 2017 – Złoty Medal
 
Członek międzynarodowego jury XXI Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie (2008), 7. Międzynarodowego Triennale Plakatu Scenicznego w Sofii (2013) oraz 20. Międzynarodowego Triennale Plakatu w Lahti (2017).
Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Plakatu w Warszawie, Biblioteki Narodowej, BWA Katowice oraz licznych galerii i kolekcji prywatnych w kraju i za granicą.

Wystawa Piotra Kowalskiego "Oznaki czasu" przedłużona do 6 lutego 2022 r.

Uprzejmie informujemy, że wystawa Piotra Kowalskiego "Oznaki czasu", którą prezentujemy od 8 stycznia w Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej" przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku zostaje przedłużona do dnia 6 lutego 2022 r.(niedziela)

Informacja

Informujemy, że Galeria ZPAP "Projektanci na Piwnej" przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku w dniach 21-23 stycznia 2022 r. będzie nieczynna.

Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy Piotra Kowalskiego zatytułowanej "Oznaki czasu" (2)

wystawa czynna 08-30.01.2022 r. od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00Wystawa Piotra Kowalskiego "Oznaki czasu" w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

Kolejny rok wystawienniczy w Galerii ZPAP "Projektanci na Piwnej" zaczynamy 8 stycznia 2022 r. wystawą znaków Piotra Kowalskiego zatytułowaną "Oznaki czasu"

 

Urodziłem się w Międzyzdrojach. Studiowałem i dyplom uzyskałem w gdańskiej PWSSP. Aktualnie moją pasją jest kaligrafia czyli sztuka pięknego pisania. Do pisania używam różnych narzędzi: kredki, ołówka, ptasiego pióra, stalówki, grafionu,węgla, zaostrzonego patyka, pędzla albo... korka. Unikam długopisu, bo uważam, że wypacza on charakter pisma i wzmaga pośpiech, który nie sprzyja sztuce pięknego stawiania liter. Poza kaligrafią zajmuję się również liternictwem i typografią, projektowaniem systemów identyfikacji wizualnej oraz znaków graficznych. Moje poprzednie wystawy dotyczyły przeważnie samej kaligrafii lub też połączonej z fotografią. Były to cykle: ,,Bibuły” albo ,,Ubierane kaligrafią”. Obecna wystawa jest prezentacją moich dokonań w projektowaniu graficznym. Jest to wybór 72 projektów powstałych w latach 1985-2021, w których wykorzystywałem nie tylko graficzne elementy skojarzeniowe, czy też konstruowane, ale też w bardzo wielu wypadkach stosowałem kaligrafię. Pokazuję tu też kilka znaków, które nie były wdrożone. Będą znaki firmowe, towarowe, sygnety okolicznościowe czy znaki prywatne. W doborze znaków kierowałem się przede wszystkim ich różnorodnością. Oczywiście, jedne znaki żyją krócej inne dłużej, jeszcze inne przechodzą korektę, ale wszystkie są odzwierciedleniem czasu, w którym powstały. To samo można powiedzieć o plakatach, których żywot jest podobny, jednak zadanie, forma graficzna, charakter przekazu są zupełnie inne. Pomyślałem, że kilka plakatów pokażę również, tym bardziej, że moje dotychczasowe wystawy miały zupełnie inny charakter. Zatem zapraszam na spotkanie ze znakami już od 8 stycznia 2022 roku do Galerii na Piwnej w Gdańsku, będę również do dyspozycji w godzinach otwarcia, jeśli nie zniosą obostrzeń covidowych to proszę pamiętać że w galerii będzie obowiązywać noszenie maseczki zakrywającej nos i usta. I jeszcze jedno, galeria czynna jest codziennie oprócz poniedziałku w godzinach od 13 do 17, a wystawa potrwa do 30 stycznia 2022 r. Piotr Kowalski


 

 

Informacja (2)

Uprzejmie informujemy, iż Galeria ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w dniach 8-10 grudnia 2021 r.będzie nieczynna.

 

Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy Czesława Tumielewicza

Wystawa Czesława Tumielewicza zatytułowana "Malarstwo zapisem radości" w Galerii przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy w dniach 10.11-15.12.2021 r. od wtorku do niedzieli w godz. 13.00-17.00.


 

Wystawa Czesława Tumielewicza "Malarstwo zapisem radości" (2)

W dniach 21.11-15.12.2021 r. zapraszamy do Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku na wystawę Czesława Tumielewicza zatytułowaną "Malarstwo zapisem radości".
Wystawa będzie czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00-17.00
 
Czesław Tumielewicz - malarz, grafik, od 1994 profesor ASP w Gdańsku, urodzony 20 listopada 1942 r. w Lidzie. W maju 1945 r. ekspatriowany do małej wsi pod Poznaniem. W 1954 w Bydgoszczy. Od 1961 r. w Gdańsku. Studiuje architekturę, malarstwo i grafikę. Uczeń prof. W. Lama i A. Gerżabka. Dyplom w PWSSP w Poznaniu w 1978 r. Brał udział w przeszło 400 wystawach w kraju i za granicą. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Yorku w 1981 r. Otrzymał kilkanaście nagród za prace malarskie i graficzne; m.in. I nagrodę na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Sztuki w Sopocie w 1974; I nagrodę na Ogólnopolskim Kon­kursie Malarskim im. Spychalskiego w Poznaniu w 1977; jedną z 10 równorzędnych nagród na Ogólnopolskiej Wystawie Grafiki w Warszawie w 1973 r.. Kilkakrotnie brał udział w Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1971, 1984, 1997, 2000), w Ogólnopolskich Wystawach Grafiki w Katowicach (1997, 2000) oraz w Toruńskich Wystawach Kolor w Grafice (1982, 1985, 1988, 1991, 1993, 1997) jak również w Festiwalach Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1972, 1974, 1978, 1998, 2000) i w Przeglądach Martwej Natury
w Sieradzu (1997, 2000), Triennale Portretu i Autoportretu w Radomiu (1987, 2000, 2003). W konkursie Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki Grafika Roku 2007 i 2012 r. otrzymał I nagrodę. Nagroda honorowa za rok 2011 w dziedzinie plastyki przyznana przez Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki. Jest laureatem nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury.
W roku 2012, prof. Czesław Tumielewicz otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. W 2013 r. nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2012. W roku 2018, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał artyście brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Czesław Tumielewicz jest również laureatem nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury.
Artysta uprawia malarstwo, linoryt, litografię, monotypię, akwafortę, digital print.Informacja (2)

Informujemy, iż  wystawa  "skąd przychodzimy? kim jesteśmy? dokąd zmierzamy?..." zostaje przedłużona do dnia 17 listopada 2021 r .

w dniach 5-8.11.2021 r. Galeria ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku będzie nieczynna.

 

 

Wystawa "skąd przychodzimy? kim jesteśmy? dokąd zmierzamy?..." - rozmowa z Panią Marzeną Bakowską - dziennikarką Radio Gdańsk

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, przeprowadzonej w czasie wernisażu wystawy "skąd przychodzimy? kim jesteśmy? dokąd zmierzamy?..." z artystami biorącymi udział w wystawie.
Rozmowę prowadzi Pani Marzena Bakowska - dziennikarka Radio Gdańsk

https://drive.google.com/file/d/1hVc8f5nepy1xRBueZwofWML2qHIOUukD/view?usp=sharing

Wernisaż wystawy "skąd przychodzimy? kim jesteśmy? dokąd zmierzamy?..."

W piątek 15.10.2021 r. odbył się  wernisaż zbiorowej wystawy twórców, absolwentów ASP w Gdańsku – wydziału Malarstwa i Grafiki lat 80-tych "skąd przychodzimy? kim jesteśmy? dokąd zmierzamy?…" do Galerii ZPAP Okręgu Gdańskiego w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 .

W wystawie udział biorą:
Tomasz Bogusławski
Mariusz Hoffman
Witold Knajdek
Maria Lepczak-Wysocka
Katarzyna Rotkiewicz-Szumska
Jacek Staniszewski
Zbigniew Szumski
Klaudia Teodorowicz-Bosco
 
Kurator wystawy Mariusz Hoffman- wiceprezes ZPAP Okręgu Gdańskiego
 
zdjęcia z archiwum ZPAP Okręgu Gdańskiego


 

Wystawa zbiorowa "skąd przychodzimy? kim jesteśmy? dokąd zmierzamy?..." (2)

Już w piątek 15.10.2021 r. o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż zbiorowej wystawy twórców, absolwentów ASP w Gdańsku – Wydziału Malarstwa i Grafiki lat 80-tych "skąd przychodzimy? kim jesteśmy? dokąd zmierzamy?…" do Galerii ZPAP Okręgu Gdańskiego w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 .
 
Każda z ośmiu osób podążała własną drogą twórczą realizując swoje rozumienie sztuki.
Niewątpliwie bardzo ciekawe jest spojrzenie na zestawienie tych osobowości obok siebie. Dostrzegając różnice, a być może i podobieństwa, będą mogli Państwo sami ocenić specyfikę rozumienia i tworzenia sztuki przez każdą z indywidualności, których prace są pokazywane na tej wystawie.
Tytuł wystawy i jednocześnie jej motto, to pytanie zaczerpnięte z obrazu Paula Gauguina a odnoszące się do tego, jak czasy i wydarzenia determinują twórczość.
Ta wystawa, to doskonałe miejsce aby zadać to filozoficzne pytanie i przyjrzeć się w jaki sposób każda z uczestniczek wystawy i każdy z jej uczestników zmierza do swoich artystycznych celów, czy to w warstwie merytorycznej, czy artystycznych środków wyrazu.
W wystawie udział biorą:
 
Tomasz Bogusławski
Mariusz Hoffman
Witold Knajdek
Maria Lepczak-Wysocka
Katarzyna Rotkiewicz-Szumska
Jacek Staniszewski
Zbigniew Szumski
Klaudia Teodorowicz-Bosco
 
Kurator wystawy Mariusz Hoffman- wiceprezes ZPAP Okręgu Gdańskiego

Monoteatr "Okna na Różewicza"_9 października 2021 r. (2)

Urodzinowy spacer "Okna na Różewicza" - wiersze i czytania performatywne w oknach kamienic Głównego Miasta w Gdańsku.

W oknie Galerii ZPAP Okręgu Gdańskiego przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku  czytał Różewicza Pan Jakub Nosiadek, aktor Teatru Wybrzeże.

fot. Sebastian Góra


 

 

Wernisaż wystawy Erazma Wojciecha Felcyna - relacja fotograficzna

W dniu 30 września 2021 w Galerii ZPAP przy Piwnej w Gdańsku została otwarta wystawa fotografii Erazma Wojciecha Felcyna zatytułowana "Felcyn versus Felcyn".
fot. Dorota Kaczmarek

Zrobić sobie dobrze...

mail z 15 kwietnia 2020 „(...) może byś też coś napisała? O moich zmaganiach nad kompozycją  wiesz najwięcej ze wszystkich ludzi na świecie, no i jest w nich Twój znaczący wkład. (...)” Dusza we mnie po tych słowach zamarła – i z radości i ze strachu; co i jak mam ja, biedny żuczek malarski, który nie fotografuje, napisać o fotografii?

Przeglądając imponującą bibliografię Erazma Wojciecha Felcyna, zwanego dalej Wojtkiem – te wszystkie wspaniałe teksty wspaniałych egzegetów analizujących jego dzieło – doszłam do wniosku, że – choćbym nie wiem jak wysilała mózgownicę, to i tak nic mądrzejszego ani nawet równie dobrego ani nic nowego nie napiszę; byłoby to wyważanie otwartych drzwi. Że potrzebny mi będzie jakiś „wybryk”; może podejść do sprawy raczej w tonie towarzysko – anegdotycznym . Lata całe nazwisko Wojtka pojawiało się w moim życiu w różnych kontekstach. Zaczęłam być ciekawa Artysty, Człowieka, chciałam go poznać. Okazja nadarzyła się podczas otwarcia jego wystawy „Rosarium” w Galerii Punkt Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w 2016... Urzeczona pracami podeszłam by pogratulować; stanęłam oko w oko ze wspaniałym artystą i nietuzinkowym, szlachetnym człowiekiem. Tak – szlachetnym - znam wagę tego słowa i dlatego go użyłam.  Ile od tego czasu wspólnych działań, dyskusji!...

 Wojtek – niespożyta energia i wyobraźnia, kopalnia pomysłów. Pracowitość, uczciwość, inteligencja i odwaga w działaniach artystycznych. Nieustające eksperymenty, poszukiwania technologiczne, formalne, tematyczne. Wieczny głód nowych wyników tych poszukiwawczych eskapad. Niezwykła uczynność i rzetelność... Mogłabym mnożyć superlatywy... Wszyscy śnimy o takim „koledze z pracy”.

 Wojtek - „(...) czerpię radość nie tyle z tego, co już zrobiłem, lecz z tego, co – pełen emocji i nadziei – właśnie robię (…) jeszcze się uczę... Wierzę w wartość twórczego dialogu (...)”. To POSTAWA PRAWDZIWIE KREATORSKA.

Dialog twórczy to nie tylko konfrontacja już ukończonych dzieł. To również rozmowy, dyskusje, spory, to „pranie” dzieła in statu nascendi; ileż to nieraz nęka nas wątpliwości i pragniemy szczerze i rzeczowo o tym porozmawiać. Dialog twórczy z Wojtkiem to zawsze mocna konstrukcja.

Koniec tamtego wieku. Profesor Kazimierz „Kachu” Ostrowski, dwóch czy trzech jego studentów i ja jesteśmy na piwie w nieistniejącej już restauracji Gedania na Długiej. Właśnie umarł światowej sławy polski artysta. W radiu, które „leciało” w Gedanii, mnóstwo wypowiedzi mnóstwa ludzi – takie requiem dla artysty. Profesor Kachu: myślicie, że oni WSZYSCY tak go kochali? Sobie robią dobrze. Uderzyła mnie okrutna prawda tych słów; tak, pochwalić się, że się kogoś „znało”...

 No i co? Mając zaszczyt i możliwość pochwalenia się znajomością z Erazmem Wojciechem Felcynem – też zrobiłam sobie dobrze, dedykując mu ten tekst...  Danuta Joppek  Gdańsk, Wyspa Sobieszewska, kwiecień 2020

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Erazmem Wojciechem Felcynem, autorem wystawy p.t. „FELCYN versus FELCYN” , w październiku 2021, w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej w Gdańsku, z okazji Jego 75 urodzin.

O Wojciechu Felcynie nie da się opowiedzieć jednym zdaniem. Znany jest jako artysta fotografik. Twórczość artystyczną rozpoczął już w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wiadomo powszechnie, że pracował jako naukowiec na Politechnice Gdańskiej i uzyskał tytuł dr. inż. chemii. Kolejnym sukcesem wykazał się jako przedsiębiorca, zakładając  firmę CREON w Gdańsku. Wojciech Felcyn, znany ze swojej pracowitości i wielu talentów jawi nam się jako człowiek - orkiestra, zdolny do wspaniałej gry na wielu instrumentach naraz. Postanowiłam zwrócić się do niego z kilkoma  pytaniami:

 MJ: Czy przypadkiem nie zapominasz o tym, że jesteś właścicielem skarbu o wielkiej wartości, nie tylko artystycznej lecz również historycznej. Gdańsk nie będzie w stanie się Tobie wypłacić!

EWF: Ocena wartości dokumentacji fotograficznej zawsze ma charakter subiektywny. Moje prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, w zbiorach Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej oraz Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W sumie jest to ponad sto zdjęć, wszystkie zostały przekazane w formie darowizny.

 MJ: Na niewielkiej powierzchni naszej Galerii nie jesteśmy w stanie, w należyty sposób zaprezentować Twoją bogatą twórczość. Czy masz zamiar przygotować specjalną wystawę Twojego skarbu? Wiązałoby się to zapewne z dużymi kosztami, co w okresie pandemii ma istotne znaczenie.

EWF: Z pandemią czy bez – realizacja takiej wystawy, nie wspominając nawet o kosztach koniecznego w takiej sytuacji katalogu, znacznie przekracza moje możliwości. Obecna wystawa w jakimś sensie zastępuje tego typu przedsięwzięcie konfrontując początki mojej twórczości z tym, co robię obecnie. Koncepcja taka stwarza znakomitą platformę do twórczych dyskusji!

 MJ: Przy okazji jednej z Twoich wystaw, w rozmowie ze mną, powiedziałeś, że kolejne etapy w Twojej twórczości są jak wchodzenie po drabinie na wyższy szczebel. Aktualna wystawa jest dowodem na konsekwentne wspinanie się po tych szczeblach. Czasami mamy okazję obserwować, że niestety, niektórzy twórcy, wraz z upływem czasu, obniżają loty. W Twoim wypadku jest odwrotnie. Czy zdeklarowana  świadomość Twojego wspinania się pomaga Ci  w utrzymywaniu dobrej kondycji w  uprawiania twórczej pracy.?

EWF: Z pewnością tak. Czuję jednak, że raz wzlatuję, a raz spadam, liczy się ogólna tendencja, a samoocena w tych kwestiach często prowadzi na manowce. Najlepszym weryfikatorem jest czas – a ja już nie mam go za wiele… 

 MJ: Stereotypowy podział na humanistów i tzw. „umysły ścisłe”, w  Twoim wypadku  zupełnie nie znajduje zastosowania. Jesteś nie tylko humanistą, o czym świadczy Twoja twórczość, lecz również altruistą. Przekonałam się o tym w ciągu pięciu lat mojej pracy w Galerii ZPAP na Piwnej, podziwiając Twoją bezinteresowną pracę przy dokumentowaniu prawie wszystkich wystaw wielu artystów w tym okresie.  Skąd czerpiesz tak wiele siły do intensywnej pracy, mimo zdarzających się kłopotów ze zdrowiem? Czy jej źródłem jest Twoja rodzina, wspaniała żona i udane dzieci?

EWF: Robię to, co kocham, więc mniej boli. Dokumentacja wernisaży jest znakomitą okazją do bezpośredniego kontaktu z artystami i ich dziełem, a to zawsze jest dla mnie olbrzymią przyjemnością i nieustającą inspiracją. Na nic jednak nie miałbym ochoty, gdyby nie wyjątkowe wsparcie Żony i całej rodziny.

 MJ: Wkrótce zamierzasz zaszczycić Związek Polskich Artystów Plastyków zasilając nasze szeregi. Wówczas Okręg Gdański  ZPAP stanie się posiadaczem wspaniałego skarbu w postaci Twojego sformalizowanego udziału w życiu naszego stowarzyszenia! Bardzo dziękuję za rozmowę. 

Maria  Jędrzejczyk / kurator

Wystawa fotografii Erazma Wojciecha Felcyna

Już dzisiaj zapraszamy na wernisaż indywidualnej wystawy z okazji 75-lecia Erazma Wojciecha Felcyna zatytułowanej "FELCYN versus FELCYN", która jest konfrontacją oryginalnych zdjęć żelatynowo-srebrowych z przełomu lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku ze współczesną twórczością opartą o obrazowanie cyfrowe.
 
