Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. ASP dr hab. Krzysztof Polkowski oraz Dziekan Wydziału Malarstwa, prof. ASP dr hab. Marek Wrzesiński, zapraszają na wystawę Dyplomy Malarstwa!
wernisaż: 3.07.2024, godz. 14.00
wystawa czynna: 27.06.2024- 10.07.2024
miejsce: Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6, Gdańsk, Wydział Malarstwo (Parter + III piętro)
organizator: Wydział Malarstwa
Udział biorą:
Magdalena Kamińska, Kuczewski Wiktor, Chowaniec Aleksandra, Szypowicz Zuzanna, Maja Krawczyk, Elżbieta Moeller, Dawid Janiak, Karolina Kociołkowska, Aleksandra Grabowska, Inez Jabłońska, Karolina Duliniec, Kacper Biela, Bisharieva Kateryna, Byczk Magdalena, Natalia Teofilak, Anna Dąbrowska, Malwina Dzwonkowska
Wydarzenie: https://fb.me/e/ankm1XNxP
wernisaż: 26.04.2024, godz. 13:00
wystawa czynna: 27.04.2024-19.05.2024
miejsce: Galeria KMWT, Zbrojownia Sztuki
kuratorki: Magdalena Pela, Agata Przyżycka / Wydział Malarstwa ASP GDAŃSK
Artystki:
Zuzanna Dolega – Weronika Preker
Karolina Futyma – Zuzanna Montewka
Aleksandra Jadczuk – Daryna Beznosenko
Agata Nowosielska – Karolina Kociołkowska
Magdalena Pela – Katarzyna Mazur
Agata Przyżycka – Joanna Salwiczek
Anna Reinert-Faleńczyk – Julia Majewska
Maria Targońska – Julia Marchlewska
Anna Waligórska – Gabriela Michalczuk
Anna Wypych – Wiktoria Jelonek
Sylwia Zdzichowska – Julia Bohdanowicz
_______
Podstawą wystawy Białe Tango jest partycypacja studentek i wykładowczyń Wydziału Malarstwa we wspólnej przestrzeni sztuki. Profesory, doktory, magistry sztuki zapraszają wybrane studentki z wydziału by zaprezentować swoje realizacje wspólnie. Dzielenie się sztuką staje się z jednej strony akcją, w której ślady podąża reakcja-integracja. Ta zabawa słowami nie jest trywializowaniem wystawy, bardziej zamienia się cała środowiskowa historia w pozytywny akt łączenia ludzi, pełen nadziei na rozwój twórczy obydwu stron tytułowego tańca. Działanie twórcze w duchu lat sześćdziesiątych, rodzaj happeningu- pokażmy, co tworzymy, podzielmy się tym z odbiorcami w duchu Fluxusu, aktywizacja środowiska akademickiego- są w pewnym stopniu charakterystyką wystawy.
Aktywizm kobiet artystek – tych z większym bagażem doświadczenia w polu sztuki i tych jeszcze nawet nie debiutujących generuje artystyczne życie i korzystny dla uczelni ferment.
Artystki mobilizują siły, by pokazać odbiorcom aktualne deklaracje i postawy twórcze. Przenikanie się sylwetek różnych generacji pozornie może budzić w widzu dyskomfort w kwestii oceny danej pracy. Pokoleniowa wystawa nie obiera sobie za cel postawienia na szali emblematycznych dokonań twórczyń tylko świeżość spojrzenia na różne wątki w twórczości, które siłą rzeczy będą przenikać się niepozornie.
Wystawa pokazuje siłę kobiet artystek, które na Alma Mater pozostają w mniejszości- przynajmniej w kadrze wykładowczyń. Uczestniczki wystawy są trochę subwersywne niczym The Guerilla Girls punktujące wciąż mniejszy procent obecności kobiet w świecie sztuki – również w świecie akademickim.
Działanie – czyli wspólne wystawianie dzieł sztuki w publicznej przestrzeni staje się relacją, tą estetyką wspólnoty, podtrzymującą więzi, relacje międzyludzkie. Wystawa posiada społeczny kontekst.
Artystki aktywizują się stając się bardzo potrzebnym głosem w wciąż zdominowanej przez mężczyzn przestrzeni sztuk wizualnych. Gdy czyta się Lindę Nochlin, która pisze w swoim słynnym eseju „Dlaczego nie było wielkich artystek?” Trzydzieści lat później o nieporównanie bardziej komfortowej sytuacji artystek w dobie powstania gender studies, pojawia się pytanie dlaczego mimo ułatwień i większej świadomości istnienia sztuki feministycznej i sztuki mniejszości seksualnych czy rasowych wciąż jest przed kobietami długa droga i sporo do zrobienia w ich własnym imieniu. Nie ulega wątpliwości, że aktywizm kobiet artystek w postaci tego rodzaju wspólnych przedsięwzięć jest korzystny dla społeczności akademickiej.
Agata Nowosielska
Patronat medialny: trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, gdansk.pl, Linia, Magazyn Trójmiejski Prestiż
Wydarzenie FB: https://fb.me/e/20gknZrQy
wernisaż: 26.04.2024, godz. 12:00
wystawa czynna: 27.04.2024 19.05.2024
miejsce: Zbrojownia Sztuki
kuratorzy wystawy pokonkursowej: prof.ASP dr hab. Aleksandra Jadczuk, prof.ASP dr hab. Arkadiusz Sylwestrowicz
Uczestnicy:
Elżbieta Chudy, Aleksandra Chowaniec, Anna Czarnota, Ilona Karp, Maria Kowalska, Jakub Kozłowski, Aniela Kucińska, Mateusz Majchrzak, Julia Marchlewska, Gabriela Michalczuk, Aleksandra Nowicka, Marta Prabucka, Anna Radzimińska, Filip Rzodkiewicz, Milan Zientara, Anna Maria Zuzela
Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku już po raz piąty organizuje Ogólnopolski Studencki Konkurs Malarski im. Wojciecha Fangora. Konkurs skierowany jest do studentów malarstwa na akademiach i uniwersytetach w całej Polsce. W poprzedniej edycji wzięło udział ponad dwieście osób, spośród których wyłoniliśmy szesnastu finalistów. Jesteśmy przekonani, że już sam fakt znalezienia się w tym gronie był dużym wyróżnieniem i kluczem do artystycznego sukcesu.
Mamy nadzieję, że kolejna odsłona konkursu spotka się z jeszcze większym zainteresowaniem.
W konkursie zostaną przyznane następujące nagrody:
Nagroda Główna w wysokości 10.000 zł ufundowana przez Fundację Promocji Twórczości Wojciecha Fangora oraz Nagroda Specjalna w wysokości 5.000 zł ufundowana przez Organizatora, przeznaczona dla uczestnika- studenta Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku.
Patronat medialny: trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, gdansk.pl, Linia, Magazyn Trójmiejski Prestiż
Wydarzenie FB: https://fb.me/e/BjC6RnfYH
Zapraszamy na spektakularne otwarcie serwera Minecraft Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku! To niezwykłe wydarzenie będzie okraszone wernisażem prawdziwej wystawy w wirtualnym budynku ASP - Wielkiej Zbrojowni. Nie zabraknie projektów z pracowni grafiki post cyfrowej! To (chyba) pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce! Rozpoczniemy krótką, ale pasjonującą prezentacją, która wyjaśni ideę i techniczne aspekty tej inicjatywy. Następnie wszyscy będą mieli okazję zwiedzić wirtualną uczelnię, czy to poprzez telebim na Patio, czy też w swojej własnej postaci w Minecraft. START o 15:00, 16 maja 2024!
Plan wydarzenia:
15:00 - Podanie IP serwera na Instagramie @asp.gda.mc
15:00 - Rozpoczęcie prezentacji
15:15 - Otwarcie "bram serwera"
15:15 - Oprowadzenie po wirtualnej uczelni
15:35 - Przegląd prac z wystawy na serwerze
Opis inicjatywy
Od jesieni roku 2023 trwało planowanie projektu Minecraft ASP w Gdańsku. To inicjatywa studencka osób, które grają w Minecraft i widzą w nim potencjał na przestrzeń artystyczną. Tego co dzieje się w projekcie można dowiadywać się śledząc na instagramie profil @asp.gda.mc,
osoby:
Maciej Nowacki-student grafiki , Zuzanna Kijewska-studentka grafiki , Sebastian Choromański-pracownik Biura Promocji, zarządza Patio - przestrzenią multimedialną Akademii.
Chronologia wydarzeń:
● Sebastian zauważa Macieja grającego na Patio w Minecrafta. Student podłączył swojego laptopa do wielkiego telebimu zbudowanego z 9 telewizorów, przez co cała szkoła może śledzić jego rozgrywkę przez przeszkloną, trzypiętrową ścianę klatki schodowej, wzdłuż której przebiegają
także trasy dwóch wind. Drzwi były otwarte, a sala pusta, bo zwykle między rezerwacjami Patio odbywają się sesje Work and Chill, czyli otwarty dostęp do Patio, na którym są leżaczki, stoły, krzesła i prąd.
wernisaż: 16.03 godz. 13:00
wystawa czynna: 16.03 – 16.04.2024, w godz. 12.00-18.00
miejsce: Galeria KMWT w Zbrojowni Sztuki, Targ Węglowy 6
wstęp wolny
organizator wystawy: Koło Naukowe SPAW
kuratorka: Paulina Stokowska
Wystawa ŚCIEG jest podsumowaniem rocznej współpracy Koła Naukowego SPAW należącego do Akademii Sztuki Pięknych w Gdańsku oraz Koła Naukowego Tkaniny Eksperymentalnej PLUMARIUS Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wymiana doświadczeń artystycznych stworzyła nierozerwalną więź między dwoma środowiskami. Pozornie innymi jak rzeźba czy tkanina, lecz jak bardzo podobnymi w traktowaniu materii i formy. Tytułowy ŚCIEG – łączy za pomocą nici materiały włókiennicze, możemy więc traktować ścieg jako połączenie dwóch grup jedną nicią.
osoby artystyczne :
ADRIAN KURZAWA,ALICJA TKACZYK, GABRIELA NOWAK, GABRIELA KROK, FILIP KOZAK, KAROL ZAGÓROWSKI, KAROLINA MERTA, KAMILA KMIECIK, LAURA OMERNIK, MARTA BARTEL, NATALIA ADAM, PAULINA SADRAK, PAWEŁ KAŹMIEROWSKI, PAWEŁ KONOPSKI, ZUZANNA FORMELA, ZUZANNA KALISZ, ZUZANNA KOBIELA, ZYGMUNT BILSKI
Koło Naukowe Tkaniny Eksperymentalnej PLUMARIUS
opiekunka Koła: mgr Paulina Sadrak
Działalność Koła Naukowego Pracowni Tkaniny Eksperymentalnej "Plumarius" działającego w Instytucie Tkaniny, Druku i stylizacji Wnętrz ASP Łódź, ma na celu zachęcanie studentów do eksploracji nowych możliwości w dziedzinie tkaniny poprzez połączenie tradycyjnych technik rękodzielniczych, takich jak haft ręczny, z nowoczesnymi technologiami – głównie haftem komputerowym. Członkowie koła, przeprowadzają również badania nad innowacyjnymi technikami tkackimi, co prowadzi do powstawania unikalnych projektów artystycznych, które łączą w sobie sztukę i technologię. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu, koło "Plumarius" stwarza warunki sprzyjające kreatywnemu rozwojowi i poszerzaniu horyzontów artystycznych studentów. Grupa skupia się nie tylko na doskonaleniu technicznych umiejętności, lecz także na eksploracji nowych możliwości wyrazu artystycznego poprzez wykorzystanie tkaniny jako medium do tworzenia nowatorskich projektów.
Koło Naukowe SPAW
opiekunka Koła: mgr Paulina Stokowska
Koło Naukowe SPAW działające przy Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku zostało założone w 2013 roku i jest pierwszym w historii Wydziału. Powstało z inicjatywy studentów oraz prof. ASP dr hab. Małgorzaty Kręckiej – Rozenkranz. Umożliwia studentom poszukiwania naukowe w różnych dziedzinach. Jest to odpowiedź na potrzebę integracji środowiska młodych artystów. Interdyscyplinarność koła skupia się na wielu zagadnieniach badawczych. Poszukiwania działań są kreatywne i nowatorskie. Członkowie koła tworzą dużą bazę doświadczeń nie tylko artystycznych ale i naukowych, organizatorskich, społecznych.
Patronat medialny: trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, gdańsk.pl, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Linia
Wydarzenie FB: https://fb.me/e/3B5rGP9Fo
Termin: 08.02.2024, godz. 18.00
Miejsce: Patio ASP, Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6, Gdańsk (wejście od Tkackiej)
Wstęp wolny
Przybywajcie slamowicze i droga publiczności!
Widzimy się w Patio ASP w Tłusty czwartek na slamie poetyckim pn. … CUKIERSYN!
Chcesz się zgłosić jako występujący?
Napisz na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając pseudonim, imię i nazwisko, a w temacie wiadomości Cukiersyn. Przyjdź 20 minut przed wydarzeniem potwierdzić obecność u organizatora na Patio LUB po prostu zgłoś się na miejscu ok. 20 min przed wydarzeniem.
NA CZYM POLEGA SLAM POETYCKI CUKIERSYN?
W pierwszej rundzie podczas występu uczestnik_czk powinien_na nawiązać do tytułowego CUKIERSYNA. Wydarzenie odbywa się w Tłusty Czwartek, a cukier jest niezdrowy.
Slam to forma starcia pomiędzy dwiema osobami, które występują jedna po drugiej mając do dyspozycji 3 minuty. Podczas swojej rundy osoba występująca mówi z pamięci lub czyta swoje wiersze, improwizuje, performuje. Może przy tym używać rekwizytu/instrumentu. Pojedynki odbywające się w parach (lub trójkach w przypadku nieparzystej ilości slamerów_rek) są rozpisane w tabelce turniejowej. Po występie pary turniejowej publiczność podnosi do góry kartki, które mają po obu stronach różne kolory. Pokazując kolor, który prowadzący przypisze zawodnikowi_czce oddają głos na swojego faworyta. Kto ma więcej głosów, ten przechodzi dalej. Dla pierwszych trzech miejsc przewidziane są nagrody rzeczowe.
CHCESZ PATRZEĆ I SŁUCHAĆ, ALE NIE CHCESZ WYSTĘPOWAĆ?
bardzo dobrze, bo bez Ciebie to się nie uda. Publiczność to jury, bez którego nie rozstrzygniemy, kto jest zwycięzcą!
Regulamin w wydarzeniu FB: https://fb.me/e/2LHR1vE9Y
„DRODZY ARTYŚCI !Bardzo zachęcam Was do włączenia się w akcję pomocy dla trojga dzieci, doświadczonych chorobą i niepełnosprawnością.Możecie dzieląc się swoim talentem i ofiarowując obraz na licytację, przyczynić się do pozyskania niezbędnych środków, potrzebnych na leczenie każdego z nich.Licytację prac poprzedzi wystawa w MeMo Mediatece, przy ul. Moniuszki 5 w Łodzi.Zainteresowane osoby proszę o nawiązanie kontaktu i przesyłanie zdjęć prac wraz z opisem na adres organizatora i pomysłodawcy :e-mail: ryszard.olejnik01[at]mail.comPomoc zaoferowało wiele instytucji, osób prywatnych, stacji telewizyjnychi radiowych. Będzie wspaniale jeśli i WY dołączycie ! „ Katarzyna Zbierska-Michalak
17.11.2023 – 04.02.2024 Jerzy Nowosielski
wernisaż: 14.11.2023, godz. 18:00
wystawa czynna: 15.11-17.02.2023
miejsce: Mała Aula, Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6, Gdańsk
"Każdy rysunek rozpoczynam od umieszczenia na nim linii dzielącej jego powierzchnię na dwie części. Po obu stronach tej linii konstruuję określone wyobraźnią kształty figur. Natężenie ich oddziaływania wzbogacam przemyślaną grą światła i cienia. Stosuję różnorodne rodzaje faktur. W powstającej kompozycji pragnę odnaleźć i zapisać ideę oraz nastrój."
Andrzej Pniewski
Po upływie roku od ukończenia studiów w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku został zatrudniony w listopadzie 1973 roku na stanowisku asystenta w pracowni profesora Ryszarda Semki. W ciągu 50 lat pracy na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa uzyskał wszystkie stopnie i tytuły naukowe. Profesor zwyczajny. Jest promotorem ponad stu dyplomowych opracowań magisterskich oraz ponad 50 licencjackich z dziedziny sztuki użytkowej. W jego dorobku artystycznym znajdują się liczne projekty architektoniczne, wnętrzarskie i wystawiennicze. Jest współautorem opracowań konkursowych w wielu dziedzinach twórczych, a także uczestnikiem gremiów oceniających kunszt artystyczny innych twórców.
W latach 2005-2008 pełnił obowiązki dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku. Profesor jest inicjatorem powstania kierunku Architektury Przestrzeni Kulturowych na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku. Wielokrotnie był nagradzany przez kolejnych rektorów Akademii za zaangażowanie w działalności dydaktycznej i organizacyjnej na rzecz Wydziału i Uczelni. Jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska. W 2013 roku otrzymał Złotą Odznakę „Zasłużonego dla Kultury Polskiej” a w roku 2018 został odznaczony orderem Gloria Artis.
