warte polecenia

Breathing the waves / digital tropical. Exhibition Audiowizualne prace malezyjskiej grupy DI8IT COLLECTIVE i zaprzyjaźnionych artystów

Wernisaż: 21.01.2022, godz. 18.00

Wystawa czynna: 22.01-13.02.2022, codziennie w godz. 12.00-18.00

Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk

 

Kuratorki: prof. ASP dr hab. Marta Branicka, dr inż. arch. kraj. Dominika Gołębiewska

Breathing the waves  (Oddychając falami) to multimedialna wystawa prac malezyjskich artystów, naukowców w większości związanych z uniwersytetem Putra Malaysia.  Tytuł i główna idea  projektu pochodzi od jednej z dwóch realizacji di8IT collective , interdyscyplinarnej grupy działającej na styku nauki, projektowania i sztuk wizualnych. Praca zainicjowała rozważania na temat pojęcia fali na jej wielu poziomach semantycznych. Możemy je odnaleźć w realizacjach właśnie di8IT collective jak i w pozostałych indywidualnych pracach składających się na ekspozycję.

Fale pojawiają się więc w tej najbardziej dosłownej postaci jako sparametryzowany zapis ich częstotliwości i intensywności. Dane dotyczące pływów oceanu, pierwotnie zbierane na potrzeby planowania źródeł energii odnawialnej zostały zwizualizowane światłem na fundamentach 300-letniego tradycyjnego tropikalnego domu. Ta oparta o ścisłe naukowe dane praca w istocie ujawnia związek malezyjskiej architektury z naturalnymi procesami, zmiennością  żywiołu wody.  Idea zestawia tradycję z nowym paradygmatem technologicznym, przy czym oba zjawiska współgrają z przyrodą,  wywodzą się z niej.

Fala obrazuje również otaczający nas ogrom danych w cyfrowym świecie. Docierają do nas z różną, zmienną dynamiką, a ich przyswajanie przypomina oddychanie, hiperwentylację kiedy brakuje nam tchu wobec gwałtownych bodźców i swobodne gdy powietrze jest łagodne. Proces nie przebiega liniowo. Autorom wystawy towarzyszy też refleksja na temat natury informacji, ich przepływu w erze cyfrowej, możliwości komunikacji i współpracy. Pasuje to do modelu Social Breathing (Kaiser & Butler, 2021), w którym istotą jest wymiana i współtworzenie, przenikanie kultur . Sama ekspozycja, wernisaż w którym artyści będą brali udział jedynie wirtualnie jest zobrazowaniem tego modelu.

Cyfrowa notatka, zapis osobistych refleksji , obraz niewielkiego kawałka świata dociera do nas. Istotą procesu jest nie tylko zaspokojenie ciekawości kulturą materialną Jatti Miriek z Borneo, czy architekturą długiego domu rzecznego ludu Melanau, ale doświadczenie transmisji danych, dostępność, wieszczony przez Nicholasa Negroponte koniec dystansu, przypływ fali…

Breathing the waves czerpie obrazy i dźwięki z malezyjskiego kontekstu, ale są one przekazywane w języku uniwersalnym, stonowanym, niemal kontemplacyjnym. Prace skupione są na naturze ludzkiej percepcji szczególnie w dobie wymuszonej fizycznej izolacji, która ostatnio stała się naszym wspólnym doświadczeniem. Z tej perspektywy artyści przyglądają się przemijaniu i kruchemu trwaniu ludzi i kultur, wrażliwie przekształcają obraz stosując współczesne narzędzia artystycznego wyrazu, naukowe dane, kodowanie, algorytmy sztucznej inteligencji, itp.dr hab. Marta Branicka

 

di8IT Collective

Dr. Hanif Baharin - Universiti Kebangsaan Malaysia/Interaction Design

Mr. Nasir Baharudin - Curator/coordinator of Malaysian side

Mr. Hafiz Mastro - Engineering Consultant

Dr. Puteri Nor Ellyza Nohuddin - Universiti  Kebangsaan Malaysia/Big Data Analytics

Dr. Afdallyna Fathiyah Harun - Universiti Teknologi MARA/User Experience

Assoc. Prof. Dr. Shureen Faris Abdul Shukor - Universiti Putra Malaysia/Restorative Landscape

Dr. Mohd Shahrudin Abdul Manan - Universiti Putra Malaysia/Architecture

Dr. Nazrita Ibrahim - Universiti Tenaga Nasional/Energy and Thermal Comfort

 

Individual works

Hakimi Halim - Universiti Malaysia Sarawak/Visual artist & photographer

Mohamad Zamhari Abol Hassan - Universiti Malaysia Sarawak/Visual artist

Hishamuddin Siri - Universiti Malaysia Sarawak/Photographer

Mohamad Faizuan Mat - Universiti Malaysia Sarawak/Visual artist

Dr. Hanif Baharin - Universiti Kebangsaan Malaysia/Interaction Design

Mr. Nasir Baharudin/Curator/coordinator of Malaysian side

Assoc. Prof. Dr. Shureen Faris Abdul Shukor - Universiti Putra Malaysia/Restorative Landscape