Wernisaż odbędzie się w dniu 30.09.2021 r.  o godz. 18.00 w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Wystawa będzie czynna w dniach 30.09-08.10.2021 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-17.00

ERAZM WOJCIECH FELCYN z urodzenia bydgoszczanin (1946), dr inż. chemik, współwłaściciel i członek zarządu firmy CREON (Gdańsk). W latach 1964-1966 fotoreporter, a następnie (1966-1968) redaktor naczelny Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka”. Członek Sekcji Wystawienniczej Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego (1969-1976). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 2005 r., od 2014 r. jest przewodniczącym Komisji Artystycznej Okręgu Gdańskiego ZPAF. Zadebiutował w 1965 r. indywidualną wystawą „Na szlaku” w jednym z klubów studenckich Gdańska. W następnych latach wziął udział w blisko dwustu wystawach  w kraju i na świecie zdobywając szereg medali i wyróżnień. Wiele jego zdjęć znajduje się w kolekcjach muzealnych i prywatnych. Korzystając z możliwości techniki cyfrowej na bazie swych starych negatywów zrealizował unikatowe kolekcje portretów ludzi związanych w latach 1964-1968  z Politechniką Gdańską oraz portretów kaszubskich z lat 1968-1972. W podobny sposób powstał zbiór „Bliscy Nieznajomi –SOPOT ‘70”. jest autorem licznych prac z pogranicza fotografii klasycznej i grafiki cyfrowej. W latach 2003-2011 stworzył obszerny cykl zatytułowany „INWAZJA –subiektywny portret śmieci” –tematyka ekologiczna odtąd zajmuje w jego twórczości poczesne miejsce. Jego następne wystawy –„ROSARIUM”, „SYNTHESIS”, „NIEPOKONANI”, „WYSPY SZCZĘŚCIA”, „FANTASMAGORIE” czy „ANATOMIA APOKALIPSY” –podejmują istotne zagadnienia o charakterze egzystencjalnym i filozoficznym. jest autorem kilkukrotnie publikowanego eseju „POKAŻCIE MI ANIOŁA –o realizmie i rzeczywistości w fotografii”.                                                                               

Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy malarstwa Zofii Orczyńskiej

W dniu 3 września 2021 w Galerii ZPAP przy Piwnej w Gdańsku została otwarta wystawa malarstwa Zofii Orczyńskiej zatytułowana "Kreska i plama". Wernisaż okazał się kolejnym sukcesem naszej galerii. Wzięło w nim udział bardzo wiele  osób, które z aplauzem i podziwem odniosły się do twórczości  Zofii Orczyńskiej.Ekipa TVP 3 pod kierunkiem red. Bożeny Olechnowicz dokumentowała to wydarzenie. Wernisaż został uświetniony grą Mateusza Lipińskiego na pianinie i Dariusza Wojciechowskiego na trąbce. Dzięki fotografiom  Erazma Wojciecha Felcyna, możemy wracać pamięcią do tego wspaniałego wydarzenia, które dostarczyło  uczestnikom wiele radości. Gratulujemy Autorce wystawy,  która jest kolejnym ważnym wydarzeniem artystycznym naszego  miasta"   Maria Jędrzejczyk (kurator)
fot. E.W.Felcyn

Czytaj więcej: Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy malarstwa Zofii Orczyńskiej 

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ZOFIĄ ORCZYŃSKĄ z okazji wystawy „Kreska i plama” w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku, termin 03-29.09.2021 r.

 
MJ.: Powszechnie wiadomo, że Zofia Orczyńska, to artystka - pastelistka. Tak o Tobie mówią zaprzyjaźnieni artyści malarze. Z rozmów z Tobą wynika, że Twoją ulubioną techniką malarską są pastele. Co zdecydowało o takich preferencjach?
 
Z.O.: Tak rzeczywiście, pastel jest moją ulubioną techniką. Pastele były w domu. Zostały w spadku po moim Ojcu, który był inż. hydrotechnikiem po Politechnice Warszawskiej, ale też humanistą o wielu zainteresowaniach między innymi świetnie rysował, a malował używając pastelu. Często malowałam i rysowałam razem z Nim co bardzo lubiłam. Zachwyciła mnie technika pastelu, która łączy rysunek i kolorową plamę. Lubiłam rysunek, a miałam go z oczywistych względów dużo na późniejszych studiach na Wydziale Architektury, a również w pracy zawodowej architekta projektanta na co dzień. Lubiłam też malować. W swoim malarstwie spróbowałam więc użyć pastelu, który łącząc w sobie walory rysunku z żywą spontaniczną kreską i malarstwa z mięsistą nasyconą plamą koloru, pozwala mi na rejestrację tematu malarskiego w szybki pełen wrażliwości sposób. Polubiłam tę technikę i tak już zostało. W swojej twórczości stosuję również inne techniki ,jak malarstwo olejne, akrylowe, akwarelowe, gwasz.
 
MJ.: Z wykształcenia jesteś architektem z bogatym dorobkiem projektanckim. Okazało się, że  oprócz tego , malarstwo jest Twoją pasją.
Jaki efekt, w Twoim wypadku, dało to połączenie tych dwóch dziedzin sztuki?
 
Z.O.: Architektura sama jest sztuką, organizując przestrzeń łączy różne dziedziny, również malarstwo, rzeźbę. Doświadczenia malarskie często wykorzystywałam np. w projektowaniu wnętrz. To, że maluję nie jest przypadkiem. Rysowałam i malowałam „od zawsze” ,początkowo w ogniskach plastycznych prowadzonych przez A.Suchanka S. Rolicza i innych artystów. Podobno byłam uzdolniona. Rozważałam podjęcie studiów na jakiejś uczelni artystycznej, jednak za namową rodziców wybrałam Wydział Architektury Pol. Gdańskiej. Na moim Wydziale miałam dużo rysunku, ale i malarstwo pod kierunkiem Władysława Lama ,Adama Gerżabka, Marii Leszczyńskiej i innych twórców. Pracując zawodowo często wyjeżdżałam w tzw. teren, a tam znajdowałam dużo ciekawych tematów malarskich. Zawsze woziłam ze sobą akwarelki i malowałam, jednak z czasem okazało się, że pastele są wygodniejszą i szybszą techniką. Malowałam coraz więcej, związałam się z różnymi kołami malarskimi. Zaczęłam wyjeżdżać na plenery malarskie, uczestniczyć w wystawach zbiorowych. Miałam również swoje wystawy indywidualne. Po zakończeniu pracy zawodowej zajęłam się całkowicie malarstwem.
 
M. J. :Jakie znaczenie ma dla Ciebie udział  w wielu plenerach malarskich?
 
Z.O.: Maluję głównie w plenerze, gdzie czerpię inspirację do pracy twórczej. Dlatego uwielbiam plenery malarskie. Uczestnictwo w nich rozwija umiejętność patrzenia i zobaczenia oraz wybrania tematu i „rozprawienia się z nim”. A najważniejsze, daje możliwość rozwoju artystycznego poprzez spotkania z innymi twórcami, podpatrywania innych rozwiązań, poznawania nowych ciekawych miejsc.
 
M.J.: Czy w zanadrzu masz jakąś wizję artystyczną, która w przyszłości chcesz urealnić?
 
Z.O.:Chcę udoskonalać warsztat malarstwa olejnego. Chciałabym popracować nad swoim „architektonicznym” skrzywieniem zawodowym w malarstwie i odrealnieniem swoich prac w kierunku abstrakcji. Był okres, dość krótki, kiedy zajęłam się rzeźbą i ceramiką, chciałabym do tego powrócić. Bardzo lubię malować portrety, może uda mi się stworzyć duży cykl. Plany mam duże a przyszłość pokaże jak to zrealizuję.
 
M.J.: Serdecznie gratuluję tak szerokiego wachlarza zamierzeń artystycznych i bardzo dziękuję za szczerą rozmowę.

 

Zofia Orczyńska - wystawa malarstwa zatytułowana „Kreska i Plama”

Już dzisiaj zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Zofii Orczyńskiej  zatytułowanej "Kreska i plama", w dniu w dniu 03.09.2021 r. godz.18.00.
Wystawa będzie czynna od 03-29.09.2021 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku, ul. Piwna 67/68
Relacja z otwarcia wystawy i wywiad z artystką będą dostępne na stronie ZPAP i w mediach społecznościowych.


ZOFIA ORCZYŃSKA - absolwentka Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej. Całe zawodowe życie zajmowała się projektowaniem, ale równolegle rysowała i malowała, co było,jak twierdzi jej pasją „od zawsze”. Umiejętności rysunkowe i malarskie zdobywała w ogniskach plastycznych prowadzonych przez A. Suchanka i S. Rolicza, a doskonaliła na rodzimej uczelni pod kierunkiem prof. W. Lama, A. Gerżabka, E. Elstera i innych artystów.W swojej twórczości posługuje się różnymi technikami. Maluje akwarelą,farbą olejną ,ale jej ulubioną techniką jest suchy pastel .Łącząc w sobie walory rysunku (żywa spontaniczna kreska) i malarstwa (mięsiste nasycone plamy) pozwala na rejestrację motywu w sposób świeży, pełen wrażliwości. Maluje głównie w plenerze, gdzie czerpie inspirację do pracy twórczej. Uczestniczyła w wielu plenerach krajowych i zagranicznych. Ważniejsze plenery to:Norwegia, Grecja, Włochy, Paryż, oaz w kraju: Kazimierz,Kraków,Chełmno,Ustka, Gdynia Port. Tematami jej prac są ukochana architektura, pejzaż, zwłaszcza marynistyczny, kwiaty. Tworzy także portrety. W dorobku artystycznym ma ponad 20 wystaw indywidualnych (pierwsza w 1997r.), oraz udział w ponad 30 wystawach zbiorowych, na których zdobywała nagrody i wyróżnienia. Ważniejsze wystawy to: Wejherowskie Centrum Kultury – 2015r, Zamek w Sztumie -2010r, Gdańsk-siedziba SARP-2006, Gdynia siedziba Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA-2012r, Gdynia w „Tyglu”- siedzibie ERA ART-2021rJej prace znajdują się w zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku ,zbiorach prywatnych oraz zbiorach gdyńskich i zagranicznych firm portowych. Udziela się społecznie, od lat przewodzi Kołu Plastyków im. W. Szczeblewskiego przy Towarzystwie Miłośników Gdyni. Jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich, Stowarzyszenia Marynistów Polskich,a od 2017 Związku Polskich Artystów Plastyków. Mieszka i tworzy w Gdyni.Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy Jolanty Lassak-Szymerskiej zatytułowanej "Martwa natura z jajem"

Wystawa będzie czynna w dniach 30.07-25.08.2021 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-17.00 w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku
fot. Adam Fleks
Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Jolantą Lassak-Szymerską z okazji wystawy fotograficznej w Galerii ZPAP przy ul Piwnej w Gdańsku zatytułowanej "Martwa natura z jajem" sierpień 2021

MJ.: Wkrótce, 30 lipca 2021 odbędzie się wernisaż Twojej pierwszej indywidualnej wystawy fotograficznej. Będzie ona miała miejsce w naszej Galerii ZPAP przy ul. Piwnej w Gdańsku. Jesteś artystką, która brała udział w wielu wystawach m.in. również w galerii na Piwnej. Jednak "Martwa natura z jajem" jest Twoją pierwszą fotograficzną, dziewiczą wystawą indywidualną . Co spowodowało taki stan rzeczy? Dlaczego tak długo zwlekałaś z publicznym pokazaniem swojej twórczości?

 JLS.:   Tak, to moja pierwsza  indywidualna wystawa fotograficzna. Na przełomie lat 70 / 80 XX w  za pierwszą pensję kupiłam sobie aparat fotograficzny produkcji radzieckiej ZENIT,  na kliszę. To był niezły sprzęt jak na tamte  czasy.  Powstawały wówczas zdjęcia tak zwane rodzinne. Takie były moje początki fotograficzne. Bardziej interesowało mnie malarstwo. Sztuką  fotograficzną   zainteresowałam się dopiero kilka lat temu, ale nie myślałam jeszcze o  wystawach. Uważałam i nadal uważam, że umiem niewiele. Aby sprawdzić swoje możliwości  wzięłam  udział w kilku konkursach fotograficznych. Ku mojemu zdumieniu zdobywałam  nagrody i wyróżnienia.  Później zostałam przyjęta do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego i dopiero teraz, u schyłku życia uświadomiłam sobie, że  w dziedzinie fotografii ja dopiero raczkuję.  No cóż człowiek uczy się przez całe życie.   Początkowo w fotografii zainteresowała mnie tematyka industrialna czyli obiekty  i  detale  przemysłowe oraz architektura. Muszę w tym miejscu podkreślić, że rzeczywiście jest to pierwsza samodzielna wystawa fotograficzna, ale  indywidualnych wystaw  malarstwa, rysunku i grafiki  też trochę było.

 MJ.: Prace, które prezentujesz zachwycają bogactwem miękkich, eleganckich form, zwartą kompozycją. Kiedy je oglądam nasuwa mi  się określenie "tajemnice życia". Jakie były Twoje intencje, kiedy je nad nimi pracowałaś?

 JLS.:Dlaczego "Martwa natura z jajem" ?  Odpowiedź jest dość banalna. Otóż  pandemia i apele, aby pozostawać w domu spowodowały, że skupiłam się na robieniu zdjęć  w domu. Dlaczego jajo ?  Początkowo nie miałam  specjalnych intencji.  Nie jestem typem filozofa, ale coś w tym jest,  że jajo to " tajemnica życia", a nie tylko produkt do jedzenia. Obecna wystawa składa się z dwóch części.  Pierwsza to takie jakby abstrakcyjne kompozycje  "malarskie".  Druga część to fotografie bardziej tradycyjnych martwych natur.

 MJ.:  Znaczące walory estetyczne Twoich prac powodują, że mogą się one odnaleźć jako efektowne uzupełnienie wnętrz użytku publicznego  jak również wnętrz mieszkalnych. Czy masz zamiar kontynuować prezentację swoich prac? 

 JLS.:Teraz chciałabym wrócić do fotografii industrialnej. Być może uda mi się kiedyś zaprezentować takie prace.

 MJ.: Z realizacją tych fotografii, wiążą się zapewne jakieś tajemnice warsztatowe. Przypuszczam, że  nie zechcesz ich zdradzić. Czy mam rację?

 JLS.:Czy są tu jakieś  tajemnice warsztatowe?  Nie, To są zdjęcia takie jak je widział aparat. Jest sfotografowane to co zostało ustawione. Nie  ma tu ani dodawania, ani odejmowania elementów. Obróbka jest tylko globalna, na całości zdjęcia np.: rozjaśnianie, przyciemnianie, posprzątanie itp.

 MJ.: Życzę Tobie i Twoim dziełom jak najszerszego odbioru, żeby amatorzy sztuki mogli się nimi nacieszyć.  Dziękuję za interesującą rozmowę i  oczywiście, wspaniałe prace.

 JLS.:Dziękuję Pani Marii Jędrzejczyk, Kuratorce Wystawy,  za  okazaną pomoc i wsparcie oraz  skierowane do mnie bardzo miłe i dobre słowa.

 

 

Jolanta Lassak-Szymerska "Martwa natura z jajem" - zapowiedź wystawy fotografii

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do  Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Zaprezentujemy wystawę fotograficzną Jolanty Lassak-Szymerskiej zatytułowaną "Martwa natura z jajem".
Wernisaż 30 lipca 2021 r. o godz. 18:00 
Wystawa będzie czynna w dniach 30.07-25.08.2021 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-17.00
Relacja z otwarcia wystawy i wywiad z artystką będą dostępne na stronie ZPAP i w mediach społecznościowych
Wystawę można zwiedzać z zachowaniem procedur sanitarnych, wymaganych podczas pandemii COVID-19, zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie www.zpap-gdansk.pl.
 
zdjęcia z archiwum prywatnego artystki
 
JOLANTA LASSAK- SZYMERSKA ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy oraz  Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Uprawia głównie malarstwo , a także grafikę warsztatową. Tworzy od końca lat siedemdziesiątych XX w, z długimi czasem kilkuletnimi przerwami .Od niedawna  zajmuje się również fotografią, poznając tajniki tej pięknej   i trudnej sztuki.  Najchętniej fotografuje obiekty i elementy industrialne oraz martwe natury.   Ma za sobą około 40 wystaw indywidualnych i zbiorowych , prezentując własne dziedziny sztuki, szczególnie  malarstwo, rysunek, grafikę   i oczywiście fotografię ,  ponadto jej  prace znajdują się w wielu publikacjach.
"Martwa natura z jajem" jest pierwszą samodzielną wystawą fotograficzną autorki. Temat wymusiła pandemia koronawirusa,  kiedy apelowano, aby pozostawać w domu, dlatego też wszystkie prezentowane tu prace powstały  w zaciszu domowym.
Jolanta Lassak-Szymerska jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu gdańskiego oraz Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.


Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Dariuszem Bożykiem, autorem wystawy p.t. "Pejzaże przeważnie potrójne" w Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku, lipiec 2021 r.

MJ.:  Prace, które aktualnie prezentujesz w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej w Gdańsku, zachwycają rozmachem, kolorystyką i radością życia przekazaną przy pomocy pędzla. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Skąd bierzesz, w czasach pandemii, tak dużo radości?

DB: Te obrazy są wyrazem mojej miłości do natury, do ludzi, do samego siebie, ogólnie do świata. Ich estetyka emanuje moją osobowością, a ta kształtowała się przez lata i jest taka a nie inna. Czystość kolorów, prostota rysunku i laserunki stanowią istotę tych prac.Siłę czerpię od rodziny, od żony i córki i od świadomości, że przez lata stworzyliśmy coś dobrego i to po nas zostanie.  Oto cała tajemnica radości życia.

 MJ.: Praca malarza to nie tylko zmaganie się z malarską materią,  samotnością, trudnościami na rynku sztuki, to ciężki kawałek chleba. Tymczasem konsekwentnie, od wielu lat uprawiasz malarstwo. Czy ta konsekwencja w działaniu jest wyłącznie Twoja zasługą?

DB.: Mówi się, że za każdym sukcesem mężczyzny stoi mądra kobieta i tak jest w moim przypadku. Jesteśmy z żoną razem 35 lat i stworzyliśmy w tym czasie wspaniałą rodzinę i dom w Borach Tucholskich, gdzie powstają wielkie obrazy, jak to zaznaczyłaś „zadziwiające rozmachem”. Jeśli chodzi o „ciężki kawałek chleba”, to ja od wielu lat nie traktuję malarstwa jako źródła utrzymania. Zawsze równolegle pracowałem na etatach, w latach osiemdziesiątych w teatrze Muzycznym i PLO  w Gdyni, a po przeprowadzce  w szkłach i przez wiele lat we Francji, jako tłumacz i koordynator grup pracowniczych.  Malarstwo zawsze pozostawało najważniejsze i obrazy powstawały i są i temu pozostanę wierny.

 MJ:  Wkrótce, po aktualnej wystawie, czeka Ciebie wystawa w Paryżu. Czym  dla Ciebie, jako malarza jest to miasto?

 DB: Paryż zawsze był dla mnie miastem sztuki, elegancji i dobrobytu. W Gdyni chodziłem do VI L.O. do klasy francuskiej, gdzie mieliśmy 8 godzin francuskiego w tygodniu i przesiąknęliśmy kulturą francuską na dobre. Od 1979 roku do dziś bywałem w Paryżu kilkadziesiąt razy, a przy okazji wyjazdów do pracy zwiedziłem całą Francję. W 2013 roku po raz pierwszy wziąłem udział w Salonie Jesiennym w Paryżu, najstarszej prawdopodobnie wystawie w Europie, bo trwającej od 1903 roku bez przerwy i dopiero zeszłoroczna pandemia to przerwała. Wystawiałem tam swoje prace jeszcze w 2015 i 2018. Wystawa o której wspomniałaś będzie w „Sale Royale”, w podziemiach kościoła Madeleine   od 15 października, a tydzień później zacznie się Salon d’Automne, gdzie też wysłałem pracę.

MJ.: Czy zechciałbyś nam zdradzić swoje plany twórcze na najbliższe lata?

DB.: Mario, planów się nie zdradza, bo się nie spełnią …  Ale tak po cichu, to chciałbym zrealizować jakiś duży projekt malarski z łodziami, może w Polsce, a może z barkami z Conflans-Sainte-Honorine we Francji.

 MJ.:  Dziękuję za interesującą i miłą rozmowę. Życzę Ci realizacji zamierzeń i następnych, artystycznych sukcesów.

DARIUSZ BOŻYK "Pejzaże przeważnie potrójne"

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do otwierającej się po długiej przerwie Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.

Zaprezentujemy malarstwo Dariusza Bożyka.

Wernisaż 2 lipca 2021 r. o godz. 18:00

Wystawa będzie czynna w dniach 02-29.07.2021 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-17.00

Relacja z otwarcia wystawy i wywiad z artystą będą dostępne na stronie ZPAP i w mediach społecznościowych
Wystawę można zwiedzać z zachowaniem procedur sanitarnych, wymaganych podczas pandemii COVID-19, zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie www.zpap-gdansk.pl.
 