Wydarzenie FB: https://fb.me/e/39dvdFk0b
Honorowy Patronat Prezydent Miasta Gdańska
Patronat medialny wystawy: trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, gdańsk.pl, Linia, Prestiż
Czas trwania wystawy: 26.10.2023–1.09.2024
Wernisaż: 26.10.2023, godz. 18:00
Miejsce: Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku , ul. Cystersów 19
więcej o wystawie: https://www.mng.gda.pl/wystawy/schronienie-dobrostan/
wernisaż: 20.10.2023, godz. 18:00
wystawa czynna: 21.10-09.11.2023
miejsce: Mała Aula, Targ Węglowy 6, Gdańsk
kurator: Przemysław Łopaciński
współpraca: Zuzanna Dolega
organizator: Wydział Malarstwa ASP Gdańsk
Emeryt? W przypadku profesora Romana Gajewskiego znaczy to jedynie tyle, że faktycznie, zgodnie z wiekiem i umową zakończył pracę dydaktyczną na naszej uczelni. Poza tym gdzież tu mówić o czymś, co kojarzyć nam się może z ciepłymi kapciami i czytaniem książki lub gazety w głębokim fotelu domowego zacisza. Energią, pomysłowością, otwartością i zaangażowaniem, jakimi dysponuje mógłby podzielić się z kilkoma z nas – będzie nam jej brakować. Szczęśliwie wciąż tu jest, ma jeszcze swoich dyplomantów, których poprowadzi do obrony, a już wkrótce, występując w roli redaktora naukowego pokaźnej monografii profesora Władysława Jackiewicza, obdarzy nas obszernym tekstem o twórczości mistrza. Dodam, kolejnym tekstem, bo nie znam i nie pamiętam osoby na naszej uczelni, która tak dużo i chętnie pisała, i to z niezwykłą klasą – profesor Gajewski jest mistrzem słowa! Jest przy tym wspaniałym twórcą, który – mimo tytułowego dopisku – nie zwolni ani trochę, jestem o tym przekonany, i zaskoczy nas wkrótce kolejnymi realizacjami.
Prezentowana wystawa, realizowana w ramach projektu Wydziału Malarstwa „Kultura pamięci” jest więc tu bardzo świeżym ukazaniem – tym co nie znali – fragmentu twórczości naszego kolegi i przyjaciela, ale nade wszystko hołdem i podziękowaniem za wieloletnią pracę złożonym przez całą Akademię na jego ręce.
Na pokazie zobaczymy prace powstałe w mniej więcej ostatniej dekadzie, których głównym tematem i bohaterem jest człowiek, któremu chyba nikt ze znanych mi współczesnych artystów tak bacznie się nie przygląda, jak to czyni profesor Roman Gajewski.
Przemysław Łopaciński
Roman Gajewski
Ur. 23 lutego 1954 r. w Sopocie. Malarz, grafik, projektant graficzny, twórca galerii sztuki, inicjator wielu wydarzeń artystycznych, dodatkowo trudniący się publicystyką związaną z teorią sztuki, a także monografią innych artystów. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (d. PWSSP); dyplom z malarstwa uzyskał w 1979 r. w pracowni prof. Władysława Jackiewicza. Od tamtej pory pozostaje związany z Akademią. W roku 2010 otrzymał nominację profesorską. W latach 2017 – 2020 kierownik Katedry Rysunku na Wydziale Malarstwa gdańskiej Akademii. Równolegle, w latach 2007 – 2020, wykładowca w Sopockiej Szkole Wyższej, w której tworzył zręby programu obejmującego kształcenie w zakresie plastyki. Uczestnik stu kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Dzieła były prezentowane lub znajdują się w kolekcjach w Polsce oraz Austrii, Czechach, Danii, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Kanadzie, Litwie, Malezji, Niemczech, RPA, Rumunii, Turcji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
Od autora:
Uprawiam sztukę zbierania i montażu utrwalonych przez fotografię prasową najróżniejszych form ludzkiej obecności, łącząc siłę dokumentu ze swobodną artystyczną interpretacją oraz kondensację z zakrojem epickim. Traktuję twórczość jako swoisty pakt z rzeczywistością; zagapiam się na życie i życie obsługuję. I przyznać muszę, że upodobałem sobie harce na granicy rzeczywistości i nierzeczywistości.
Zajmuje mnie wzajemna relacja jednostki i zbiorowości wobec kulturowych i cywilizacyjnych przemian. Podążam tropem światów przeludnionych, by upomnieć się o człowieka liczonego pojedynczo. Przez moje obrazy przechodzą tłumy, a ja się w nich przeglądam.
Jednak w swoich poznawczych rekonesansach nie czuję się ani socjologiem, ani antropologiem kultury – wystarcza mi rola obserwującej (i obserwowanej) cząstki wspólnego świata, wyposażonej w możliwość obrazowania swoich spostrzeżeń. W zdziwieniu światem czuję się dorosłym dzieckiem i chciałbym, żeby tak pozostało.
Natura, obyczaje oraz cechy zewnętrzne człowieka naszego czasu, którego wizerunek tworzę, nie przestają mnie frapować. I podobnie jak stawianie egzystencjalnie ważnych pytań – wciąż wydają się być zadaniem podstawowym.
Wystawa zrealizowana w ramach projektu wydawniczego i wystawienniczego KULTURA PAMIĘCI Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku.
Patronat medialny: trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, magazyn LINIA, Prestiż, gdańsk.pl
Wydarzenie:
https://fb.me/e/4IhZQ128Y
wernisaż: 25.10.2023, godz. 18:00
finisaż wystawy: 07.11.2023
wystawa czynna: 26.10-07.11.2023
miejsce: Duża Aula, Targ Węglowy 6, Gdańsk
zespół kuratorski: dr Daniel Cybulski, mgr Przemysław Garczyński, prof. ASP dr hab. Marcin Zawicki,
organizator: Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Wystawa „Młode Malarstwo z Gdańska. Dyplomy 2022-2023” prezentuje prace dyplomowe 45 młodych artystek i artystów, którzy w ostatnich dwóch latach ukończyli studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kolejna edycja tego pokazu ma na celu prezentację i promocję nie tylko Wydziału Malarstwa, lecz przede wszystkim młodych twórców, którzy wyposażeni w niezbędną wiedzę i zdolności do samodzielnego wykonywania zawodu artysty opuścili mury uczelni. Prezentujemy zatem bardzo szeroki wachlarz postaw dyplomantów, ich biegłe posługiwanie się wybranym medium, klasyczne bądź bardziej nowatorskie podejście do zagadnień malarstwa. Niektóre osoby prezentują swoje aneksy, instalacje multimedialne, prace rysunkowe, inne skupiają się na tradycyjnych płótnach. Spotkamy tu zarówno prace o zabarwieniu krytycznym, realizacje problemowe, jak i te skupione raczej na samym języku sztuki. Na wystawie zobaczyć można wybrane prace z często bardzo okazałych realizacji dyplomowych, tutaj widoczna jest ich godna reprezentacja. Pokaz dowodzi, iż gdańska uczelnia pozostaje otwartym i ważnym ośrodkiem kultury, umożliwiającym indywidualny rozwój. Szerokość spektrum działań absolwentek i absolwentów to coś, czym warto się pochwalić i na pewno warto zobaczyć.
Daniel Cybulski,
Przemysław Garczyński,
Marcin Zawicki
Uczestnicy wystawy:
Iwo Arabski, Milana Chyżawska, Denis Chyżawski, Marta Cwujdzińska , Magdalena Czupowska, Jan Dąbrowski, Martyna Formella, Michalina Gaca-Kalinowska, Marta Godlejewska, Konrad Górecki, Anna Jakubowska, Katarzyna Jakubowska, Tomasz Jastrząb, Jakub Koncewicz, Milena Krasnopiórko, Maria Krupa, Barbara Kuchnowska , Ewa Kuptz, Michał Laurentowski, Mateusz Lengling, Zuzanna Leśniak, Agnieszka Lewandowska, Magdalena Majewska, Dominika Makowska, Justyna Mężydło, Maria Morawska, Jakub Morozowski, Jakub Mroczek, Magdalena Murawska, Eva Niemkiewicz, Urszula Nowak, Alicja Okrój, Magdalena Ori, Marta Prabucka, Zuzanna Przybyła, Justyna Rudzińska, Ewelina Sajb, Paulina Sosińska, Adam Stępień, Izabela Szedel, Olga Wardęga, Kamila Wiśniowska-Touahri, Wirginia Wojtania, Olga Yatsechko, Agata Żółkoś
W trakcie finisażu wystawy 07.11.2023 zostaną wręczone dwie nagrody:
Nagroda mBanku w postaci zakupu pracy do kolekcji.
Nagroda finansowa inicjatywy ALGA – Alternative Gallery of Art by Ania & Maciej Śmietański
Projekt plakatu i identyfikacja wizualna wystawy: mgr Rafał Fedusio
Projekt i skład wydawnictwa: dr Mateusz Pęk
Współpraca: Biuro Promocji ASP Gdańsk
Patronat medialny: trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, magazyn LINIA, Prestiż, gdańsk.pl
Wydarzenie FB:
Zapraszamy na obchody 22. urodzin Muzeum Sopotu, które odbędą się w piątek 8 września o godz. 19.00. Tego dnia będą mieli Państwo okazję uczestniczyć w premierze audioprzewodnika po eskpozycji stałej pt. ”Rekonstrukcja wnętrz mieszczańskich z pocz. XX w.”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie poczęstunek w ogrodzie muzealnym.
Adres: Muzeum Sopotu , ul. ks. J. Poniatowskiego 8
Zapraszamy do wspólnego świętowania!
Z okazji obchodzonych urodzin w tygodniu 5-10 września wstęp do muzeum będzie bezpłatny. Czekają na Państwa również promocje w naszym sklepiku.
Muzeum Sopotu zostało powołane do życia w lutym 2001 r. Na siedzibę nowo powstałej placówki wybrano zabytkową, położoną w ogrodzie tuż przy sopockiej plaży eklektyczną willę. Wybudowano ją w latach 1903-1904 dla rodziny gdańskiego kupca i przedsiębiorcy Ernsta Augusta Claaszena (1853 – 1924). Architektem willi był Walter Schulz.
Muzeum organizuje wystawy, projekty społeczne oraz edukacyjne poświęcone kulturze i historii miasta. Gromadzi zabytki artystyczne oraz historyczne związane z dziejami Sopotu, w tym przedmioty kultury materialnej, wyroby rzemiosła artystycznego, fotografie, pocztówki, plakaty i numizmaty. Misją Muzeum jest zgłębianie i popularyzacja wiedzy na temat miasta poprzez budowanie żywej relacji z mieszkańcami oraz działalność naukowo-badawczą.
więcej informacji:
strona https://zbrojowniasztuki.pl/wydarzenia/aktualne-wydarzenia/noc-muzeow-2023,5304?
facebook https://www.facebook.com/events/691360942756452?active_tab=about
Prezentowana wystawa w murach gdańskiej ASP w okresie od 25.04 do 11.05.2023 stanowi autorski wybór prac Włodzimierza Łajminga kuratorów, którymi są Jarosław Bauć i Sławomir Lipnicki. Jest to pierwszy pokaz bez obecności autora pośród widowni. Sięgnęliśmy do malarskich prac pomnianych w ostatnich dekadach, nie włączanych do wystąpień wystawienniczych artysty. To zapomnienie prawdopodobnie było dyktowane wejściem artysty w obszar własnej, klarującej się ikonosfery. Wiary w nią, jak w nowo odkryty świat, wart współudziału widza. Znamy z tego okresu liczne cykle martwych natur z pejzażową górą, symbolicznych bram z tą górą. Bliskość czasu i intensywności ich prezentacji kazały nam poszukać nowych zapewne na obecną chwilę, ścieżek poznawczych. Eksponowane na wystawie prace, sięgają do początków twórczości i scalania się języka malarza, przez dojrzewanie motywu przedstawień do punktu utematycznienia się tegoż motywu. Istotnym wskazaniem obszaru poszukiwań artysty są rysunki, po które malarz sięgał realizując obraz. Nie mniej jednak wyodrębnione, stanowią autonomiczne przedstawienia, równocześnie posiadają dużą podatność na analityczną, wielokierunkową interpretację. Prof. Jarosław Bauć
Leszek Pawlikowski- absolwent PLTP w Gdyni i Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Projektuje i realizuje różne formy plastyczne- malarskie m.in. malarstwo sztalugowe, mozaiki, różne formy rzeźbiarskie i witraż w betonie. Utrwala miejsca pamięci narodowej w typie pomników, tablice okolicznościowe (odlewy w mosiądzu) i różne inne formy pamiątkowe. Projektuje wnętrza świeckie i sakralne w nowych kościołach. W malarstwie sztalugowym przewija się temat przyrody powiązany z filozofią przemijania, często oparty na tradycjach religii z różnych stron świata.
Anna Głuchowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończyła wydział pedagogiczny Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych w 2007r. oraz Trójmiejską Szkołę Fotografii. Dyplom magisterski obroniła z grafiki użytkowej u prof. Zbigniewa Ostrogórskiego. Wzięła udział w ponad dwudziestu zbiorowych wystawach fotograficznych oraz siedmiu indywidualnych.
"Przez długi czas fotografia była dla mnie alternatywną pasją do malarstwa. Niekiedy wstępnym szkicem, który dalej zgłębiałam w technice malarskiej, ale często była skończonym dziełem nie potrzebującym dalszych przeróbek. Głównym spoiwem moich zainteresowań jest postrzeganie koloru w różnym oświetleniu. Zmiana nastroju w odbiorze różnych form czy przestrzeni jest zależna od natężenia i intensywności padającego światła. Każdy rodzaj światła zmienia nam paletę barw w kadrze fotograficznym czy na malowanym płótnie. To stwarza ciekawą drogę do eksperymentowania i poszukiwań. Temat obrazu jest ważny, ale często w moich pracach jest jedynie zaznaczony, prowadząc mnie w kierunku abstrakcji. Obecna wystawa, którą nazwałam "Światło i Kolor" jest tego przykładem. Skadrowane kawałki idealnie błyszczącej karoserii samochodowej, malują przed widzem inny świat w tematyce motoryzacji. Zastosowane jest tutaj światło studyjne. Różnie oświetlone płaszczyzny z jednej strony przypominają o marce samochodu, ale z drugiej strony mają na celu działanie estetyczne ukazując ciekawe linie, kolory, kształty zaprojektowanych aut. Można zauważyć współczesne trendy projektowe samochodów widoczne w szczegółach oraz dążenie do idealnej karoserii bez zarysowań. Dla mnie to zauroczenie kształtem gładkich form. Podobne dążenia zastosowałam w komponowaniu kolorem obrazów obecnych na wystawie. Zmieniające się światło tworzy możliwość zabawy kolorem dla stworzenia w pełni harmonijnego dzieła. Kolory mają swoją symbolikę uwarunkowaną psychologicznie i kulturowo, więc działanie jest ich bardzo silnie i przez to zrozumiałe dla każdego. "
24 lutego o godz. 18.00 zapraszamy stacjonarnie do Sieni IKM na 5. aukcję charytatywną, która odbędzie się przy wsparciu Samorządu Studenckiego ASP oraz we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej. Licytację poprowadzi dr Filip Ignatowicz.
*W roku 2022 ASP w Gdańsku zainicjowało cykl aukcji charytatywnych prac artystów dydaktyków, studentów, absolwentów oraz przyjaciół Akademii na rzecz wsparcia Ukrainy. Pamiętając o tym, że pomoc naszym Sąsiadom z Ukrainy to proces długoterminowy, aukcje organizowaliśmy cyklicznie. Do tej pory w murach Wielkiej Zbrojowni licytacje odbyły się 4 razy.
Zapraszamy serdecznie do udziału
Link do wydarzenia na Fb: https://www.facebook.com/events/1180303842860066?active_tab=about
Wernisaż 3.02.2023 r. godz. 18.00 Muzeum Narodowe w Gdańsku, Zielona Brama, Długi Targ 24.
Wystawa czynna do 3.05.2023 r.
Wystawa przygotowana we współpracy z ifa (Institut für Auslandsbeziehungen Abteilung Kunst) oraz Goethe-Institut.
Wystawa „Sibylle Bergemann. Fotografie” to przegląd twórczości jednej z najciekawszych niemieckich fotografek ostatnich kilku dekad. Jej bogaty dorobek znalazł już swoje miejsce w czołowych zbiorach sztuki nowoczesnej w Niemczech i na świecie. Dotychczas jednak nie był szerzej prezentowany w Polsce. Muzeum Narodowe w Gdańsku, jako pierwsze w naszym kraju, przedstawi publiczności tę wybitną artystkę w monograficznym ujęciu.
Bergemann wypowiadała się w wielu dziedzinach fotografii: modowej, portretowej, reportażowej, esejach fotograficznych oraz krajobrazach miejskich i wiejskich. Jej różnorodne i ponadczasowe prace są świadectwem wyjątkowej wrażliwości obrazowej, zaangażowania i empatii. Ważną grupę stanowią prace związane z czasem transformacji Wschodnich Niemiec, poszukiwaniem śladów pozostawionych przez tętniące niegdyś życiem miejsca. Umiejętność dostrzegania różnorodności i specyfiki miast widoczna jest w scenach z życia miejskiego takich metropolii jak Nowy Jork, Paryż, Tokio czy Sao Paulo. Za to w Afryce i na Bliskim Wschodzie artystka fotografowała codzienne życie płynące między tradycyjną kulturą a początkiem globalizacji, bez uciekania się do stereotypów.