 


Za kulisami, opowieść o przygotowaniach do wystawy. Konserwacja średniowiecznych rzeźb kamiennych

16.01.2022 r., o godz. 13.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie pt. "Za kulisami, opowieść o przygotowaniach do wystawy. Konserwacja średniowiecznych rzeźb kamiennych " będzie oprowadzać Kamila Ślefarska

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

– miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk,

– wymagane są zapisy,

– zapisy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie do piątku w godzinach 08.00 – 16.00 pod numerem +58 301 70 61 w. 216 (Ośrodek Edukacji Muzealnej),

– udział w wydarzeniu jest w cenie biletu wstępu.


Przegrys. Wystawa pokonkursowa trzeciej edycji konkursu rysunkowego o czaqszkę Homo(sapiens) neanderthalensis

Wernisaż: 15.12.2021, godz. 16.00

Wystawa czynna: 16.12.2021 - 27.12.2021, w godz. 12.00-18.00

Miejsce: Aula ASP, Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6

 

Zapraszamy na wystawę konkursową kolejnej edycji międzywydziałowego konkursu rysunkowego Przegrys. Ideą konkursu oraz wystawy jest konfrontacja realizacji z tej dziedziny powstałych pod okiem różnych prowadzących na wszystkich wydziałach naszej uczelni. Zachętą do licznej reprezentacji w konkursie są nagrody przyznawane przez reprezentatywne dla wydziałów Jury. Grand Prix honoruje tradycyjna już statuetka - czaszka autorstwa profesora Jacka Kornackiego. Tegoroczna czaszka należy do Homo (sapiens) neanderthalensis nieustannie przypominając nam, że medium rysunku towarzyszy naszemu gatunkowi od jego zarania.

            Rysunek leży u podstaw wszelkiej twórczości plastycznej, jest początkiem kreacji, zapisem wizualnym myśli i skojarzeń, zazwyczaj otwiera proces projektowy, przejawia się w końcu jako samodzielne dzieło w pełni rozumienia tego słowa. Wydaje się być najbardziej pierwotnym aktem twórczym. Obserwując rysunkowy gest ręki prowadzonej przez oko niejako współuczestniczymy w procesie kreacji. Wnikając w dukt kreski odtwarzamy akt powstania i nawiązujemy bliską relację z autorem.

            Wraz ze zmianami paradygmatów sztuki, ewolucją narzędzi i rewolucją w myśleniu o dziele, medium rysunkowe poddaje się także nieustannej przemianie. To już nie tylko zapis grafitu na papierze, ale i rysunkowe instalacje, prace video czy działania performatywne.

            Przegrys pomaga zaobserwować nowe trendy, prześledzić tradycyjne postawy i skłonić do refleksji nad rozumieniem pojemnego słowa „rysunek”. Może być polem badawczym nowej definicji dla tego medium, lub otwartym pytaniem o potrzebę definiowania.

Jak zauważyliśmy w poprzednich edycjach Jury doceniło zarówno realizacje tkwiące głęboko w tradycji klasycznego rysunku jak i odważne formalne eksperymenty. Zadając sobie pytanie o wpływ pandemii i izolacji na formę nadesłanych prac, z zaciekawieniem spoglądamy na kształt tegorocznej wystawy i wybór dzieł nagrodzonych.           

            Zapraszamy Państwa do refleksji na wystawie Przegrys 2021!

Organizatorem konkursu jest Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku.

Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/190214546576275?active_tab=about


 

Wielka Aukcja Mikołajkowa ASP 2021!

termin: 21.12.2021

miejsce: Zbrojownia Sztuki, Galeria Kultura Ma Wiele Twarzy, Targ Węglowy 6, Gdańsk

 

Sztuka idzie pod młotek w szlachetnym celu! W Wielkiej Zbrojowni odbędzie się Wielka Aukcja Mikołajkowa organizowana przez studentów z Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego ASP oraz Galerię Studencką Start działającej przy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Swoje prace na aukcję przekazali studenci i studentki oraz absolwentki i absolwenci uczelni. Jak zawsze cały dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na cel charytatywny! W tym roku wszystkie zebrane pieniądze zostaną przekazane na Dom Samotnej Matki w Gdańsku.

 

Od godz. 16.00 Kawiarnia LEŃ serwuje kawę, a w sklepiku można zacząć kupować prace. O godz. 19.00 rusza wielka aukcja!