Poniżej jeden z obrazów, prezentowanych na wystawie, zatytułowany "Baltic"
zdjęcie z archiwum prywatnego artysty

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy poplenerowej " Śladami Mariana Mokwy"

Dzięki inicjatywie i opiece Pani sołtys Joanny Ewald oraz Pana Michała Zabiełło odbył się w dniach 14 - 21 czerwca 2020 r. w Borsku plener malarski.
Organizatorzy pragnęli złożyć w ten sposób hołd pamięci Mariana Mokwy, który urodził się w okolicach Borska.
Efektem pleneru jest ta wystawa poplenerowa.
W dniu 8 września 2020 r. w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy z udziałem Pani Joanny Ewald, Pana Michała Zabiełło oraz Pana Romualda Tadeusza Bławata, autora książki o Marianie Mokwie,
Na wystawie swoje prace zaprezentowali artyści:
Biela Anna,
Bożyk Dariusz,
Jędrzejczyk Maria,
Orczyńska Zofia,
Art Oryszyn,
Ryfa Krzysztof,
Sobieraj Andrzej,
Sobieraj Emilia,
Tumielewicz Czesław.
Na odwiedzenie tej interesującej wystawy mamy szansę do 29 września br.
Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12.00 - 17.00
kurator Maria Jędrzejczyk

Relacja z otwarcia wystawy prac Krystyny Górskiej z kolekcji Rene Burakowskiego (2)

Wystawa czynna w dniach 19.08-06.09.2020 r. w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-17.00

zdjęcia z prywatnego archiwum Rene Burakowskiego

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Stanisława Seyfrieda "Wspomnienie o Krystynie Górskiej" : http://wybrzeze24.pl/salon-sztuki-gdanskiej/wspomnienie-o-krystynie-gorskiej


Czytaj więcej: Relacja z otwarcia wystawy prac Krystyny Górskiej z kolekcji Rene Burakowskiego (2)

Film TVP z cyklu "NOTACJE.Krystyna Górska. "Miłość, rodzina i papież"

Polecamy film " Notacje. Krystyna Górska. Miłość , rodzina i papież".
 Od 19 sierpnia zapraszamy na wystawę prac Krystyny Górskiej z kolekcji Rene Burakowskiego.
Wystawa czynna w dniach 19.08-06.09.2020 r. w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68

link do filmu : vod.tvp.pl_Notacje,Krystyna-Gorska-Malarstwo-rodzina-i-papiez

Rozmowa Marii Jedrzejczyk z Panem Rene Burakowskim nt. Jego kolekcji prac autorstwa Krystyny Górskiej

MJ.: Jest Pan osoba znaną, m.in. jako miłośnik i kolekcjoner sztuki. Takich osób jak Pan mamy w Polsce niewielu. Zbyt mało. Tym bardziej należy się Panu z tego powodu podziw i szacunek. Kiedy i w jaki sposób zaczęła się u Pana ta szlachetna pasja?

RB.: Wychowałem się w miejscu, gdzie obrazy wisiały na ścianach i obcowanie ze sztuką bardzo pobudzało moja wyobraźnię.

MJ.: W jakich okolicznościach zetknął się Pan z twórczością Krystyny Górskiej?

RB.: Z twórczością Krystyny Górskiej zetknąłem się przypadkowo, ponieważ córka artystki, Pani Zofia Górska jest sędzią jeździeckim i widząc moją kolekcję, pokazała mi obrazy i grafiki swojej matki.

MJ.: Co Pana urzekło w jej pracach? Ile z nich jest w Pana posiadaniu?

RB.: Jak wspomniałem, prowadzimy stadninę, w której odbywają się turnieje jeździeckie i tak jak moją pasją są konie, stwierdziłem, że konie i to co je otacza – w malarstwie Krystyny Górskiej są nadzwyczajne. Przypominają mi po części konie malowane przez wielkiego naszego malarza Michałowskiego, co zresztą potwierdza się w tym, że Pani Krystyna jest prawnuczką wspomnianego artysty a kuzynką Franciszka Starowieyskiego i tak samo też grafiki przedstawiające malowniczy Gdańsk, są prawdziwymi majstersztykami, z którymi mógłby konkurować tylko Stryjec. W moim posiadaniu są 52 prace Pani Krystyny Górskiej.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jedrzejczyk z Panem Rene Burakowskim nt. Jego kolekcji prac autorstwa Krystyny...

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską, autorką wystawy p.t. "Papier, kamień, nóż” w Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku

 MJ: Stale jeszcze mamy w pamięci Twoją niezapomnianą wystawę w naszej galerii p.t. "Obrazy do noszenia", która zachwycała nas w ubiegłym roku. Zobaczyliśmy w Tobie artystkę, która nie dała wcisnąć swoich prac do żadnej szuflady typu "sztuka czysta" lub "sztuka użytkowa", ani do jakiejkolwiek innej szuflady w odniesieniu do sztuki wizualnej. Nadawanie tytułów swoim dziełom, to Twoja domena. Czy możesz zdradzić, co znaczy tytuł: „Papier. Kamień. Nóż”?

 MZŁ: Papier - w swojej oczywistej i nieoczywistej formie jest pierwszym tworzywem, materiałem z którym zaczynam pracę. Jest eko tylko po przetworzeniu recyklingowym, może być papierem z włókien, wiórów, szmat a nawet plastiku. Papier może być kolorowy - mogę mu nadać barwę lub wykorzystać barwiony w różnych zestawieniach. Papier mogę ciąć, giąć, szanować lub zniewolić, nadać mu strukturę lub zbudować strukturę z niego. Papier może być częścią masy porcelanowej czyli kamienia - najpierw w jego sproszkowanej formie, potem w masie lejnej, a następnie w bryłach lub powierzchniach tworzących stałe, wypalone obiekty czyli kamień. Jeśli wybrałabym narzędzie to zaraz po ołówku pojawia się najważniejszy pracownik w mojej pracowni - NÓŻ. On rozdziela, tnie, rysuje, drapie. W nawiązaniu do gry Papier Nożyce Kamień również moja praca polega na przeważaniu szali na stronę jednego lub drugiego tworzywa, które ostatecznie stają się nośnikami do moich nienapisanych historii - ilustracji.

MJ: Nienapisane historie, to takie, które chcesz opowiedzieć przy przy pomocy swoich prac, nie używając słów? Co powiesz na temat ilustracji do gotowych już, napisanych historii?

  MZŁ: Ilustracja- czy to w formie prostych piktogramów, story-tellingu lub skomplikowanych w treści i formie obrazów, jest naturalnym środkiem komunikacji dla grafika. Prawie zawsze jest to obraz, który zostaje nam w głowie razem z konkretnym stanem emocjonalnym. Niektórym zachód słońca kojarzy się z romantyczną miłością, innym z odejściem, a jeszcze innym ze złością. Obraz z emocją to składniki ulotne, a umiejętności, materiały i narzędzia to determinanta materialna obiektu, który powstanie po fuzji. Moje opowieści dotyczą konkretnych osób i zdarzeń, ale stają się bardzo uniwersalne przez brak szczegółów i pewną umowność przedstawianych motywów, które nabierają znaczenia po odczytaniu zestawień i odszukaniu kierunku czytania (ten też może być dowolny). Każdy, z mojej opowieści może stworzyć osobną historię, złożoną ze swoich indywidualnych doświadczeń - symbole stają się tu tylko pretekstem. Bardziej mnie pociąga to, czy ktoś, kto ogląda moje prace czuje się z nimi związany, choćby chęcią posiadania, oglądania lub zrozumienia. 

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską,  autorką wystawy p.t. "Papier,...

Relacja z otwarcia wystawy JOANNY SIERADZKIEJ "Turbulencje" w Galerii ZPAP przy ul.Piwnej

Wystawa Joanny Sieradzkiej "Turbulencje" w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku

Relacja video z otwarcia wystawy : https://vimeo.com/436229822

Zapraszamy w dniach 7-26.07.2020 r.

fot. Wojciech Felcyn 

 

 

 

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Joanną Sieradzką, autorką wystawy "Turbulencje" 07-26.07.2020 r. w Galerii ZPAP Ul. Piwna 67/68

MJ:  Czym dla Pani jest malarstwo? Jakie miejsce zajmuje   w Pani życiu sztuka?

JS:    Słowo / definicję – malarstwo - rozumiem w sposób bardzo szeroki, jako dziedzinę otwartą na eksperymentowanie i dyskusję. Interesuje mnie proces tworzenia, różnorodność malarskich rozwiązań i to w jaki sposób możemy interpretować obraz, który został stworzony za pomocą różnych materiałów, niekoniecznie musi być to płótno na ramie. Proces obserwowania, myślenia i opowiadania o tym jak rozumiem to, co widzę jest codzienną, w zasadzie, wszystkich ludzi -  aktywnością. Dla mnie jest to bardzo ciekawe, w jak różny sposób, każda z osób, ujmuje rzeczywistość w której funkcjonuje. Myślę że, sztuka to taka konstelacja różnych podejść do świata. Tworząc, należy podejmować decyzje, które czasami zmieniają wszystko. Podjęcie decyzji jest bardzo trudne, może być błędne a czasami zaskakująco pozytywne. Malownie to dla mnie proces, który jest angażujący i nigdy nie wiem dokąd mnie zaprowadzi. Dotyczy myślenia, działania i odczuwania czyli życia.

  MJ:  Czy uważa Pani, że malarstwo jest zajęciem "łatwym, miłym i przyjemnym"?

JS: Proces malowania jest dla mnie bardzo wzbogacającym doświadczeniem, podczas którego się uczę i zdobywam doświadczenie. Proces myślenia - o rzeczywistości społecznej – i w niej – działania -  jest dla mnie czasami frustrujący. Malarstwo, wymaga, moim zdaniem, umiejętności połączenia procesu tworzenia, poczucia że ma to sens i odnalezienia swojego miejsca, także wśród ludzi, z którymi się działa, w taki sposób aby stworzyć wartość pozytywną, która jest czymś subiektywnie postrzeganym ale do której, jak sądzę, należy dążyć. Myślę że proces myślenia i działania, jest zagadnieniem skomplikowanym, szczególnie jeśli chce się osiągnąć finalnie satysfakcję, z tego co się wykonało.

  MJ: Czy postawiła Pani sobie jakieś dalekosiężne cele dotyczące pracy artystycznej?

JS: Mam pomysły, które chciałabym rozwinąć i móc nad nimi dalej pracować. Obecnie, maluję prace, które nawiązują do obrazów, wcześniej wykonanych, m.in. cyklu kolaży. Próbuję nie poddawać się negacji, czerpać radość, z tego co robię i zdobywać wiedzę. Nie wiem, co wydarzy się w przyszłości. Staram się, zachować optymizm.

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr. Izydorem Borysem

Wystawa  "transformacje" w Galerii ZPAP przy Piwnej 67/68 w Gdańsku, w dniach 16.06-28.06.2020 r.

 

MJ: Jak wynika z Pana życiorysu, dzieli Pan swój czas pracy na pracę dydaktyczną w Uniwersytecie Mazursko - Warmińskim w Olsztynie i pracę twórczą, czego dowodem jest aktualna wystawa Pana rzeźb p. t. "Transformacje" w naszej związkowej  Galerii.

 Jaki mają się do siebie te dwa rodzaje aktywności, które, jak się okazało, nie wykluczają się wzajemnie?

 IB: Te dwie aktywności wzajemnie się uzupełniają. Kontakt ze studentami pozwala złapać dystans do własnej twórczości. Praca pedagoga zmusza do formułowania pewnych definicji i zwięzłych tez, to pomaga w samookreśleniu własnej drogi twórczej. Jako pracownik naukowy jestem zobligowany do prowadzenia własnej działalności badawczej, w tym wypadku, działalności artystycznej.

 MJ: Ukończył Pan gdańską PWSSP w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego; jaki wpływ na Pana pracę twórczą a także dydaktyczną ma ukończenie właśnie tej, naszej a nie innej uczelni?

 IB:.Moje zainteresowanie sztuką sięga czasów dzieciństwa. Praktycznie dorastałem w pracowni ceramicznej mojego Ojca. Urzekła mnie łatwość i przyjemność pracy w glinie. Z tego materiału starałem się wyczarowywać wszystko co podsuwała dziecięca wyobraźnia. Potem było Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni –Orłowie.

W czasach kiedy studiowałem na PWSSP, uczelnia ta  uchodziła za  dość klasyczną. Na Wydziale Rzeźby duży nacisk kładziono na warsztat i klasyczne studium postaci ludzkiej. Miałem to szczęście że przez cały okres moich studiów pracowałem w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego. Był dla nas mistrzem i wielkim autorytetem. Drugą osobą która miała ogromny wpływ na  moją dalszą drogę artystyczną, był prof. Henryk Lula, wspaniały ceramik i pedagog.

U prof. Radwańskiego uczyłem się podstaw rzeźby a potem poszukiwania własnego języka wyrazu. Dzięki prof. Luli poznałem tajniki ceramiki i umocniłem swoje przywiązanie do tego materiału.

 MJ: Pomnik Św. Jana Pawła II w Nowym Jorku, kompozycje "Żurawie" na lotnisku w Szymanach oraz pomnik ks. Alberta Wojciecha Zinka w Olsztynie - to przykłady Pana dzieł monumentalnych, które z pewnością dały Panu, artyście - rzeźbiarzowi dużo satysfakcji.

Czy prezentowane obecnie, raczej kameralne prace, które tematycznie dotykają, jak się wydaje,  spraw związanych z morzem, dają równie dużo satysfakcji co monumenty?

 IB:To zupełnie inny rodzaj pracy, pracy nie będącej wynikiem konkretnego zamówienia lecz wynikiem wewnętrznych przemyśleń i preferencji. Tworząc swoje rzeźby, robię to w technice którą najlepiej znam i która daje mi największą swobodę i łatwość tworzenia. Ceramika jest medium które potrafi zaskakiwać i stawiać nowe wyzwania. Jest chimeryczna  i wymaga przestrzegania reżimów technologicznych. W moich pracach widać fascynację szkutnictwem i architekturą którą uważam za siostrę rzeźby. Swoje rzeźby tworzę w glinie szamotowej oraz glinie papierowej. Pod względem właściwości i sposobu modelowania,  tworzywa te znajdują się na dwóch przeciwległych biegunach ceramicznej technologii. Glina szamotowa daje możliwość konstruowania solidnych, syntetycznych brył przypominających geologiczne twory. Glina papierowa, której nazwa wzięła się z dodanego do gliny papieru, przypomina swoimi właściwościami surowiec używany w precyzyjnym modelarstwie. Można ją sklejać i tworzyć ażurowe , delikatne, konstrukcje. Na wystawie pt. „Transformacje” pokazuję prace które powstały w latach 2014 – 2020 i składają się na trzy cykle: „Kokony”, „Fantomy”, oraz ostatnie prace „Bez tytułu” z 2019 i 2020 r.

Miłosz Piotrowski "Złoty podział odcinka i liczba PHI" - wywiad z autorem (2)

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr Miłoszem Piotrowskim z okazji Wystawy Złoty podział odcinka i liczba "PHI" w Galerii ZPAP w Gdańsku przy Piwnej 67/68 w dniach 26.05-14.06.2020 r.

 MJ: Czy tytuł Pana wystawy mówi nam o tym, że jako dydaktyk prezentując swoje prace chce Pan nam przekazać coś ważnego? Jeżeli tak to na czym ma polegać Pana przekaz?

 MP: To bardzo dobre pytanie. Zawsze bardzo się cieszę gdy widzę ludzi, którzy zbierają się z  okazji wystawy sztuki. Myślę, że to jest bardzo wysublimowane, cenne audytorium i że jest to ogromny potencjał. Ci ludzie zebrani w jednym miejscu są jak garść prochu, który może się zapalić od jednej iskry lub jak  zaczyn drożdży w małym kubeczku, który może spowodować  urośniecie wielkiego bochna chleba. Jednocześnie ci ludzie są na tyle wrażliwi na drugiego człowieka i taktowni, że energia, która posiadają nie wybucha - tylko napełnia salę wystawową i delikatnie się rozpływa. Zawsze potem jest mi szkoda, że taki wspaniały potencjał - jakby się zmarnował. 

Czytaj więcej: Miłosz Piotrowski "Złoty podział odcinka i liczba PHI" - wywiad z autorem (2)

"Maski. Maski. Maski" _wystawa zbiorowa w Galerii ZPAP (2)

Otwarcie  zbiorowej  wystawy prac naszych artystów pt "Maski. Maski. Maski" w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w dniu 14.02.2020 r.


Relacja video z wernisażu Maski. Maski. Maski . Czołówka filmu: fragment instalacji "Pomiędzy" Macieja Jabłońskiego.  Autor filmu : Romuald Kaczmarek

https://www.youtube.com/watch?v=fex5qwkzVUg&feature=share&fbclid=IwAR3qaMC9X5uY_6iIDxuCQqdHNRzR75-CvBnuh2JCclnx0IzitKA4bL-x0gw

 

Czytaj więcej: "Maski. Maski. Maski" _wystawa zbiorowa w Galerii ZPAP   (2)

Zaproszenie na Wernisaż "Maski. Maski. Maski" w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku w dniu 14.02.2020 r, godz.18

Moi Drodzy,

Już za kilka dni, odbędzie się w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 zbiorowa wystawa malarstwa, rzeźby, instalacji i fotografii pt. „Maski. Maski. Maski”.Maski mogą być różnego rodzaju. Nie tylko karnawałowe, chociaż karnawał jeszcze trwa, ale na przykład rytualne, bojowe, medyczne  lub  anty-smogowe. Mogą być rozmaite, chociaż dobrze by było, żeby kojarzyły się nam one z zabawą a nie z zagrożeniem życia. Maski intrygują. Kryją tajemnice. Same maski mogą stawać się dziełami sztuki, chociaż ich przeznaczeniem jest stworzyć przeszkodę w komunikacji „twarzą w twarz”. Zbiorowa wystawa, której tematem są maski będzie kolejną okazją do tego, żeby się spotkać, wzajemnie inspirować, nawiązać cenne kontakty, przyjaźnie i brać udział w bogatym życiu naszego środowiska.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w  wernisażu „Maski. Maski. Maski” w Walentynki, 14 lutego o godz. 18.oo w Galerii ZPAP przy Piwnej 67/68 w Gdańsku. Oczywiście można przyjść w maskach.                          

                                                                                             Maria Jędrzejczyk/kurator


Magia Morza

Otwarcia zbiorowej wystawy prac naszych artystów w Galerii ZPAP na Piwnej  p.t. "Magia Morza" w dniu 13 grudnia 2019 r.

fot. Erazm Wojciech Felcyn.


Czytaj więcej: Magia Morza

Czesław Tumielewicz w Galerii ZPAP


W naszej związkowej galerii przy Piwnej, 15 listopada br. miało miejsce kolejne doniosłe wydarzenie artystyczne: otwarcie wystawy prof. Czesława Tumielewicza p.t. "Nadmorskie Pejzaże" - z okazji 77 urodzin Profesora. Tłum gości miał okazję podziwiania pięćdziesięciu, zupełnie nowych prac Mistrza, namalowanych w 2019 roku.

Czytaj więcej: Czesław Tumielewicz w Galerii ZPAP

O wystawie „Barwy Złota”

O wystawie „Barwy Złota”
W Galerii ZPAP na ul Piwnej 67/68, 4 października, 2019 roku została otwarta zbiorowa, składkowa wystawa p.t. „Barwy Złota”.
Serdecznie dziękuję koleżankom i kolegom, którzy spontanicznie, dosłownie w kilka dni zdecydowali się na udział w tej niespodziewanej wystawie.


Czytaj więcej: O wystawie „Barwy Złota”

Henryka Lisiecka „BABA Z KOGUTEM Z PIEKŁA DOLNEGO”

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Henryką Lisiecką, autorką wystawy „BABA Z KOGUTEM Z PIEKŁA DOLNEGO” w Galerii ZPAP w Gdańsku, przy ul. Piwnej 67/68

MJ: Twoja wystawa zaistniała w Galerii na Piwnej. Obrazy zainspirowane naturą, kwiatami i pejzażem, są bardzo dekoracyjne i kojarzą się z malarstwem Gustava Klimta, austriackiego artysty tworzącego pod koniec XIX wieku, którego celem było stworzenie dzieła totalnego, absolutnego, wolnego od ograniczeń i akademickich konwencji. Jego obrazy cechuje swoboda twórcza, niezależność. Czy Twoje malarstwo jest również wyrazem twórczej niezależności?
HL: Droga do malarstwa dekoracyjnego zaczęła się od zachwytu malarstwem średniowieczny i tkaniną gobelinową, która często jest przetykana złotą nitką, a także mój zachwyt techniką malowania temperą, która pozwala, żeby pędzel malując pisał tak jak w ikonach. To także są takie moje wyszywanki; kreska jak nitka.