Sibylle Bergemann urodziła się w 1941 roku w Berlinie, mieszkała i tworzyła w jego wschodniej części, zmarła w Margaretenhof (Brandenburgia) w 2010 roku. W latach 1965–1967 pracowała w redakcji czasopisma „Das Magazin”. Praktykę fotograficzną rozpoczęła w 1966 roku u Arno Fischera, jednego z najbardziej cenionych nauczycieli fotografii w Niemczech Wschodnich. Samodzielnie jako fotografka mody zaczęła pracować w 1967 roku dla magazynu „Sibylle”. Bergemann miała zasadniczy wpływ na styl i estetykę fotografii modowej w tym czasopiśmie. Jej zdjęcia ukazywały się także w innych wschodnioniemieckich magazynach, między innymi w tygodniku „Der Sonntag” (od 1969) i „Das Magazin” (od 1973). W 1990 roku współtworzyła agencję Ostkreuz zajmującą się fotografią dokumentalną (dziś jedną z najwybitniejszych w Niemczech). W 1994 roku została członkinią Akademie der Künste w Berlinie.
W twórczości Bergemann przeważają czarno-białe fotografie ukazujące codzienne życie we wschodnich Niemczech, okres transformacji oraz późniejsze, przedstawiające w formie reportaży Nowy Jork, Tokio, Paryż i São Paulo. Po roku 1990, kiedy w ramach zleceń dla magazynu „Geo” artystka podróżowała przez Afrykę i Azję, dominująca stała się fotografia barwna.
Prace Bergemann publikowane były w krajowych i międzynarodowych gazetach oraz czasopismach, jak „Die Zeit”, „Der Spiegel”, „Stern”, „The New York Times” i „Geo”. Jej fotografie znajdują się w kolekcjach licznych muzeów, między innymi: Museum of Modern Art, Nowy Jork; Art Collection Deutsche Börse, Frankfurt nad Menem; Berlinische Galerie, Niemieckie Muzeum Historyczne, Niemiecki Bundestag, Berlin; Centre régional de la photographie Nord-pas-de-Calais, Douchy-les-Mines; Joshua P. Smith Collection, Waszyngton; Kolekcja F. C. Gundlacha, Hamburg.
Na wystawie pokazane zostaną 133 fotografie podzielone na 12 tematycznych grup: Fabryka Snów, Kobiety, Dziewczynki, Z dala od domu, Miejsca, Moda, Pomnik, Sala Balowa Clärchens, Przeobrażeni, Berlin, Afryka – Arabia, Polaroidy.
Dziękujemy Alexandrowi Lisewskiemu z berlińskiego biura IFA za pracę włożoną w organizację wystawy a także kuratorowi Matthiasowi Flügge za merytoryczną opiekę nad tym projektem. Wystawa nie doszłaby do skutku bez wsparcia, jakiego udzielił nam Instytut Goethego w Warszawie. Za pomoc dziękujemy również Friedzie von Wild i Lily von Wild – córce i wnuczce artystki, które sprawują troskliwą pieczę nad spuścizną Sibylle Bergemann.
Kuratorzy: Małgorzata Ruszkowska (MNG), Matthias Flügge (ifa)
Projekt aranżacji i opracowanie graficzne: Dominika Gzowska
Realizacja i montaż: Dział Infrastruktury MNG, koordynacja: Paweł Powirski
Promocja: Oliwia Szepietowska
Edukacja: Barbara Czarnek-Plasota
Partnerzy: ifa (Institut für Auslandsbeziehungen Abteilung Kunst), Goethe-Institut
Patronat honorowy: Cornelia Pieper, Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku
Patronat medialny: Magazyn SZUM, Magazyn LINIA, trojmiasto.pl, gdańsk.pl
wernisaż: 31.01.2023 (wtorek), godz. 18.00
wystawa czynna: 01.02-12.02.2023, w godz. 12.00-18.00
miejsce: Duża Aula, Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6, Gdańsk
Plakaty – choć to druki ulotne – mają moc zmieniania świata poprzez wpływ na zachowanie i poglądy odbiorców. Cały czas jesteśmy kształtowani przez propagandę teraz, 50 i 100 lat temu. Funkcjonujemy w świecie idei, który jest dla nas niewidzialny, a może stać się widoczny dopiero z perspektywy czasu.
Na wystawie zestawiono polskie plakaty powstałe na początku XX wieku z tymi zaprojektowanymi „wczoraj”, w 2022 roku. Wszystkie te prace powstały w jednym celu, by w konkretnym momencie wywołać pożądane emocje u odbiorców. Przekaz miał być łatwy do odczytania, zwracający uwagę i zapadający w pamięć. Widać, że dobór środków wyrazu zmieniał się w zależności od kontekstu kulturowego, społecznego, politycznego, medialnego. Musiały być zrozumiałe i oczywiste dla współczesnych, a jednocześnie przyciągać formą i budzić skojarzenia.
Wystawa pozwala dostrzec, jak przez epoki i ustroje zmieniały się kanony estetyczne i strategie przekazu plakatów propagandowych i jak inaczej odczytujemy je dziś. Ich przekaz może wydawać się śmieszny, zbyt dosadny – bo widzimy go z dystansu i przez pryzmat naszego współczesnego myślenia i estetyki.
Prace na wystawę użyczyli: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, PAN Biblioteka Gdańska i studenci ASP w Gdańsku z następujących pracowni: Projektowania Plakatu i Form Reklamowych, Pracowni Projektowania dla Kultury, Propagandy Społecznej, Podstaw Projektowania Graficznego, Pracowni Projektowania Otwartego
Kuratorzy wystawy:
mgr Matylda Filas
dr Aneta Kwiatkowska
dr Adam Świerżewski
mgr Emilia Kora Wernicka
Wydarzenie FB:https://fb.me/e/2l9uEoVdz
wernisaż: 23.11.2022, godz. 18.00
wystawa czynna: 24.11-11.12.2022, w godz. 12.00-18.00
miejsce: Aula ASP, Targ Węglowy 6, Gdańsk
organizatorzy: Fakulta umění Ostravské univerzity, Pedagogická fakulta Ostravské univerzity, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Fundacja Wyspa Progress
kuratorzy: Tomáš Koudela, František Kowolowski, Piotr Mosur, Grzegorz Klaman
Artyści:
Pavel Forman, Tomáš Koudela, Tereza Čapandová, Viktor Frešo, Marek Schovánek, Gabriela Penias, Tomasz Tobolewski, Piotr Ambroziak, Ivo Sumec, Jiří Kuděla, Michal Kalhous, František Kowolowski, Jiří Surůvka, Marek Sibinský, Libor Novotný, Josef Daněk, Tomáš Knoflíček, Andrea Uváčiková, Pavlína Fichta Čierna, Grzegorz Klaman, Zbyszek Libera, Joanna Maltańska, Michał Szlaga, Krzysztof Wróblewski.
Sny nie rodzą się i nie znikają, pochodzą z powietrza i z popiołów, nie kończą się błyskawicznie, ale stopniową erozją.1
Rzeczywistość pojawia się przed nami jako skupisko rozproszonych wydarzeń o wątpliwych syntezach i zgrupowaniach. Niewątpliwie rozmawialiśmy o niej nie raz, rozmawiamy o niej, lub możemy powiedzieć o niej, że jest ciemna.
Czas i przestrzeń określają stosunki między ontologią tworzenia obrazów a jego reprezentacją. Kultura i filozofia Zachodu odsuwa znikanie, pustkę czy nicość na plan dalszy, jako coś, co związane jest z przemijaniem, niszczeniem, tak samo jak z ukrywaniem. Wbrew wszelkim faktom odzwierciedlenie tej nicości ma przecież swoje znaczenie. Post-konceptualny dyskurs wciąż prowadzi walkę z reprezentacją widzianego, idea przesuwa się do obszaru doświadczeń formalnych w dziele sztuki i stawia granice między obrazem realności a jego wewnętrznym odbiciem.
Zrozumienie snów to droga do sensu, to użycie rozumu. Obraz tego aktu jest polem standardów poprawności.
Metanarracja to sztuczna (arteficialna) ciemność. Wciąż obecna i domagająca się ostatecznego kompromisu, jej nieobecności. Jest to mit, w który jesteśmy wrzuceni i który rozciąga się przez nas w naiwny egocentryzm. Konsekwencją tej realizacji jest świadome popadanie w zapomnienie.
Zgodnie z rozważaniami Heideggera w dziele sztuki, kształcie dzieła utrwala się prawda w formie spoiny2. Spoina przejawia się w egzystencji, którą nasza uwaga wytwarza i stawia przed nami. „Szczelina ta jest jednolitą całością pociągnięć schematu, rzutu poziomego, przekroju i konturów. (...) To, że dzieło zostało wytworzone, oznacza: prawda została utrwalona w kształcie. Kształt jest ogółem modyfikacji, które dostosowują szczelinę. Tak zmodyfikowana szczelina jest spoiną, w której błyszczy prawda.”3Pytanie: Co to jest? Zastanawiamy się nad pytaniem: co to znaczy?
------------------------------------------------------------------------
Srv: Ivan, Michal. Filozofie přirozeného jazyka – její úpadek a co po něm. Praha, 2019, s. 13. Disertační práce. Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav filozofie a religionistiky.
2 Martin Heidegger, Původ uměleckého díla, 2016, strana 77
3 tamtéž, strana 78
Kiedy rozumiem słowa sen i czarny, wiem, że mogę je łączyć, efektem jest Black Dream. To doskonały przykład prostego kompleksu. Oba słowa wnoszą swój udział, swój procent znaczenia do tego partnerstwa znaczeniowego, które następnie rozumiemy razem. Gdybyśmy połączyli słowa mleko i czarne, otrzymalibyśmy wyrażenie Czarne mleko.4 Widzimy, że słowo czarny ustala swoje znaczenie w obu wyrażeniach. Jak moglibyśmy zrozumieć, gdyby nie był taki sam. Skąd mielibyśmy wiedzieć, że zarówno sen, jak i mleko są czarne?
Co właściwie wiemy, kiedy wiemy, że sen jest czarny, a mleko czarne. Wiemy, że czerń nie ma swojego wyrazu i znaczenia tylko w samej czerni, ale jest wyrazistym i znaczącym obrazem miejsca, które znajduje się w polu kontekstowym słów czarny i sen, a także w ramie słowa mleko i czerń. Dlatego wiemy, a raczej liczymy na to, nie mówiąc tego wprost, że gdzieś w pobliżu jest też miejsce, miasto, które jest czarniejsze niż wszystkie miejsca i miasta świata.
Tak, to czarna Ostrawa... Stocznia Gdańska…
Ostrawa, czy historycznie Stocznia Gdańska, miejsca które dziś już nie czują czerni i szukają swego charyzmatu w takich barwnych konotacjach, które są naprawdę bardzo kolorowe, są dosłownie kolorowymi gejzerami, ale i czarnym snem, który leży u podstaw tego myślenia o śnie i który, w pewnych okolicznościach może być postrzegany jako koszmar, jako coś przerażającego i uciążliwego, jest przede wszystkim żywą platformą aktualnego i współczesnego dążenia do racjonalnego opisu, a także sztucznej egzystencjalnej odpowiedzi mitologii pochodzenia.
Wystawa Sen o czerni to projekt pedagogów Uniwersytetu w Ostrawie i Fundacji Wyspa Progress a właściwie ich studentów, którzy są również dzisiaj pedagogami. W wielu przypadkach jest to już drugie pokolenie studentów. The Dream of Black oferuje szerokie spektrum form artystycznych. Autorska próbka stanowiąca trzon projektu wystawy (gość: Viktor Frešo i inni artyści związani z Gdańską sceną artystyczną) to tylko wycinek całej sceny artystycznej Ostrawy i Gdańska. Widz będzie miał niewątpliwie również możliwość osobistej konfrontacji ze stereotypem postrzegania relacji miedzy centrum i peryferiami, które dziś postrzega się jako część europejskiego kontekstu sztuki – całości wyróżniających się regionalnych centrów sztuki.
--------------------------------------------------------------------------------
4 Black Milk to nazwa prezentacji wybranych przedstawicieli Ostrawskiej sceny artystycznej odbywającej się w Berlinie. Pierwotnym zamiarem kuratorskim było odzwierciedlenie prężnych esencji wizualnej autentyczności omawianych wypowiedzi artystycznych.
wernisaż: 18.11.2022, godz. 18.00
spotkanie z Romanem Duszkiem: 18.11.2022, godz. 19.00 (Audytorium ASP w Gdańsku)
wystawa czynna: 18.11–23.12.2022 (od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-18.00)
miejsce: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Targ Węglowy 6, Gdańsk
podziemia Wielkiej Zbrojowni (wejście od strony Targu Weglowego)
Roman Duszek (ur. 1935) grafik, profesor wykładający projektowanie w Polsce i w Stanach Zjednoczonych oraz twórca systemów informacji wizualnej. Jest jednym z najwybitniejszych polskich projektantów grafików II poł. XX wieku. Niewielu twórców miało taki wpływ na polską rzeczywistość wizualną ostatnich 60 lat jak on.
Autor (wspólnie z Andrzejem Zbrożkiem) przełomowego systemu identyfikacji Polskich Linii Lotniczych LOT (1976), znaku graficznego Bumar (1972), opracowania informacji wizualnej warszawskiego metra (1983, wspólnie z Ryszardem Bojarem), znaku Dziennika Telewizyjnego (1980), znaku Hotelu Victoria (1976) oraz wielu plakatów, opakowań i okładek, będących codziennością wizualną kilku pokoleń Polaków.
Wystawa prezentuje m.in. znaki graficzne oraz plakaty autorstwa Romana Duszka, a także oryginały projektów z lat 60. i 70. w tym księgę identyfikacji wizualnej Polskich Linii Lotniczych LOT i metra w Warszawie.
kurator: Patryk Hardziej
organizator: Fundacja Karola Śliwki
współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie ma przyjemność zaprosić na uroczystość odsłonięcia rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego, Janiny Stefanowicz-Schmidt i Hanny Brzuszkiewicz, która odbędzie się 8 listopada 2022 roku, o godz. 12.00 w Parku Północnym w Sopocie. Prace tych wybitnych polskich artystów staną obok budynku „Sfinksa”, w którym mieściła się kiedyś pracownia Horno-Popławskiego.
Ustawienie rzeźb w przestrzeni miejskiej Sopotu jest kulminacją projektu „Stanisław Horno-Popławski (1902-1997) w 120. rocznicę urodzin i Hornianki”, poświęconego życiu i twórczości Stanisława Horno-Popławskiego oraz artystek wykształconych w jego pracowni. Jest on też kontynuacją naszych działań zrealizowanych w 2021 roku, polegających na ustawieniu na Skwerze Miłosza w Sopocie dwóch rzeźb Ewy Beyer-Formeli.
O godzinie 14.00 zapraszamy do siedziby Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie na wykład dr Doroty Grubby-Thiede, która opowie o twórczości Horno-Popławskiego w kontekście sztuki współczesnej.
Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
wernisaż: 20.10.2022, godz. 18:00
wystawa czynna: 21.10-10.11.2022
miejsce: Duża Aula, Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6, Gdańsk
ASP Gdańsk
prof. Sławomir Witkowski
dr Kamil Kocurek
mgr Vasyl Savchenko
Magdalena Świerczek
Agata Mikołajczyk
Weronika Dziurdziewicz
Karol Polak
ASP Kraków
dr hab. prof ASP Lech Polcyn
mgr Karol Szafran
Julia Filip
Karolina Lach
mgr Szymon Rejek
Praca zbiorowa (Antoni Kuźniarz, Julia Filip, Paweł Kudaciak, Karolina Lach, Dominika Szarek)
ASP Warszawa
prof. Andrzej Węcławski
dr Kamil Zaleski
Elżbieta Gibulska
Maria Pakier
Zuzanna Kozłowska
prof. Piotr Smolnicki
dr Aleksandra Owczarek
Aleksander Czekaj
Kacper Kijewski
Marta Rabczyńska
ASP Łódź
dr Piotr Gryz
Klaudia Pieniak
prof. Grzegorz Chojnacki
dr Robert Jundo
Ewelina Ostrowska
prof. Piotr Ciesielski
Marta Kosior
dr Krzysztof Guzek
Daria Łuka
UA Poznań
prof. Maciej Kurak
mgr Maja Michalska
Anna Nowak
Maria Łukomska
Urszula Chodorowska
dr Witold Modrzejewski
Klaudia Figura
Wiktoria Kowalczyk
AS Szczecin
prof. Arkadiusz Marcinkowski
Jakub Heland
Karolina Kaleta
Artur Rawa
Katarzyna Zioła
prof ASP dr hab. Ireneusz Kuriata
dr Dominika Zawojska-Kuriata
prof. ASP dr hab. Andreas Guskos
Martyna Miłowska
Fragment tekstu ze wstępu do katalogu Cyfrowe Konfrontacje 2022
Parę dni temu w jednej z cyfrowych gazet – signum temporis – przeczytałem interesujący artykuł Łukasza Ostruszka zatytułowany „Sztuczna inteligencja wygrała konkurs artystyczny…”. Otóż amerykański projektant gier wideo Janson Allen poświęcił kilkadziesiąt godzin na zaprojektowanie grafiki – obrazu cyfrowego zatytułowanego „Théȃtre D’opéra Spatial”, którym wygrał konkurs organizowany przez Colorado State Fair. No cóż, można powiedzieć: Brawo, gratulujemy kolego! Problem w tym, że obraz powstał przy pomocy programu sztucznej inteligencji Midjournej, który zamienia opisy podawane w formie tekstu w obraz. Ta informacja trochę mną wstrząsnęła. Czy kolejne obszary świata sztuki, które wydawało się, że są nie do zdobycia, padły na skutek inwazji sztucznej inteligencji? Czy maszyna tryumfuje nad człowiekiem? Czym jest dzisiaj sztuka i kim jest artysta? Czy aby nim zostać, nie trzeba już wielu lat nauki i dziesiątków lat stałego doskonalenia zawodowego warsztatu w poszukiwaniu indywidualnego języka wypowiedzi? Czym jest unikatowość i oryginalność? Czy dzięki AI wystarczy odrobina wyobraźni i jako taka umiejętność werbalizowania lub zapisania myśli, żeby zostać twórcą i artystą? Czy pojęcie artysty w dzisiejszych czasach ma sens?
