Aktualna wystawa p.t. „Znak stopu” jest wyrazem mojego buntu przeciw osłabienia relacji międzyludzkich a właściwie dehumanizacji spowodowanej przez nowe, rewolucyjne metody komunikacji.Zawładnął nami świat wirtualny. Widuję, na przykład pary młodych ludzi, na randkach w kawiarniach, którzy zamiast patrzeć sobie w oczy, wpatrują się w swoje smartfony.Na wystawie „Znak stopu” prezentuję m. in. ostatnio wykonane portrety.Żeby wykonać odręczny portret, trzeba przyglądać się człowiekowi, trzeba go widzieć.Ktoś, kiedyś, nie pamiętam kto, podał bardzo trafną definicję miłości; „kochać znaczy uważać”.Deficyt miłości odczuwają ludzie w każdym wieku. Mimo to, często wstydzą się kochać, Szybko przemijamy tracąc czas na nienawiść.Niechaj zaprezentowane portrety będą wyrazem mojej miłości bliźniego." Maria Jędrzejczyk
Było to bardzo ciekawe doświadczenie spotkanie z artystami z dziedziny muzyki, nawiązały się ciekawe rozmowy i powstały nowe pomysły do realizacji. Otrzymałem PODZIĘKOWANIE za uczestnictwo z rąk JM Rektor AM prof.dr hab. Elżbiety Alsandrowicz. Organizatorką konferencji była dr Ewa Kumik prof.AM.Specjalnie na tę wystawę został namalowany największy dotychczas obraz o wymiarach 180 x 120 cm, zatytułowany "Czas APOKALIPSY", wzbudzał on największe zainteresowanie pośród pozostałych obrazów. Dodam, że Akademia Muzyczna mieści się w odrestaurowanym Pałacu Poznańskich, gdzie studenci ćwiczą w niezwykłej atmosferze otoczeni pięknem. Waldemar Waldzior Tłuczek
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę TKANINA UNIKATOWA do lokalu artystycznego Tygiel w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV) od dnia 26.10.2023.
Zapraszamy na wernisaż wystawy Teresy Suplickiej zatytułowany "5x5" (ilustracje , grafika, grafika cyfrowa, plakat, rysunek), który odbędzie się 08.09.2023 o godz. 17.15 w Galerii MDK w Radomsku.
Teresa Suplicka pochodzi z Radomska a od lat mieszka i tworzy w Gdyni. Studia artystyczno-pedagogiczne odbyła na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu , pod kierunkiem profesora Mieczysława Wiśniewskiego /malarstwo/ i profesor Wiesławy Limont /dyplom/. Członek ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Uprawia rysunek ,malarstwo, pastel i grafikę. Udział w wystawach rysunku, grafiki, pasteli i malarstwa, w Polsce i za granicą. Prace w zbiorach w Polsce i za granicą / Anglia, Austria, Holandia, Niemcy, Norwegia, Słowacja, Szwecja. Otrzymała : Złoty Medal Za Długoletnią Służbę, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodę II stopnia Ministra Edukacji, nagrody Prezydenta Miasta Gdyni oraz nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych.
Wystawy:
1990 - Toruń - ,, Wystawa prac absolwentów"
1991 - Gdańsk - ,, Twórczość nauczycieli,"
1992/93/94/95 - Gdańsk - ,, Gdańska grafika roku 91,92,93,94" /zbiorowa - pokonkursowa/
1993 - Wejherowo -,, Galeria WCK" - ,,Spissky Hrad"- malarstwo /indywidualna/
1993 - Lubaczów - ,,Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego" /zbiorowa -pokonkursowa/
1993/97 - Bitola - Macedonia - ,,Międzynarodowy Konkurs Graficzny"
1994 - Spiska Nova Ves - Słowacja - Grafika - pastel /indywidualna/
1994 - Gdańsk-,, Galeria ,,Punkt" - Rysunek /indywidualna/
1994 - Gdynia - ,, IV Salon Plastyki Gdyńskiej"/zbiorowa/
1995 - Gdynia - ,, Tapeta"- ,, Galeria TPSP"/zbiorowa/
1995 - Radom - ,, Ogólnopolski Konkurs na Rysunek i Grafikę"- /nagroda specjalna/
1995 - Radom - ,, Ekologia'95" - /zbiorowa - pokonkursowa/
1995 - Gdańsk - ,, Galeria ,,Punkt,, - Rysunek /indywidualna/
1995/96 -Lubeka - Hamburg /Niemcy/- / zbiorowa /
1996/98/99 - Gdańsk - ,, Gdańska grafika roku'95,97,98" - / zbiorowa - pokonkursowa/