Czytaj więcej: Henryka Lisiecka „BABA Z KOGUTEM Z PIEKŁA DOLNEGO”

WŁADYSŁAW BORZĘCKI. Rzeźba. Wystawa retrospektywna - rozmowa z K. Strelcyn

Rozmowa Marii Jędrzejczyk, z Katarzyną Strelcyn, inicjatorką wystawy ‘WŁADYSŁAW BORZĘCKI. Rzeźba. Wystawa retrospektywna” (1920-1998)

23 sierpnia - 10 września 2019 r.

MJ: Czy zechciałaby Pani, jako inicjatorka wystawy Władysława Borzęckiego, powiedzieć nam, jakie były powody podjęcia trudów związanych z wystawą, która jest dla jej organizatorów nie lada wyzwaniem chociażby ze względu na konieczność przewiezienia prac przez całą niemal Polskę. Co motywowało Panią do podjęcia tego zadania?

KS: Pierwszy raz zobaczyłam prace Władysława Borzęckiego w 2008 roku, a więc przeszło 20 lat temu. Na fali klasowych spotkań, kolega ze szkoły średniej, Wojciech Kubiński z żoną Olga, z domu Borzęcką, córką rzeźbiarza, zaprosili kilka koleżanek klasowych, wraz ze mną, do domku letniskowego w Sromowcach Niżnych koło Czorsztyna. Domek powstał z byłej pracowni artysty, gdzie spadkobiercy stworzyli intymną galerię jego dzieł. Było to niezwykłe przeżycie; poruszać się, spać i jeść wśród tych wspaniałości, zastygłych w czasie. Wywarło to na mnie niezapomniane wrażenie. Czułam się,  jakbym była elementem niezwykłej scenografii w filmie, który dopiero miał powstać. Potem jeszcze dwukrotnie mieliśmy przyjemność, wraz  z mężem odwiedzić Sromowce Niżne i zapoznać się również z innymi pracami Borzęckiego, znajdującymi się w urokliwym drewnianym kościółku oraz tuż obok, w nowym kościele w Sromowcach Niżnych, a także w “Hotelu nad Przełomem”. Eksponaty stanowią jakby integralną część  tych instytucji. Powstały z lokalnej kultury i wydają się być jej nierozerwalnym elementem.

Czytaj więcej: WŁADYSŁAW BORZĘCKI. Rzeźba. Wystawa retrospektywna - rozmowa z K. Strelcyn

ROZMOWA Z PROF. MIECZYSŁAWEM OLSZEWSKIM

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Mieczysławem Olszewskim n.t. jego wystawy malarstwa i instalacji w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej (sierpień 2019)

Maria Jędrzejczyk: Twoje wystawy pojawiają się w naszej Galerii, w okresie Jarmarku Dominikańskiego od kilku lat. Świetnie się wpisują w jarmarkowy klimat Gdańska. Jako znany malarz, profesor naszej ASP, masz z pewnością wiele wystawienniczych propozycji. Co decyduje o wyborze właśnie tej naszej Galerii ZPAP przy ul. Piwnej?
Mieczysław Olszewski: Zaplanowanie kolejnej wystawy, do której muszę się przygotować, jest dla mnie sposobem na dyscyplinowanie swojego czasu, Po to żeby go dobrze wykorzystać. Dla człowieka, który nie musi już niczego udowadniać i ustał obowiązek pracy ze studentami, problem braku dyscypliny mógłby się pojawić. Ta wystawa, to żart towarzyski. Moi przyjaciele oczekują ode mnie kolejnych aktów. Tym razem pokazuje nowy temat; martwa natura i instalacje dziewiętnastowiecznych naczyń, które od wielu lat zbierałem przy okazjach kolejnych Jarmarków Dominikańskich.

Czytaj więcej: ROZMOWA Z PROF. MIECZYSŁAWEM OLSZEWSKIM

MONIKA ZAWIEROWSKA-ŁOZIŃSKA "OBRAZY DO NOSZENIA"


Erazm Wojciech Felcyn prezentuje na swoich fotografiach prace prof. dr. hab. Moniki Zawierowskiej - Łozińskiej, absolwentki gdańskiej PWSSP  - na doskonale przez autorkę przygotowanej wystawie p.t. "Obrazy do noszenia". Obrazy i biżuteria - ilustracje wykonane  ze szlachetnych materiałów takich jak porcelana z wykorzystaniem płatków złota i platyny budziły podziw i zachwyt u oglądających gości a także przedstawicieli władz gdańskiego okręgu ZPAP, obecnych na wernisażu.
Maria Jędrzejczyk

Czytaj więcej: MONIKA ZAWIEROWSKA-ŁOZIŃSKA "OBRAZY DO NOSZENIA"

Rozmowa z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską, autorką wystawy “Obrazy do noszenia”

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską, autorką wystawy “Obrazy do noszenia” w Galerii ZPAP w dniach 12 - 31 lipca 2019 r.

MJ: Jesteś absolwentką PWSSP w Gdańsku, z pracowni Jerzego Krechowicza. Zakładamy, że te studia stanowiły bazę dla twojego dalszego rozwoju artystycznego. Jaką znaczenie miała dla Ciebie właśnie ta baza, w dalszych poczynaniach twórczych?

MZŁ: Najpierw było malowanie po ścianach w domu, w którym czekałam na powrót mamy z pracy. Ściana się zmieniała i dostawała nowe życie wraz z nowymi doświadczeniami z podwórka, obserwacjami ludzi i zwierząt. Były też małe karteczki, na których malowałam serie ptaków i kwiatów. Byłam bardzo blisko przyrody za sprawą podróżowania z moimi rodzicami.

Czytaj więcej: Rozmowa z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską, autorką wystawy “Obrazy do noszenia” 

KATARZYNA GAUER "POST SCRIPTUM"

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z KATARZYNĄ GAUER dotycząca Jej wystawy: „POST SCRIPTUM” w Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku 18 czerwca, 2018 r.

MJ: „Post Scriptum”, to tytuł, który nadała Pani swojej wystawie. Proszę powiedzieć, co pragnie Pani wyrazić w swoim post scriptum. O czym zapomniała Pani powiedzieć, w swoich wcześniejszych przekazach artystycznych?
KG: Tytuł wystawy „Post Scriptum” jest jednocześnie tytułem cyklu prac, nad którym aktualnie pracuję, jednak na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy powstałe na przestrzeni kilku lat. Można powiedzieć, że wszystkie moje prace odnoszą się do wspólnego tematu, kręgu moich malarskich poszukiwań i nie da się ich od siebie oddzielić. Cykl ten zawdzięcza swoja nazwę poczuciu, że wciąż mogę jeszcze na ten temat bardzo dużo powiedzieć. Każdy kolejny obraz jest kontynuacją poprzedniego i jest nawiązaniem, bądź zaprzeczeniem. Chciałabym, żeby oglądane razem, tworzyły wspólną, nierozerwalną całość. Proces powstawania moich obrazów, to proces zakrywania, nakładania i ścierania, proces poszukiwań interesujących połączeń, zależności barw i kompozycji. Działam intuicyjnie, a decyzje podejmuje szybko, spontanicznie dodając kolejne warstwy farby. Obrazy powstają w indywidualnym rytmie, niektóre bardzo szybko, do reszty powracam po jakimś czasie, z nowym pomysłem, z innym nastawieniem i uczuciem.

Czytaj więcej: KATARZYNA GAUER "POST SCRIPTUM"

NEW VISIONS - wernisaż

Wernisaż wystawy prac Jana Masy, Sigrid van Sierenberg i Wilfreda H.G. Neuse w Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku

fot. Inge MasaKURATOR ZAPRASZA / NEW VISIONS


Serdecznie zapraszamy 31 maja o godz. 18:00 do Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 na otwarcie wystawy New Visions.

Prace zaprezentuje trójka artystów: Jan Masa, Wilfred H. G. Neuse i Sigrid van Sierenberg.

Czytaj więcej: KURATOR ZAPRASZA / NEW VISIONS

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ERAZMEM WOJCIECHEM FELCYNEM w związku z wystawą fotografii artystycznej P.T. SYNTHESIS”

MJ: Jesteś osobą powszechnie znaną nie tylko dlatego, że odniosłeś sukces jako przedsiębiorca, a wcześniej jako naukowiec , doktor chemii, ale głownie z powodu miłości, którą obdarowałeś fotografię. Jak zaczęła się ta miłość?
EWF: Fotografią zainteresowałem się mając lat 7 po przeczytaniu książek Włodzimierza Puchalskiego „Wyspa kormoranów” i „W krainie łabędzi”. Mając 10 lat stałem się dumnym posiadaczem aparatu fotograficznego „Perfecta II” (6x6 cm) i tak to się zaczęło…

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ERAZMEM WOJCIECHEM FELCYNEM w związku z wystawą fotografii...

ERAZM WOJCIECH FELCYN - SYNTHESIS


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy znanego gdańskiego artysty fotografika, ERAZMA WOJCIECHA FELCYNA p.t. „SYNTHESIS” do Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w dniu 10 maja 2019 r. o godz. 18.00

Czytaj więcej: ERAZM WOJCIECH FELCYN - SYNTHESIS

Władysław Dobrucki - malarstwo


Kiedy ogląda się obrazy Władysława Dobruckiego, przychodzi na myśl łacińska sentencja OMNIA TEMPUS HABET, co dosłownie oznacza „Czas wszystko trzyma”.
Jego twórczość jest silnie związana z przełomem lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Należy do”klasyki lat sześćdziesiątych. Dzisiaj obchodzilibyśmy Jego urodziny. Niestety, zmarł dokładnie rok
temu.

Czytaj więcej: Władysław Dobrucki - malarstwo

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr. hab. Piotrem Mastalerzem i dr. Maciejem Jabłońskim, autorami wystawy malarstwa i instalacji pt. „Kody codzienności” w Galerii ZPAP przy ul Piwnej w Gdańsku, 29 marca 2019 roku

1.04.2019 r.M.J. Prezentujecie, można powiedzieć, „w duecie” swoje prace, które chociaż są bardzo różne, doskonale współgrają i uzupełniają się. Skąd wziął się pomysł wspólnej wystawy?

Maciej Jabłoński. Pomysł wziął się stąd, że wspólnie pracujemy na kierunku wzornictwo na PŁ. Często rozmawiamy i doszliśmy do wniosku, że nasze prace się uzupełniają, To nie jest nasza pierwsza wspólna wystawa. W roku ubiegłym mieliśmy dwie wspólne prezentacje; w Galerii ZPAP w Łodzi i w Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim.

P.M. Zauważając wiele podobnych cech w warstwie koncepcyjnej doszliśmy do wniosku, że cykl prezentacji naszych prac uzupełnia ideę dopełniającej się współpracy artystycznej. Kolejne edycje powodują nowe uwarunkowania i progres ekspozycyjny.

M.J.Jesteście nie tylko artystami, ale również nauczycielami akademickimi. Obaj pracujecie na Politechnice Łódzkiej. Waszym studentom można pozazdrościć tego, że mają z Wami do czynienia na co dzień. Na szczęście dzisiaj zawitaliście do naszej Galerii ZPAP przy ul Piwnej w Gdańsku, w pobliżu gdańskiej ASP.

Praca twórcza i praca dydaktyczna nieomal jednocześnie, w Waszym wypadku z pewnością wywołuje jakieś problemy, napięcia.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z  dr. hab. Piotrem Mastalerzem i dr. Maciejem Jabłońskim, autorami...

KURATOR ZAPRASZA / KODY CODZIENNOŚCI

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

Sztuka z najwyższej półki zagości w gdańskiej Galerii ZPAP, przy ul Piwnej 67/68 od 29 marca 2019 r. godz. 18.oo
PIOTR MASTALERZ i MACIEJ JABŁOŃSKI,  łódzcy artyści o bogatym dorobku artystycznym i dydaktycznym zaprezentują swoje prace w naszej Galerii na wystawie pt. „Kody codzienności”.
Ich prace, nadzwyczaj inspirujące, czyste i ożywcze są jak źródlana woda. Warto jej się napić.
Zapraszamy na wernisaż - duchową ucztę w piątek, 29 marca o godz. 18.oo         
Maria Irena Jędrzejczyk / kurator

27.03.2019 r.

KODY CODZIENNOŚCI / WERNISAŻ 29.03.2019MACIEJ JABŁOŃSKI, PIOTR MASTALERZ / KODY CODZIENNOŚCI

11.03.2019 r., 15.03.2019 r.29 marca 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 o godz. 18.00 rozpocznie się ekspozycja instalacji artystycznej oraz malarstwa.

Wystawa „KODY CODZIENNOŚCI” to prezentacja twórczości dwóch łódzkich artystów — Piotra Mastalerza i Macieja Jabłońskiego. Twórcy poruszają się po gruncie wypracowanych przez siebie systemów wypowiedzi artystycznej, a ich zainteresowania zawierają się między malarstwem a obiektami przestrzennymi. Wyrażając się odmiennym, dla każdego z nich językiem artystycznej narracji, zauważają pewne elementy wspólne, istniejące w sferze koncepcyjnej i duchowej. Czynniki te stanowiące ważki powód ich artystycznych zmagań są na tyle istotne, że owocują kolejną wspólną wystawą opartą na specyficznym dialogu dwóch wartości i postaw.

Czytaj więcej: MACIEJ JABŁOŃSKI, PIOTR MASTALERZ / KODY CODZIENNOŚCI

Artyści Gdańskiego Okręgu ZPAP – malarstwo, grafika, ceramika

4.03.2019 r.


Marzec w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczął się wernisażem wystawy pt. "Zabytki – ślady świetności". Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali prezes Ryszard Kowalewski oraz kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Wystawa pokazuje prace Aleksandry Baliszewskiej-Walickiej, Magdaleny Heyda-Usarewicz, Marii Ireny Jędrzejczyk, Janiny Karczewskiej-Koniecznej, Barbary Konarskiej, Ryszarda Kowalewskiego, Lidii Małyszko-Ramik, Jana Masy, Alojzego Osady, Janusza Ploty, Tadeusza Ramika, Heleny Sadłek, Wawrzyńca Sampa, Jarosława Sianki, Andrzeja Sochy, Darii Sołtan-Krzyżyńskiej, Rity Staszulonok, Teresy Suplickiej, Janusza Tartyłło, Czesława Tumielewicza, Dominika Włodarka, Katarzyny Wolskiej, Moniki Zawierowskiej-Łozińskiej.

Czytaj więcej: Artyści Gdańskiego Okręgu ZPAP – malarstwo, grafika, ceramika

Leonard Franciszek Berendt – malarstwo, rzeźba, instalacja, fotografia

8.02.2019 r.


1 lutego 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczęła się ekspozycja prac Leonarda Franciszka Berendta. Oficjalne otwarcie odbyło się z udziałem artysty, kurator galerii Marii Jędrzejczyk, prezesa Ryszarda Kowalewskiego oraz licznie zgromadzonych gości. Wernisaż uświetnił koncert jazzowy. Dzięki pełnym koloru, energii artystycznej kompozycjom malarskim, przestrzennym i fotograficznym oraz charyzmie Leonarda Franciszka Berendta wieczór upłynął w barwnej i emocjonującej atmosferze.

Czytaj więcej: Leonard Franciszek Berendt – malarstwo, rzeźba, instalacja, fotografia

WYSTAWA W GALERII ZPAP / ZABYTKI – ŚLADY ŚWIETNOŚCI

5.02.1019 r.


Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w zbiorowej wystawie malarstwa, grafiki i rzeźby w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 w dniach 1 marca – 22 marca 2019 r. pt. „ZABYTKI – ŚLADY ŚWIETNOŚCI”

Można dostarczyć po jednej, gotowej do zawieszenia, pracy. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Regulamin wystawy;

Czytaj więcej: WYSTAWA W GALERII ZPAP / ZABYTKI – ŚLADY ŚWIETNOŚCI

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leonardem Franciszkiem Berendtem, autorem wystawy „a w żyłach kolor” (1 – 21 luty 2019) w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej w Gdańsku - czyli spotkanie z wrażliwością, wyobraźnią i witalnością.

5.02.2019 r.


 M.J. Wydajesz się być Wulkanem Energii i Pasji. Energię widać u Ciebie nie tylko w sposobie bycia, zachowania, ale przede wszystkim w twórczych dokonaniach; w rozmachu z jakim malujesz, rzeźbisz, budujesz instalacje.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leonardem Franciszkiem Berendtem, autorem wystawy „a w żyłach kolor”...

LEONARD FRANCISZEK BERENDT / A W ŻYŁACH KOLOR...

26.01.2019 r.


1 lutego 2019 roku o godz. 18.00 w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się prezentacja twórczości Leonarda Franciszka Berendta. Wystawa pt. „A w żyłach kolor...” będzie porywającą prezentacją autorskich kompozycji szeregu dziedzin sztuki – malarstwa, rzeźby, instalacji i fotografii. Taka rozpiętość zainteresowań twórczych jest domeną Leonarda Franciszka Berendta. Zapowiada się ciekawe wydarzenie artystyczne. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: LEONARD FRANCISZEK BERENDT / A W ŻYŁACH KOLOR...

Andrzej Wróblewski — fotografia

12.01.2019 r.


Nowy rok wystawienniczy w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zainaugurowała wystawa fotografii Andrzeja Wróblewskiego pt. Prawda. Oficjalne otwarcie ekspozycji odbyło się 9 stycznia 2019 r. Autora i gości wernisażowych powitał prezes Ryszard Kowalewski. Kurator galerii Maria Jędrzejczyk przedstawiła sylwetkę twórczą Andrzeja Wróblewskiego. Autor opowiedział o złożoności i możliwościach techniki gumy chromianowej. Erazm Wojciech Felcyn mówił o prawdzie z perspektywy aksjomatyki i zaznaczył wagę decyzji w procesie twórczym, zwracając uwagę na szczególnie trafny dobór techniki i estetyki do artystycznego wyrazu w fotografiach Andrzeja Wróblewskiego. Spotkanie wernisażowe było ekscytującym wydarzeniem.

Czytaj więcej: Andrzej Wróblewski — fotografia

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą fotografikiem, Andrzejem Wróblewskim, autorem wystawy prac fotograficznych w Galerii ZPAP pt. „PRAWDA” w dniach 9 – 30 stycznia 2019 roku

30.12.2018 r.


M.J. Dlaczego „Prawda”? Skąd wziął się pomysł, żeby nadać taki właśnie, odważny - trzeba przyznać, tytuł tej wystawie? Czy ma on związek z techniką gumy chromianowej stosowanej przez Pana w pracy?

A.W. Prawda jest fundamentem wolności człowieka. Tytuł wystawy powstał kiedy wszystkie prace były gotowe. PRAWDA! Guma chromianowa, nazywana fotografią szlachetną, jest starą techniką historyczną. Technika gumowa kryje w sobie niezmierzone bogactwo możliwości, daje nieograniczone horyzonty wolności w kreacji obrazu.

M.J. Przyjaciele, którzy dobrze Pana znają, mówią, że z pasją oddaje się Pan dążeniu do PERFEKCJI i PIĘKNA. Jak się okazuje,do tego dochodzi jeszcze PRAWDA...

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą fotografikiem, Andrzejem Wróblewskim, autorem wystawy prac...

WYSTAWA FOTOGRAFII ANDRZEJA WRÓBLEWSKIEGO

28-29.12.2018 r.9 stycznia 2019 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się wystawa fotografii autorstwa Andrzeja Wróblewskiego. Kilkadziesiąt kompozycji fotograficznych stworzonych w technice gumy chromianowej złoży się na ekspozycję zatytułowaną „Prawda”. Od strony kuratorskiej wystawę przygotował Erazm W. Felcyn, również artysta fotograf, który w skondensowanym résumé ujął główne aspekty wystawy:

Czytaj więcej: WYSTAWA FOTOGRAFII ANDRZEJA WRÓBLEWSKIEGO

Potrety w galerii ZPAP w Gdańsku

28-29.12.2018 r.