I pomyśleć, że w jakimś stopniu – używając ogromnego skrótu – wszystkiemu jest winna grafika cyfrowa, meta-przestrzeń, w której wolność działania daje człowiekowi nieograniczone możliwości z kompromitującą samodegradacją włącznie.
Jestem przekonany, że na te i wiele innych pytań będą próbowali odpowiedzieć studenci i pedagodzy z sześciu polskich uczelni artystycznych prezentujący swoje prace z obszaru szeroko pojętej rzeczywistości cyfrowej na wystawie Cyfrowe konfrontacje 2022. Jestem szczęśliwy, że zaproszenie przyjęli artyści i pedagodzy z Akademii krakowskiej – dr hab. prof. ASP Lech Polcyn i mgr Karol Szafran. Cieszę się, że łódzką ASP będą reprezentować: profesorowie Piotr Ciesielski i Grzegorz Chojnacki towarzyszyć im będą doktorzy sztuki Piotra Gryza, Roberta Jundo oraz Krzysztofa Guzka. Serdecznie witam kadrę z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: profesora Macieja Kuraka, dra Witolda Modrzejewskiego i mgr Maję Michalską. Miło nam gościć profesorów Arkadiusza Marcinkowskiego, Ireneusza Kuriatę i Andreasa Guskosa wraz dr Dominiką Zwojską-Kuriatą z Akademii Sztuki w Szczecinie. Mam wielką satysfakcję, że z ASP w Warszawie przyjadą profesorowie Andrzej Węcławski oraz Piotr Ciesielski wraz z dr Aleksandrą Owczarek i dr Kamilem Zalewskim. Wszystkich twórców bardzo serdecznie witam, ale przede wszystkim cieszę się z obecności studentów, których prace zostały wybrane do prezentacji na wystawie.
Podobnie jak dwa lata temu koordynatorami i opiekunami wystawy z ramienia gdańskiej ASP są dr Kamil Kocurek i mgr Vasyl Savchenko – bardzo im dziękuję za wysiłek i ciężką pracę. Katalog, który trzymacie Państwo w rękach, plakat i zaproszenie zaprojektował Kuba Żywuszko – mądry i zdolny student naszej Uczelni.
Wszystkich gorąco zachęcam do odwiedzenia wystawy Cyfrowe konfrontacje 2022 w Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mam nadzieję, że znajdą na niej Państwo odpowiedzi na postawione przeze mnie wcześniej pytania.
Prof. Sławomir Witkowski
Dziekan Wydziału Grafiki
Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Wydarzenie FB:
https://www.facebook.com/events/646341157089435/646394040417480/?active_tab=about
„Ignacy Łukasiewicz – Ślady Wielkiej Naftowej Cywilizacji” to wystawa poplenerowa prac studentów wyższych uczelni artystycznych (Kraków, Rzeszów, Gdańsk, Wrocław, Nowy Sącz pt. „Ignacy Łukasiewicz – Ślady Wielkiej Naftowej Cywilizacji”
Założeniem pleneru była twórcza interpretacja tematu: Ignacy Łukasiewicz – ślady wielkiej naftowej cywilizacji w formie prac malarskich, graficznych lub rysunkowych. Plener organizowany był w celu uczczenia jubileuszu 200-lecia urodzin Ignacego Łukasiewicza i popularyzacji jego światowych osiągnięć w dziedzinie destylacji ropy naftowej oraz rozwoju przemysłu naftowego.
Plener adresowany był do studentów pięciu wyższych uczelni artystycznych (ASP Kraków, Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, ASP Gdańsk, ASP Wrocław, Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu). Celem pleneru była konfrontacja postaw twórczych i warsztatu oraz współczesnych interpretacji tematu wśród młodych twórców, studentów wyższych uczelni artystycznych.
wystawa czynna: 26.10.2022 - 09.11.2022
miejsce: Galeria ASP przy ul. Chlebnickiej 13/15
Organizatorzy: Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta Gorlice, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
termin pleneru: 19-25 września 2022
miejsce pleneru: Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, ul. Wróblewskiego 10 A, 38-300 Gorlice, woj. małopolskie
Opiekun artystyczny pleneru: artysta plastyk Zdzisław Tohl – Dyrektor Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
koordynator wystawy w ASP: Michał Wirtel
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/661256448934317
Otwarcie: 01.10.2022 (sobota), godz. 14.00
1.10.2022 – 29.01.2023
Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Toruńska 1
Każdy obraz, który oglądamy w muzeum, każda rzeźba czy miedzioryt, srebrny puchar, fotografia czy porcelanowa czarka jest wynikiem wielu dni, tygodni, niekiedy nawet lat żmudnej pracy. By mogły powstać, ich twórcy musieli się kształcić i rozwijać przez całe życie. Tradycje ideowe i artystyczne, z których czerpali, dojrzewały niekiedy przez wiele stuleci. Technologie, z których korzystali, opracowywały i udoskonalały pokolenia ich poprzedników.
Każde dzieło sztuki, nawet pozornie skromne, jest więc owocem niesłychanie złożonych procesów. Każde stanowi jakiś odrębny świat. Warto więc przyglądać się im dokładnie.
Dokładnie! – taki właśnie tytuł nosi cykl wystaw, podczas których będziemy skupiać uwagę naszą i naszych gości na jednym dziele. Będziemy się mu przyglądać, objaśniać je, dyskutować o nim, sytuować je w szerszych kontekstach. Będziemy uważnie wsłuchiwać się w to, co myślą o nim nasi widzowie.
Czy zapraszamy do zwolnienia tempa? Do wyskoczenia z kolein pośpiesznej codzienności? Do poszerzenia poznawczych horyzontów? Do namysłu? Do uważności?
Tak! Dokładnie!
Pierwsze dzieło, któremu chcemy się tak dokładnie przyjrzeć, to Portret młodej Warmiaczki Louisa Friedricha Rudolfa Sy z 1854. Jest to jeden z najnowszych nabytków do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Młoda postać, ukazana we wnętrzu kościoła, przykuwa uwagę nakryciem głowy. Jasny czepiec stanowi wyrazisty akcent w kompozycji utrzymanej poza tym w ciemnej tonacji. Czepiec można zidentyfikować jako warmiński, a jego obecność w stroju oznacza, że kobieta jest zamężna. Dalej pojawiają się jednak pewne zagadki i pytania, które wymagają dokładniejszych dociekań i analiz.
Możemy się zastanawiać, o co modli się dziewczyna. Trudno też jednoznacznie potwierdzić, że obraz na pewno przedstawia Warmiaczkę. Pozostałe elementy jej ubioru nie są bowiem charakterystyczne dla stroju tego regionu. Bardzo możliwe, że artysta posiadał taki czepiec, albo gdzieś go zaobserwował i wkomponował w obraz dla zwiększenia jego atrakcyjności. Wydaje się też, że zarówno kościół, jak i sportretowana w nim postać, nie przedstawiają realnego miejsca ani osoby, są raczej swobodną wizją artystyczną.
Obraz może być zatem wyrazem etnograficznych zainteresowań malarza, charakterystycznych dla twórców z tego okresu. Typowa jest również swoboda w podejściu do zestawiania w obrazach przedmiotów charakterystycznych dla danego regionu lub czasu bez dbałości o zgodność z rzeczywistością czy o poprawność historyczną. Dzieło stanowi przykład zmian w podejściu do tematów przedstawianych w malarstwie w XIX wieku, gdy coraz chętniej sięgano po sceny z życia codziennego. Modlitwa, spacer, dziecięca zabawa, ukazane bez ukrytych znaczeń, były pochwałą życia, pięknego w swej prostocie.
Autor obrazu, Louis Friedrich Rudolf Sy, to postać niezwykle ważna dla historii naszego muzeum – dokładnie 150 lat temu objął stanowisko pierwszego kustosza gdańskiego Muzeum Miejskiego, które później przekształciło się w Muzeum Narodowe. Funkcję tę sprawował od momentu otwarcia instytucji, po remoncie budynku w 1872, do swojej śmierci w 1887. Oprócz twórczości malarskiej zajmował się konserwacją i kopiowaniem dzieł sztuki, między innymi Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga. Zachowało się niewiele obrazów tego artysty, tym cenniejsze jest uzupełnienie naszej kolekcji o jedno z jego dzieł.
Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń edukacyjnych, w tym „Oprowadzania po obrazie”, wydarzenia poświęcone fenomenowi stroju ludowego, spotkania przybliżające problematykę kopiowania obrazów, warsztaty haftu, czy wykłady na temat (nie)poprawności historycznej malarstwa oraz dawnego życia kobiet na wsi. Zapraszamy do wspólnego, dokładnego przyjrzenia się wszystkim tym kontekstom i ukrytym znaczeniom obrazu.
Kuratorzy cyklu wystawienniczego: Agata Abramowicz, Jacek Friedrich
Kuratorki: Kamila Glazer, Magdalena Mielnik
Koordynacja: Gabriela Brdej, Paweł Powirski
Projekt i wykonanie aranżacji: DaDo s.c. Domowicz Dakszewicz
Identyfikacja wizualna i opracowanie graficzne: Hardziej Studio (Patryk Hardziej i Ada Zielińska)
Teksty: Jacek Friedrich, Magdalena Mielnik
Redakcja i korekta: Hanna Negowska
Redakcja i korekta tekstów obcojęzycznych: Kateryna Brodovska, Anna Moroz-Darska, Colin Phillips, Piotr Łuba
Promocja: Dział Marketingu pod kierownictwem Adama Jurka, koordynacja: Oliwia Szepietowska, Paweł Burian
Edukacja: Ośrodek Edukacji Muzealnej, Wolontariatu i Współpracy z Publicznością pod kierownictwem Noemi Etush, koordynacja: Kamila Glazer
Program wydarzeń towarzyszących:
01.10.2022, godz. 14.00 – „Portret młodej Warmiaczki” Louisa F.R. Sy – oprowadzanie po obrazie
15.10.2022, godz. 13.00-14.30 – Konserwator, malarz, muzealnik. Spotkanie wokół sylwetki Louisa F. R. Sy
05.11.2022, godz. 11.00-14.00 – Warsztaty haftu warmińskiego
05.11.2022, godz. 14.30-16.00 – 3 x czepiec. Spotkanie wokół stroju ludowego
8.11.2022, godz. 18.00–19.00 – (Nie)poprawność historyczna malarstwa. Rozmowa dr. hab. Jacka Friedricha i dr. hab. Rafała Makały
19.11.2022, godz. 13.00-14.00 – Młoda Warmiaczka, kobiety i wieś
20.11.2022, godz. 14.00-15.00 – Młoda Warmiaczka, kobiety i wieś
26.11.2022 godz. 11.30-16.30 – Skopiuj to! Warsztaty z technik XIX-wiecznego kopisty
10.12.2022 godz. 11.30-12.30 – Czepiec na nowo! Rodzinne warsztaty z tworzenia papierowych czepców warmińskich
27.01.2023, godz. 17.30-19.00 – Finis! Spotkanie na koniec wystawy
Wystawa Exit Code
wernisaż: 16.09.2022, godz. 18.00
wystawa czynna: 18.09 – 02.10.2022, w godz. 12.00-18.00
miejsce: Duża Aula, Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6
EXIT CODE
nie jest wyłącznie hasłem, w mojej ocenie, jako projektanta gier komputerowych, programisty i przede wszystkim artysty. Jest on manifestem skierowanym do twórców sztuki elektronicznej. Kluczowe jest tu słowo beyond, bowiem bez niego zostaje nam wyłącznie kod – bezduszny przejaw zwykłej rzemieślniczej pracy – może i skomplikowany, może i wymagający lat nauki, ale wciąż tylko kod. Kod, który jest wykorzystywany przez setki tysięcy ludzi, którzy marzą o karierze w branży sztuki elektronicznej.
Otwarte silniki gier (np. Unity) obniżyły technologiczny próg wejścia dla osób początkujących i umożliwiły komfortową pracę w niewielkich zespołach (lub nawet w pojedynkę), a znaczne obniżenie, lub wręcz zniwelowanie opłat licencyjnych otworzyło drogę każdemu chcącemu spróbować swoich sił w produkcji gier komputerowych. W najbardziej popularnym cyfrowym sklepie z grami komputerowymi – Steam, w 2004 roku wydano 7 gier, w 2010 było to już 276 nowych tytułów, a w 2020 – 10 263 gry. Jeszcze gorzej wyglądają statystyki dla gier mobilnych – obecnie na AppStore wydano już ponad milion tytułów (nie licząc aplikacji), a każdego miesiąca wypuszcza się nawet 46 tysięcy nowych gier (wrzesień 2016). A cały czas mowa o dwóch tylko sklepach.
Zdecydowana większość wydawanych współcześnie gier komputerowych składa się wyłącznie z tej wspomnianej już, rzemieślniczej pracy – z kodu. Brak w nich wizji, głębszego przesłania, czy choćby przejawu indywidualnej twórczości (będąc wyłącznie odbiciem siebie nawzajem). Czy ich rozgrywka stanowi jakiekolwiek wyzwanie? Prawdopodobnie tak, ale niezbyt wielkie, żeby klient nie stracił zainteresowania i nie wystawił negatywnej oceny. Czy gra posiada oryginalne mechaniki? Zazwyczaj nie, ponieważ klient mógłby je opacznie zrozumieć, uznać za błąd projektanta i wystawić negatywną ocenę. Czy tematycznie lub fabularnie gra podnosi ważne społecznie kwestie, nawiązuje do faktycznych wydarzeń, bądź polemizuje z nurtami filozoficznymi? Nie, nie i nie – ryzyko obrażenia czyiś uczuć i wszechobecna w branży neutralność wygrywają z poważniejszymi, głębszymi tematami.
I tym właśnie jest beyond – przypomnieniem projektantom i artystom o ciążącej na nich odpowiedzialności, nie tylko wobec własnej twórczości, lecz również wobec historii, świata i ludzi. Artyści bowiem, nie żyją i nie pracują wyłącznie dla siebie – upubliczniając własne dzieła, biorą na swe barki ciężar odpowiedzialności za nie. Nie można zapominać, iż każdy przejaw działalności twórczej (a szczególnie popularnej sztuki elektronicznej), jest wyłącznie baudrillardowskim znakiem – pozorowaniem rzeczywistości. Baudrillard akcentuje wręcz związek kodu cyfrowego i modelu kodu genetycznego człowieka – odbiorca sztuki cyfrowej nie patrzy już na obrazy, lecz przylega do nich, a same znaki zostają rozproszone i zagubione w cyfrowej nierozróżnialnej cyrkulacji. Zasadnym pozostaje więc pytanie – czy my, artyści i projektanci przyczyniamy się do zacierania granic pomiędzy rzeczywistością, a jej ekstatyczną imitacją?
Tym właśnie jest dla mnie Beyond CODE – refleksją nad miejscem artysty w kreowaniu rzeczywistości i przesłaniem skierowanym do nas – projektantów sztuki elektronicznej, aby opuścić własną strefę komfortu, narzucaną nam przez branżowe standardy, rynkowe trendy i oczekiwania odbiorców.
Żeby wziąć na siebie odpowiedzialność.
Żeby wyjść poza kod.
Marcin Makaj
EXIT CODE / CONSCIOUS CRUMBS
ŚWIADOME OKRUCHY
Potencjał informacji zapisany w DNA organizmów biologicznych w tym człowieka przekracza ludzkie wyobrażenie i staje sie pożywką dociekań na przyszłość, w której liczące/inteligentne maszyny w trudny nam do wyobrażenia sposób przetworzą kody materii. Dzisiaj uwięzieni i zdeterminowani politycznymi ograniczeniami kapitalizmu realizujemy opresyjne i samobójcze scenariusze nie tylko dla naszego gatunku. Przebudowa takiego podejścia jest koniecznością przetrwania i zmiany modelu życia. Według Rosi Braidotti (Braidotti 2014:189)
" wiąże się to z projektem uwolnienia ludzkiego ucieleśnienia od waloryzacji opierającej się uspołecznionej produktywności ku "ciałom bez organów" , czyli bez zorganizowanej wydajności. (...) program o dwóch celach. Po pierwsze, dąży on do reinterpretacji naszych ciał w ich głębokich strukturach jako elementów kontinuum natura-kultura. Po drugie, uwzględnia wymiar polityczny przez ustanowienie ramy dla rekompozycji cielesnej materialności ku alternatywom stojącym w opozycji do zwodniczej wydajności i wyjątkowej bezwzględności zaawansowanego kapitalizmu."