1996 - Wejherowo - ,,Galeria WCK " Pastel - /indywidualna/
1996 - Gdynia - ,, V Salon Plastyki Gdyńskiej" - / zbiorowa /
1997 - Ciechanów - ,,Pejzaż w malarstwie," - / zbiorowa - pokonkursowa/
1997 - Radom - ,, Ogólnopolski Konkurs na Rysunek i Grafikę"/ zbiorowa/
1999 - Gdańsk - ,, Związki" wystawa prac pomorskiego środowiska artystycznego
2004 - Nałęczów - ,, Ogólnopolski Konkurs im. Andriolliego "
2004 - Lublin - ,, Ogólnopolski Przegląd Twórczości Nauczycieli "
2006 - Wejherowo - ,, Galeria WCK" - Rysunek /indywidualna/
2010 - Gdynia - ,,Chromy a Chromy" - / III nagroda/
2011 - Gdańsk - ,,Wystawa 100-lecia ZPAP" - / zbiorowa /
2011 - Warszawa - ,,Sala Kolumnowa" Zarządu Głównego ZNP - Rysunek /indywidualna /
2w dniu 12 sierpnia o godz.14.00 zapraszamy do Nadbałtyckiego Centrum Kultury Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35 w Gdańsku na wernisaż zbiorowej wystawy artystów z polski i Litwy.
Wystawa czynna do 31 sierpnia 2023 r. w godz. 9.00-18.00
Zapraszam serdecznie na wernisaż mojej wystawy “Wysłodki Wybrane”, który odbędzie się 25 listopada o godz. 18:00 w w Domu Wiedemanna(ul.Krótka 6) w Pruszczu Gdańskim.Dziękuję jeśli zechcecie swoją obecnością rozjaśnić ten listopadowy czas!Wystawę będzie można zobaczyć od 25 listopada do stycznia 2023, od wtorku do piątku w godzinach 7:30 - 16:30, oraz soboty i niedziele w godzinach 12:00 - 16:30. Do zobaczenia! Rita Staszulonok
Zapraszamy na wernisaż i wystawę Andrzeja Tuźnika zatytułowaną "Miejsce. Gdańsk" w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku w dniach 1-31.12.2022 r.
Zapraszam serdecznie Koleżanki i Kolegów na mój wernisaż, który odbędzie się 1 grudnia w czwartek o godz. 18:00 w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku.
Wystawa potrwa do 31 grudnia. Andrzej Tuźnik
Laureatkami konkursu zostały nasze członkinie Wilga Badowska i Agnieszka Olędzka.
Gratulujemy !!!!
Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Danuty Joppek w dniu 10.11.2022 r. godz. 18.00 w WL4 Przestrzeń Sztuki/Mleczny Piotr
Kochani , opowiem i pokażę moje obrazy/ślady paryskie. Wystawę dedykuję WITOLDOWI PYZIKOWI - spiritus movens mojego pokazu w Jego pracowni w Paryżu 2019, w ramach Festiwalu Otwartych Drzwi Pracowni Artystycznych. Zapraszam serdecznie.
Wystawa została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Projekt zaproszenia Kuba Karłowski - serdecznie dziękuję!
Bardzo dziękuję organizatorom za zaproszenie i profesjonalizm. Zaangażowanie, wsparcie, pomoc i wszystko co robicie dla dzieci z Ukrainy!!! Także podziękowania wszystkim gościom, z którymi moglem podzielić się tymi emocjami, wrażeniami i historiami o twórczości . Bardzo cieszę się, że mogliście zobaczyć "Kolorowe sny o Gdańsku" w efektach fluorescencyjnych i otworzyć w obrazach tajemnice, niewidoczne przy zwyczajnym oświetleniu, czysta magia. Vasyl Netsko
TAE Muzeum, TAE Studio, TAE Pracownia Gdańsk, TAE Przestrzenie Miasta Gdańska, Pomorze.
,,Zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach projektu Stypendium Kulturalnego” 07-08 2022
Artysta pracuje jako niezależny kurator i niezależny artysta, twórca idei sztuki tranzytowej i realizuje swój program w większości w niezależnych miejscach w Polsce ,Europie i Azji. Czasami korzysta z pomocy funduszy i grantów , które stanowią 5-10 procent całości projektu artysty… sztuka toczy się procentami…
The artist works as an independent curator and independent artist, creator of the idea of transitart, and carries out his program mostly in independent locations in Poland, Europe and Asia. Sometimes it uses funds and grants, which account for 5-10 percent of the artist's total project ... art is done by percentage ...