15 grudnia br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż zbiorowej wystawy portretów. Wystawę oficjalnie otworzył prezes Ryszard Kowalewski, o idei ekspozycji opowiedziała kurator Maria Jędrzejczyk. Wieczór upłynął w artystycznej atmosferze wśród dzieł o wyjątkowej energii.

Fotorelacja z wernisażu

Czytaj więcej: Potrety w galerii ZPAP w Gdańsku

WYSTAWA PORTRETÓW W GALERII ZPAP

4-5.12.2018 r.


W Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku, w dniu 15 grudnia 2018 o godz, 18.00 br. nastąpi otwarcie zbiorowej wystawy „Portrety” - prac malarskich, rysunków, grafik i rzeźb.

Wystawa będzie prezentacją i przeglądem prac środowiska artystów stowarzyszonych w gdańskim Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, których tematem jest portret. Niestety, za względu na ograniczoną ilość miejsca w Galerii nie wszyscy chętni do udziału w wystawie, mogli znaleźć dla siebie miejsce. Decydowała kolejność zgłoszeń. Portret, jako temat pojawia się na wystawach (zdominowanych najczęściej przez sztukę abstrakcyjną, odwiedzanych głównie przez osoby zainteresowane bezpośrednio), pojawia się w ostatnich latach, niezbyt często.

Czytaj więcej: WYSTAWA PORTRETÓW W GALERII ZPAP

UWAGA : „PORTRETY”

2.12.2018 r.

W związku wystawą „Portrety” , zorganizowaną dla członków ZPAP/ Okręg Gdańsk proszę uczestników tej wystawy o dostarczenie zgłoszonych do wystawy prac,

do Galerii ZPAP przy ul Piwnej 67/68 w Gdańsku w dniu 13 grudnia, w godz. 11.00 – 16.00.

Proszę o dostarczenie prac przygotowanych do zawieszenia (obrazy bez zawieszek nie będą mogły być eksponowane).

Proszę również o dostarczenie, wraz ze swoim dziełem, informacji o autorze i ewentualnie podanie kontaktu   na formacie A4 – na wypadek zainteresowania zamówieniami. Informacje te będą udostępnione zwiedzającym.  

Wernisaż wystawy „Portrety”, odbędzie się 15 grudnia 2018 roku o godz.18.00

Konieczny jest terminowy odbiór prac w dniu 5 stycznia 2019 roku w godz. 11.oo – 16.oo

W Galerii ZPAP na Piwnej, objętej ustalonym przez Zarząd regulaminem nie ma miejsca na ich przechowywanie - z uwagi na następne, oczekujące w kolejce wystawy.

WYSTAWA JEST OBJĘTA PATRONATEM TVP 3

Zapraszam serdecznie i pozdrawiam,

Maria Irena Jędrzejczyk/kurator

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Adamem Papke

2.12.2018 r.


Adam Papke, znany polski akwarelista swoją edukację zawdzięcza Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, a następnie Uniwersytetowi im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego, gdzie uzyskał dyplom w roku 1993. Adam Papke jest artystą plastykiem w trzecim pokoleniu i to zarówno po mieczu jak i po kądzieli. Jego Ojciec Zbigniew Papke, jest również znanym, profesjonalnym malarzem. Mama Jolanta, absolwentka Liceum Plastycznego, również, w miarę możliwości, zajmowała się twórczością plastyczną. Adam Papke zapytany, czy uprawia również inne techniki, poza akwarelą, odpowiedział: Owszem, zdarza się, ale poświęciłem się akwareli.

M.J. Co spowodowało, że zdecydowałaś się na to poświęcenie?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Adamem Papke

Adam Papke — akwarela

30.11.2018 r.


24 listopada 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy akwareli Adama Papki. Wystawę zatytułowaną Autonomia akwareli oficjalnie otworzył prezes Ryszard Kowalewski serdecznym powitaniem i przedstawieniem sylwetki twórczej autora wystawy. Kurator Maria Jędrzejczyk przybliżyła uczestnikom wernisażu treści malarskie wystawy. Autor opowiedział o swoich inspiracjach i pasjach twórczych zachęcając gości do kontemplacji.

Czytaj więcej: Adam Papke — akwarela

ADAM PAPKE / AUTONOMIA AKWARELI

19.11.2018 r.


Akwarela

Trudna, kapryśna, błędów mych łasa

Biegnę, by ją dogonić, a może tylko

Trzymać się jej blisko.

                                     Adam Papke

Adam Papke jest autorem wyjątkowych przedstawień malarskich w technice akwareli. Znakomitych pod względem warsztatu, pełnych emocji, artystycznej pasji co doskonale ilustruje przytoczony wyżej utwór "Akwarela". Już w sobotę 24 listopada 2018 r. o godz. 18.00 rozpocznie się wystawa twórczości Adama Papki w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: ADAM PAPKE / AUTONOMIA AKWARELI

Andrzej Socha / Gdańsk, złote wrota Rzeczypospolitej — malarstwo

19.11.2018 r.


15 listopada 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczęła się wystawa twórczości Andrzeja Sochy pt. Gdańsk — złote wrota Rzeczypospolitej. Ekspozycję oficjalnie otworzył prezes Ryszard Kowalewski, ideę wystawy przybliżyła kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Autor wyraził wdzięczność gościom wernisażowym za przybycie, podziękował również gospodarzom prezesowi i kurator za kreatywną współpracę.

Czytaj więcej: Andrzej Socha / Gdańsk, złote wrota Rzeczypospolitej — malarstwo

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Sochą, z okazji wystawy „GDAŃSK – ZŁOTE WROTA RZECZYPOSPOLITEJ”

19.11.2018 r.


Andrzej Socha, gdański artysta plastyk, prezentuje  obecnie swoje najnowsze prace w Galerii ZPAP na ulicy Piwnej w Gdańsku. Andrzej Socha urodził się w Lublinie w 1950 roku i w Lublinie ukończył Liceum Plastyczne. Studia na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego, ukończył w PWSSP (ASP) w Gdańsku. Od lat prezentuje swoje prace na licznych wystawach w Polsce i za granicą. Jest  laureatem Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Złotej Odznaki ZPAP.

M.J.: Tytuł, który nadałeś aktualnej wystawie, tłumaczy czym był  i jest Gdańsk dla Polski a Polska dla Gdańska. Czy tą wystawą postanowiłeś włączyć się w obchody SETNEJ ROCZNICY WYZWOLENIA POLSKI?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Sochą, z okazji wystawy „GDAŃSK – ZŁOTE WROTA...

ANDRZEJ SOCHA / GDAŃSK — ZŁOTE WROTA RZECZYPOSPOLITEJ

 12.11.2018 r.


Od 15 listopada 2018 r. do 22 listopada 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbywać się będzie ekspozycja wystawy malarstwa Andrzeja Sochy pod nazwą „Gdańsk – złote wrota Rzeczypospolitej”. Autor przedstawi najnowszy cykl prac zrealizowanych z inspiracji historią Gdańska jako wielkomiejskiego, kupieckiego ośrodka w implikacji z kulturowym i ekonomicznym rozwojem dziejowym. Zobaczymy wrażeniowe malarskie przedstawienia Gdańska i ośrodków miejskich rozwijających się dzięki potędze czy wsparciu Gdańska i także bilateralnie – ośrodki dzięki którym Gdańsk rozwijał się, dzięki którym nastąpiło zwiększenie potęgi Gdańska.Wernisaż rozpocznie się 15 listopada o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: ANDRZEJ SOCHA / GDAŃSK — ZŁOTE WROTA RZECZYPOSPOLITEJ

Jacek Albrecht, Anna Albrecht — Powroty

 28.10.2018 r.23 października 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy malarstwa pt. „Powroty”. Wystawa prezentuje głównie prace autorstwa Jacka Albrechta. Ekspozycję urozmaica kilka kompozycji malarskich Anny Albrecht. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał prezes Ryszard Kowalewski. Kurator galerii Maria Jędrzejczyk przedstawiła fundamentalia wystawy. Dzięki gościom z zagranicy spotkanie wernisażowe owiała atmosfera wielokulturowości, którą wzmocniła Maria Jędrzejczyk angielskim tłumaczeniem treści oficjalnych wystąpień. Jacek Albrecht przybliżył uczestnikom wernisażu elementy filozofii twórczej, które były dla niego ważne w dotychczasowej pracy artystycznej, a także podkreślił uczestnictwo obrazów Anny Albrecht w wystawie.

Czytaj więcej: Jacek Albrecht, Anna Albrecht — Powroty

WYSTAWA MALARSTWA JACKA ALBRECHTA

17.10.2018 r. Wystawa „Powroty” Jacka Albrechta przedstawi dwa cykle prac malarskich powstałych w technice akrylowej na płótnie w ostatnich dwóch latach jego działalności twórczej. Cykl „Mój las” to powrót do malarskich inspiracji naturą wywołany licznymi w ostatnich latach udziałami w plenerach artystycznych autora. Cykl „Powrót” natomiast to poszukiwanie nastroju w marynistycznym motywie „powrotu z morza” i on również wywołany został wieloma ostatnimi laty plenerami nadmorskimi. Jak na każdej wystawie artysty reprezentowany jest też i tutaj lubiany przez niego portret. Tradycyjnie przy okazji ekspozycji autorskich Jacka Albrechta wystawę wzbogacą obrazy jego żony, plastyczki Anny Albrecht. Wernisaż odbędzie się 23 października 2018 r. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA JACKA ALBRECHTA

Anna Biela — malarstwo

7.10.2018 r.


5 października w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Anny Bieli pt. "Inner Path". Uroczystość rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski serdecznym powitaniem i przedstawieniem autorki.

Czytaj więcej: Anna Biela — malarstwo

Natalia Wegner — malarstwo, collage

16.09.2018 r.


 11 września br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy twórczości poznańskiej artystki Natalii Wegner. Gości wernisażowych oficjalnie powitał prezes Ryszard Kowalewski, sylwetkę twórczą autorki przybliżyła kurator Maria Jędrzejczyk. Autorka w czarownym wystąpieniu ujęła podziękowania dla organizatorów i uczestników oraz fascynującą opowieść o „Pejzażach zatrzymanych”.

Czytaj więcej: Natalia Wegner — malarstwo, collage

ANNA BIELA / INNER PATH

16.09.2018 r.


Od 2 października 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja  wystawy malarstwa pt. "INNER PATH". Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 5 października br. o godz. 17.00. W galerii ZPAP zagości malarstwo autorstwa Anny Bieli.

Malarstwo współczesnej artystki, Anny Bieli, namalowane podczas trzymiesięcznej Rezydencji Artystycznej w DomagkAtelier w Monachium w 2018 roku.

Prace na wystawie są próbą odkrycia właściwej formy dla malarstwa portretującego osoby bardzo wrażliwe (ang. Highly Sensitive Person „HSP”). Są to najnowsze prace Anny Bieli, namalowane podczas trzymiesięcznej Rezydencji Artystycznej w DomagkAtelier w Monachium w 2018 roku.

Czytaj więcej: ANNA BIELA / INNER PATH

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr. Natalią Wegner, adiunktem poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych dot. wystawy „PEJZAŻE ZATRZYMANE 3” w Galerii ZPAP w Gdańsku, przy ul. Piwnej 67/68, w dniach 11 – 30 września 2018 r.

11.09.2018 r.


M.J. Przestrzeń, niesamowite światło, rozmach, urzekająca kolorystyka i wielka tajemnica... To odczuwam patrząc na Twoją ekspozycję. Czy mogłabyś zdradzić, jakie znaczenie ma dla Ciebie praca ze studentami w ASP, jaki ma ona wpływ na Twoją twórczość?

N.W. Ma wielkie znaczenie. Przede wszystkim, oni są młodsi, mają więcej energii i więcej odwagi.

Z zalet ich młodości czerpię. Oni nie zdają sobie sprawy, w jak dobrej są sytuacji przebywając wśród tworzących kolegów i na dodatek mają do dyspozycji profesorów, którzy się nimi opiekują i doradzają.

Po studiach człowiek zostaje sam.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z dr. Natalią Wegner, adiunktem poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych dot....

NATALIA WEGNER / PEJZAŻE ZATRZYMANE 3

26.08.2018 r.11 września br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się wystawa twórczości Natalii Wegner. Będzie to ekspozycja dzieł o niezwykłej dynamice. Natalia Wegner swoje inspiracje i decyzje twórcze przybliża we wstępie do wystawy:

Czytaj więcej: NATALIA WEGNER / PEJZAŻE ZATRZYMANE 3

Andrew Grimmer — malarstwo

22.08.2018 r.


17 sierpnia 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Andrew Grimmera, artysty argentyńskiego pochodzenia. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonała kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Autor wyraził wdzięczność zgromadzonym gościom za uczestnictwo w otwarciu. Emocjonującą ekspozycję malarstwa podkreśliła energetyczna muzyka. Kameralny koncert w wykonaniu Johna Leysnera wprowadził wręcz idylliczną atmosferę. Wyjątkowy wieczór.

Czytaj więcej: Andrew Grimmer — malarstwo

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrew Grimmerem, z okazji jego wystawy „Loving Gdańsk” w dniach 17 sierpnia – 6 września 2018 r. w Galerii ZPAP w GdańskuM.J.: Jesteś współautorem filmu „Loving Vincent”. Jak zaczęła się Twoja praca dla tego filmu i na czym ona polegała?

A.G.: Miałem zwyczaj malować od świtu, od godziny trzeciej nad ranem. Chciałem pokazać trudno uchwytne i przemijające piękno  budzącego się do życia świata, zainspirowany  malarstwem  renesansowym.

Mój przyjaciel, muzyk, Eddie Fury, który odnosił sukcesy w Skandynawii i w Stanach często radził mi jechać do Europy. Uważał, że taka podróż wpłynęłaby dobrze na mój artystyczny rozwój.

Pewnego dnia pokazał mi, w Internecie, informację o projekcie filmu „Loving Vincent”. Postanowiłem wziąć w nim udział. Wysłałem swoje portfolio. Po kilku miesiącach dostałem zaproszenie do udziału w tworzeniu filmu.

Zacząłem podróżować pomiędzy Polską i Australią. Byłem jednym z wielu malarzy, którzy tworzyli obrazy dla tego filmu.

Przez pół roku, po sześć dni w tygodniu, malowałem po dziesięć godzin dziennie.

Byłem zmęczony, ale zadowolony, że pracuję nad czymś ważnym i potrzebnym.

M.J.: Co zmienił w Twoim życiu film „Loving Vincent” ?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrew Grimmerem, z okazji jego wystawy „Loving Gdańsk” w dniach 17...

ANDREW GRIMMER / LOVING GDAŃSK

29.07.2018 r.


Andrew Grimmer, artysta południowo-amerykańskiego pochodzenia wiele miesięcy spędził w Gdańsku pracując twórczo przy powstawaniu słynnego dzisiaj filmu Loving Vincent. Po powrocie do domu, do Australii stworzył cykl prac z inspiracji pobytem w Gdańsku i pracą z postimpresjonistycznymi przedstawieniami Van Gogha.

Czytaj więcej: ANDREW GRIMMER / LOVING GDAŃSK

Aleksandra Radziszewska, Mieto Olszewski — malarstwo

28.07.2018 r.25 lipca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczęła się wystawa malarstwa Aleksandry Radziszewskiej i Mieta Olszewskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o autorach wystawy opowiedziała Maria Jędrzejczyk. W swoim autorskim wystąpieniu Mieto Olszewski zajmująco przybliżył sylwetkę twórczą Aleksandry Radziszewskiej. Wypowiedź rozstrojoną falą emocji wsparła Ewa Radziszewska, siostra Aleksandry.

Czytaj więcej: Aleksandra Radziszewska, Mieto Olszewski — malarstwo

Andrzej Socha — malarstwo

22.07.2018 r.


20 lipca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się finisaż wystawy malarstwa Andrzeja Sochy pt. „Okazja”. Gości finisażowych powitał prezes Ryszard Kowalewski. Wystawę podsumowała kurator galerii Maria Jędrzejczyk podkreślając sylwetkę twórczą Andrzeja Sochy i jego otwartą osobowość oraz altruistyczną postawę.

Czytaj więcej: Andrzej Socha — malarstwo

FINISAŻ WYSTAWY MALARSTWA ANDRZEJA SOCHY / ZAPROSZENIE


Finisaż A. Sochy, w dniu 20 lipca 2018r. o godz. 18.00 uświetni ABSTRACTKULTUR -  zespół muzyczny; Piotr Wyrwaszewski i Rafał Dętkoś, którzy już, w przeszłości, gościli w naszej Galerii, zachwycając nas swoim występem. Ciekawe, jak ich muzyka wpisze się w klimat, który został wytworzony przez malarstwo A. Sochy, zakochanego w muzyce! To trzeba zobaczyć i usłyszeć koniecznie! Zapraszamy!

Maria Jędrzejczyk

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Mieczysławem Olszewskim, z okazji wystawy malarstwa jego żony, Aleksandry Radziszewskiej z cyklów „pejzaże posłań” oraz „owoce, warzywa” a także „nowych obrazów” samego Mieczysława Olszewskiego

13.07.2018 r.


M.J. Wasze prace są oczywiście bardzo różne, jednak w moim odbiorze, łączy je zmysłowe, „smakowite” traktowanie tematu, niezależnie od tego czy namalowany został owoc, czy też człowiek.

Was oboje, Olę i Ciebie łączyła miłość, małżeństwo, dzieci i dom. Można powiedzieć, że również sztuka. Chociaż w wypadkach pozostawania w związku dwojga artystów, pojawia się rywalizacja i zazdrość a malarstwo staje się czymś, co ludzi dzieli, a nie łączy. Jak działo się w waszym wypadku? Mam na myśli konieczność „znoszenia się” dwojga artystów na co dzień.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Mieczysławem Olszewskim, z okazji wystawy malarstwa jego żony,...

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ANDRZEJEM SOCHĄ, artystą plastykiem, autorem wystawy malarstwa pt. „Okazja” w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 (3 – 22 lipca 2018)

 10.07.2018 r.Galeria ZPAP przy ulicy Piwnej w Gdańsku prezentuje obecnie ogromne obrazy Andrzeja Sochy, namalowane ze swobodą, bez zahamowań i z rozmachem, które rozsadzają niezbyt duże rozmiary wnętrz galerii.

M.J. Oglądanie Twoich obrazów sprawia frajdę miłośnikom malarstwa. Wynika to z rozmów z polskimi i zagranicznymi gośćmi Galerii, którzy dają również wyraz swoim zachwytom w naszej kronice. Realizacja Twojej wystawy to ogromny wysiłek, związany chociażby z transportem i montażem nie mówiąc o procesie tworzenia, malowania tak dużych formatów. Obok jednak obrazów, przekraczających swoje własne ramy i rozmiary galeryjnych sal, zobaczyć można inne prace, o skromniejszych formatach; tak jakby należały do innego nurtu Twoich malarskich dokonań. W pracach tych pobrzmiewa delikatność, subtelność, nieśmiałość. Wygląda na to, że ujawniasz w swoich pracach dwie różne natury. Czy jesteś człowiekiem nieśmiałym?

A.S. Nieśmiałość... To jest coś, co odczuwam, kiedy uświadamiam sobie jak niezmierzone są możliwości jakie daje sztuka. Wówczas odczuwam pokorę, onieśmielenie. Mam pełną świadomość, że jestem małą cząstką wszechświata. Mimo to czuję w sobie wielką siłę, jeszcze nie w pełni ujawnioną, która pozwala mi popatrzeć na ten wszechświat z góry.

M.J. Jestem zaskoczona. To nie brzmi skromnie!

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ANDRZEJEM SOCHĄ, artystą plastykiem, autorem wystawy malarstwa pt....

WYSTAWA MALARSTWA ALEKSANDRY RADZISZEWSKIEJ I MIETA OLSZEWSKIEGO

2-7.07.2018 r.


25 lipca 2018 r. W galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja malarstwa Aleksandry Radziszewskiej oraz Mieta Olszewskiego. Wystawa obejmie kilkanaście obrazów Aleksandry Radziszewskiej z lat 1983-2007. Będą to kompozycje olejne z cykli: "Pejzaże posłań" i "Owoce, warzywa". Wystawę dopełnią najnowsze obrazy Mieta Olszewskiego.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ALEKSANDRY RADZISZEWSKIEJ I MIETA OLSZEWSKIEGO

WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA SOCHY / OKAZJA

3.07.2018 r.