Nasze ludzkie społeczeństwa nie realizują globalnej polityki zrównoważonej współegzystencji wszystkich planetarnych gatunków, bezwzględnie przejmujemy kontrolę nad życiem redukując je do humanistycznej matrycy, ten rodzaj anachronicznego oprogramowania staje się niekompatybilny wobec realnego. Fałsz niepohamowanego wzrostu jest wirusem deformującym właściwe optymalne powiązania i zależności, nasze kruche ja musi wyjść poza stan indywidualistycznej świadomości, nadchodzi moment jej przekroczenia.
"Podmiot jest ewolucyjnym motorem, (Braidotti 2014:269) wyposażonym we własną ucieleśnioną czasowość, zarówno w sensie czasu zapisanego w kodzie genetycznym, jak i w sensie genealogicznego czasu jednostkowych wspomnień. Jeśli zatem ucieleśniony, konstytuowany przez biowładzę podmiot jest złożonym molekularnym organizmem, biochemiczna fabryka stałych i wędrujących genów, bytem ewolucyjnym, posiadającym własne przyrządy nawigacyjne i czasowość potrzebujemy nowych wartości moralnych i politycznej sprawczości na miarę jego złożonego charakteru.
Grzegorz Klaman
Rosi Braidotti Po człowieku, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2014
Wydarzenie FB:
https://www.facebook.com/events/2215998631895702/?active_tab=about
Czas: 20-21 sierpnia 2022, godz. 11.00
Miejsce: Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Wstęp bezpłatny
20 i 21 sierpnia w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie będzie czekać na Was wiele atrakcji! Po dwóch latach przerwy zapraszamy na Batalię Napoleońską. Tegoroczna narracja będzie związana z... Józefem Wybickim.
Pod pretekstem spotkania z kuzynami, odwiedzenia grobu rodziców i dawnych włości, Józef przyjeżdża do Będomina. Od ponad 20 lat jest on teraz własnością Lewalt-Jezierskich. Jednak to nie sentymenty rodzinne są powodem wizyty. 27 maja 1807 roku po wielomiesięcznym oblężeniu Gdańsk został zdobyty. Nie wiadomo jaką przyszłość miastu zaplanował Cesarz. Polacy potajemnie wysyłają na Pomorze swojego najwybitniejszego agenta, który ma wybadać sytuację.
Jednak kontrwywiad pruski wciąż jest aktywny. Pruski feldfebel von Ludwig dostaje rozkaz pojmania lub unieszkodliwienia niebezpiecznego wichrzyciela. Tymczasem do Będomina skierowany został polski oddział doświadczonego i zasłużonego kapitana Sawiaka... Jak się potoczą losy Wybickiego, von Ludwiga i Sawiaka dowiecie się Państwo w trakcie Batalii Napoleońskiej.
Sobota 20.08. 22 r.
11:00 Uroczyste rozpoczęcie
11:30 Prezentacja rodzajów wojsk
12:00 Scenka - Agent w Będominie
12:30 Scenka - Zatarg
13:00 Scenka - Piknik spiskowców
14:00 Starcie w parku
14:30 By życie ratować - pokaz
15:00 Pokazy warsztatowe
16:00 Promocja książki Smaki Gdańska
16:30 Wykłady popularnonaukowe
18:00 Inscenizacja bitwy
19:00 Zakończenie i zamknięcie bram
Niedziela 21.08.,22 r.
11:00 Otwarcie bram
11:30 Prezentacja grup
12:00 Gry i zabawy historyczne
12:30 Pokazy warsztatowe
13:00 Scenka historyczna
14:00 Pokazy warsztatowe
14:30 Gry i zabawy historyczne
15:00 Scenka historyczna
16:00 Zakończenie imprezy
Zapraszamy na wystawę do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Motywem przewodnim łączącym projekty głównej części prezentowanych wystaw jest hasło „Fenomen”.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 2-18.09 2022 roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
W ramach promocji młodych talentów zaprezentujemy poplenerową wystawę studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, a także zbiorową wystawę najciekawszych prac fotograficznych przygotowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ósma edycja Festiwalu w Ramach Sopotu to również zagraniczni goście. Søren Lilholt to uczestnik programu rezydenckiego. Z wielką przyjemnością zaprezentujemy także przekrojową wystawę wybitnej fotografki Trine Søndergaard. Ponadto będzie można zobaczyć grupową wystawę „Soil Studies” przygotowaną przez kuratorkę Galeri Image w Aarhus Beate Cegielska.
wernisaż: 15 września 2022, godz.18:00
wystawa czynna: 16 września - 2 października 2022, w godz. 12.00-18.00
miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk
Artyści:
Badowska Wilga, Bauć Jarosław, Bereźnicki Kiejstut, Bielawski Andrzej, Bryzgalski Kuba, Buczkowski Jan, Cybulski Daniel, Czerniawski Józef, Cześnik Henryk, Dobrowolska Alina, Dolega Zuzanna, Florczak Robert, Garczyński Przemysław, Garnowski Michał, Gliszczyński Krzysztof, Gorczyński Maciej, Ignatowicz Filip, Jadczuk Aleksandra, Józefowicz Katarzyna, Józefowicz Piotr, Kalkowski Kazimierz, Karmasz Andrzej, Kornacki Jacek, Krechowicz Dominika, Krechowicz Jerzy, Kucharski Tomasz, Lasecki Hugon, Lejman Dominik, Lipnicki Sławomir, Łajming Włodzimierz, Łopaciński Przemysław, Miszkin Teresa, Model Marek, Modzelewski Jarosław, Nathan Piotr, Nowicka Hanna, Osicki Janusz, Ostrogórski Jerzy, Pela Magdalena, Pęk Mateusz, Plota Janusz, Pieleszek Jakub, Polkowski Krzysztof, Przyżycka Agata, Reinert-Faleńczyk Anna, Sobczyk Marek, Starzec Teresa, Sylwestrowicz Arkadiusz, Świeszewski Maciej, Targońska Maria, Treppa Zbigniew, Waligórska Anna, Widyński Aleksander, Wróblewski Krzysztof, Wrzesiński Marek, Zaremba Wiesław, Zawicki Marcin, Zdybel Jacek
Impulsem do stworzenia wystawy, było przekazanie Uczelni przez córkę Profesora Kazimierza Ostrowskiego, Panią Honoratę Pilszyk, podobrazi, jakie pozostawił po sobie Mistrz. Były to płótna zagruntowane przez Artystę osobiście, gotowe do dalszej pracy, niektóre z ledwo zaczętym szkicem lub próbą pozostawionego koloru. Gdy zobaczyłem je w pracowni w Gdyni (a było to w 2015 roku), pomyślałem, że te podkłady mogłyby stać się inspiracją do stworzenia nowych prac, rodzaju symbolicznej kontynuacji, dokończenia dzieła przez innych malarzy. Przygotowanie wystawy prac namalowanych przez innych twórców, na płótnach należących do Kazimierza Ostrowskiego, było ideą intrygującą, wartą zaangażowania. Podobrazia dość szybko powędrowały nie tylko do jego absolwentów i przyjaciół, ale także artystów z innych ośrodków, przyjaciół związanych z Galerią Koło (w której prace Profesora prezentowane były na wystawie inaugurującej działalność galerii w 1995 roku). Gest ten został przyjęty z zainteresowaniem jako duże wyzwanie artystyczne. Ponieważ ilość podarowanych „Kachowych” płócien była ograniczona, wracając ponownie do pomysłu realizacji wystawy, postanowiłem ją rozszerzyć. Zaproponowałem udział w wystawie wszystkim pracownikom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważny jest udział w projekcie najmłodszych pracowników Wydziału Malarstwa, którzy nie mieli okazji poznania profesora Kazimierza Ostrowskiego, znają osobę Profesora tylko z opowieści. Celem wystawy jest wyrażenie uznania dla twórczej postawy Kazimierza Ostrowskiego i jego artystycznych zmagań. Jest to także wyzwanie wobec historii i dziedzictwa kultury. Warto przekazywać naszą wspólną historię nowym pokoleniom, które stają się jej symbolicznymi spadkobiercami. Poprzez udział artystów różnych generacji, będziemy mogli przyjrzeć się artystycznym ideom, które mimo pokoleniowych różnic, posiadają wspólny rodowód. Istotny jest także modernistyczny rys w twórczości Profesora i jej relacja z malarstwem współczesnym. W obecnym roku 2022 mija 105 rocznica urodzin Profesora i pewnie gdyby żył, celebrowalibyśmy ją hucznie. Mamy niecodzienną okazję by tak się stało, by na chwilę wrócić do wspólnie spędzonych chwil. W 2002 roku byłem pomysłodawcą utworzenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, którą Zarząd Okręgu ZPAP w Gdańsku przyznaje dorocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. W 2010 roku, pełniąc funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa, zainicjowałem wydawnictwo o charakterze dokumentacyjnym, w którym sporo artystów mogło się podzielić swoimi wspomnieniami związanymi z osobą Profesora. Wielu z nich nie ma już wśród z nas. Pozostają nieocenione słowa, które z czasem nabierają szczególnej wymowy. Rozpoczęty dialog wymaga kontynuacji, by mógł rozwijać się w czasie, nabrać impetu. Ważną częścią projektu jest wydawnictwo, które zostanie zrealizowane po wystawie. Biorący udział w tym przedsięwzięciu artyści, będą mogli zaprezentować nie tylko swoje dzieła, ale także wspomnienia związane z Profesorem oraz refleksje odnoszące się do czasów studiów na Wydziale Malarstwa. To niecodzienne spotkanie jest dla nas wszystkich okazją, by oddać hołd Profesorowi oraz docenić Jego wiarę w sztukę i przepełnione pasją oddanie profesji malarza. Krzysztof Gliszczyński
Kurator: prof. dr hab. Krzysztof Gliszczyński
Współpraca kuratorska: dr Daniel Cybulski
Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku
Patroni medialni: trójmiasto.pl, Magazyn „Linia”, Magazyn Trójmiejski „Prestiż”, "Notes na 6 tygodni", Radio Gdańsk
Wydarzenie FB:
Przed nami 13. edycja Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku. W tym roku zaprezentujemy prace dyplomowe z roku 2021, wyłonione w konkursie przez polskie uczelnie artystyczne.
Wernisaż połączony z uroczystym wręczeniem nagród: 22 lipca 2022, godz. 12.00
Wystawa czynna: 23 lipca – 28 sierpnia 2022, w godz. 11.00 – 18.00
Miejsce: Zbrojownia Sztuki w Gdańsku, Targ Węglowy 6
Komisarz wystawy: dr inż. Paweł Czarzasty
Asystenci Komisarza: dr Filip Ignatowicz, mgr Piotr Wyrzykowski, mgr Daniel Sobański, mgr Jakub Zając
Transmisja z otwarcia na Youtubie / aspgdansk
Promocja młodych talentów z całego kraju oraz wsparcie początkujących twórców w samodzielnym zaistnieniu na rynku sztuki – to główne cele organizowanej przez gdańską ASP wystawy „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych”. Skierowana do szerokiej publiczności wystawa, będąca przekrojową prezentacją współczesnych zjawisk artystycznych, gości w murach Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku już po raz trzynasty.
Chętnie odwiedzana przez mieszkańców Trójmiasta oraz turystów z Polski i zagranicy ekspozycja na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych i artystycznych Gdańska.
Wydarzenie ma charakter konkursowy – biorą w nim udział wybrani absolwenci kierunków i specjalizacji: fotografia, grafika artystyczna, instalacje, malarstwo, intermedia, performance, rysunek, rzeźba, ceramika, szkło artystyczne, tkanina artystyczna wszystkich publicznych uczelni artystycznych. Oprócz fundowanej przez Rektorów nagrody głównej przyznane zostają: Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, Nagroda Prezydenta Miasta Sopotu, Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagroda Krytyków.
W ramach współpracy z Gdańską Galerią Miejską, wybrany przez dyrektora Galerii uczestnik otrzyma możliwość zorganizowania własnej wystawy w roku następnym.
Po raz trzeci do inicjatywy dołącza Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, które sponsoruje nagrodę w postaci indywidualnej wystawy dla wybranego przez przedstawiciela muzeum młodego artysty.
Po raz pierwszy również nagrodę zasponsoruje Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie – nagrodą będzie indywidualna wystawa.
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie jest panel dyskusyjny krytyków sztuki, który odbędzie się pn. „Po co krytyk/krytyczka na wernisażu?”. Debata krytyków organizowana już po raz szósty stała się ważnym głosem krytycznym budującym refleksję wokół twórczości absolwentów uczelni artystycznych. Krytycy biorący udział w panelu przyznają też swoją nagrodę. W skład jury i panelu dyskusyjnego weszli: Piotr Sarzyński, Małgorzata Ludwisiak, Jakub Banasiak, Karol Sienkiewicz i Aleksander Hudzik. Moderatorem panelu będzie dr Zbigniew Mańkowski.
Uczestnicy wystawy:
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Marek Czaja, Seria litografii
Jakub Wasilewski „ Piękna brzydota. Deformacja we współczesnym malarstwie portretowym Zachodu”
Katarzyna Serkowska „Martwa natura?”
Klaudia Kania "Harmonia niewidzialna od widzialnej silniejsza"
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Paulina Bobak „Nieobecni?”
Magdalena Buka „Opowieści w opowieści”
Monika Falkus „Pokochajmy się”
Julia Kempa „Okupacja świadomości”
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Ewelina Węgiel „ludzie stąd”
Jędrzej Krzyszkowski „Dom rodzinny. Nostalgia w walce z funkcją”
Karolina Cygnar „Laboratorium życia”
Veronika Hapchenko „Cherchez le mage”
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Eliza Gawrjolek „Inwentaryzacja strat”
Igor Kociński „Przejawy piękna ponad humanizmem – cykl grafik w technice druku wypukłego”
Michał Wasiak „Cykl obrazów inspirowanych malarstwem caravaggionistów”
Veronika Zakharczuk „Cichy protest – relacja obrazu, obiektu i przestrzeni”
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Dominika Gierszewska „Rozważania na temat uważności. Człowiek niskopodłogowy”
Kaja Koster „Antysztuczność – o naturze sztucznego”
Michał Jaszkowski „Disinfection”
Natalia Brzezińska „Fala sejsmiczna”
Akademia Sztuki w Szczecinie
Agata Lech „Ten dom to jakiś romantyczny film”
Joanna Krawczyk „Roszada”
Krystyna Dobrzańska „Mapa ciała”
Natalia Galasińska „Koronacja”
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Adam Siwek „ale żeby tak facet z facetem?!”
Antoni Lisowski „Paradoks Zenona”
Julia Wakuła Seria plakatów do sztuk Bertolta Brechta
Nikodem Gąsowski „Modlitwa”
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Wiktor Gałka „Ciało jako pole napięć ideowych”
Agata Garbacz “Po moim trupie – obiekt z użyciem techniki pate de verre”
Magdalena Banaś „Krajobraz skóry. Rozważania o tożsamości, cielesności i miejscu”
Magdalena Grabiec „Migracje pionowe 2020”
Patronat Honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Gdyni, Prezydent Miasta Sopotu, Marszałek Województwa Pomorskiego
Współpraca: Gdańska Galeria Miejska, Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia", Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Patronat medialny: Trójmiasto.pl, Magazyn Szum, Notes Na 6 Tygodni, Radio Gdańsk, Prestiż. Magazyn Trójmiejski, Magazyn Linia, TVP Gdańsk
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miejsce:Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, Sopot 81-720
Artyści i artystki: Julia Beliaeva, Andrii Dostliev, Lia Dostlieva, Olia Fedorova, Alena Grom, Daria Koltsova, Sasha Kurmaz, Timothy Maxymenko, Hanna Shumska, Vitalii Shupliak, Olga Skliarska
Kuratorzy: Przemysław Chodań, Maja Murawska
Aranżacja i opracowanie graficzne projektu: Gosia Golińska
Wernisaż 7 lipca 2022, godz. 19:00
Wystawa czynna do 21 sierpnia 2022
Wystawa dofinansowana ze środków finansowych Miasta Sopot
Honorowy Patronat Konsulatu Generalnego Ukrainy w Gdańsku
Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego
Komentarz kuratorski:
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie od wielu lat współpracowała w Lwowską Galerią Sztuki im. Borysa Woźnickiego, umożliwiając publiczności sopockiej w sezonie letnim zapoznanie się z dziedzictwem malarstwa polskiego, znajdującego się w zbiorach jednej z wiodących instytucji muzealnych w Ukrainie. I choć współpracy z lwowską galerią nie zrywamy, wydarzenia wojenne skłoniły nas do zmiany perspektywy i przeformułowania stawianych sobie celów wystawienniczych. Galerie, muzea, centra kultury i sztuki przestały chwilowo działać, pojawił się czas niepewności. Jednak sztuka nie zniknęła, artyści nie przestali działać.
Jednym z wiodących nurtów i problemów kulturowych we współczesnej sztuce ukraińskiej jest jej wrażliwość na aktualne wydarzenia społeczne i polityczne. To naturalne zjawisko, czynnik kulturowego oporu, pojawiało się już w 2014 roku jako bezpośrednia i automatyczna wręcz reakcja na masowe protesty Euromajdanu czy nielegalną aneksję Krymu. Polityka stała się immanentnym elementem działalności artystycznej.
