warte polecenia

Batalia Napoleońska - Jeszcze Polska nie umarła

Czas: 20-21 sierpnia 2022, godz. 11.00
Miejsce: Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Wstęp bezpłatny

20 i 21 sierpnia w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie będzie czekać na Was wiele atrakcji! Po dwóch latach przerwy zapraszamy na Batalię Napoleońską. Tegoroczna narracja będzie związana z... Józefem Wybickim.

Pod pretekstem spotkania z kuzynami, odwiedzenia grobu rodziców i dawnych włości, Józef przyjeżdża do Będomina. Od ponad 20 lat jest on teraz własnością Lewalt-Jezierskich. Jednak to nie sentymenty rodzinne są powodem wizyty. 27 maja 1807 roku po wielomiesięcznym oblężeniu Gdańsk został zdobyty. Nie wiadomo jaką przyszłość miastu zaplanował Cesarz. Polacy potajemnie wysyłają na Pomorze swojego najwybitniejszego agenta, który ma wybadać sytuację.

Jednak kontrwywiad pruski wciąż jest aktywny. Pruski feldfebel von Ludwig dostaje rozkaz pojmania lub unieszkodliwienia niebezpiecznego wichrzyciela. Tymczasem do Będomina skierowany został polski oddział doświadczonego i zasłużonego kapitana Sawiaka... Jak się potoczą losy Wybickiego, von Ludwiga i Sawiaka dowiecie się Państwo w trakcie Batalii Napoleońskiej.

Sobota 20.08. 22 r.

11:00 Uroczyste rozpoczęcie
11:30 Prezentacja rodzajów wojsk
12:00 Scenka - Agent w Będominie
12:30 Scenka - Zatarg
13:00 Scenka - Piknik spiskowców
14:00 Starcie w parku
14:30 By życie ratować - pokaz
15:00 Pokazy warsztatowe
16:00 Promocja książki Smaki Gdańska
16:30 Wykłady popularnonaukowe
18:00 Inscenizacja bitwy
19:00 Zakończenie i zamknięcie bram

 

Niedziela 21.08.,22 r.

11:00 Otwarcie bram
11:30 Prezentacja grup
12:00 Gry i zabawy historyczne
12:30 Pokazy warsztatowe
13:00 Scenka historyczna
14:00 Pokazy warsztatowe
14:30 Gry i zabawy historyczne
15:00 Scenka historyczna
16:00 Zakończenie imprezy

Festiwal fotografii w ramach Sopotu - ósma edycja

Zapraszamy na wystawę do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Motywem przewodnim łączącym projekty głównej części prezentowanych wystaw jest hasło „Fenomen”.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 2-18.09 2022 roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

W ramach promocji młodych talentów zaprezentujemy poplenerową wystawę studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, a także zbiorową wystawę najciekawszych prac fotograficznych przygotowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ósma edycja Festiwalu w Ramach Sopotu to również zagraniczni goście. Søren Lilholt to uczestnik programu rezydenckiego. Z wielką przyjemnością zaprezentujemy także przekrojową wystawę wybitnej fotografki Trine Søndergaard. Ponadto będzie można zobaczyć grupową wystawę „Soil Studies” przygotowaną przez kuratorkę Galeri Image w Aarhus Beate Cegielska.


Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów (2)

wernisaż: 15 września 2022, godz.18:00

wystawa czynna: 16 września - 2 października 2022, w godz. 12.00-18.00

miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk

 Artyści:

Badowska Wilga, Bauć Jarosław, Bereźnicki Kiejstut, Bielawski Andrzej, Bryzgalski Kuba, Buczkowski Jan, Cybulski Daniel, Czerniawski Józef, Cześnik Henryk, Dobrowolska Alina, Dolega Zuzanna, Florczak Robert, Garczyński Przemysław, Garnowski Michał, Gliszczyński Krzysztof, Gorczyński Maciej, Ignatowicz Filip, Jadczuk Aleksandra, Józefowicz Katarzyna, Józefowicz Piotr, Kalkowski Kazimierz, Karmasz Andrzej, Kornacki Jacek, Krechowicz Dominika, Krechowicz Jerzy, Kucharski Tomasz, Lasecki Hugon, Lejman Dominik, Lipnicki Sławomir, Łajming Włodzimierz, Łopaciński Przemysław, Miszkin Teresa, Model Marek, Modzelewski Jarosław, Nathan Piotr, Nowicka Hanna, Osicki Janusz, Ostrogórski Jerzy, Pela Magdalena, Pęk Mateusz, Plota Janusz, Pieleszek Jakub, Polkowski Krzysztof, Przyżycka Agata, Reinert-Faleńczyk Anna, Sobczyk Marek, Starzec Teresa, Sylwestrowicz Arkadiusz, Świeszewski Maciej, Targońska Maria, Treppa Zbigniew, Waligórska Anna, Widyński Aleksander, Wróblewski Krzysztof, Wrzesiński Marek, Zaremba Wiesław, Zawicki Marcin, Zdybel Jacek