Rozpoczęła się ekspozycja wystawy twórczości Andrzeja Sochy w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Wystawa zatytułowana "Okazja" to prezentacja oryginalnych kompozycji malarskich. Andrzej Socha uczestniczył w tegorocznej edycji konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego i równolegle jego prace można oglądać na finałowej ekspozycji w paryskiej Galerie Roi Doré. Oficjalną uroczystością gdańskiej wystawy z udziałem autora będzie finisaż, który odbędzie się 20 lipca 2018 r, o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wcześniejszej kontemplacji wystawy.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA ANDRZEJA SOCHY / OKAZJA

Wystawa twórczości Artystów Okręgu Toruńskiego ZPAP

16.06.2018 r.12 czerwca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy twórczości pięćdziesięciu artystów skupionych wokół Toruńskiego Okręgu ZPAP. Wystawa jest częścią projektu artystycznego stworzonego przez prof. Wiesława Smużnego pod nazwą ,,Niepodległa dla Niepodległej". Artyści, autorzy wystawy: Anna Barbarowicz, Marek Basiul, Leonard Franciszek Berendt, Tomasz Borkowski, Jerzy Czapiewski, Jolanta Czuczko, Joanna Dąbkiewicz-Luścińska, Janusz Dembowski, Regina Fydrych-Porębska, Bożena Glajcher, Czesława Kazimiera Gucz, Zbigniew Jankowski, Mieczysław Janowski, Andrzej Jarmiłko, Dorota Jutrzenka-Supryn, Andrzej Kałucki, Wojciech Kapelański, Tomasz Karasiewicz, Anna Kola, Władysław Kozioł,Wojciech Kozioł, Maria Krupska, Stanisław Lackowski, Halina Matyka, Piotr Niemcewicz, Paweł Nowak, Anna Olińska ,Tomasz Pietrzyk, Tadeusz Porębski, Andrzej Prokopiuk, Bogdan Przybyliński, Małgorzata Puciata-Mroczyńska, Marlena Rakoczy, Justyna Rebelka-Czapiewska, Katarzyna Rumińska, Adam Siałkowski, Joanna Sitko, Wiesław Smużny, Danuta Sowińska-Warmbier, Marian Stępak, Klara Stolp, Joanna Strzelecka-Traczykowska, Maria Szurmiej, Katarzyna Ślusarska, Leszek Warmbier, Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz, Alicja Wieczorek, Marlena Witkowska-Rypina, Marek Zajko, Grażyna Zielinska oraz promocyjnie - student Wydziału Sztuk Pięknych UMK Łukasz Stawecki.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości Artystów Okręgu Toruńskiego ZPAP

ARTYŚCI OKRĘGU TORUŃSKIEGO ZPAP W GDAŃSKU

3.06.2018 r.12 czerwca br. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja twórczości artystów z Torunia. Wernisaż odbędzie się o godzinie 18.18. Będzie to wystawa przygotowana zgodnie z wizją, którą określił prof. Wiesław Smużny;

Czytaj więcej: ARTYŚCI OKRĘGU TORUŃSKIEGO ZPAP W GDAŃSKU

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą plastykiem, dyrektorem galerii w Burgas, GEORGIJEM DINEWEM,

organizatorem wystawy grupy bułgarskich artystów, p.t. „OD MORZA DO MORZA” w Galerii ZPAP w Gdańsku, przy ul. Piwnej 67/68M.J. Bardzo nas cieszy fakt, że możemy oglądać w naszej Galerii dziesięciu Bułgarskich artystów. Czy uważasz, że wystawa ta zapoczątkuje zintensyfikowanie kontaktów, nie tylko między naszymi środowiskami twórczymi, ale w znacznie szerszym znaczeniu?

G.D. Tak, Jestem tego pewien. W czasach socjalizmu nasze państwa łączyły silne stosunki kulturalne, rozwijane przez instytuty kultury, wymianę studencką, wystawy, muzykę i literaturę.

Po okresie stagnacji, stosunki te są stopniowo odbudowywane. Mam nadzieję, że w sferze gospodarki i kultury osiągną najwyższy możliwy poziom, tym bardziej, że oba państwa są członkami Unii Europejskiej i mają wielowiekowe tradycje sztuk wizualnych.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z artystą plastykiem, dyrektorem galerii w Burgas, GEORGIJEM DINEWEM,

Od morza do morza / Artyści z Burgas w Gdańsku

20.05.2018 r.


19.05.2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbylo się otwarcie wystawy twórczości bułgarskich artystów: Yordana Angelova, Nikolaia Angelova-Gary'ego, Georga Dineva, Dimo Kolibarova, Petara Pecina, Georga Petkova, Dory Slavovej, Milcho Taleva, Krastyo Todorova, Andrey'a Yaneva. Wernisaż swoją obecnością zaszczycił ambasador Bułgarii w Polsce Emil Sawow Jalnazow, a także konsul honorowy Bułgarii w Gdańsku Jan Strawiński.W oficjalnym otwarciu uczestniczyła również dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie Kalina Stancheva.

Czytaj więcej: Od morza do morza / Artyści z Burgas w Gdańsku

WYSTAWA ARTYSTÓW BUŁGARSKICH / SPOTKANIE Z CYKLU "OD MORZA DO MORZA"- BURGAS W GDAŃSKU

2.05.2018 r.


19 maja 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości bułgarskich artystów. Ekspozycja złoży się z kompozycji malarskich i graficznych dziesięciu autorów: Yordana Angelova, Nikolaia Angelova-Gary'ego, Georga Dineva, Dimo Kolibarova, Petara Pecina, Georga Petkova, Dory Slavovej, Milcho Taleva, Krastyo Todorova, Andrey'a Yaneva. Artyści przyjadą z Burgas, znad Morza Czarnego. Wystawa powstaje we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury. Przed nami interesujące wydarzenie artystyczne. Gorąco zapraszamy.

Czytaj więcej: WYSTAWA ARTYSTÓW BUŁGARSKICH / SPOTKANIE Z CYKLU "OD MORZA DO MORZA"- BURGAS W GDAŃSKU

Duch miejsca. Zamek M. — fotografia, sztuka mediów

29.04.2018 r. 

28 kwietnia br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpoczęła się wystawa twórczości siedmiu autorów: Antoniego Grunera, Roberta Jopa, Stanisława Michalskiego, Janusza Musiała, Agnieszki Piaseckiej, Michała Pietrzaka oraz Leszka Żurka. Oficjalnego otwarcia dokonał kurator wystawy Mariusz Sładczyk.

Czytaj więcej: Duch miejsca. Zamek M. — fotografia, sztuka mediów

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leszkiem Żurkiem, organizatorem wystawy fotograficznej Kopalnia Obrazu XVI, DUCH MIEJSCA – Zamek M

w Galerii ZPAP, przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku, w dniach 28 kwietnia – 17 maja 2018 roku.


M.J. Jesteś organizatorem wystawy, przygotowanej przez siedmiu artystów, takich jak: Antoni Gruner, Robert Jop, Stanisław Michalski, Janusz Musiał, Agnieszka Piasecka, Michał Pietrzak oraz Leszek Żurek...

Co przyczyniło się do takiego zastawu autorów, czy można mówić o jakimś wspólnym mianowniku dla waszej twórczości?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Leszkiem Żurkiem, organizatorem wystawy fotograficznej Kopalnia Obrazu...

KOPALNIA OBRAZU XVI — WYSTAWA FOTOGRAFII / SZTUKI MEDIÓW

19.04.2018 r.


W galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zagości wystawa fotografii siedmiu autorów: Antoniego Grunera, Roberta Jopa, Stanisława Michalskiego, Agnieszki Piaseckiej, Michała Pietrzaka oraz Leszka Żurka. Ekspozycja zapowiada się ekscytująco. Wernisaż 28 kwietnia br. o godz. 18.00. Résumé ideowe przedstawione przez jednego z kuratorów stanowi doskonałe wprowadzenie do wystawy;

Kolejna odsłona projektu realizowanego w ramach kolektywu Kopalnia Obrazu tworzy panoramę wizualnych narracji zainspirowanych tematem

DUCH MIEJSCA – ZAMEK M.

Zaproszeni do udziału w projekcie autorzy eksplorują twórczy potencjał medium fotografii, obserwują otaczający świat natury i technokultury, zaglądają do własnej wyobraźni. Tworzą obrazy dokumentalne i kompozycje kreacyjne, posługują się fotografią analogową oraz obrazowaniem cyfrowym. W konsekwencji powstaje niejednorodna mozaika obrazów, które są próbą namysłu nad zagadnieniami dotyczącymi obiektywności, obiektywizmu oraz subiektywności i subiektywizmu wyrażanymi za pomocą medium fotografii.

Janusz Musiał, 2018-04-04

Uczestnicy wystawy:

Czytaj więcej: KOPALNIA OBRAZU XVI — WYSTAWA FOTOGRAFII / SZTUKI MEDIÓW

3 mamy się / malarstwo, tkanina

6.04.2018 r.


5 kwietnia 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy twórczości trzech autorów: Benedykta Kroplewskiego, Ewy Łukiewskiej oraz Anny Panek. Oficjalne wystąpienia wernisażowe rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski, który powitał gości w świeżo wyremontowanej galerii. Kurator galerii Maria Jędrzejczyk zachęcała do kontemplacji wystawy. Benedykt Kroplewski w imieniu trójki autorów przybliżył dzieje dotychczasowych realizacji powstałych w efekcie przyjaźni twórczej.

Czytaj więcej: 3 mamy się / malarstwo, tkanina

B.KROPLEWSKI, E.ŁUKIEWSKA, A.PANEK / 3 MAMY SIĘ

 21.03.2018 r.


Przyjaźnie twórcze to fascynująca siła sprawcza. Tym razem w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 właśnie trójka przyjaciół artystów zaprezentuje swoją twórczość na wystawie pt. "3mamy się". Wernisaż odbędzie się 5 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 z udziałem autorów: Benedykta Kroplewskiego, Ewy Łukiewskiej oraz Anny Panek. Ekspozycję malarstwa i tkaniny trzech twórców oglądać będzie można już od 3 kwietnia br. Zapowiada się niezwykle interesujące wydarzenie. Serdecznie zapraszamy.

„Do trzech razy sztuka” - to tytuł naszej pierwszej wspólnej wystawy, która odbyła się w galerii „Pax” w Elblągu. Prezentacja ta spotkała się z przyjaznym odbiorem, dlatego postanowiliśmy po kilku latach zorganizować kolejną, tym razem pod tytułem „3 po 3”. Galeria „Nova” w Malborku gościła nasze prace w listopadzie 2015 roku, w grudniu - galeria „Pok” w Pasłęku i w kwietniu 2016 roku – galeria „Nobilis” w Elblągu.

Po dwóch latach uznaliśmy, że czas na kolejną edycję, tym razem pod tytułem „3 mamy się”.

Dlaczego trzymamy się?

Czytaj więcej: B.KROPLEWSKI, E.ŁUKIEWSKA, A.PANEK / 3 MAMY SIĘ

Anna Karpińska-Dehnel, Jacek Dehnel / malarstwo

15.03.2018 r.


13 marca 2018 r. w galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Anny Karpińskiej-Dehnel i Jacka Dehnela. Oficjalną część rozpoczęła kurator Maria Jędrzejczyk. Anna Karpińska-Dehnel za dokonania artystyczne i z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, którą w imieniu prezydenta wręczyła Ewa Rogaczewska. Wernisaż przebiegł w jubileuszowej atmosferze. Wystawa niezwykle interesująca, czynna do 20.03.2018 r. Serdecznie zapraszamy.

Fotorelację prezentujemy dzięki uprzejmości autora zdjęć Erazma Wojciecha Felcyna;

Czytaj więcej: Anna Karpińska-Dehnel, Jacek Dehnel / malarstwo

ANNA KARPIŃSKA-DEHNEL, JACEK DEHNEL / WYSTAWA MALARSTWA

1.03.2018 r.


Anna Karpińska-Dehnel jest autorką znakomitych warsztatowo, niezwykle interesujących kompozycji malarskich. Jej często surrealistyczny przekaz plastyczny buduje oryginalny nastrój o nostalgicznym zabarwieniu. W jej przedstawieniach plastycznych przedmioty codziennego użytku zestawione z naturą, życiem urastają do ważnych symboli niosących duży ładunek emocji i opowieść o istnieniu, przemijaniu i wadze ludzkich dokonań, jak chociażby w przypadku kompozycji z cyklu „Listy malowane” czy obrazu zatytułowanego „Czekanie na telefon”.. W jej dorobku są również kompozycje malarskie, które z mistrzostwem warsztatowym prezentują niezwykłe umiejętności budowania surrealistycznego pejzażu – feeria barw, fascynujące kształty, światło, głębia... Anna Karpińska-Dehnel do wspólnej prezentacji zaprosiła swojego syna Jacka Dehnela. Ekspozycja zatem wzbogacona zostanie o kompozycje malarskie jednego z najgłośniejszych pisarzy młodego pokolenia.

Czytaj więcej: ANNA KARPIŃSKA-DEHNEL, JACEK DEHNEL / WYSTAWA MALARSTWA

Wystawa twórczości Andrzeja Łączyńskiego

20.02.2018 r.


Wtorkowy wieczór 20 lutego 2018 r. w gdańskiej galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 upłynął z fascynującą opowieścią o wzorach. Uroczystego otwarcia wystawy twórczości Andrzeja Łączyńskiego dokonała kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Autor opowiadał o wzorach, inspiracjach twórczych i podkreślał, że jego tkaniny powstały z poszanowaniem życia, środowiska naturalnego, z odpowiedzialnością wobec otoczenia.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości Andrzeja Łączyńskiego

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Łączyńskim przeprowadzona z okazji jego wystawy w Galerii ZPAP, w lutym 2018 roku, pt. „Krótka historia wzoru”, na fejsbukowym czacie:


M.J.: Jesteś artystą, który nie po raz pierwszy prezentuje swoje prace w naszej, związkowej Galerii na ul. Piwnej. Mimo, że od lat mieszkasz i tworzysz w Szwecji, nie zaniedbujesz kontaktów z polskimi środowiskami artystycznymi - nie tylko wtedy, kiedy pokazujesz swoje prace na wystawach. Na przykład - Grażyna Szapołowska miała możliwość przyodziać się w Twoje dzieła. Muszę przyznać, że prace pokazywane przez Ciebie, wywołują moje pożądanie: „Chciałabym to mieć, ubrać się w taką tkaninę!”.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Andrzejem Łączyńskim przeprowadzona z okazji jego wystawy w Galerii...

ANDRZEJ ŁĄCZYŃSKI / KRÓTKA HISTORIA WZORÓW

6.02.2018 r.


„Gdy to zdjęcie było zrobione, nie myślałem, że posłuży mi ono kiedyś do tematu mojej wystawy. Pierwsza kolorowa „fota” z Polaroidu, wywołana w dwie minuty na naszych oczach. Cud techniki w latach 70.! Barwne, soczyste kolory pokazały, jakby wyglądał nasz szary, PRL-owski dom, gdyby nie żelazna kurtyna. Fotografia przypomina mi świat mojego dzieciństwa. Moi rodzice. Wzorzyste zasłony w „picassy”. Bogate wzory są dominującym elementem z tamtych lat. Ten świat nie był tylko szary. Przy okazji wywołanego w dwie minuty zdjęcia, stał się kolorowym i pozostaje dla mnie inspiracją do tego co zobaczymy”. 

Andrzej Łączyński, 2018

Czytaj więcej: ANDRZEJ ŁĄCZYŃSKI / KRÓTKA HISTORIA WZORÓW

„Okruchy twórczości” / Zdzisław Koseda – rzeźba

03.02.2018 r.


27.01.2018 r. w sobotnie popołudnie w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy rzeźby Zdzisława Kosedy. Gości wernisażowych powitały: Jolanta Dulas-Smulkowska – kurator wystawy oraz Maria Jędrzejczyk – kurator galerii. Jolanta Dulas-Smulkowska w swojej wypowiedzi przedstawiającej sylwetkę twórczą Zdzisława Kosedy podkreśliła realizacje pomnikowe i poprosiła o kilka wspomnień rzeźbiarza – Stanisława Gieradę.

Czytaj więcej: „Okruchy twórczości” / Zdzisław Koseda – rzeźba

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Jolantą Dulas-Smulkowską z okazji wystawy artysty rzeźbiarza Zdzisława Kosedy – Okruchy twórczości


M.J.: Zdzisław Koseda, rzeźbiarz, znany jest z wielu, około połowy istniejących, pomników w Gdyni.

Do jego dzieł należą pomniki J.C. Korzeniowskiego, Leonida Teligi, gen. Mariusza Zaruskiego, Pomnika Harcerzy Pomordowanych w 1939 roku – w Gdyni – Obłużu, Figura Chrystusa Błogosławiącego Morze, pomnik Antoniego Suchanka, pomnik ks. proboszcza Stanisława Zawadzkiego.

Gdyńscy przewodnicy wymieniają nazwisko rzeźbiarza Zdzisława Kosedy każdego dnia.

Nic dziwnego, że z zainteresowaniem oglądamy aktualną wystawę.

Co spowodowało, że zajęłaś się jej organizacją, mimo, że autor rzeźb nie jest członkiem Twojej rodziny?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Jolantą Dulas-Smulkowską z okazji wystawy artysty rzeźbiarza Zdzisława...

Teatr rysowania / Galeria ZPAP w Gdańsku

14.01.2018 r.


11 stycznia 2018 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyła się inscenizacja plastyczna. Performance „Teatr rysowania” w wielogodzinnej akcji artystycznej intrygował rytmiką figur, plastyką ciała, twórczą energią. W spektaklu plastycznym udział wzięły studentki Uniwersytetu Sabanci w Stambule Naz Kirelli, Basak Ozcelik, Basak Ertekin, Hazal Hoseoglu, Elifsu Dagdeviren, Deniz Beren Akural oraz aktorka Anna Rakowska. Równoległy audiowizualny występ tureckiej aktorki Cansu Gultekin wzbogacał akcję perfomatywną.

Czytaj więcej: Teatr rysowania / Galeria ZPAP w Gdańsku

ZDZISŁAW KOSEDA / OKRUCHY TWÓRCZOŚCI

8-9.01.2018 r.


 "Okruchy twórczości" to ekspozycja prac Zdzisława Kosedy powstała z inicjatywy artysty plastyka Jolanty Dulas-Smulkowskiej. W Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 prezentowane będą rzeźby, które do ekspozycji wybrała Jolanta Dulas-Smulkowska bezpośrednio z pracowni artysty. Wystawa prezentować będzie około dwudziestu kompozycji rzeźbiarskich głowy, figury baśniowych postaci, modele pomników... Wernisaż odbędzie się 27 stycznia 2018 r. o godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: ZDZISŁAW KOSEDA / OKRUCHY TWÓRCZOŚCI

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Wiesławem Zarembą z Uniwersytetu Sabanci (Sabanci University)

z okazji wystawy i wydarzenia artystycznego w dniu 11 stycznia 2018 r. w godz. 15.00-19.00 w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w styczniu 2018 r.


M.J. Z satysfakcją otwieramy rok wystawienniczy Teatrem Rysowania, który przywiozłeś do nas z Uniwersytetu Sabanci w Turcji. Czy zechciałbyś wyjaśnić, co to takiego: „Teatr Rysowania”?

W.Z. Teatr Rysowania to metoda nauczania rysunku figuratywnego, kiedy to w miejsce tradycyjnego wykorzystywania nagiego, najczęściej statycznego modela — wprowadzany zostaje profesjonalny aktor lub tancerz, który pracuje w sposób świadomy — po to żeby pokazać prawdę i piękno ludzkiego ciała.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z prof. Wiesławem Zarembą z Uniwersytetu Sabanci (Sabanci University) 

GALERIA ZPAP / GDAŃSK, UL. PIWNA 67/68

W dniach 23 i 24 grudnia 2017 r. oraz 31 grudnia 2017 r. galeria będzie nieczynna.