Wystawa „Stan Wyjątkowy”, pomyślana została jako platforma, dzięki której artyści ukraińscy – zarówno Ci, którzy w ostatnich latach wyjechali z Ukrainy, jak i pozostający wciąż w rejonach walk – będą mogli zaprezentować swoje prace, stworzone w bezpośrednim kontekście wojny. Wszystkie łączą w sobie komponenty artystyczne i reportażowe, z elementem aktywizmu społecznego.
Prezentowane prace - ich tematyka, poruszane problemy- są charakterystyczne dla rozwoju sztuki ukraińskiej od początku XXI wieku. Artyści i artystki coraz częściej zaczęli tworzyć prace w kontekście feminizmu i cielesności, zmian politycznych, postkolonialnych i imperialistycznych konceptów kulturowych, tożsamości i pamięci zbiorowej, traumy, cierpienia, odwagi i nieustępliwości. Wszystkie te płaszczyzny są obecne na sopockiej ekspozycji; wzajemnie się przeplatają, dają sobie nawzajem nowy kontekst ideowy i świadczą o nieustającej aktualności sztuki, jej zakorzenieniu w codzienności.„Stan Wyjątkowy” stawia także pytania o to, jaką rolę przyjmuje sztuka w obliczu wojny. Czy jest formą protestu, przepowiednią, ostrzeżeniem, elementem autoterapii?
Chociaż oczywista jest polityczność wystawy, jej charakter nie jest tylko i wyłącznie polityczny w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, lecz odnosi się do takich zjawisk jak migracje, nowe technologie, konsumpcjonizm. „Stan wyjątkowy” nie jest więc typową wystawą „o trwającej wojnie”, chociaż pojawią się prace o charakterze dokumentalnym. Wynika z potrzeby oddania głosu twórcom, których kraj stał się obiektem agresji oraz obiektem globalnego zainteresowania; przedstawia świat zmieniony przez globalizację, masowe migracje, social media, fake newsy. Opowiada o fizycznej, psychicznej opresji i traumie oraz nadziei i trosce jako sile napędowej zmian. Wystawa może też być także przyczynkiem do dyskusji na temat kondycji współczesnej sztuki tworzonej przez artystów ukraińskich choć niekoniecznie mieszkających w Ukrainie. Czy w kontekście ukraińskiej sztuki współczesnej będącej w dużej mierze sztuką oporu istniejącą w międzynarodowym obiegu aktualna pozostaje diagnoza Mykoła Riabczuka o syndromie postkolonialym dotykającym ukraińską kulturę?
W czasie przygotowywania wystawy kluczowym słowem stała się solidarność. Solidarność środowiska artystycznego. Solidarność społeczna. Solidarność edukacyjna. Nawet solidarność instytucjonalna. Dowody tego typu postaw obserwowaliśmy w czasie minionych czterech miesięcy w zasadzie każdego dnia. Mamy nadzieję, że zaprezentowane prace będą rezonować w pamięci i świadomości odwiedzających galerię długo po opuszczeniu jej murów.
Zapraszamy na wystawę do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie na wystawę zatytułowaną : " Na tropie doskonałości. Wybrane dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka"
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, Sopot 81-720
Kurator: Cezary Pieczyński
Wystawa czynna do 18.09.2022 r. wtorek – niedziela 11. – 20.
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu.
Magdalena Abakanowicz, Jan Berdyszak, Agata Bogacka, Marek Chlanda, Jan Dobkowski, Tadeusz Dominik, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski, Zbigniew Gostomski, Izabella Gustowska, Mieczysław T. Janikowski, Jerzy Kałucki, Tadeusz Kantor, Bronisław Kierzkowski, Aleksander Kobzdej, Łukasz Korolkiewicz, The Krasnals, Jan Lebenstein, Alfred Lenica, Marcin Maciejowski, Henryk Musiałowicz, Jerzy Nowosielski, Andrzej Nowacki, Teresa Pągowska, GerritRietveld, Teresa Rudowicz, Wilhelm Sasnal, Kajetan Sosnowski, Henryk Stażewski, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Jerzy Tchórzewski, Teresa Tyszkiewicz, Piotr Uklański, Ryszard Winiarski, Andrzej Wróblewski, Jan Ziemski, Rajmund Ziemski
Wystawa pt. Na tropie doskonałości. Wybrane dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie jest najnowszą odsłoną kolekcji sztuki Wojciecha Fibaka. Koncepcja ekspozycji zbudowana jest w oparciu o zestawy prac wchodzące ze sobą i z odbiorcą, w nieoczywiste, wielowątkowe, relacje. Sopocka prezentacja jest szczególna z tego względu, że pokazuje orbitę zainteresowań kolekcjonera, ale również istotny i niezwykle ważny fragment polskiej sztuki.
Kolekcja Wojciecha Fibaka ma specyfikę kolekcji muzealnej – jest to szeroki zbiór prac z pewnego wycinka czasu obrazujący wielokierunkowość poszukiwań kolekcjonera, ale też co ważne dość obiektywnie polską scenę artystyczną przede wszystkim drugiej połowy XX w. i początków XXI w.
Pierwotne zainteresowania Wojciecha Fibaka koncentrowały sięna polskim malarstwie przełomu XIX i XX wieku (np. na twórczości Piotra Michałowskiego czy Władysława Ślewińskiego) i École de Paris (np. na Eugeniuszu Zaku, Meli Muter, Tadeuszu Makowskim), z czasem jednak punkt ciężkości kolekcji przesunął się na polską klasykę nowoczesności i współczesności, na twórczość taki artystów jak: Magdalena Abakanowicz, Jan Berdyszak czy Ryszard Winiarski, ale też Leon Tarasewicz lub Marcin Maciejowski. Prezentowany na wystawie w Państwowej Galerii Sztuki wybór prac z kolekcji Wojciecha Fibaka jest w dużej mierze odzwierciedleniem oblicza polskiej sztuki powojennej i jej przemian. Na ekspozycji znaleźć można najwybitniejsze nazwiska polskiej sztuki nowoczesnej i współczesnej.
Myśl, idea, która porządkuje i wytycza linię kolekcjonowania nierzadko konkretyzuje się z czasem. Kolekcjonowanie to zjawisko, które bywa zjawiskiem zracjonalizowanym i podporządkowanym planom inwestycyjnym, ale bywa też fenomenem emocjonalnym, pasją. W związku z brakiem tradycji kolekcjonerskich w Polsce oraz ograniczeniami natury materialnej kolekcjonowanie świadome wciąż stanowi zjawisko niszowe. Tworzenie kolekcji polega na nieustannym wyborze, selekcji, zmieniają się zainteresowania i upodobania kolekcjonera, rozszerza się wiedza, rozwija wrażliwość, budują kompetencje, które z czasem osiągają pułap specjalistycznej wiedzy. Kolekcjonowanie to proces dynamiczny. Kolekcja jest świadomą kreacją i wyborem kolekcjonera, procesem wciąż tworzonym na nowo, aktualizującym się poprzez kolejne doświadczenia, spotkania z artystami, kuratorami, historykami sztuki czy innymi kolekcjonerami, lektury, wystawy, poprzez kolejne wybory.Posiadany obiekt sztuki emituje pewnego rodzaju energię, tworzy relacje z innymi dziełami w kolekcji, wpisuje się w istniejące konteksty lub kreuje nowe. Z całą pewnością kolekcjoner jest kuratorem własnej kolekcji, tworzącym zbiór, kreującym znaczenia czy specyficzne związki między obiektami. O znaczeniu i kulturotwórczym wpływie prywatnych kolekcji sztuki świadczyć może pochodzenie wielu najważniejszych zbiorów instytucji publicznych zarówno w Polsce, jak i zagranicą, a kolekcjonowanie w dużej mierze wpłynęło na ukształtowanie się zachodniej tożsamości i światopoglądu. Prezentowany zbiór prac posiada wartość samoistną. Duży nacisk położony jest na polską awangardę z lat 50. i 60., ważne role odgrywają również dzieła takich artystów jak: Jerzy Kałucki, Wojciech Fangor, Stefan Gierowski czy Jan Lebenstein, ale też Izabella Gustowska czy Jan Dobkowski– każdy z tych twórców operuje odmienną poetyką i środkami wyrazu.
Wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie jest drugą, po prezentacji w Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w 2018 roku, tak kompleksową odsłoną kolekcji Wojciecha Fibaka, wcześniejsze dotyczące zbiorów sztuki dawnej miały miejsce m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Krakowie (1992) czy Muzeum Narodowym w Szczecinie (1999–2000). W roku 1998 odbyła się wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie pt. Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina.
Sopockiej wystawie towarzyszy katalog zaprojektowany przez Ryszarda Bienerta. Publikacja zawiera wywiad przeprowadzony z Wojciechem Fibakiem przez Cezarego Pieczyńskiego oraz esej autorstwa Andrzeja Starmacha, jak również fotografie prac eksponowanych na wystawie w Sopocie. Katalog wystawy kolekcji Wojciecha Fibaka, który z pewnego punktu widzenia jest podsumowaniem dotychczasowych działań kolekcjonera, wyznacza cezurę czasową, ale z innej perspektywy jest też upublicznieniem prywatnych zbiorów, co ma ogromne znaczenie badawcze, a pamiętajmy, że w kolekcjach prywatnych znajdują się prace funkcjonujące od wielu lat poza publicznym obiegiem. Tylko wyeksponowanie przedmiotów zgromadzonych w kolekcji, czy to w formie wystawy czy też publikacji, umożliwia ich zaistnienie w sferze publicznej.
Zapraszamy do oglądania tego wyjątkowego wyboru prac.
Patroni medialni: Tok FM, trójmiasto.pl, Magazyn Prestiż, LINIA, inyourpocket, artinfo, pomorske.eu, Sopot.
Wernisaż: 1 lipca 2022, godz. 19.00
Wystawa czynna: 2 lipca – 17 lipca 2022
Godziny otwarcia galerii Plenum:
poniedziałek - czwartek ---> 10:00 - 20:00
piątek - sobota ---> 10:00 - 02:00
niedziela ---> 10:00 – 20:00
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Ulica Elektryków ponownie łączą siły i zapraszają na drugą edycję wielkiego przeglądu prac studentek i studentów ASP, czyli ART’EM ALL!
Już 1 lipca hala Plenum stanie się domem sztuki, gdzie w monumentalnej przestrzeni podziwiać będziecie mogli ponad 160 prac ze wszystkich wydziałów ASP: Malarstwa, Grafiki, Rzeźby i Intermediów oraz Architektury i Wzornictwa.
ART’EM ALL pokaże nie tylko to, czym zajmuje się Akademia, ale też to, co aktualnie dzieje się w sztuce i projektowaniu. To rezygnacja z typowego, formalnego podejścia do sztuki; tym razem chodzi o młodość, szczerość i wolność!
Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, ulica Elektryków, Plenum
Patron: ULICA ELEKTRYKÓW
ULICA ELEKTRYKÓW to miejsce położone w samym sercu Stoczni Gdańskiej, w którym spotykają się relaks, muzyka, sztuka i kulinaria. Jako kulturalny kompleks o powierzchni 15 000 m2 składa się z sześciu różnych, niezwykłych przestrzeni: Ulica Elektryków, Plener 33, klub B90, hala Plenum, hub kulinarny W4 Food Squat oraz alternatywny klub koncertowy
wernisaż wystawy: 10.06.2022 godz. 20:00
termin wystawy: 10.06.2022-22.06.2022
miejsce: Plenum, Ulica Elektryków, Stocznia Gdańsk
Publiczne obrony dyplomów:
Architektura Wnętrz
13-22.06.2022, Plenum, ul. Elektryków, Gdańsk
Architektura Przestrzeni Kulturowych
13-14.06.2022, Plenum, ul. Elektryków, Gdańsk
Wzornictwo
14-21.06.2022, Audytorium, Wielka Zbrojownia, ASP Gdańsk
Uczestnicy:
Wzornictwo
Oliwia Baranowska, Zuzanna Bartkowska, Julianna Bednarek, Zofia Brzeska, Zuzanna Franczak, Adam Friedrich, Maciej Furtok, Magdalena Grubińska, Martyna Golińska, Aleksandra Jasińska, Zuzanna Karpińska, Karolina Kietlińska, Emilia Kozak, Agata Lesińska, Lidia Magiera, Beata Mielus, Nikodem Mruczkowski, Klaudia Walkusz, Adrianna Wałdoch, Justyna Warchoł, Mateusz Żurek
Architektura Wnętrz:
I stopień: Patrycja Gajewska, Michalina Gbur, Wiktoria Grabowy, Paulina Jasińska, Oliwia Karapuda, Julia Kopacz, Urszula Krauze, Wiktoria Maniecka, Aleksandra Maszczyk, Adela Moss, Natalia Stefańska, Dominika Szałowska, Dominika Twarożyńska, Christina Vanhoof, Agata Werochowska, Laura Wrońska, Lizaveta Yafishova, Jana Radziszewicz
II stopień: Zuzanna Balicka, Karolina Chmaj, Zuzanna Kaproń, Aleksandra Klińska, Julia Kosmus, Martyna Lorbiecka, Katarzyna Matyja, Zofia Niesiobędzka, Natalia Nocoń, Angelika Rucka, Kacper Smuczyński, Katarzyna Stelmacher, Jakub Szewc, Monika Szycko, Kamil Żarnoch
Architektura Przestrzeni Kulturowych
I stopień: Aleksandra Dąbrowska, Dominika Gdaniec, Agnieszka Kuplińska, Urszula Mokijewska, Marta Olszewska, Monika Rzeczkowska, Izabela Szczygieł, Stefania Zhang
II stopień: Kamil Grochowski, Maja Krzyżyńska, Adrianna Piotrowska, Iwona Sidło, Dominik Wachowiak
Patronat medialny: kwartalnik LINIA, Magazyn Trójmiejski Prestiż
Serdecznie zapraszamy na 3. edycję Festiwalu Animacji Żywej - Slam Animacyjny 2022
Oprócz projekcji i ciekawych wydarzeń konkursowych (całodniowy konkurs realizacyjny między 14stoma zespołami akademickimi, który odbędzie się w czasie rzeczywistym w podziemiach Wielkiej Zbrojowni)
Na sobotnim spotkaniu z trójmiejskimi producentami filmu animowanego, studenci będą mogli poznać bliższe i dalsze plany filmowe trzech poważnych firm zajmujących się animacją o międzynarodowym charakterze produkcyjnym.
3.06.2022, piątek
9:30-15:00
Konkurs animacji żywej, Animation Slam 2022, cz. 1
miejsce: Podziemia Wielkiej Zbrojoni
12:00-18:00
- czołówki
- realizacje warsztatowe
- realizacje filmowe
miejsce: PATIO ASP
15:00-17:00
Projekcje konkursowe
- czołówki
- realizacje warsztatowe
- realizacje filmowe
miejsce: CSW Łaźnia w Nowym Porcie
15:00-17:00
Konferencja "Jak to się robi – Polska Szkoła Animacji" – wystąpienia wykładowców
miejsce: PATIO ASP
4.06.2022, sobota
9:00-13:00
Konkurs animacji żywej, Animation Slam 2022, cz. 2
miejsce: Podziemia Wielkiej Zbrojoni
15:00
Spotkanie z Trójmiejskimi Producentami Animacji
miejsce: PATIO ASP
17:00
Projekcje konkursowe
miejsce: PATIO ASP
19:00
Uroczyste wręczenie nagród
20:00
Prezentacja zwycięskich filmów
Jam Animacyjny
5.06.2022, niedziela
Spotkania autorskie
10:00 Yann Jouette
11:00 Piotr Dumała
wiecej w wydarzeniu na fb: https://www.facebook.com/events/706375767257431?active_tab=about
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej , Warszawa, ul. Świętokrzyska 32 www.napiorkowska.pl
wernisaż: 6 czerwca 2022 o godzinie 18.00
wystawa: 7-28 czerwca 2022
czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 11-18.00
Profesor Antoni Fałat (ur. 1942) należy do najwybitniejszych artystów współczesnych. Od kilku dekad w sposób konsekwentny realizuje w swojej twórczości bardzo osobliwą i odrębną artystyczną wizję. Artysta jest jednocześnie uważnym świadkiem i czynnym komentatorem przemian współczesnego świata.
Na wystawie w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej pokazane zostaną głównie obrazy z lat 2010-2022, uzupełnione także pracami z lat 70-tych i 80-tych.
Więcej informacji na stronie Galerii: https://napiorkowska.pl/profesor-antoni-falat-wystawa/
Prezentacja prac twórców związanych z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w przestrzeni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Wystawa czynna w dniach: 20-29.05.2022
Miejsce: Aula ASP, Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6, Gdańsk
Kuratorzy: dr Bartłomiej Chwilczyński i dr Łukasz Butowski
Pomysł wystawy zrodził się jeszcze w czasach przedpandemicznych, w oddalonej o 1227km od Gdańska, nieco mniej od Krakowa, tajemniczej i znanej tylko nielicznym czytelnikom tego tekstu, sympatycznej spelunie w mieście Belgrad. Fakt, iż tam właśnie pomysł ten zaczął kiełkować, nadaje przedsięwzięciu proweniencje międzynarodowe, a zważywszy na stan świadomości pomysłodawców w owej chwili, może wręcz międzyplanetarne bądź intergalaktyczne.