Pamięć zapisana , zakodowana i osadzona w ścianach gdańskiego polis opisywana przy projektach janusz ploty transitarat 2000-2020 jest zbiorem dokumentu twórczego TAE ‘2022.
Teraz do projektu matryce pamięci ‘2022 twórca opisuje , walizki życia-wędrowne domy i pokoje. Torby, szkatułki i walizki są uzupełnieniem łóżek artysty z lat 90 i 20, ramiaków łóżek gdańskich ze sprężynami symbolizującymi upór człowieka , jego wiecznego przemieszczania się i budowanie nowego miejsca. Łóżka gdańskie z kolekcji TAE znajdują się w prywatnych kolekcjach we Włoszech, Szwecji i Niemczech.
Łóżko i walizka ma swoje wspólne przeznaczenie i przesłanie .To walizka, torba i plecak był zawsze zabezpieczeniem przetrwania, przenoszenia, przeżycia. Potem łóżko było symbolem nowego miejsca, nowego pokoju, domu ,azylu. Walizka i łóżko, łóżko i walizka, jest przenośnym archiwum człowieka. Niewidoczne archiwum uporu człowieka, jego energii przetrwania jest przenośnym manifestem niezależnej energii przetrwania Janusz Plota MATRYCE’2022. Aparaty rentgenowskie artysty janusza plota do tej pory prześwietlały mury miast, miasteczek, zabytków i wiosek. Dzisiaj przy tym projekcie zaglądają do zgromadzonego archiwum w muzeum sztuki tranzytowej(TAE) . Łączą dokumentacje sztuki transarchetypicznej z matrycami pamięci Projektu roku 2022.Projekt jest zapowiedzią sztuki dokumentu 2023 -rocznicy ogłoszenia sztuki tranzytowej w 1993, sztuki , która łączy, porównuje i rozróżnia podobieństwa i niezależności w kulturach świata.
Poniżej przedstawiamy kolejne sukcesy naszego kolegi Waldemara Tłuczka.
G r a t u l u j e m y !!!
Praca zatytułowana "Dreams, Time travel" nagrodzona III miejscem w konkursie w St. Petersburgu w "Time machine 2021"
Praca zatytułowana "Paradise garden" nagrodzona I miejscem w konkursie w Moskwie "Russian art week Autumn 2022"
Praca zatytułowana " Three Graces" nagrodzona II miejscem w konkursie "Talant Russian"
Wernisaż : 8 grudnia (środa), godz. 12.00
Wystawa czynna ; 8 -30 grudnia 2021, zwiedzanie po uprzednim umówieniu, tel. 515 132 079
Miejsce wystawy; Jodłowa 107, Gdańsk
Jest to seria obrazów olejnych na płótnie, 13x18 cm. Na tle charakterystycznych dla Gdańska miejsc przywołuję do życia Gdańszczan, w kontekście częściowo zrekonstruowanej architektury. Prace zawierają ładunek groteski i humoru. Mają być kanwą do wykonania serii pocztówek promujących Gdańsk. Tematem zajęłam się nie tylko jako artystka plastyk, lecz również przewodniczka.
Kurator; Maria Jędrzejczyk
Organizator; Maria Jędrzejczyk
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/maria.jedrzejczyk.58
Wystawa zrealizowana dzięki stypendium Miasta Gdańska dla twórców kultury w roku 2021.
Z przyjemnością informujemy, iż Waldemar Tłuczek wziął udział w konkursie grafiki - grafika sztalugowa, obraz na papierze, tusz, kredka, w konkursie ZENARTFESTIVAL w Moskwie, w nominacji: portret i sylwetka w stylu ZEN i zajął II miejsce.
G r a t u l u j e m y !
zdjęcia z archiwum prywatnego W.Tłuczka
nagrodzony obraz "Medytacja"
Gdański Archipelag Kultury Plama zaprasza na wystawę "Cancer" Czesława Fankidejskiego.