TEATR RYSOWANIA WIESŁAWA ZAREMBY

 14.12.2017 r.

2018 rok w Galerii  ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się bardzo oryginalnie. Już od 4 stycznia będzie można oglądać interesującą wystawę autorstwa prof. Wiesława Zaremby ze Stambułu „Teatr Rysowania". Wystawa nie rozpocznie się tradycyjnie wernisażem, po prostu będzie można spotkać się indywidualnie ze sztuką w godzinach funkcjonowania galerii. Głównym punktem planowanej ekspozycji będzie wyjątkowe wydarzenie artystyczne, które odbywać się będzie 11 stycznia w godz. 15.00-19.00 - performance z udziałem aktorów i studentów, pod kierunkiem prof. Wiesława Zaremby. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: TEATR RYSOWANIA WIESŁAWA ZAREMBY

Wystawa twórczości dzieci, wnuków i prawnuków artystów Gdańskiego Okręgu ZPAP

4.12.2017 r.


Grudzień w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zapowiada się wyjątkowo. Przede wszystkim za sprawą przygotowywanej ekspozycji pełnej koloru, nieskazitelnej wrażliwości i wachlarza emocji... W galerii zagości wystawa prac dzieci, wnuków i prawnuków artystów Gdańskiego Okręgu ZPAP. Autorzy prac: Blanka Błażejowska, Jan Błażejowski, Julia Felcyn, Maria Foryś, Ewelina Guz, Aleksandra Jędrzejczyk, Zofia Jędrzejczyk, Karol Kaliński, Antonina Kałużna, Katarzyna Konieczna, Aleksander Korycki, Osman Korycki, Selim Korycki, Maria Lipka, Zofia Lipka, Elfie-Lila-Cerise Maccari-Joppek, Konstanty Nycz, Alexander Olesiejuk, Sławomir Olesiejuk, Antonina Olszewska, Antonina Podbielska, Tomasz Socha, Wojciech Socha, Maja Sołtysek, Marta Szymerska, Mikołaj Szymkowiak, Stanisław Szymkowiak, Tymon Żyliński-Piechociński.

Czytaj więcej: Wystawa twórczości dzieci, wnuków i prawnuków artystów Gdańskiego Okręgu ZPAP

Ewa Kalińska — rysunek, tkanina

20.11.2017 r.


14 listopada 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Ewy Kalińskiej. Oficjalne otwarcie wystąpieniem powitalnym rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski, o profilu artystycznym i szczególnym wsparciu rodzinnym Ewy Kalińskiej opowiadała kurator galerii Maria Jędrzejczyk, sylwetkę twórczą i decyzje aranżacyjne wystawy przybliżyła Anna Popiel.

Czytaj więcej: Ewa Kalińska — rysunek, tkanina

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z panią EWĄ KALIŃSKĄ, autorką wystawy „Jestem”

14.11.2017 r.


M.J.: Robi pani wrażenie osoby spokojnej, zrównoważonej, wyciszonej i skupionej.

Każda wystawa, to rodzaj ekshibicjonizmu autora. Tytuł „Jestem”, wydaje się to potwierdzać. Oglądamy pani rysunki i tkaniny artystyczne. Część z nich, to połączenie rysunków i tkanin.

Skąd się u pani wzięła potrzeba takiego połączenia?

E.K.: Od dawna uprawiam rysunek i tkaninę. Pomyślałam sobie, że warto byłoby połączyć te dwa światy, uzyskując własny środek wyrazu.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z panią EWĄ KALIŃSKĄ, autorką wystawy „Jestem”

EWA KALIŃSKA / JESTEM — WYSTAWA W GALERII ZPAP

29.10.2017 r.


Ewa Kalińska jest profesjonalnym twórcą. Zajmuje się głównie rysunkiem, w którym odwołuje się do epoki Renesansu oraz tkaniną artystyczną, w której widoczne są echa Secesji. Wystawa „Jestem” połączy te dwa światy. Twórczość Ewy Kalińskiej uzewnętrznia wyjątkową wrażliwość autorki.

Czytaj więcej: EWA KALIŃSKA / JESTEM — WYSTAWA W GALERII ZPAP

Erazm Wojciech Felcyn — fotografia/grafika

20-21.10.2017 r.


18 października 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy twórczości Erazma Wojciecha Felcyna. Gości wernisażowych powitał prezes Ryszard Kowalewski, kurator galerii Maria Jędrzejczyk przedstawiła meritum kompozycji fotograficznych, Edward Grzegorz Funke podzielił się wspomnieniami o współpracy z Wojciechem Felcynem, a Julia Felcyn dostarczyła uczestnikom wernisażu niezapomnianych muzycznych wrażeń. Autor wystawy, Erazm Wojciech Felcyn był wyraźnie poruszony — muzyczną dedykacją i serdecznością gości wernisażowych. W wypowiedzi ujął specjalne podziękowanie dla rodziny, przyjaciół, organizatorów i partnerów biznesowych.

Czytaj więcej: Erazm Wojciech Felcyn — fotografia/grafika

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ERAZMEM WOJCIECHEM FELCYNEM, artystą fotografikiem, doktorem nauk chemicznych, przedsiębiorcą, pasjonatem, erudytą – człowiekiem o wielu zainteresowaniach.

16.10.2017 r.


M.J.: Wychodząc z założenia, że sztuka jest przekazem, tworząc, masz na myśli głównie odbiorców, chcąc się im przypodobać, czy też kierujesz się własnym interesem, to znaczy znajdowaniem radości i satysfakcji, jakie daje proces twórczy?

E.W.F.: Nie zastanawiam się nad tym. Mam potrzebę kreatywnego działania. Efekty są różnie odbierane przez odbiorców. Najważniejsza w tym wszystkim, jest możliwość dzielenia się efektami tych działań.

W procesie tworzenia, ważne jest dla mnie pokonywanie własnych barier i wchodzenie na coraz wyżej położone szczeble na drabinie sztuki, która prowadzi „do nieba”. A więc moim celem nie jest chęć przypodobania się odbiorcy ale pokazanie efektów moich poszukiwań.

M.J.: Mimo to, mogę powiedzieć, że „uwodzisz” oglądających swoimi pracami, wywołujesz zachwyt kompozycją, kolorystyką, fakturą. Jest to malarstwo i grafika - zrealizowane przy pomocy aparatu fotograficznego i komputera.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z ERAZMEM WOJCIECHEM FELCYNEM, artystą fotografikiem, doktorem nauk...

ERAZM W. FELCYN / FANTASMAGORIE

2-3.10.2017 r.


18 października 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się wernisaż wystawy sztuki fotograficznej w graficznej odsłonie. Twórcza konwersja fotografii w autonomiczne dzieła plastyczne o niekonwencjonalnej proweniencji i radosnej konotacji zobowiązuje do fantastycznej ekspozycji. Przed nami bardzo interesujące wydarzenie artystyczne, o którym szeroko opowiada autor Erazm W. Felcyn: Wystawa „FANTASMAGORIE” to igraszki z kiczem. Składają się na nią dwa cykle: „Fantasmagorie” oraz „Wyspy Szczęścia”. Jest ona w sensie zarówno intelektualnym jak i technicznym kontynuacją kolekcji „ROSARIUM”, która powstała na zasadzie cyfrowego przetwarzania zdjęć kwiatów w różnych fazach ich istnienia. Teza towarzysząca tamtej kreacji sprowadzała się do stwierdzenia, że świat wcale nie jest taki, jakim go widzimy – mało tego, że mogą istnieć różne prawdy na ten sam temat.

Czytaj więcej: ERAZM W. FELCYN / FANTASMAGORIE

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z autorem, KRZYSZTOFEM IGNATOWICZEM

na temat Jego wystawy z okazji jubileuszu 35-lecia pracy twórczej w Galerii ZPAP przy ulicy Piwnej w Gdańsku.


M.J.: Trzydzieści pięć lat pracy twórczej... Od jakiego momentu ten czas się liczy?

K.I.: Od pierwszego projektu gazety czyli od 1982 roku.

Gazeta ukazała się dopiero w 1983 roku, ale projekt powstał wcześniej.

M.J.: Która to była gazeta?

K.I.: Prywatna gazeta o modzie, „Maria”. Wydawcą była SPWP „FORMAT” Zajmowałem się tym przez około 10 lat.

M.J.: Potem?

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z autorem, KRZYSZTOFEM IGNATOWICZEM

Krzysztof Ignatowicz / Efemeriada

1.10.2017 r.26 września 2017 r. wśród znakomitości świata dziennikarskiego i artystycznego odbyło się otwarcie wystawy twórczości Krzysztofa Ignatowicza w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68.

Czytaj więcej: Krzysztof Ignatowicz / Efemeriada

WYSTAWA TWÓRCZOŚCI KRZYSZTOFA IGNATOWICZA Z OKAZJI JUBILEUSZU 35-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

10.09.2017 r.Gazeta codzienna żyje jeden dzień. Jej twórcy mierzą się z intensywnością i nietrwałością publikacji prasowych. W rockandrollowym rytmie pracy nad kolejnym numerem zdarza się jednak skomponować dzieło uniwersalne zapadające w pamięć na bardzo bardzo długo... Takim twórcą jest Krzysztof Ignatowicz, który w swojej karierze odpowiadał za szatę graficzną niezliczonych numerów Dziennika Bałtyckiego i wielu innych tytułów prasowych. Jest artystą o imponującej wyobraźni, jego prace cechują: odwaga, magnetyczna siła oraz oryginalne rozwiązania twórcze.

Czytaj więcej: WYSTAWA TWÓRCZOŚCI KRZYSZTOFA IGNATOWICZA Z OKAZJI JUBILEUSZU 35-LECIA PRACY TWÓRCZEJ

MICHELART — malarstwo i fotografia

6.09.2017 r.


5 września 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości rodziny Michelów — Dobrochny, Stanisława, Magdaleny i Marii. Oficjalnego otwarcia dokonała kurator galerii Maria Jędrzejczyk.

Czytaj więcej: MICHELART — malarstwo i fotografia

Krystyna, Mieczysław, Daniel Twirbut — malarstwo i grafika

17.08.2017 r.


16 sierpnia br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul.Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Krystyny, Mieczysława oraz Daniela Twirbutów. Oficjalne otwarcie wystawy rozpoczął prezes Ryszard Kowalewski przybliżając uczestnikom sylwetki twórcze autorów prezentowanych prac na wystawie. O aspektach twórczości rodziny Twirbutów, także o decyzjach aranżacyjnych wystawy mówiła kurator galerii Maria Jędrzejczyk. Synowie ś.p. Krystyny i Mieczysława Twirbutów — Daniel i Błażej wyrażali wdzięczność gościom wernisażowym za niezwykłe uczestnictwo, wspominali Rodziców i ich entuzjazm twórczy, który również, jak przyznali, starają się kontynuować. Następnie — piękne chwile, artystyczne porywy, towarzyskie spotkania wspominali gdańscy twórcy: Bogusław Górecki, Stanisław Michel oraz Alojzy Michalak. Piękny wieczór. Wystawa potrwa do 3 września. Serdecznie zapraszamy.

Fotorelacja:

Czytaj więcej: Krystyna, Mieczysław, Daniel Twirbut — malarstwo i grafika

Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Błażejem Twirbutem, inicjatorem wystawy malarstwa i grafiki Krystyny Twirbut, Mieczysława Twirbuta i Daniela Twirbuta, przeprowadzona w sierpniu 2017 r.

Maria Jędrzejczyk: Prace, które dzięki Panu, możemy oglądać w naszej Galerii przy ulicy Piwnej, pochodzą, głównie, ze złotego okresu rozwoju sztuki powojennej. Klasyka lat sześćdziesiątych. Zachwycają i nie starzeją się, mimo upływu lat. Podobnie się jak dzieje z architekturą, filmem i muzyką z tego okresu. Jednak to były dopiero początki. Oglądamy także prace pochodzące z następnych dziesiątków lat, do końca XX wieku i początków XXI. Jako osoba prowadząca dwie firmy, jest Pan człowiekiem zapracowanym. Co sprawiło, że jednak znalazł Pan czas i zdobył się na wysiłek zorganizowania tej wystawy?

Błażej Twirbut: Rodzice odeszli niedawno. Mama dwa lata, Tato pięć lat temu. Pozostawili po sobie dużo prac malarskich i graficznych. Wiedli pracowite życie. Kiedy Gdańsk został w roku 1945 zbombardowany, oboje byli nastolatkami.

Czytaj więcej: Rozmowa Marii Jędrzejczyk z Błażejem Twirbutem,  inicjatorem wystawy malarstwa i grafiki Krystyny...

MIECZYSŁAW, KRYSTYNA, DANIEL TWIRBUT / WYSTAWA MALARSTWA I GRAFIKI

31.07.2017 r.


Od 16 sierpnia 2017 r. do 3 września w Galerii ZPAP w Gdańsku odbywać się będzie ekspozycja wystawy twórczości autorstwa Krystyny, Mieczysława i Daniela Twirbutów. Krystyna Twirbut (1926-2015), absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im.Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawiała głównie grafikę i malarstwo. Mieczysław Twirbut (1928-2012), absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im.Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawiał głównie malarstwo, także grafikę cyfrową.  Daniel Twirbut jest synem Krystyny i Mieczysława, również zajmuje się twórczością w zakresie grafiki i malarstwa. Prace Mieczysława Twirbuta są zróżnicowane na przestrzeni lat , natomiast Krystyna Twirbut jest autorką głównie pejzaży i przedstawień kwiatów. Daniel Twirbut tworzy prace o bardzo soczystym kolorycie, zwierzęta i groteskowe postaci o jednolitym charakterze.

Czytaj więcej: MIECZYSŁAW, KRYSTYNA, DANIEL TWIRBUT / WYSTAWA MALARSTWA I GRAFIKI

Mieto Olszewski — malarstwo, obiekty

25.07.2017 r.


Oficjalne otwarcie wystawy twórczości Mieta Olszewskiego w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się 24 lipca br. Maria Jędrzejczyk, kurator galerii rozpoczęła uroczystość wdzięcznym powitaniem. Profesor Mieto Olszewski obdarzył zgromadzonych autorskimi gawędami o tworzeniu, życiu i ważnych spotkaniach. Odczytał fragmenty esejów powstałych przy oceanicznym wietrze. Wieczór pełen barw, emocji i sztuki...

Czytaj więcej: Mieto Olszewski — malarstwo, obiekty

ROZMOWA z artystą plastykiem, profesorem zwyczajnym MIECZYSŁAWEM OLSZEWSKIM, z okazji wystawy Jego prac w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku, w lipcu 2017

14.07.2017 r


Maria Jędrzejczyk: Osoba Profesora jest dobrze znana nie tylko w środowisku artystów plastyków, ale wszystkim, którzy interesują się sztuką.

Nazwisko Mieta Olszewskiego jest jak magnes. Nie tylko z powodu Jego dzieł, wielkoformatowych, imponujących aktów, obrazów i rysunków.

„Mieto, to skarbnica anegdot, osoba znana z poczucia humoru i dystansu do samego siebie” - mówi się o Profesorze.

Czy uważa Pan, że ten luzacki sposób bycia zmienia się z wraz upływem lat? Jest Pan już seniorem...

Mieczysław Olszewski: Owszem. Teraz jestem seniorem infantylnym!

Czytaj więcej: ROZMOWA z artystą plastykiem, profesorem zwyczajnym MIECZYSŁAWEM OLSZEWSKIM, z okazji wystawy Jego...

WYSTAWA MALARSTWA I OBIEKTÓW MIETA OLSZEWSKIEGO

3.07.2017 r.


Jeszcze w lipcu w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 rozpocznie się ekspozycja malarstwa i obiektów prof. Mieta Olszewskiego. Oryginalne, wymowne przedstawienia nagości w ujęciu malarskim Mieta Olszewskiego otrzymują energię plastyczną, która przenosi na odbiorcę wrażenie rozkoszowania się unikatową chwilą, prowokuje do delektowania się mistrzowską kompozycją.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA I OBIEKTÓW MIETA OLSZEWSKIEGO

Ignacy Bulla — malarstwo

2.07.2017 r.Pierwszego dnia lipca 2017 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ignacego Bulli. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o porywach twórczych Ignacego Bulli opowiadał kurator wystawy Jarosław Pijarowski, o przyjaźni twórczej i artystycznych przygodach mówił profesor Czesław Tumielewicz. Autor z otwartością zachęcał do rozmów o malarstwie i kulisach powstawania prac prezentowanych na wystawie.

Czytaj więcej: Ignacy Bulla — malarstwo

Jerzy Srzednicki / Retrospektywa ... - zostawmy je, zostawmy bez tytułu

9.06.2017 r.9 czerwca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Jerzego Srzednickiego (1930-2007). Gości wernisażowych powitał Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski, o twórczości Jerzego Srzednickiego mówił Jarosław Pijarowski. Niezapomniany koncert muzyczny podarowała Eurazja Srzednicka — córka autora wystawy. Spotkanie upłynęło w wyjątkowej atmosferze — pełnej wzruszeń, kolorów, wrażeń...Wystawa czynna do 29 czerwca. Serdecznie zapraszamy.

FOTORELACJA

Czytaj więcej: Jerzy Srzednicki / Retrospektywa... - zostawmy je, zostawmy bez tytułu

Jerzy Srzednicki — malarstwo

2.06.2017 r.


Malownicze widoki Sejn, urokliwe zaułki oraz sceny rodzajowe wypełniają kompozycje autorstwa Jerzego Srzednickiego. Jerzy Srzednicki to malarz blisko związany z Sejnami, w których przedwojenną społeczność tworzyli żyjący w przyjaźni Litwini, Polacy i Żydzi. Większość jego prac przedstawia barwną historię miasteczka. Często uwieczniał na swoich obrazach Żydów, jarmarki i architekturę. Wystawa twórczości Jerzego Srzednickiego gościć będzie w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Wernisaż odbędzie się 9 czerwca 2017 r. o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.

Retrospektywa

-zostawmy je, zostawmy  bez tytułu

 - Czy można zapomnieć o sobie, swoim jestestwie… Czy można dotknąć  pejzażu;  historii  północno – wschodniej ściany naszej ojczyzny – Polski? Czy można stać się jej częścią?

 - moja odpowiedź brzmi:  tak - dotykając twórczości człowieka, który całe życie był wierny swoim ideałom i ukochanej rodzinie – Jerzego Srzednickiego.

Czytaj więcej: Jerzy Srzednicki — malarstwo

IDENTITY — JAROSŁAW PIJAROWSKI

 25.05.2017 r.


24.05.2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy IDENTITY KULTURA I SZTUKA W TWÓRCZOŚCI PIJAROWSKIEGO Z LAT 1997-2017. Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, który w wystąpieniu przedstawił szerokie spektrum fascynacji twórczych Jarosława Pijarowskiego, a także krótko przybliżył sylwetkę twórczą Marka Ronowskiego, którego surrealistyczne prace malarskie Jarosław Pijarowski włączył do ekspozycji. Spotkanie wernisażowe wzbogacone zostało o uroczysty element — wręczenie Nagrody Artystycznej im. Klemensa Janickiego. Jarosław Pijarowski otrzymał dyplom nagrody oraz statuetkę IANICIUS za zasługi dla kultury polskiej. Świeżo upieczony Laureat nie krył wzruszenia i w swojej wypowiedzi przybliżył uczestnikom wernisażu główne inspiracje i motywy działań twórczych, a także wagę artystycznej współpracy, współdziałania w zakresie promocji sztuki, współtworzenia...

Czytaj więcej: IDENTITY — JAROSŁAW PIJAROWSKI

Finisaż wystawy twórczości Joachima Lothara Gartnera i Hansa Jürgena Gartnera

20.05.2017 r.19.05.2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku odbył  się finisaż wystawy twórczości austriackich artystów - braci bliźniaków Joachima Lothara Gartnera i Hansa Jürgena Gartnera. Braci łączą nie tyko silne więzy rodzinne ale także pasja artystyczna, którą realizują w autonomicznym procesie twórczym - Joachim Lothar w Wiedniu, Hans Jürgen w Augsburgu.

Czytaj więcej: Finisaż wystawy twórczości Joachima Lothara Gartnera i Hansa Jürgena Gartnera 

IDENTITY / JAROSŁAW PIJAROWSKI

11.05.2017 r.