 

Podczas licytacji będzie można zakupić unikatowe prace w dobrych cenach (malarstwo, grafika, rzeźba, design i inne).
Jeśli ktoś chce powiększyć swoją kolekcję sztuki lub kupić oryginalny prezent gwiazdkowy a przy tym zrobić coś dobrego to ta inicjatywa jest właśnie dla niego!

 


x 4 czyli czterech dostojnych szamanów. Freudenreich, Kościelniak, Krechowicz, Wasilewski

wystawa czynna: 10.11 – 30.11.2021, w godz. 12.00-18.00
miejsce: Aula ASP, Targ Węglowy 6, Gdańsk

Katedra  Grafiki  Projektowej  w  gdańskiej  Państwowej  Wyższej  Szkole  Sztuk  Plastycznych  była częścią Wydziału Malarstwa, a od czasu, gdy ponad dziesięć lat temu powołany został Wydział Grafiki (już pod egidą Akademii Sztuk Pięknych), stanowi jego podporę. Uczyli w niej wybitni graficy: Marek Freudenreich (razem z nieżyjącym już Witoldem Janowskim tworzyli nierozłączną parę), Cyprian Kościelniak, który zastąpił Freudenreicha, gdy ten wyjechał uczyć projektowania graficznego Austriaków, i kolejny absolwent warszawskiej asp – Mieczysław Wasilewski (Kościelniak i Wasilewski przyjechali do Gdańska opromienieni sławą asystentów Henryka Tomaszewskiego). No i Jerzy Krechowicz, współtwórca kierunku grafiki projektowej na gdańskiej uczelni artystycznej, jej dobry duch i nauczyciel akademicki o najdłuższym stażu. Wystawa, na której otwarcie zapraszamy 9 listopada 2021 roku o godzinie 18 do auli asp w Gdańsku, stanowi podsumowanie niecodziennego projektu wydawniczego zatytułowanego 1 x 1: Jego idea polegała na tym, by czterech profesorów Katedry Grafiki przeprowadziło rozmowy z czterema swoimi poprzednikami.  I  tak  Tomasz  Bogusławski  rozmawiał  z  Markiem  Freudenreichem,  Sławomir  Witkowski z Cyprianem Kościelniakiem, Jacek Staniszewski z Jerzym Krechowiczem, a Janusz Górski z Mieczysławem Wasilewskim. Zarówno cztery bogato ilustrowane tomy, które stanowią rezultat tego projektu, jak i wystawa x 4 potwierdzają mistrzostwo czterech dostojnych szamanów.

 

Marek  Freudenreich  (1939)  pedagog,  grafik,  jeden  z  najwybitniejszych  polskich  plakacistów. Jego  prace  wyróżniają  logika  i  czytelność  komunikatu  graficznego,  wyrażonego  prostym  językiem bez zbędnych ozdobników. Projektuje także znaki towarowe i znaczki pocztowe. W latach 1985–2007 profesor komunikacji wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Linzu.

 

 Cyprian  Kościelniak  (1948)  pedagog,  grafik,  jeden  z  najwybitniejszych  polskich  ilustratorów. Projektował także plakaty i książki. Od 1986 roku mieszka w Holandii i pracuje jako ilustrator (dla  gazet  „nrc  Handelsblad”,  „Der  Spiegel”,  „Het  Financieele  Dagblad”  i  „The  New  York  Times”). W latach 1995–2016 profesor ilustracji na uniwersytetach w Hadze i Utrechcie.

 

 Jerzy Krechowicz (1937) pedagog, malarz, grafik, reżyser i scenograf teatralny. W latach 60. kierował  awangardowym teatrem Galeria. Autor wielu plakatów dla instytucji kultury, także twórca kolaży. Wykształcił oryginalny autorski styl, polegający na wielkim nagromadzeniu cytatów z masowej i artystycznej ikonosfery.

 

 

 Mieczysław Wasilewski (1942) pedagog, grafik, jeden z najwybitniejszych polskich plakacistów. Mistrz lapidarnego znaku graficznego. Jego prace wyróżnia niepowtarzalny styl, który cechuje, obok  dyscypliny  myślenia  i  precyzji,  asceza  formalna.  Jest  też  projektantem  okładek  i  twórcą  ilustracji prasowych. Przez dziesięciolecia uczył projektowania plakatu w warszawskiej asp.

 

Wystawa zrealizowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wieńczy projekt badań naukowych prof. Sławomira Witkowskiego "Historia grafiki projektowej na gdańskiej uczelni artystycznej PWSSP – ASP Gdańsk w latach 1970–2007. Rozmowy: Marek Freudenreich – Tomasz Bogusławski, Cyprian Kościelniak – Sławomir Witkowski, Jerzy Krechowicz – Jacek Staniszewski, Mieczysław Wasilewski – Janusz Górski".

 


Wydarzenie FB:

https://www.facebook.com/events/317433086482443/

DMC Firewall is a Joomla Security extension!