Gdybym miał określić nurt estetyczny sztuki, w której obszarze się poruszam tworząc cykl rzeźb zatytułowanych ,,CANCER,, jest to abstrakcja organiczna. Jego początki wywodzą się od Constantina Brancusi, a artystą który wywarł na mnie największe wrażenie jest wieczny Henry Moor. Podobnie jak on chcę widzieć świat poprzez formy przypominające naturalne twory wywodzące się z przyrody. Ubrane jednak w abstrakcyjną powłokę. Obserwuję , doświadczam i przeżywam to co mnie dotyka. Złożyło się, że bliska mi osoba zachorowała na potwora, który zjada ludzi bez uprzedzeń i skrupułów. Potworem tym jest rak. W mojej wyobraźni staram się go ujarzmić i znaleźć coś co ułatwi mi pogodzenie się z nim. W pracach jest inspiracją a jego wygląd nie ma za zadanie przestraszać bo z nim trzeba żyć chociaż jest to trudny i wyniszczający towarzysz.l Czesław Fankidejski
Organizator: GAK Plama
Pilotów 11, Gdańsk
Termin: 3 – 30.11.2021 r.
Otwarcie wystawy: 3 listopada, godz. 18:00
Wstęp: bezpłatny
Link do wydarzenia na facebooku: www.facebook.com/events/375074297651863/
Z przyjemnością informujemy,iż Waldemar Tłuczek otrzymał po raz drugi Rosyjską Nagrodę Artystyczną za obraz "Impresja-Narodziny miasta (Oslo) " oraz otrzymał Dyplom im. Marca Chagalla, jako wyraz uznania dla czystości stylistycznej i zaangażowania w wielkie formy sztuki, w kategorii malarstwo symboliczne.
G r a t u l u j e m y !
zdjęcia z archiwum prywatnego W.Tłuczka
Nagrodzony obraz : Narodziny Oslo Impresja II 80 x 100 cm, olej, płótnoRelacja fotograficzna z wernisażu wystawy Józefa Izydora Dobrowolskiego zatytułowanej "10 obrazów", który odbył się w środę, 27 października 2021 r. o godz. 18.00 w siedzibie Związku Ormiańskiego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 34/36.
Wystawa czynna do dnia 10 listopada 2021 r.
fot. z archiwum ZPAP Okręgu Gdańskiego
wernisaż: 20.10.2021 r.
wystawa czynna: 21–31.10.2021
miejsce: Aula Wielkiej Zbrojowni
QUATTRO/ CZTERY to idea Akademii, to różnorodność, to Święto Rysunku i Malarstwa, działań multimedialnych i grafiki, to nieograniczona forma wypowiedzi. Sztuka nie ma granic czasu i miejsca. Dzieła sztuki mają swój związek z czasem i miejscem, w którym powstały. Koncepcją Projektu jest zaprezentowanie dzieł, które stworzyli artyści/ pedagodzy (mistrzowie), związani z konkretnymi Akademiami w Polsce i za granicą.
Wydarzenie Quattro/ Cztery jest poszerzoną realizacją wcześniejszych prezentacji organizowanych od 2019 roku, pod wspólna nazwą TRIO, w których uczestniczyli artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wrocławia, Poznania, Katowic, Łodzi oraz Uniwersytetu w Ostrawie.
Gospodarzem Projektu Quattro/ Cztery jest Pracownia PRiM ( Pracownia Rysunku i Malarstwa na Wydziale Grafiki w Gdańsku) prof. Zbigniewa Gorlaka oraz mgr. Michała Wirtela.
Co nas wystawiających, łączy, a co dzieli?
Jakie propozycje twórcze, dydaktyczne, intelektualne są udziałem zaproszonych artystów?
Na Wystawie Quattro/ Cztery znajdziemy konkret – dzieła sztuki, które przybliżą nam atmosferę tych Uczelni, reprezentowanych przez pedagogów, wraz z przyszłością Uczelni- młodych artystów, tych którzy są pomostem w budowaniu relacji Mistrz i student.
Do Quattro/ Cztery zaprosiliśmy artystów z Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy, Akademii Sztuki ze Szczecina, Ecole Superieure d”Art et de Designe d”Orleans (Francja) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
W wystawie udział biorą:
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie:
prof. Błażej Ostoja Lniski, rektor
dr hab. Magdalena Boffito,
prof. Tomasz Milanowski, dziekan Wydziału Malarstwa
mgr Katarzyna Dyjewska,
Akademia Sztuki w Szczecinie:
Zbigniew Romańczuk, dziekan Wydziału Malarstwa
mgr Radek Nagay,
prof. Andreas Guskos,
mgr Jakub Palka,
Ecole Superieure d'Art et de Designe d'Orleans:
Emmanuel Guez z Lionel Broye, dyrektor
Caroline Zahnd
prof. Rafał Borkowski
Olivier Soulerin, nauczyciel koloru
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku:
prof. Sławomir Witkowski, dziekan Wydziału Grafiki
mgr Vasyl Sawczenko
prof. Zbigniew Gorlak
mgr Michał Wirtel