Termin wystawy był wielokrotnie przesuwany przez niespokojne wiatry dziejów, a relacje koleżanek i kolegów z Akademii Sztuk Pięknych ulokowanych na dwóch krańcach mapy naszego pięknego kraju, dojrzewały w tym czasie niespiesznie. Trwało to na tyle długo, że mogę śmiało stwierdzić, jest to najdłużej przygotowywana wystawa przy której dane mi było pracować. Tytułowi tajemniczy nieznajomi, zdążyli stać się znajomi na tyle, że ciężko sobie wyobrazić, że kiedyś nimi nie byli. W międzyczasie mieliśmy okazję wspólnie uczestniczyć w projektach, wyjazdach, wystawach i sympozjach inspirując się nawzajem i motywując do artystycznych działań. Najciekawszym aspektem wystawy jest dla mnie fakt, iż wybór prezentowanych prac, podyktowany był nie techniką, a najświeższymi poszukiwaniami zaproszonych twórców. Przyjęcie takiej formuły było poniekąd ryzykowne, nie mniej wydało nam się jedynym słusznym rozwiązaniem.
Wystawa ta, jest więc manifestacją artystycznej wolności i twórczej niezależności. Wyrosła na gruncie przyjaźni i niech stanie się jej hołdem!
Tak więc z szacunku, wdzięczności i nie ukrywanej, choć podejrzanej sympatii do szalonych przyjaciół z Gdańska, pragniemy Wam zaserwować to co mamy najlepsze! Živeli!. Bartłomiej Chwilczyński
Galeria Malarstwa - Dwór Artusa to nowa propozycja na mapie turystycznej Gdańska. Dzięki współpracy z mecenasem Galerii Malarstwa, czyli Browarem Amber w Bielkówku, powracamy do idei przyświecającej niegdyś XIX-wiecznemu kolekcjonerowi, Lesserowi Giełdzińskiemu. Otwarcie nastąpi 14 maja o godz. 16.00 w Dworze Artusa w Gdańsku.
W ramach uroczystego otwarcia Galerii Malarstwa odbędzie się również wernisaż pierwszej wystawy. Przygotowanie „W nastroju miasta. Widoki i impresje przedwojennego Gdańska” poprzedziła długoletnia kwerenda i dziesiątki złożonych ofert na aukcjach na terenie całej Europy. W rezultacie do naszego miasta powróciło kilkadziesiąt dzieł. Mowa tu nie tylko o znanych i cenionych artystach, ale również ciekawych przykładach warsztatu malarzy z przełomu XIX i pierwszych trzech dekad XX wieku. Nie zabraknie również utworów z epoki, wykonanych na najstarszym gdańskim fortepianie.
W uroczystości otwarcia wezmą udział
WIELKA ZBROJOWNIA (wejście do ASP od strony ulicy Tkackiej)
IV finałowa Aukcja charytatywna ASP dla Ukrainy podczas Nocy Muzeów na ASP!
godz. 20:00 – zapraszamy stacjonarnie do Wielkiej Zbrojowni na aukcję sztuki, gdzie wylicytować będzie można dzieła artystek i artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku
Wystawa "Ostatnio dodane 2"
miejsce: Mała Aula
godz. 19:00-01:00
Wystawa „Obecność”
miejsce: Zbrojownia Sztuki
godz. 12:00-01:00
Wystawa „Obecność” generalnie dotyczy problemu obecności artysty we współczesnym świecie. Nie ulega wątpliwości, że obecność artysty w otaczającej nas rzeczywistości jest zjawiskiem złożonym i wielowątkowym, o czym najlepiej świadczy przygotowana przez nas prezentacja prac wykonanych na kierunku rzeźby we Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Wystawa sitodruku
miejsce: Galeria Kultura ma Wiele Twarzy
kurator: Mateusz Żywicki
Wystawa „Zbiory” oraz „otwarte pracownie”
miejsce: korytarz 3. piętra, sala 301A, 301B, 303, 306
godz. 19:00-01:00
kto: Katedra Wzornictwa
dla kogo: dzieci, młodzież i dorośli
Katedra Wzornictwa zaprasza na wystawę „Zbiory 1964 – 2021”. Wybrane prace pochodzą z naszych zbiorów, mają konkretne „zaprojektowane” cechy, mogą się łączyć w kolekcje w zależności od wybranych kryteriów. Dają się w różny sposób klasyfikować. Wiele z nich można uznać za elementy materialnej kultury. Ludzie codziennie z nich korzystają. Część z nich to jeszcze nie zmaterializowane idee. Zebraliśmy je ze względu na wartości, które ze sobą niosą.
Wystawa prac studentów Wydziału Malarstwa OD ZMIERZCHU DO ŚWITU
miejsce: Pracownie Rysunku / Parter
godz. 19:00 – 01:00
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów odbędzie się wernisaż wystawy naszych studentów. Zaprezentujemy przesyconą tematami, bogatą ekspozycję z najciekawszymi realizacjami malarskimi, które powstały w trwającym roku akademickim.
Artyści: Agata Żółkoś, Alicja Lament, Angelika Ostrowska, Barbara Kuchnowska, Dominik Czarnecki, Ela Bogucka, Eva Niemkiewicz, Filip Rzodkiewicz, Gabriela Michalczuk, Julia Majewska, Julia Rogaszewska, Justyna Rudzińska, Magda Czupowska, Magdalena Kamińska, Magdalena Majewska, Magdalena Ori, Maria Morawska, Martyna Formella, Mateusz Lengling, Paulina Kubala, Paulina Sosińska, Weronika Tlałka, Wiktoria Jelonek, Zuzanna Przybyla.
Za ścianą, na suficie, w zakamarku, skrytce czy może w kącie? W każdym oddziale Gdańskiej Galerii Miejskiej został ukryty w schowku jeden z sekretów. W trzech kryjówkach zajmują miejsce przedmioty, albo tajne znaki, a każdy dotyczy wystawy, w której się znajduje! Szukanie ułatwi specjalnie zaprojektowana mapa.
Mapka podpowie jak trafić do każdej galerii, wytłumaczy, co przedstawia wystawa i gdzie znaleźć wskazówki do kryjówek.
Zapraszamy do wspólnej rodzinnej zabawy, mapki w języku polskim, ukraińskim i angielskim będą do odbioru w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa w Europejską Noc Muzeów, w godzinach 16.00-21.00.
Każde dziecko, któremu uda się znaleźć i opisać ukryte sekrety, zapraszamy do 4G po odbiór nieodłącznego elementu tajnego agenta!
Odkąd sięgam pamięcią, w moim rodzinnym domu mówiło się o sztuce i sztukę się tworzyło. Obserwacje procesu twórczego, natchnienia, siły wyrazu, aktu tworzenia artysty, spowodowały, że już jako młody człowiek poczułem, że droga artystycznego wyrażania siebie, a być może poszukiwanie siebie, będzie również moją drogą. W 2006 roku otrzymałem dyplom magisterski na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a w roku 2022 dyplom doktorski w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Jestem wykładowcą na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Tworzę cykle, które odpowiadają moim aktualnym zainteresowaniom i są tworzywem wypowiedzi artystycznej. W działaniach tych wykorzystuję graficzną, cyfrową obróbkę obrazu, eksperymentującą i poszerzoną o współistnienie z innymi dyscyplinami artystycznymi (np. body painting).W moich pracach przeważa MASKA i jej tajemna broń, jej nieustanne towarzystwo. Maska w moich pracach staje się MATRYCĄ, którą przykładam do ciała, staje się OPAKOWANIEM CIAŁA. Wówczas ciało otrzymuje drugą skórę –symboliczną, metaforyczną. CIAŁO kobiety jest dla mnie lustrem, w którym odbijam się, przyglądam się sobie. CIAŁO stało się w moich pracach istotnym nośnikiem idei. To wybrane ciało jest maskowane - „okrywane” przeze mnie świadomie – jest aktem autorskim, a sam zabieg maskowania zastosowałem ze względu na potrzebę zwrócenia uwagi oglądającego na jeden z ważnych dla mnie powodów – jakim jest postrzeganie ciała przykrytego maską. Filip Sendal
14 maja 2022, godz. 20:00 – zapraszamy stacjonarnie do Wielkiej Zbrojowni na aukcję sztuki, gdzie wylicytować będzie można dzieła artystek i artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Jest to finałowa, 4-ta już aukcja, zwieńczająca cykl aukcji organizowanych przez ASP na rzecz wsparcia Ukrainy.
Licytację poprowadzi dr Filip Ignatowicz.
Podczas 4. aukcji zapraszamy do licytacji m.in. prac: Tomasza Kucharskiego, Sławomira Witkowskiego, Antoniny Góry, Janiny Stefanowicz-Schmidt, Anny Bem-Boruckiej, Aleksandry Filipowicz, Oli August, Jarosława Bujnego, Idy Łotockiej-Huelle, Julii Tymańskiej, Emila Jamrozik, Sylwii Aniszewskiej
* Aukcje charytatywne prac artystów dydaktyków, studentów, absolwentów oraz przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku organizowane są na rzecz wsparcia Ukrainy. Pamiętając o tym, że pomoc naszym Sąsiadom z Ukrainy to proces długoterminowy, nasze aukcje są wydarzeniem cyklicznym.
wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/1870155576501633/1903143653202825/?active_tab=about
wernisaż: 29.04.2022. godz. 18:00
wystawa: 30.04-22.05. codziennie w godz. 12:00-18:00
Noc Muzeów: 14.05.2022 w godz. 12:00-01:00
miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, 80-836 Gdańsk
kurator: prof. Grażyna Jaskierska-Albrzykowska
koordynator: prof. Katarzyna Józefowicz
organizator: Wydział Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku, Wydział Rzeźby i Mediacji Sztuki ASP we Wrocławiu
Wystawa, którą zatytułowaliśmy „Obecność” generalnie dotyczy problemu obecności artysty we współczesnym świecie. Nie ulega wątpliwości, że obecność artysty w otaczającej nas rzeczywistości jest zjawiskiem złożonym i wielowątkowym, o czym najlepiej świadczy przygotowana przez nas prezentacja prac wykonanych na kierunku rzeźby we Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Trudno jest określić jednoznacznie jej kondycję bowiem wystawa ta, w zasadzie, wynikiem zabiegów i ćwiczeń, mających na celu osiągniecie „dobrej formy” czy jak mówi się czasami „dobrej kondycji”. Składa się na to wiele spraw, począwszy od indywidualnych poszukiwań i przemyśleń, zrodzonych koncepcji, skończywszy na wynajdywaniu własnych rozwiązań wynikających z odnalezienia adekwatnej formy i będących efektem często żmudnej pracy artystycznej. Wszystko to sprawia, że w trakcie oglądu pojawia się pewnego rodzaju rozmaitość, wynikająca w dużej mierze z różnorodności przyjętych przez artystów perspektyw względem natury, kultury, tradycji czy struktury formy. Bezsprzecznie prezentacje rzeźbiarskie tyczą problemów istotnych dla samych artystów i są wynikiem zarówno ich osobistych doświadczeń, jak i wewnętrznych refleksji nad otaczającymi nas realiami, które decydują o znaczeniu i sensie prezentowanych prac.
Potrzeba tworzenia jest jednak zawsze wewnętrzna, powstaje w pewnej izolacji od świata zewnętrznego, wyłączenia spod jakichkolwiek wpływów, w poczuciu niezależności i wolności osobistej. Manifestowanie tej odrębności tak artystycznej, jak i ideologicznej, etycznej czy estetycznej to stan umysłu.
Nawiązując do twierdzenia, że: rzeźba to sposób pojmowania otaczającej nas rzeczywistości, można zauważyć, że zawarte w pracach rzeźbiarskich kody kulturowe, społeczne czy polityczne niejako auto portretują uczestników pokazu. Widoczna na wystawie odrębność stylistyczna tylko z pozoru może nam się wydawać nieuporządkowana. Można tu odnaleźć tyle samo miejsc stycznych, co różnic, bowiem artyści wyrażają się sami za siebie spójnie z określoną poetyką.
Symptomem wystawy Obecność, jest fakt, że prezentowane w jej ramach prace nie spajają się w jeden charakterystyczny i wiążący nurt. Działalność artystów składa się na coś, co umownie możemy określić bogactwem otwartości. Dotyczy ona zarówno ram wyznaczających przez problematykę, jak i pokładów inspiracji, poszukiwań formalnych czy innych aspektów towarzyszących aktowi tworzenia. Owa różnorodność jest także efektem zróżnicowanej wiekowo grupy, której prace zostaną pokazane na wystawie.
Obecność wystawiennicza w Gdańsku dla jednych będzie kolejną prezentacją dzieł plastycznych, dla młodszych artystów będzie debiutem, ale ta różnorodność i wielopokoleniowość decyduje o bogactwie tego przedsięwzięcia. Podczas tego typu wystawa ma szereg przepływów informacyjnych, również i o nas samych, naszej twórczości, dydaktyce, technologicznych innowacjach, procesach zmian i przemian... Z takich sytuacji wyłaniają się ważne propozycje sztuki na przyszłość, zawiązują się przyjaźnie, grupy artystyczne. Rozwija się ciąg dalszy wspólnej współpracy na wielu płaszczyznach: wystawienniczej, edukacyjnej czy naukowo badawczej.
wernisaż: 21 kwietnia, godz. 13:00
wystawa czynna: 22.04-03.05.2022, w godz. 12.00-18.00
miejsce: Aula Wielkiej Zbrojowni
Ogólnopolski Studencki Konkurs Malarski im. Wojciecha Fangora już po raz czwarty został zorganizowany przez Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku i nagrodził najzdolniejszych młodych malarzy w Polsce.
Laureaci:
Becker Agata
Czwartos Stanisław
Dzwonkowska Malwina
Kempa Julia
Kowalska Julia
Kuchnowska Barbara
Lewandowska Agnieszka
Nowak Urszula
Platt Julia
Rostkowski Michał
Rzodkiewicz Filip
Sosińska Paulina
Szary Zuzanna
Żądło Karolina
Zientara Milan
Zuzela Anna
W konkursie zostaną przyznane następujące nagrody:
Nagroda Główna w wysokości 10.000 zł ufundowana przez Fundację Promocji Twórczości Wojciecha Fangora oraz Nagroda Specjalna w wysokości 5.000 zł ufundowana przez Organizatora, przeznaczona dla uczestnika- studenta Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku.
Wybrane przez jury prace będą zaprezentowane na wystawie w Auli, Wielkiej Zbrojowni ASP w Gdańsku, natomiast zdobywcy Nagrody Głównej i Nagrody Specjalnej zostaną zaproszeni do pokazów indywidualnych w renomowanych galeriach w Olsztynie, we Wrocławiu, w Gdyni, w Zakopanem i w Gdańsku. CSW Łaźnia w Gdańsku przyzna dodatkową Nagrodę w postaci Rezydencji Artystycznej. Organizator zastrzega sobie również prawo do przyznania honorowego wyróżnienia.
Kuratorzy wystawy pokonkursowej:
dr hab. Aleksandra Jadczuk, prof. ASP
dr hab. Arkadiusz Sylwestrowicz, prof. ASP
Cykl aukcji charytatywnych prac artystów dydaktyków, studentów, absolwentów oraz przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na rzecz wsparcia Ukrainy. Pamiętając o tym, że pomoc naszym Sąsiadom z Ukrainy to proces długoterminowy, chcemy, aby aukcje odbywały się co dwa tygodnie.
Aukcja I
18 marca 2022 godz. 19:00 - licytacja przez oficjalną stronę facebookową ASP Gdańsk
Licytację poprowadzi dr Filip Ignatowicz
Podczas pierwszej aukcji zapraszamy do licytacji m.in. prac:
Magdaleny Czajki, Michała Pecko, Joanny Czaplewskiej, Magdaleny Schmidt-Góry, Karoliny Futymy, Adama Świerżewskiego, Anny Marszałek, Sławomira Witkowskiego, Vitalii Shupliaka, Julii Majewskiej, Tomasza Kucharskiego, Dominiki Gołębiewskiej, Macieja Salomona, Amonga Scratchesa, Magdaleny Piotrowskiej, Zbigniewa Gorlaka, Anny Waligórskiej, Oliwii Kapusty, Janiny Stefanowicz-Schmidt
Katalog z pracami będzie dostępny online od 14.03.
Całkowity dochód z aukcji zostanie przekazany do wyboru: dla Fundacji Savchenko lub Polskiej Akcji Humanitarnej
Jak możesz wziąć udział w aukcji?
> licytuj online na naszej stronie facebookowej ASP – https://www.facebook.com/aspgdansk
Po licytacji otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat dalszych kroków.
Link do strony: https://zbrojowniasztuki.pl/wydarzenia/aktualne-wydarzenia/aukcje-charytatywne-asp-dla-ukrainy,4408
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1870155576501633/1870155583168299/
Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy najnowszych prac rysunkowych oraz malarstwa wybitnego artysty, profesora Hugona Laseckiego.
Podczas wernisażu, połączonego z obchodami okrągłej rocznicy urodzin profesora, promowany będzie również jego najnowszy tomik poezji pt. Nieskończoność każda nie taka sama.