 

 

Impulsem do stworzenia wystawy, było przekazanie Uczelni przez córkę Profesora Kazimierza Ostrowskiego, Panią Honoratę Pilszyk, podobrazi, jakie pozostawił po sobie Mistrz. Były to płótna zagruntowane przez Artystę osobiście, gotowe do dalszej pracy, niektóre z ledwo zaczętym szkicem lub próbą pozostawionego koloru. Gdy zobaczyłem je w pracowni w Gdyni (a było to w 2015 roku), pomyślałem, że te podkłady mogłyby stać się inspiracją do stworzenia nowych prac, rodzaju symbolicznej kontynuacji, dokończenia dzieła przez innych malarzy. Przygotowanie wystawy prac namalowanych przez innych twórców, na płótnach należących do Kazimierza Ostrowskiego, było ideą intrygującą, wartą zaangażowania. Podobrazia dość szybko powędrowały nie tylko do jego absolwentów i przyjaciół, ale także artystów z innych ośrodków, przyjaciół związanych z Galerią Koło (w której prace Profesora prezentowane były na wystawie inaugurującej działalność galerii w 1995 roku). Gest ten został przyjęty z zainteresowaniem jako duże wyzwanie artystyczne. Ponieważ ilość podarowanych „Kachowych” płócien była ograniczona, wracając ponownie do pomysłu realizacji wystawy, postanowiłem ją rozszerzyć. Zaproponowałem udział w wystawie wszystkim pracownikom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważny jest udział w projekcie najmłodszych pracowników Wydziału Malarstwa, którzy nie mieli okazji poznania profesora Kazimierza Ostrowskiego, znają osobę Profesora tylko z opowieści. Celem wystawy jest wyrażenie uznania dla twórczej postawy Kazimierza Ostrowskiego i jego artystycznych zmagań. Jest to także wyzwanie wobec historii i dziedzictwa kultury. Warto przekazywać naszą wspólną historię nowym pokoleniom, które stają się jej symbolicznymi spadkobiercami. Poprzez udział artystów różnych generacji, będziemy mogli przyjrzeć się artystycznym ideom, które mimo pokoleniowych różnic, posiadają wspólny rodowód. Istotny jest także modernistyczny rys w twórczości Profesora i jej relacja z malarstwem współczesnym. W obecnym roku 2022 mija 105 rocznica urodzin Profesora i pewnie gdyby żył, celebrowalibyśmy ją hucznie. Mamy niecodzienną okazję by tak się stało, by na chwilę wrócić do wspólnie spędzonych chwil. W 2002 roku byłem pomysłodawcą utworzenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, którą Zarząd Okręgu ZPAP w Gdańsku przyznaje dorocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. W 2010 roku, pełniąc funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa, zainicjowałem wydawnictwo o charakterze dokumentacyjnym, w którym sporo artystów mogło się podzielić swoimi wspomnieniami związanymi z osobą Profesora. Wielu z nich nie ma już wśród z nas. Pozostają nieocenione słowa, które z czasem nabierają szczególnej wymowy. Rozpoczęty dialog wymaga kontynuacji, by mógł rozwijać się w czasie, nabrać impetu. Ważną częścią projektu jest wydawnictwo, które zostanie zrealizowane po wystawie. Biorący udział w tym przedsięwzięciu artyści, będą mogli zaprezentować nie tylko swoje dzieła, ale także wspomnienia związane z Profesorem oraz refleksje odnoszące się do czasów studiów na Wydziale Malarstwa. To niecodzienne spotkanie jest dla nas wszystkich okazją, by oddać hołd Profesorowi oraz docenić Jego wiarę w sztukę i przepełnione pasją oddanie profesji malarza.  Krzysztof Gliszczyński

 

 Kurator: prof. dr hab. Krzysztof Gliszczyński
Współpraca kuratorska: dr Daniel Cybulski
Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku

 

Patroni medialni: trójmiasto.pl, Magazyn „Linia”, Magazyn Trójmiejski „Prestiż”, "Notes na 6 tygodni", Radio Gdańsk

 

Wydarzenie FB:

https://www.facebook.com/events/422290226552438  


Our website is protected by DMC Firewall!