Na wystawie w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 Jarosław Pijarowski pokaże po raz pierwszy tak zwanych „bohaterów drugiego planu” czyli twórców, z którymi współpracował przy swoich projektach autorskich — obrazy olejne, fotogramy, portrety które zostały wykorzystane do projektów okładek płyt czy plakatów. W dniu wernisażu zostanie przedstawiona również pierwsza polska aplikacja wykorzystywana w technologii Virtual Reality przedstawiająca pracownię prof. Abakanowicz.

Twórca zapowiada niespodziankę w dniu wernisażu. Serdecznie zapraszamy, wernisaż już 24 maja br.

Czytaj więcej: IDENTITY / JAROSŁAW PIJAROWSKI

Joachim Lothar Gartner i Hans Jürgen Gartner – malarstwo, grafika, formy przestrzenne

5.05.2017 r. 4 maja 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości austriackich artystów  „Gartner & Gartner – różnice łączące”. Oficjalne otwarcie rozpoczął kurator wystawy Mariusz Sładczyk, który w swej wypowiedzi przedstawił sylwetki twórcze braci bliźniaków – Joachima Lothara Gartnera i Hansa Jürgena Gartnera, przybliżył sposób obrazowania autorów – ich abstrakcyjne wypowiedzi o różnych akcentach artystycznych – w twórczości Joachima Lothara Gartnera dominują geometria i kontrasty w twórczości Hansa Jürgena Gartnera formy organiczne.

Czytaj więcej: Joachim Lothar Gartner i Hans Jürgen Gartner – malarstwo, grafika, formy przestrzenne

Międzynarodowy Dzień Ziemi / happening Heleny Sadłek

23.04.2017 r.22 kwietnia 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyła się akcja artystyczna dla Ziemi. Autorka happeningu „Dzień Ziemi” Helena Sadłek zaprosiła do współpracy wielu znakomitych artystów: Krystynę Stańko, Macieja Sikałę, Piotra Kowalskiego, Grupę Terapeutyczną Gluten. Święto naszej planety w gdańskiej galerii toczyło się z zapachem ziemi, świeżej trawy, w ferii barw natury, przy dźwiękach zgodnych z rytmem serca, trzepotu skrzydeł… Happening z okazji Dnia Ziemi okazał się wyrazistym artystycznym wydarzeniem, spotkaniem z plastyką, muzyką i aspektami ekologii głębokiej.

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Ziemi / happening Heleny Sadłek

Karolina Dąbrowska, Jolanta Kleinschmidt — ikona

1.04.2017 r.

 Ikona. Twórczość, która obok artystycznego wymiaru  ma silne odniesienia duchowe. Od malarskiej materii i formy drogą kontemplacji ikonopisu docieramy do tego co duchowe. Sacrum. Pierwszego dnia kwietnia w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy ikon Karoliny Dąbrowskiej i Jolanty Kleinschmidt.

Czytaj więcej: Karolina Dąbrowska, Jolanta Kleinschmidt — ikona

IKONA / Karolina Dąbrowska, Jolanta Kleinschmidt

24.03.2017 r.

 W pierwszy dzień kwietnia br. gorąco zapraszamy do Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 na wernisaż wystawy ikon. Ekspozycja złoży się z ikon pisanych przez Karolinę Dąbrowską oraz Jolantę Kleinschmidt. Uroczystość otwarcia wystawy uświetni koncert w wykonaniu Duo Sopot. Na akordeonie zagra Elżbieta Rosińska, na wiolonczeli Anna Sawicka.

„Ikona jest bramą, która otwiera się na ogród równie rzeczywisty jak ten świat”. Autorem tego określenia jest Aidan Hart, wybitny współczesny brytyjski ikonopisarz. Oddaje ono barwnie i w pełny sposób charakter ikony. Kontemplując ikonę, uczestniczymy w tajemnicy na niej przedstawionej.

Czytaj więcej: IKONA / Karolina Dąbrowska, Jolanta Kleinschmidt

Maria Kępa — "Opowieść o domu"

18.03.2017 r.


Sobotni wieczór 18 marca 2017 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 upłynął w wybornej atmosferze jaką stworzyła, właśnie otwarta, ekspozycja rzeźby i rysunku Marii Kępy w połączeniu z ujmującą osobowością autorki — pełnej młodzieńczej energii, nadzwyczajnego taktu i zdecydowania. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonała kurator Katarzyna Szczodrowska przedstawiając zebranym sylwetkę twórczą Marii Kępy i przypominając o niedawnym sukcesie jaki osiągnęła zdobywając wyróżnienie w I Pomorskim Biennale Sztuki Młodych "Potok Sztuki".

Czytaj więcej: Maria Kępa — "Opowieść o domu"

OPOWIEŚĆ O DOMU — WYSTAWA TWÓRCZOŚCI MARII KĘPY

3.03.2017 r.


18 marca br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby i rysunku Marii Kępy. Bez wątpienia będzie to bardzo interesująca propozycja artystyczna. W ubiegłym roku Maria Kępa za swoją twórczość została wyróżniona w I Pomorskim Biennale Sztuki Młodych "Potok Sztuki". "Potok Sztuki" prezentował najbardziej wartościowe zjawiska twórcze rozpoznane wśród profesjonalnych plastyków młodego pokolenia.

Czytaj więcej: OPOWIEŚĆ O DOMU — WYSTAWA TWÓRCZOŚCI MARII KĘPY

6 x SZTUKA — malarstwo, grafika, rysunek, ceramika, instalacja, fotografia, tkanina

24.02.2017 r.

 


W ostatni piątkowy wieczór lutego br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wystawy twórczości grupy artystów Związku Polskich Artystów Plastyków z Koszalina i Słupska. Uroczystego otwarcia dokonali prezes Koszalińsko-Słupskiego Okręgu Ewa Miśkiewicz-Żebrowska oraz prezes Gdańskiego Okręgu Ryszard Kowalewski. W oficjalnych wystąpieniach obok charakterystyki twórczych osobowości autorów przywołano wspomnienie prezentacji plastyki koszalińsko-słupskiej w Galerii ZPAP w Gdańsku sprzed pięciu lat, która zapoczątkowała istnienie Grupy Twórczej „6 X SZTUKA”.

Czytaj więcej: 6 x SZTUKA — malarstwo, grafika, rysunek, ceramika, instalacja, fotografia, tkanina

6 x SZTUKA — WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ARTYSTÓW OKRĘGU KOSZALIŃSKO-SŁUPSKIEGO

18.02.2017 r.

 24 lutego br. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się otwarcie wystawy twórczości grupy artystów Okręgu Koszalińsko-Słupskiego ZPAP. Będzie to druga prezentacja Grupy Twórczej 6 x SZTUKA" w gdańskiej galerii — autorzy wracają po pięciu latach z nową propozycją artystyczną. Każdy kto pamięta wystawę z 2012 roku wie, że spodziewać należy się spójnego, bardzo interesującego i uniwersalnego komunikatu plastycznego. Serdecznie zapraszamy.

„6 X SZTUKA”. Wystawa „6 X SZTUKA” jest szóstą edycją realizowaną od 2012 roku przez Grupę Twórczą złożoną z członków ZPAP Okręgu Koszalińsko-Słupskiego „6 X SZTUKA”, działającą pod przewodnictwem autorki projektu  Ewy Miśkiewicz-Żebrowskiej z Koszalina. W skład Grupy wchodzą i uczestniczą w wystawie Bożena Hanna Giedych z Koszalina, Krzysztof Ramocki z Kołobrzegu, Dawid Żebrowski z Nowego Jorku oraz zaproszeni artyści Boris Schwencke z Berlina i Warszawy - gość specjalny, Katarzyna Żerdzicka-Jasionek z Cewlina i Piotr Wasilewski z Koszalina.

Czytaj więcej: 6 x SZTUKA  —  WYSTAWA TWÓRCZOŚCI ARTYSTÓW OKRĘGU KOSZALIŃSKO-SŁUPSKIEGO

Władysław Wałęga — malarstwo

10.02.2017 r.


9 lutego br. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości Władysława Wałęgi p.t. "Obrazy wyobraźni II". Oficjalnego otwarcia dokonał prezes Ryszard Kowalewski, osobowość twórczą Władysława Wałęgi przybliżył kurator wystawy Jarosław Pijarowski. Autor nie pojawił się na wernisażu. Jednak Jarosław Pijarowski wyjawił, że artysta stroni od wernisażowych spotkań przez niezwykłą skromność i przekazał osobiste słowa Władysława Wałęgi, który stwierdził, że wszystko co mógłby osobiście powiedzieć, a nawet więcej powiedzą jego obrazy, sercem będzie na gdańskim wernisażu.

Czytaj więcej: Władysław Wałęga — malarstwo

OBRAZY WYOBRAŹNI WŁADYSŁAWA WAŁĘGI

22.01.2017 r.

 


9  lutego 2017  w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ulicy Piwnej 67/68 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Władysława Wałęgi jednego z najwybitniejszych przedstawicieli światowego nurtu Outsider Art oraz europejskiego Art Brut. Zobaczymy kompozycje Władysława Wałęgi w kolejnej odsłonie, zatytułowanej „Obrazy wyobraźni II”.

„Oderwać się od szarej monotonnej codzienności,

otworzyć okna na wspomnienia ze światów nigdy nie odkrytych,

Czytaj więcej: OBRAZY WYOBRAŹNI WŁADYSŁAWA WAŁĘGI

Wystawa zbiorowa członków Klubu Artysty Plastyka

19.12.2016 r.

19 grudnia 2016 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 o godz. 18.00 odbyło się otwarcie wystawy przygotowanej z prac członków Klubu Artysty Plastyka, który swoją działalność rozpoczął w bieżącym roku. Wystawę oficjalnie otworzył prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski podsumowując dotychczasowy dorobek Klubu Artysty Plastyka. W arkana ekspozycji wprowadziła zgromadzonych wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, poświęcając uwagę kompozycjom każdego uczestnika, przybliżając aranżacyjne decyzje podzielenia przestrzeni galerii na błękitną i czerwoną... O Klubie Artysty Plastyka i planach działalności na kolejny rok opowiadała Ewa Zabłocka-Krasowska.

Wystawa potrwa do 19 stycznia 2017 roku - gorąco zachęcamy do odwiedzin.

Autorzy wystawy:

Czytaj więcej: Wystawa zbiorowa członków Klubu Artysty Plastyka

Urszula Sakowska — malarstwo, batik

7.12.2016 r.

 


7 grudnia 2016 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbyło się otwarcie wyjątkowej ekspozycji. Wystawy prac Urszuli Sakowskiej — młodej artystki, wyróżnionej w I edycji Pomorskiego Biennale Sztuki Młodych "Potok Sztuki".

Czytaj więcej: Urszula Sakowska — malarstwo, batik

Eva Petrič meets Jan Misiek — fotografie i kolaże / Austria · Polska

1.12.2016 r.

 Pierwszego grudniowego wieczoru 2016 roku w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku odbył się wernisaż szczególnej wystawy fotografii autorstwa austriackiej artystki pochodzenia słoweńskiego Evy Petrič oraz kolaży polskiego twórcy Jana Miśka. Ekspozycja powstała w ramach Dni Austrii w Gdańsku i Gdyni 2016.

Czytaj więcej: Eva Petrič meets Jan Misiek — fotografie i kolaże / Austria · Polska

WYSTAWA MALARSTWA URSZULI SAKOWSKIEJ — WYRÓŻNIENIE W POTOKU SZTUKI 2016

29.11.2016 r.

 

7 grudnia br. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Urszuli Sakowskiej — młodej absolwentki Akademii Sztuk Pięknych, która decyzją Jury I Pomorskiego Biennale Sztuki Młodych „Potok Sztuki” Sopot 2016 została wyróżniona w dziedzinie malarstwa.

Czytaj więcej: WYSTAWA MALARSTWA URSZULI SAKOWSKIEJ — WYRÓŻNIENIE W POTOKU SZTUKI 2016

WYSTAWA AUSTRIACKO-POLSKA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU PRZY UL. PIWNEJ

23.11.2016 r.


Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański serdecznie zaprasza w czwartek 1 grudnia o godz. 19.00 do Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku, na wernisaż wyjątkowej wystawy: Eva Petrič meets Jan Misiek – fotografie i kolaże. Wystawa wpisuje się w szersze wydarzenie jakim są obchody Dni Austrii w Gdańsku i Gdyni 2016. Potrwa tylko 5 dni.

Czytaj więcej: WYSTAWA AUSTRIACKO-POLSKA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU PRZY UL. PIWNEJ

75 prac na jubileusz ... — wystawa twórczości prof. Czesława Tumielewicza

20.11.2016 r.

 

19.11.2016 r., w sobotni wieczór w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy twórczości prof. Czesława Tumielewicza. Uroczystość połączona z jubileuszem urodzin Artysty stała się wydarzeniem niezwyczajnym — artystycznym i promiennym. Oficjalnego otwarcia jubileuszowej wystawy dokonał prezes Ryszard Kowalewski, o aspektach twórczości prof. Czesława Tumielewicza opowiadała wiceprezes Ida Łotocka-Huelle, a o artystycznych przygodach i ekstrawaganckich stronach życia Jubilata wspominał prof. Mieczysław Mieto Olszewski. 

Wystawa czynna do 30.11.2016 r., Galeria ZPAP, ul. Piwna 67/68, Gdańsk

Fotorelacja:

Czytaj więcej: 75 prac na jubileusz... —  wystawa twórczości prof. Czesława Tumielewicza

75 PRAC CZESŁAWA TUMIELEWICZA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

30.10.2016 r.


75 prac na 75-lecie urodzin — takie motto otrzymała wystawa malarstwa prof. Czesława Tumielewicza, której otwarcie odbędzie się 19 listopada br. o godz. 17.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Motto podkreśla fenomen osobowości Profesora — przeciwstawianie się zwyczajności w codziennym życiu, celebrowanie każdej chwili życia, fascynacja pięknem i blask artystycznej interakcji z otoczeniem.

Czytaj więcej: 75 PRAC CZESŁAWA TUMIELEWICZA W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

Wystawa prac studentów PJATK — techniki cyfrowe

30.10.2016 r.28 października br. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 odbył się wernisaż wystawy prac studentów Wydziału Zamiejscowego Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Oficjalnego otwarcia dokonał dr Mariusz Sładczyk, który w wystąpieniu przedstawił profile działalności uczelnianych pracowni: Podstaw Projektowania Graficznego, Projektowania Graficznego, Fotografii oraz Grafiki Narracyjnej.

Czytaj więcej: Wystawa prac studentów PJATK — techniki cyfrowe

WYSTAWA PRAC STUDENTÓW POLSKO-JAPOŃSKIEJ AKADEMII TECHNIK KOMPUTEROWYCH

21.10.2016 r.


Wystawa prac studentów Wydziału Zamiejscowego Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych to wybór projektów realizowanych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych podczas zajęć z przedmiotów: Podstaw Projektowania Graficznego, Projektowania Graficznego, Fotografii oraz Grafiki Narracyjnej.

Czytaj więcej: WYSTAWA PRAC STUDENTÓW POLSKO-JAPOŃSKIEJ AKADEMII TECHNIK KOMPUTEROWYCH

"RÓŻNORODNOŚĆ" — malarstwo, grafika, rysunek

02.10.2016 r.1.10.2016 r. odbył się wernisaż wystawy "Różnorodność". Uroczystego otwarcia dokonała Katarzyna Szczodrowska, członkini Zarządu Gdańskiego Okręgu ZPAP. "Różnorodność" skupiła piętnastu artystów z najróżniejszych zakątków świata.

Czytaj więcej: "RÓŻNORODNOŚĆ" —  malarstwo, grafika, rysunek

Marco Lodola — Sericollage and Warhol

13.09.2016 r.

 10 września 2016 roku o godz. 18.00 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy twórczości Marco Lodoli w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68. Wystawę uroczyście otworzyła członkini zarządu Gdańskiego Okręgu ZPAP Katarzyna Szczodrowska. Marco Lodola to włoski artysta, twórca futurystycznych instalacji, kompozycji w stylu po-art.

Czytaj więcej: Marco Lodola — Sericollage and Warhol

Grupa Transform — wystawa

03-04.08.2016 r.


3 sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 odbył się wernisaż wystawy sześciu autorów z Niemiec. Wystawę twórczości grupy artystycznej Transform uroczyście otworzył Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. W imieniu grupy niemieckich  twórców oficjalnie wystąpił Werner Kiesel. Wystawa jest bardzo interesująca. Ekspozycję tworzą dzieła wyraziste o śmiałej koncepcji.

Czytaj więcej: Grupa Transform —  wystawa

GRUPA 6 ARTYSTÓW Z NIEMIEC W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

28.07.2016 r.


W środę — 3 sierpnia 2016 roku w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy twórczości niemieckiej grupy artystycznej. Podczas otwarcia Magnus Kuhn przeprowadzi performance "Mechaniczne cuda", a muzykę do sztuki performance wykona Werner Kiesel. Autorzy wystawy: Cornelia Krug-Stührenberg, Irmrtaud Klug-Berninger, Roland Schaller, Gerhard Nerowski, Werner Kiesel, Magnus Kuhn. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: GRUPA 6 ARTYSTÓW Z NIEMIEC W GALERII ZPAP W GDAŃSKU

Bogusław Lustyk — malarstwo

1.07.2016 r.


Pierwszy wieczór lipca 2016 roku w Galerii ZPAP przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku rozpoczął się oficjalnym otwarciem wystawy twórczości Bogusława Lustyka pod tytułem "Konie - Muzyka - Taniec". Wystawę uroczyście otworzył prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski. Autor wystawy oczarował publiczność niezwykłą otwartością. O swojej pracy twórczej, decyzjach artystycznych oraz pięćdziesięcioletnim dorobku twórczym opowiadał chętnie i z nieukrywaną pasją. Jak przyznał Bogusław Lustyk, jego dzieła powstają w wielogodzinnym procesie twórczym i co warte podkreślenia — z niegasnącą wielką radością.

Czytaj więcej: Bogusław Lustyk  — malarstwo

BOGUSŁAW LUSTYK. KONIE·MUZYKA·TANIEC

20.06.2016 r.

 


Lipiec w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Piwnej 67/68 zapowiada się osobliwie – artystycznie, dynamicznie i z bezmiarem pasji twórczej. 1 lipca o godz. 18.00 rozpocznie się oficjalne otwarcie wystawy twórczości Bogusława Lustyka. Artysta prezentował będzie prace z cykli: Konie, Muzyka, Taniec. Ponadto ekspozycję wzbogacą portrety z najnowszego projektu autorskiego „Twarze Świata”, który podczas trwania wystawy będzie kontynuowany – Bogusław Lustyk będzie rysował twarze gdańszczan.

Czytaj więcej: BOGUSŁAW LUSTYK. KONIE·MUZYKA·TANIEC

Artyści Okręgu Łódzkiego ZPAP w Gdańsku

17-19.02.2016 r.


19 lutego 2016 roku o godz. 17.00 Prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski oraz Prezes Łódzkiego Okręgu ZPAP Mirosław Ptycia uroczyście otworzyli wystawę twórczości Artystów Okręgu Łódzkiego. Prezesi zgodnie stwierdzili potrzebę łączenia się we współpracy między Okręgami ZPAP. Zapowiedziano wystawę "Artyści Gdańskiego Okręgu ZPAP" w Łodzi. Oddano się również wspomnieniom o współpracy z czasów Solidarnościowych kiedy nie zawsze można było bezkarnie wygłaszać, czy obrazować własne poglądy, szczególnie te które krytykowały władzę i panujący system. Sztuka i artyści najbardziej cenili i cenią wolność wypowiedzi. To ważne, że w Gdańsku wolność chroni się wyjątkowo, jako bezcenną wartość. Gdańsk i Łódź. Sztuka. To było niezwykłe spotkanie.

Czytaj więcej: Artyści Okręgu Łódzkiego ZPAP w Gdańsku

Andrzej Andrew Laczyński "Reflections"

wernisaż 08.05.2015 godzina 18:00
wystawa czynna do 09.06.2015r


Galeria ZPAP w Gdańsku, ul. Piwna 67/68

DMC Firewall is a Joomla Security extension!