Wystawę można oglądać od 21 lutego do 18 marca 2022 roku.
miejsce: Mała Aula Wielkiej Zbrojowni
Targ Węglowy 6, Gdańsk
Wernisaż: 21.01.2022, godz. 18.00
Wystawa czynna: 22.01-13.02.2022, codziennie w godz. 12.00-18.00
Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk
Kuratorki: prof. ASP dr hab. Marta Branicka, dr inż. arch. kraj. Dominika Gołębiewska
Breathing the waves (Oddychając falami) to multimedialna wystawa prac malezyjskich artystów, naukowców w większości związanych z uniwersytetem Putra Malaysia. Tytuł i główna idea projektu pochodzi od jednej z dwóch realizacji di8IT collective , interdyscyplinarnej grupy działającej na styku nauki, projektowania i sztuk wizualnych. Praca zainicjowała rozważania na temat pojęcia fali na jej wielu poziomach semantycznych. Możemy je odnaleźć w realizacjach właśnie di8IT collective jak i w pozostałych indywidualnych pracach składających się na ekspozycję.
Fale pojawiają się więc w tej najbardziej dosłownej postaci jako sparametryzowany zapis ich częstotliwości i intensywności. Dane dotyczące pływów oceanu, pierwotnie zbierane na potrzeby planowania źródeł energii odnawialnej zostały zwizualizowane światłem na fundamentach 300-letniego tradycyjnego tropikalnego domu. Ta oparta o ścisłe naukowe dane praca w istocie ujawnia związek malezyjskiej architektury z naturalnymi procesami, zmiennością żywiołu wody. Idea zestawia tradycję z nowym paradygmatem technologicznym, przy czym oba zjawiska współgrają z przyrodą, wywodzą się z niej.
Fala obrazuje również otaczający nas ogrom danych w cyfrowym świecie. Docierają do nas z różną, zmienną dynamiką, a ich przyswajanie przypomina oddychanie, hiperwentylację kiedy brakuje nam tchu wobec gwałtownych bodźców i swobodne gdy powietrze jest łagodne. Proces nie przebiega liniowo. Autorom wystawy towarzyszy też refleksja na temat natury informacji, ich przepływu w erze cyfrowej, możliwości komunikacji i współpracy. Pasuje to do modelu Social Breathing (Kaiser & Butler, 2021), w którym istotą jest wymiana i współtworzenie, przenikanie kultur . Sama ekspozycja, wernisaż w którym artyści będą brali udział jedynie wirtualnie jest zobrazowaniem tego modelu.
Cyfrowa notatka, zapis osobistych refleksji , obraz niewielkiego kawałka świata dociera do nas. Istotą procesu jest nie tylko zaspokojenie ciekawości kulturą materialną Jatti Miriek z Borneo, czy architekturą długiego domu rzecznego ludu Melanau, ale doświadczenie transmisji danych, dostępność, wieszczony przez Nicholasa Negroponte koniec dystansu, przypływ fali…
Breathing the waves czerpie obrazy i dźwięki z malezyjskiego kontekstu, ale są one przekazywane w języku uniwersalnym, stonowanym, niemal kontemplacyjnym. Prace skupione są na naturze ludzkiej percepcji szczególnie w dobie wymuszonej fizycznej izolacji, która ostatnio stała się naszym wspólnym doświadczeniem. Z tej perspektywy artyści przyglądają się przemijaniu i kruchemu trwaniu ludzi i kultur, wrażliwie przekształcają obraz stosując współczesne narzędzia artystycznego wyrazu, naukowe dane, kodowanie, algorytmy sztucznej inteligencji, itp.dr hab. Marta Branicka
di8IT Collective
Dr. Hanif Baharin - Universiti Kebangsaan Malaysia/Interaction Design
Mr. Nasir Baharudin - Curator/coordinator of Malaysian side
Mr. Hafiz Mastro - Engineering Consultant
Dr. Puteri Nor Ellyza Nohuddin - Universiti Kebangsaan Malaysia/Big Data Analytics
Dr. Afdallyna Fathiyah Harun - Universiti Teknologi MARA/User Experience
Assoc. Prof. Dr. Shureen Faris Abdul Shukor - Universiti Putra Malaysia/Restorative Landscape
Dr. Mohd Shahrudin Abdul Manan - Universiti Putra Malaysia/Architecture
Dr. Nazrita Ibrahim - Universiti Tenaga Nasional/Energy and Thermal Comfort
Individual works
Hakimi Halim - Universiti Malaysia Sarawak/Visual artist & photographer
Mohamad Zamhari Abol Hassan - Universiti Malaysia Sarawak/Visual artist
Hishamuddin Siri - Universiti Malaysia Sarawak/Photographer
Mohamad Faizuan Mat - Universiti Malaysia Sarawak/Visual artist
Dr. Hanif Baharin - Universiti Kebangsaan Malaysia/Interaction Design
Mr. Nasir Baharudin/Curator/coordinator of Malaysian side
Assoc. Prof. Dr. Shureen Faris Abdul Shukor - Universiti Putra Malaysia/Restorative Landscape
16.01.2022 r., o godz. 13.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie pt. "Za kulisami, opowieść o przygotowaniach do wystawy. Konserwacja średniowiecznych rzeźb kamiennych " będzie oprowadzać Kamila Ślefarska
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
– miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk,
– wymagane są zapisy,
– zapisy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie do piątku w godzinach 08.00 – 16.00 pod numerem +58 301 70 61 w. 216 (Ośrodek Edukacji Muzealnej),
– udział w wydarzeniu jest w cenie biletu wstępu.
termin: 21.12.2021
miejsce: Zbrojownia Sztuki, Galeria Kultura Ma Wiele Twarzy, Targ Węglowy 6, Gdańsk
Sztuka idzie pod młotek w szlachetnym celu! W Wielkiej Zbrojowni odbędzie się Wielka Aukcja Mikołajkowa organizowana przez studentów z Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego ASP oraz Galerię Studencką Start działającej przy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Swoje prace na aukcję przekazali studenci i studentki oraz absolwentki i absolwenci uczelni. Jak zawsze cały dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na cel charytatywny! W tym roku wszystkie zebrane pieniądze zostaną przekazane na Dom Samotnej Matki w Gdańsku.
Od godz. 16.00 Kawiarnia LEŃ serwuje kawę, a w sklepiku można zacząć kupować prace. O godz. 19.00 rusza wielka aukcja!
Podczas licytacji będzie można zakupić unikatowe prace w dobrych cenach (malarstwo, grafika, rzeźba, design i inne).
Jeśli ktoś chce powiększyć swoją kolekcję sztuki lub kupić oryginalny prezent gwiazdkowy a przy tym zrobić coś dobrego to ta inicjatywa jest właśnie dla niego!
Wernisaż: 15.12.2021, godz. 16.00
Wystawa czynna: 16.12.2021 - 27.12.2021, w godz. 12.00-18.00
Miejsce: Aula ASP, Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6
Zapraszamy na wystawę konkursową kolejnej edycji międzywydziałowego konkursu rysunkowego Przegrys. Ideą konkursu oraz wystawy jest konfrontacja realizacji z tej dziedziny powstałych pod okiem różnych prowadzących na wszystkich wydziałach naszej uczelni. Zachętą do licznej reprezentacji w konkursie są nagrody przyznawane przez reprezentatywne dla wydziałów Jury. Grand Prix honoruje tradycyjna już statuetka - czaszka autorstwa profesora Jacka Kornackiego. Tegoroczna czaszka należy do Homo (sapiens) neanderthalensis nieustannie przypominając nam, że medium rysunku towarzyszy naszemu gatunkowi od jego zarania.
Rysunek leży u podstaw wszelkiej twórczości plastycznej, jest początkiem kreacji, zapisem wizualnym myśli i skojarzeń, zazwyczaj otwiera proces projektowy, przejawia się w końcu jako samodzielne dzieło w pełni rozumienia tego słowa. Wydaje się być najbardziej pierwotnym aktem twórczym. Obserwując rysunkowy gest ręki prowadzonej przez oko niejako współuczestniczymy w procesie kreacji. Wnikając w dukt kreski odtwarzamy akt powstania i nawiązujemy bliską relację z autorem.
Wraz ze zmianami paradygmatów sztuki, ewolucją narzędzi i rewolucją w myśleniu o dziele, medium rysunkowe poddaje się także nieustannej przemianie. To już nie tylko zapis grafitu na papierze, ale i rysunkowe instalacje, prace video czy działania performatywne.
Przegrys pomaga zaobserwować nowe trendy, prześledzić tradycyjne postawy i skłonić do refleksji nad rozumieniem pojemnego słowa „rysunek”. Może być polem badawczym nowej definicji dla tego medium, lub otwartym pytaniem o potrzebę definiowania.
Jak zauważyliśmy w poprzednich edycjach Jury doceniło zarówno realizacje tkwiące głęboko w tradycji klasycznego rysunku jak i odważne formalne eksperymenty. Zadając sobie pytanie o wpływ pandemii i izolacji na formę nadesłanych prac, z zaciekawieniem spoglądamy na kształt tegorocznej wystawy i wybór dzieł nagrodzonych.
Zapraszamy Państwa do refleksji na wystawie Przegrys 2021!
Organizatorem konkursu jest Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku.
Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/190214546576275?active_tab=about
wystawa czynna: 10.11 – 30.11.2021, w godz. 12.00-18.00
miejsce: Aula ASP, Targ Węglowy 6, Gdańsk
Katedra Grafiki Projektowej w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych była częścią Wydziału Malarstwa, a od czasu, gdy ponad dziesięć lat temu powołany został Wydział Grafiki (już pod egidą Akademii Sztuk Pięknych), stanowi jego podporę. Uczyli w niej wybitni graficy: Marek Freudenreich (razem z nieżyjącym już Witoldem Janowskim tworzyli nierozłączną parę), Cyprian Kościelniak, który zastąpił Freudenreicha, gdy ten wyjechał uczyć projektowania graficznego Austriaków, i kolejny absolwent warszawskiej asp – Mieczysław Wasilewski (Kościelniak i Wasilewski przyjechali do Gdańska opromienieni sławą asystentów Henryka Tomaszewskiego). No i Jerzy Krechowicz, współtwórca kierunku grafiki projektowej na gdańskiej uczelni artystycznej, jej dobry duch i nauczyciel akademicki o najdłuższym stażu. Wystawa, na której otwarcie zapraszamy 9 listopada 2021 roku o godzinie 18 do auli asp w Gdańsku, stanowi podsumowanie niecodziennego projektu wydawniczego zatytułowanego 1 x 1: Jego idea polegała na tym, by czterech profesorów Katedry Grafiki przeprowadziło rozmowy z czterema swoimi poprzednikami. I tak Tomasz Bogusławski rozmawiał z Markiem Freudenreichem, Sławomir Witkowski z Cyprianem Kościelniakiem, Jacek Staniszewski z Jerzym Krechowiczem, a Janusz Górski z Mieczysławem Wasilewskim. Zarówno cztery bogato ilustrowane tomy, które stanowią rezultat tego projektu, jak i wystawa x 4 potwierdzają mistrzostwo czterech dostojnych szamanów.
Marek Freudenreich (1939) pedagog, grafik, jeden z najwybitniejszych polskich plakacistów. Jego prace wyróżniają logika i czytelność komunikatu graficznego, wyrażonego prostym językiem bez zbędnych ozdobników. Projektuje także znaki towarowe i znaczki pocztowe. W latach 1985–2007 profesor komunikacji wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Linzu.
Cyprian Kościelniak (1948) pedagog, grafik, jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Projektował także plakaty i książki. Od 1986 roku mieszka w Holandii i pracuje jako ilustrator (dla gazet „nrc Handelsblad”, „Der Spiegel”, „Het Financieele Dagblad” i „The New York Times”). W latach 1995–2016 profesor ilustracji na uniwersytetach w Hadze i Utrechcie.
Jerzy Krechowicz (1937) pedagog, malarz, grafik, reżyser i scenograf teatralny. W latach 60. kierował awangardowym teatrem Galeria. Autor wielu plakatów dla instytucji kultury, także twórca kolaży. Wykształcił oryginalny autorski styl, polegający na wielkim nagromadzeniu cytatów z masowej i artystycznej ikonosfery.
Mieczysław Wasilewski (1942) pedagog, grafik, jeden z najwybitniejszych polskich plakacistów. Mistrz lapidarnego znaku graficznego. Jego prace wyróżnia niepowtarzalny styl, który cechuje, obok dyscypliny myślenia i precyzji, asceza formalna. Jest też projektantem okładek i twórcą ilustracji prasowych. Przez dziesięciolecia uczył projektowania plakatu w warszawskiej asp.
Wystawa zrealizowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wieńczy projekt badań naukowych prof. Sławomira Witkowskiego "Historia grafiki projektowej na gdańskiej uczelni artystycznej PWSSP – ASP Gdańsk w latach 1970–2007. Rozmowy: Marek Freudenreich – Tomasz Bogusławski, Cyprian Kościelniak – Sławomir Witkowski, Jerzy Krechowicz – Jacek Staniszewski, Mieczysław Wasilewski – Janusz Górski".
Wydarzenie FB:
Wernisaż: 5.11.2021, godz. 18.30
Wystawa czynna: 6.11.2021 – 23.11.2021, w godz. 12.00-18.00
Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk
Wystawa BIO-OBECNOŚĆ towarzyszy organizowanej przez Małgorzatę Jankowską konferencji pod tym samym tytułem, która odbędzie się 5 listopada w ASP w Gdańsku i jest poświęcona rozważaniom nad obecnością różnych form istnienia życia w obszarze praktyk artystycznych krzyżujących się z obszarami nauki i technologii. Wystawa jest kontynuowaniem i rozszerzeniem wątków poruszanych na konferencji gdzie interesują nas nie tylko formy tej obecności, ale też złożone i przenikające się oddziaływania bytów technologicznych będących zauważalnym i niezbywalnym komponentem bio i technosfery. Obecność jednego warunkuje obecność drugiego ten nie liniowy hybrydowy proces współistnienia powoduje narastające paradoksy na granicy życia jako takiego /nagiego życia/ które jest przepływem energii, kodem witalnej informacji w sieci złożonych kulturowych, technologicznych i biologicznych usieciowionych systemów. Możemy rozwijać kreatywne moce wyobraźni z pozycji teorii i sztuki posthumanistycznej gdzie nasze ja transformuje się; w ujęciu Rosi Braidotti w : "podmiot (który) jest bytem transwersalnym, w pełni zanurzonym i immanentnym wobec sieci nie-ludzkich (zwierzęcych, roślinnych, wirusowych) relacji. Przez ucieleśniony zoe-centryczny podmiot przenikają relacyjne sprzężenia o zanieczyszczającym/wirusowym charakterze, które z kolei tworzą powiązania z różnorodnymi innymi, począwszy od środowiskowych czy eko-innych , a kończąc na urządzeniach technologicznych." Sztuka w tym kontekście redefiniuje zarówno kreatywny podmiot , narzędzia kreacji, cele swej aktywności i interaktorów, do których kieruje swą aktywność, odnawiając nastawienie etyczne wyzbyta narcystycznej złudnej transcendencji.
Kurator: Grzegorz Klaman
współpraca kuratorska : Piotr Tadeusz Mosur
Organizatorzy:
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Wydział Rzeźby i Intermediów
Katedra Intermediów
Fundacja Wyspa Progress
Wydarzenie na FB:https://www.facebook.com/events/592025298708613
wernisaż: 5.11.2021, godz. 18:00
wystawa czynna: 06.11 – 23.11.2021, w godz. 12.00-18.00
miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk
kurator wystawy: prof. Mariusz Białecki
wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/595220265001370/
„Obecny – nieusprawiedliwiony” to jubileuszowa wystawa retrospektywna wybitnego artysty rzeźbiarza, malarza i cenionego pedagoga związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku (wcześniej PWSSP), prof. Stanisława Radwańskiego. Projekt wystawy został wsparty przez Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. ASP dra hab. Krzysztofa Polkowskiego. Honorowy patronat nad wystawą objęło Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, z którym to profesor od wielu lat jest mocno związany nie tylko emocjonalnie, ale i z racji pełnienia funkcji Członka Rady Programowej (dwie kadencje). Prace na wystawę przywieziono z różnych stron Polski; dzięki uprzejmości instytucji wypożyczone zostały z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, Bydgoskiego Centrum Sztuki, Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych.
Prof. Stanisław Radwański jest postacią, która szczególnie zaznaczyła swoją obecność w historii naszej Uczelni i Wydziału Rzeźby. Przez 40 lat związany z macierzystą uczelnią dał się poznać jako znakomity artysta, pedagog, organizator życia uczelni oraz jej przedstawiciel w wielu znaczących dla kultury polskiej gremiach, bardzo ceniony zarówno przez swoich absolwentów, jak i w gronie przedstawicieli wielu środowisk twórczych w kraju i za granicą. Dowodem jest przyznany mu tytuł „Profesora Honorowego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie” w 2017 roku oraz honorowe odznaczenie Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - „Srebrna Laska z Różą Czerwoną”, które wręczono w trakcie wernisażu. Odczytana została laudacja autorstwa prof. Rafała Strenta (ASP w Warszawie). Należy pamiętać, że to dzięki staraniom Rektora prof. Stanisława Radwańskiego Państwowe Wyższe Szkoły Sztuk Plastycznych w roku 1996 stały się Akademiami Sztuk Pięknych. Dzięki jego zabiegom w roku 1994 Akademia gdańska pozyskała budynek tzw. Małej Zbrojowni, w którym obecnie mieści się Wydział Rzeźby i Intermediów.
Czytaj więcej: Stanisław Radwański "Obecny nieusprawiedliwiony"